A ja mam pytanko dot. "kompasu", masz tam 4 strony świata + H jak home czy jak ??
Tak dokladnie Ta linijka to jakby rozerwany(w punkicie 180) i rozwiniety horyzont
- oznaczenia ' : ' to 270 , 0 i 90 stopni - na obu skrajach ekranu to 180 stopni kierunku na dom - oczywiscie oprocz H byla tam tez N jak polnoc - ale koledzy modelarze uznali , ze N jest niepotrzebne - bo oni chca wracac o domu na lotnisko a nie na biegun polnocny .
Przy okazji mala prosba - prosze nie zadawajcie mi pytan na PW - bo nie bede prowadzil 10 dyskusji na PW - po to jest ten watek aby pytac tutaj - nawet jesli uwazacie , ze pytania sa glupie i sie wstydzicie ich zadac .
No bardzo zacny temat.
Wreszcie ktoś sie pokusił na zrobienie czegoś fajnego do modeli (zwłaszcza latających).
Może by połączyć dobrej klasy kamerę z czymś takim:
Chodzi mi o to, aby parametry lotu były przedstawione w formie zegarów lotniczych a nie cyfr (zegary są bardziej czytelne dla naszego mózgu), oczywiście przeziernych (coś w stylu HUD), żeby nie zaciemniały obrazu np. u dołu ekranu.
Pełny wypas to zmieniający sie kolor takiego zegara w czasie alarmu (low speed, low-bat. czy reserve fuel).
Zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią:
ruchem kamery wew. modelu (lewo-prawo, góra dół) połączonej z ruchem głowy pilota na ziemi pilotującego model w goglach TV.
Czy jest takie coś do zrobienia?
No bardzo zacny temat.
Wreszcie ktoś sie pokusił na zrobienie czegoś fajnego do modeli (zwłaszcza latających).
Może by połączyć dobrej klasy kamerę z czymś takim:
http://www.eagletreesystems.com/Plane/plane.html
Oni sprzedaja tez swoj modul osd - niestety cena kompletu . Mozna sobie policzyc ile to wychodzi .
Meccenas wrote:
.... oczywiście przeziernych (coś w stylu HUD), żeby nie zaciemniały obrazu np. u dołu ekranu. ?
Same znaki mozna definiowac dowolnie jako pseudogragfike , wiec kto wie .
Meccenas wrote:
Zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią:
ruchem kamery wew. modelu (lewo-prawo, góra dół) połączonej z ruchem głowy pilota na ziemi pilotującego model w goglach TV.
Czy jest takie coś do zrobienia?
To tez jest juz od dawna - poszukaj "head tracker"
W jaki sposób realizowany jest przesył video - chodzi mi o algorytm - atmega32 daje sobie z tym rade ? Jaka jest prędkość transmisji w torze radiowym ?
W jaki sposób realizowany jest przesył video - chodzi mi o algorytm - atmega32 daje sobie z tym rade ? Jaka jest prędkość transmisji w torze radiowym ?
Tak - atmega (mega16) jak widac daje sobie rade wysmienicie .
Obraz moze byc przesylany dowolnym nadajnikiem na dowolnej czestotliwosci .
Algorytm jest prosty i wyglada tak - obraz video z danymi wchodzi do nadajnika i jest transmitowany , na ziemi jest obierany przez odbiornik i wyswietlany na czym tam chcemy czy mamy (laptop,google, czy monitor) , prawda , ze proste .
W powietrzu tez dziala , prawdopodobny moze byc problem z za blisko mocowanym modulem GPS do nadajnika Video , mozliwosc zaklocania odbiornika GPS .
Jakosc obrazu z OSD i bez - bez zmian . Zakladana funkconalnosc osiagnieta .
Nastepny dosc "nietypowy" betatestowy test ktory zdecydowalem sie pokazac .
Zestaw kamera OSD i nadajnik zamontowany na przedniej goleni samolotu ULMa (ultra light mashine)
Celem testow jest zbadanie odpornosci na zaklocenia pochodzace z wyposarzenia modeli , ale co na zaklocenia z prawdziwego silnika benzynowego ? .
Oto film z lotu - predkosci 3 cyfrowe - dystans 5 cyfrowy , do czego wyswietlacz nie byl przygotowany - ale juz to jest poprawione w najnowszej wersji oprogramowania , zalozona tez funkcja automatycznej konfiguracji odbiornikow GPS na chipsecie MTK(ten miniaturowy) do pracy w trybie data update 5Hz , co mam nadzieje znacznie zwiekszy szybkosc i dokladnosc pracy calosci .
Jak widac przy otwartej na full mocy silnika nastepuja zaklocenia obrazu - ale z kamery nie z OSD ani GPS . Natomiast jako ciekawoste widac ciagle odbierany obraz na dystansie 14km . Nadajnik video to 1000mW z rangevideo 2,4GHz , antena zwykly krotki bacik , antena naziemna to patch od wi-fi 2,4GHz - nie jest zle .
I jeszcze jeden test na modelu z bardzo populrnym odbiornikiem navibe gm720 oczywiscie oskubanym z obudowy .
Mam pytanie o sample z Maxima. Czy jeszcze można zamawiać czy tylko ja mam problem
BTW. Gratuluję wykonania. Co do płytek to mogłyby być mniejsze (nie jest to opinia zawistna... ale sporo na nich miejsca wolnego jeszcze). Następna wersja pewnie będzie mniejsza
Mam pytanie o sample z Maxima. Czy jeszcze można zamawiać czy tylko ja mam problem
BTW. Gratuluję wykonania. Co do płytek to mogłyby być mniejsze (nie jest to opinia zawistna... ale sporo na nich miejsca wolnego jeszcze). Następna wersja pewnie będzie mniejsza
O sample to chyba pytac maxima nie mnie .
Jak napisalem wczesniej - nastepna plytka bedzie pewnie wieksza ze wzgledu na zlacza funkcji autopilota .
------------
Poniewaz -mi- bardzo ladnie zaprojektowal piktogramy (antenka satelitarna bardzo ladna i domek taki milutki jak babci na polance ) , wiec jednak usiadlem i napislaem maly firmaware do updatu plikiem .mcm ukladu OSD (musialem bo po przyjrzeniu sie fabrycznemu softowi - nie ma tam opcji konfiguracji maxa) , wiec ostatecznie sytuacja ze znakami w max7456 opanowana . Oczywiscie trzeba bedzie jeszcze troszke ulozenie i szczegoly tej grafiki doszlifowac ale to juz szczegoly (w ktorych nota bene tkwi diabel ) , literka U chyba o pixel za szeroka ? .
Robi sie to bardzo prosto za pomoca hyperterminala (bo jak wspomnialem nie lubie pisac softu na PC i dlatego szukam gotowych prostych rozwiazan) - jako wyslij plik textowy .
Trwa to niecale 15min przy 38400baud i juz mamy zdefiniowany od nowa character set w max7456 .
Wiec updatujemy firmware za pomoca bootloadera MagaLoad i przejsciowki USB-uart zawartej z zestawie - odpalamy hyperterminal - updatujemy plik .mcm - odlaczamy usb - wlaczamy znowu aby zadzialal bootloader MegaLoad - i na koniec wgrywamy prawidlowy soft wspolpracujacy z nowymi znakami .
Musze jak zwykle dograc szczegoly i dla chetnych umieszcze pierwsza wersje firmware z instrukcja co i jak , jak zwykle na stronie domowej projektu http://rc-cam.info/ .
Trzeba bedzie tak rozmiescic strzalke aby zajmowala(zarezerwowane 16x2 pola , dwie linie i zaczynala sie od wskazywania do gory a potem obracala sie w prawo ) ( -mi- licze na Ciebie) - ale nie musi byc definiowana na 16 pozycji , moze zostac na 12 - to bedzie tez konfigurowalne (ilosc pozycji pokazywania kierunku (miedzy 2 przod-tyl a 16 ) ) - co ciekawe kazdy bedzie zatem mogl zdefiniowac sobie jej wyglad - czy to bedzie samolocik (a la Zbig) jak zrobil to Zimi
czy jeszcze inaczej po swojemu lub jak u -mi-
- no problemo byleby zawierala sie w tych 16x2 liniach .
Przykladowy uklad ekranu moze wyglada np. tak (designed by -mi-).
A to obraz zdefinowanych znakow z OSD (captured by USB video grabber)
Definiowalny rowniez bedzie adres kazdego piktogramu ktory kazdy idywidualnie bedzie mogl sobie wybrac do pokazywania naprzyklad bateri , satelitow czy czego tam jeszcze - jak widac -mi- dal spory wybor , wielkosc liter(cyfr) tez bedzie definiowana miedzy wiekszymi a mniejszymi rozmiarami .
Ale to nie wszystko bo jesli ktos nie bedzie mial przedefiniowanych znakow to bedzie mogl wybrac "kalsyczna" opcje tekstowa tylko ze definiowanym samodzielnie tekstem(label) przed liczbami .
O tym , ze wszystko to bedzie mozna ulozyc dowolnie na ekranie nie musze juz chyba wspominac . Naprawde to juz wszystko jest obmyslane - tylko to ubrac w kod pozostlao , co tak na marginesie juz czesciowo jest zrobione .
--------------------
Ostateczna wersja urzadzenia , lub "ostateczna" na jakis czas jest gotowa . Jest to poziom funkcjonalnosci bardzo zadawalajacy .
Dodany variometr konfigurowalny na wskazania graficzne lub graficzne i numeryczne . Kosmetyczne poprawki w kodzie , poprawki do wspolpracy konfiguracji z PC . Zwiekszona ilosc opcji konfiguracji w tym cala tresc ekranu .
No i filmik z lotu tej wersji
http://vimeo.com/2673782?pg=embed&sec=2673782
Jak widac wszystko dziala znakomicie , o co w gruncie rzeczy chodzilo .
Dane techniczne :
- zasilanie OSD : 7-14V - zalecany pakiet 3S
- zakres pomiaru napiecia zasilajacego : 0V-15V
- zakres pomiaru napiecia silnika : 0V-26V
- GPS : dowolny z protkolem NMEA - GPGGA,GPRMC z wyjsciem com TTL RX TX
- obudowa : termokurczka lub dowolna np. pudelko po tic-tac'ach
Funkcje
- proste polaczenie z PC w celach konfiguracji
- nie zajmowanie zadnego kanalu RC z odbiornika
- automatyczne wykrycie i konfiguracja modulu GPS
- configurowana funkcja autosave home po znalezieniu wiecej niz 8 satelitow
- kofigurowane jednostki dla predkosci - km lub mile
- konfigurowane zerowanie wysokosci do poziomu lotniska
- definiowane ulozenie informacji na ekranie (jak tez ich wylaczanie wlaczanie)
- definiowane symbole graficzne
- kalibracja wyswietlanych napiec
przycisk
- zapisanie pozycji home
- zmiana video mode (PAL NTSC)
- wprowadzenie w tryb konfiguracji (przycisc wcisniety podczas wlaczania zasilania)
Wyswietlane informacje zrobione:
- latitude
- longitude
- speed (predkosc)
- altitude (wysokosc)
- kierunek na dom (lotnisko)
- dystans do domu (lotniska)
- napiecie zasilania systemu video
- napiecie zasilania silnika modelu
- timer (czas lotu)
- vario
- ilosc satelitow
- alarmy
Do zrobienia :
- ewentualne dodatkowe czujniki
- ewentualne proby lotu automatycznego w okreslonym kierunku
UWAGA - w zwiazku z pytaniami na PW informuje , ze sa dostepne plytki dla tych ktorzy chcieli by wykonac to urzedzenie sami .
Wbudowany pelny edytor grafiki i fontow , hex edytor , funkcja autoupdate aby zawsze miec najnowsza wersje i oczywiscie pelna funkcjonalnosc konfiguracji ustawienia ekranu i grafiki na nim pokazywanej .
Dodana nowa funkcjonalnosc , przedkofinguracja GPS na tak zwany lokalny uklad wspolrzednych - dostepne wszytkie rejony swiata w tym na polske (GPS Datum) - pozwala zlapac Fixa w 13 sekund a z systemem korekt pozycjonowania WAAS satelitow geostacjonarnych EGNOS jeszcze troszke poprawia dokladnosc wskazan pozycji .
Dodalem tez 16 niezaleznych dwuznakowych obiektow graficznych w pelni definowanych i konfigurowanych .
Jak ktos ma talent to sobie narysuje HUD ze "star wars" albo ,
polatac z HUD jak w F16 ? - czemu nie .
Tak - jak najbardziej , sa juz nowe plytki , zmieniony i poprawiony schemat oraz lepsze tlumienie szumu z OSD aby nie dostawal sie na odbiornik RC i reszte elektroniki .
Jest juz tez prawie ukonczony nowy soft z 7 kanalami ADC jak i innymi ciekawymi mozliwosciami , w przygotowaniu wspolpraca z autopilotem Ardupilot - czekam wlasnie na plytki od Jordi - konstruktora Ardupilota .
Szczegoly wysylam na PW .
Przy okazji wstawiam filmik-reportaz pokazujacy II Zlot FPV w Polsce 2009 - warto obejrzec do konca aby zobaczyc jak ladnie widac szybko zblizajaca sie ziemie
http://vimeo.com/4675558
Wow, takie rzeczy to musi być świetna sprawa... Ciekawy jestem jaki zasięg mają nadajnik video i odbiornik "sterowania"? W jakim standardzie jest wysyłany obraz? Composite?
Kamerki to sa zwykle male kamerki plytkowe - takie jak stosuje sie w monitoringu (sa poprostu malutkie) , zestawy nadawcze video tak samo - prosto z monitoringu .
Zdalne sterowanie standartowe - zasieg do 1km lub lekko "podrasowane" - do 5km i wiecej .
Cala sztuka w zasiegu to stosowane anteny i odbiorniki - co najciekawsze zabawa FPV wcale nie jest droga i stac na nia naprawde kazdego .
Zapewne odpowiedzią będzie sklep maxim-ic ale powiem iż sam trochę szukałem i póki co nie znalazłem nic ciekawego, a w Polsce dosłownie nic. Miło będzie jeśli ktoś będzie pomocny.
Sam również poszukuje takiego układu w ilości 2-4 zależnie od ceny.
[quote="remzibi"]Tak - jak najbardziej , sa juz nowe plytki , zmieniony i poprawiony schemat oraz lepsze tlumienie szumu z OSD aby nie dostawal sie na odbiornik RC i reszte elektroniki .
Jest juz tez prawie ukonczony nowy soft z 7 kanalami ADC jak i innymi ciekawymi mozliwosciami , w przygotowaniu wspolpraca z autopilotem Ardupilot - czekam wlasnie na plytki od Jordi - konstruktora Ardupilota .
Gdzie mogę kupić cały taki zestaw ? ( OSD + moduł GPS + interfejs do aktualizacji)
czy kolega remzibi sprzedaje takie zestawy?
Szczesliwie krag uzytkownikow OSD powieksza sie w zawrotnym tempie , i sa to nie tylko latacze FPV ale nawet uniwersytety i szkoly techniczne w kraju i za granica uzywajace OSD do swoich celow konstrukcyjnych , jak i prywatni domowi konstruktorzy .
Ostatnio wiec nic dziwnego , ze mam mase pytan podobnych to tych :
Chcialbym OSD uzyc do innego celu i w inny sposob -
na modelu combanta tylko to monitorowania napiec i grafiki celownika ,
na lodzi ,
na lodzi podwodnej ,
na samochodzie RC ,
na prawdziwym samochodzie z nagrywaniem drogi ,
na rowerze ,
na motorze jako monitor parametrow ,
na systemie monitorujacym Video ,
na swoim archiwum Video do robienia opisow ,
na montazu Video jako licznik ramek (cokolwiek by to nie znaczylo)
na swoim supertajnym projekcie - nie moge powiedziec jakim bo bym musial cie zabic ,
itd. itd. i duzo innych pomyslow .
Nie potrzebuje GPSu - bo jest mi niepotrzebny , chcem uzywac tylko wejsc analogowych do napiec i zewnetrzych czujnikow oraz calej reszty dostepnej z softu na PC .
OSD jest tansze bez GPSa .
No wiec OK - tutaj jest firmware do beta testow dla wszystkich ktorzy chca - dzialajacy bez GPSu .
Wszystkie pozostale udogodnienia sa zachowane bez zmian .
Przycisk dziala tylko jako zmiana Video mode (PAL-NTSC) i jako save ustawien tegoz modu oraz reset timera .
Logo powitalne znika samo po 5 sekundach wiec save nawet nie jest potrzebny .
Wiec po updatecie softu (firmware no_gps.hex) dane zwiazane z GPS nie beda wcale wyswietlane .
Inne dane jak Timer , GMT date (musi byc niewidzialne) , GMT time (musi byc niewidzialne) , Frequency meter(RPM meter) , ADC , obiekty graficzne (32 szt.) pozostana wyswietlane bez zmian - wszystko konfigurowalne (scalowanie , alarmy etc.) w normalny sposob za pomoca softu do PC . Edytor znakow i cala reszta beda pracowac bez zmian w normalny sposob .
Wolny port UART(COM) jest ustawiony na baud rate 38400 i moze odbierac komendy wyswietlania na ekranie absolutnie dowolnych tresci ktore chcemy wyswietlic w dowolnej lokacji za pomoca dowolnego zewnetrznego urzadzenia (nawet PC za pomoca kabla USB) - jesli takowe podlaczymy .
A teraz dla programistow ktorzy chca to zrobic za pomoca swoich urzadzen czy konstrukcji .
Mozemy dostarczyc informacje do wyswietlenia w lokacji x,y ktora bedzie wygladac tak :
[znak poczatkowy][text wyswietlany][znak koncowy][spacja koncowa]
spacaj koncowa bedzie wyswietlana zawsze po naszej wiadomosci .
String do OSD powinien wygladac tak :
"$MXXYYLLEEabcd"
musi sie konczyc znakiem konca lini i powrotu karetki CR LF linefeed and carriage return .
$M - oznacza wiadomosc do wyswietlenia (M musi byc duza litera)
XX - koordynata x na ekranie , wartosc hexadecymalna
YY - koordynata y na ekranie , wartosc hex
LL - leading character , znak poczatkowy , wartosc hex tabeli znakow
EE - ending character , znak koncowy , wartosc hex tabeli znakow
abcd - "text message" , to nasz text do wyswietlenia
kiedy LL lub EE jest Hx00 - to nie bedzie wyswietlane
kiedy text bedzie "" [pusty] to tez nie bedzie wyswietlany
Jak widac mozna wyswietlic wiec same znaki graficzne lub jeden z nich lub sam text lub wszystko na raz .
Wiec przyklad stringu do OSD w jezyku C arduino moze wygladac tak :
serial.print("$M") //header for message
serial.print("050a") //x and y coordinates
serial.print("4a4b") // leading and ending characters(graphics)
serial.println("I like that") //message with LR CR ends string
Dokladnie w ten sposob pracuje ta funkcja w OSD teraz .
Nastepna zaleta jest fakt , ze mozemy zdefiniowac najbardziej znaczacy bit w koordynacie X na 1 i wtedy mamy mozliwosc wyswietlania malych fontow z tabeli (tylko duze litery) - kiedy bit ten jest 0 duze znaki sa wyswietlane (male i duze litery) .
XX |= (1<<7) // set 7 bit for small characters
XX &= ~(1<<7) //reset 7 bit for big characters
Aby byla mozliwa wlasna aranzacja ekranu , trzeba zrozumiec jak to dziala .
Obraz jest podzielony na siatke w ktorej mozna stawaic swoje znaki . Siatka ma rozdzielczosc 30x16 PAL'u i 30x12 w NTSC ( w praktyce 30x13) .
Wyglada to tak :
Jak widac lewy gorny rog ekranu to koordynaty X,Y (1,1) a dolny prawy to (w zaleznosci od mode) (30,12) lub (30,16) .
To trzeba wiedziec aby moc ustawic na ekranie informacje tak jak chcemy .
Dla modu wyswietlania 30x12 (NTSC) musimy pamietac aby Y nie bylo wieksza niz 12 bo nie bedzie jej widac (wyjdzie poza ekran , w praktyce 30x13) .
Skad bedziemy wiedzieli jaki to mode ? - wyswietli sie na ekranie po wlaczeniu urzadzenia (zmieniamy go przyciskiem) .
Mam nadzieje , ze ten firmware pomoze wielu ludziom robiacym swoje projekty i przyczyni sie to tego , ze OSD bedzie bardziej otwarte na swiat , stanie sie urzadzeniem w miare uniwersalnym i mozliwym do uzycia w szerokim zestawie zastosowan a nie tylko lotach FPV .
-------
Idac za pomyslem kolegi mmormota z rcgroups.com aby dodac do firmwaru OSD mozliwosc wyswietlania dowolnych informacji podawanych miedzy komunikatami NMEA z GPSu z ta samo predkoscia baudrate , dopisalem pare linijek kodu aby to umozliwic .
Jesli wiec ktos ma swoje zewnetrzne urzadzenie i retransmituje komunikaty NMEA GPRMC i GPGGA - moze uzywac OSD w sposob klasyczny (lacznie z autodetekcja baudrate) - jednoczesnie majac mozliwosc wyswietlania dowolnych wlasnych informacji czy grafik - sposob i format opisany jest powyzej .
Wiec mamy tu wersje beta do testow firmwaru OSD 1_60.hex z taka mozliwoscia .
Dziala dokladnie jak remzibiOSD (zawiera configuracje GPS po starcie na lini TX po detekcji baudrate) plus mozliwosc wyswietlania wlasnych komunikatow dostarczanych do portu UART miedzy komunikatami NMEA , format opisany powyzej :
"$MXXYYLLEEabc"
W ten sposob troche rozwiazuje sie kwestia wyczerpujacej sie pamieci w OSD , mam nadzieje , ze bedzie mozliwe wyswietlanie sztucznego horyzontu ta metoda uzywajac symbole E0 to E7 z tablicy znakow .
Na koniec kilka fotografii mozliwosci podlaczenia urzadzenia zewnetrznego z GPSem .
OSD ma możliwość zapisu danych z lotu? bo chciałbym wrzucić cos podobnego do swojego modelu żeby tylko zbierał dane z lotu.
Samo OSD nie zbiera danych - ale mozliwe jest dolozenie audiomodemu - takiego - http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=1879 Po polaczeniu z GPSem kolekcjonuje dane oraz przesykla je na ziemie w czasie rzeczywistym .
Moze pracowac z samym GPS albo z OSD i GPS - do wyboru do koloru .
Przy okazji , nastepne wersje firmwaru do wspolpracy z dowolnymi innymi urzadzeniami , OSD dziala tylko jako wyswietlacz - szczegoly w plikach readme .
- Najwazniejsza zmiana to do wyswietlania nie rzutowanie calkowitej czesci float na integer tylko pokazanie stringu tej czesci , wczesniej koledzy z USA potrafili przekrecic licznik dystansu na jednostkach feet (10km) , w tej chwili liczniki sa praktycznie nieprzekrecalne .
Zapewne pomoze tez kolegom z projektu "kosmicznego" jesli wyleca za wysoko (powyzej 32km) .
- Po "save home" mamy teraz 5 minut na spokojny start bez pokazywania sie wartosci MAXIMUM .
- Do zmiany Video mode musimy teraz przytrzymac przycisc 2 sekundy a nie 1 - bo przypadkiem zmienial sie mod z PAL na NTSC i panika , ze OSD "nie dziala" .
Poprawki dla wersci normalnej OSD1_69 ,
tej z wylacznikiem on/off layout na alarmie dla ADC5 OSD1_71 ,
oraz w wersji dla wspolpracy z innymi urzadzeniami IMUA1_7 jak program do testowania na PC IMU_sim1.02
Do sciagniecia tutaj - http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=15398980&postcount=2442
Oraz polecam filmik kolegi z lotu full autonomicznego gdzie OSD (firmware wspolpracujacy z urzadzeniami zewnetrznymi) wspolpracuje z Ardupilotem na czujnikach ArduIMU (6DOF IMU) .
kolega Cholo zadziwia pieknymi lotami Ardupilota IMU - gratuluje i polecam http://vimeo.com/12929763
Czyli jeśli połączę Audiomode z GPS i z lub bez OSD to będzie zapisywać mi dane w Audiomode które mogę po wyładowaniu otworzyć na PC. Dobrze zrozumiałem?
Witam,
Czy na rynku dostępna jest jakaś kamera umożliwiająca jedynie nagranie obrazu wzbogaconego o osd a konkretniej parametry lotu:
kierunek wysokość prędkość wariometr?
Z mojej perspektywy zawsze mi tego brakuje na moich nagraniach z lotu.