Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB radio KAISER KA 9022L rozblokowanie kanałów

ektryk-ko 06 Lis 2008 22:23 4708 13
  • #1 06 Lis 2008 22:23
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Nabyłem niedawno cb jak w tytule. Słyszałem , ze to dość selektywne radyjka , więc warto go rozblokować. Jest to radio z zachodu i posiada kanały od 4- 15 i żeby było ciekawiej na FM też radio pracuje na 4-15 kanale. Prosiłbym o pomoc w rozblokowaniu reszty kanałów ponieważ poszukałem troche w necie , ale to dość rzadki model i nic nie znalazłem na ten temat.

0 13
  • #2 07 Lis 2008 09:08
    birband
    Poziom 23  

Witam!
    W przypadku tego radia nie może być mowy o rozblokowaniu kanałów, bo ich tam po prostu nie ma. Jest to radio 12 kanałowe AM/FM. Można pokusić się o jakieś zmiany układowe, ale pytanie czy warto?.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 07 Lis 2008 10:30
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Dzięki za zainteresowanie. Udał mi sie znależć opisany podobny problem. W radiu kaiser ka 9015 gość zmienił przełącznik kanałów bo tak jak u mnie miał 12 pozycji i coś tam jeszcze dopracował i chodzi. Temat jest skomplikowany ale i ambitny. Czy warto? Na pewno sie na tym nie zarobi , ale dla siebie - spróbuje sie pobawić. Jakby ktoś miał jakieś pomysły to byłbym zobowiązany.

0
  • #4 07 Lis 2008 10:38
    birband
    Poziom 23  

Opisany sposób jest dobry, chyba nikt na razie lepszego nie wymyślił. Cały szkopuł w tym, czy zastosowana synteza umożliwi to w Twoim radiu. Niestety nie posiadam schematu i dlatego nie powiem czy ten sposób u Ciebie się sprawdzi czy nie, ale życzę powodzenia.
    Pozdrawiam
    Antoni

0
  • #5 07 Lis 2008 11:26
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Ten model radia był wyprodukowany około 1979 roku.
    Jest prawdopodobnie wykonany na kwarcach, bez syntezy.
    Jeżeli masz możliwość, do zrób zdjęcie płyty i okolic przełącznika kanałów.
    Ze schematem będzie raczej ciężko.

0
  • #8 07 Lis 2008 12:35
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Z przestrojeniem to bajka. Najważniejsze bedzie zaadaptowanie jakiegoś przełącznika do tego. Nasuwa mi sie pytanie: Czy jest możliwe dopasowanie takiego przełącznika z jakiegoś radia z demobilu posiadającego podobny mechaniczny przełącznik tylko 40-pozycyjny czy raczej zastosowanie układu kodowanego? A synteza faktycznie opisana drobiazgowo. Ciekawe czy są inne radia na takiej syntezie posiadające 40 kanałów - choćby tylko w FM, a na AM zablokowane? To taki przełacznik byłby łatwiejszy do adaptacji.

07 Lis 2008 20:20
    Przypadkiem wszedłem w posiadanie cb radia midland
    77-104 na syntezie lc 7132 , który posiada mechaniczny przełącznik 40-kanałowy. Ma troche inny układ nóżek ale gabarytowo jest podobny- spróbuje coś dopasować.

Nie pisz postu pod postem. Użyj funkcji "Zmień". /c2h5oh/
    Posty scaliłem.

20/11/2008
    Okazuje sie, że nie jest to takie proste, ponieważ synteza midlanda ma inne sekwencje sterowania i nie moge w żaden sposób tego dopasować.
    Można enkoder z midlanda rozebrać i pokombinować z przekładaniem tarczek, ale uczyniłem to i odpowiednich sekwencji nie udało mi sie uzyskać. Rozpisałem tabele prawdy tego enkodera i porownałem - nic. Reszta przeróbki polega tylko na dolutowaniu do 6-stej nóżki syntezy przewodu z enkodera i kilku przewodów do wyświetlacza numeru kanałów, których fabrycznie brakuje.
    Kupiłem okazyjnie cb radio ka 90 18 które ma 40 ch w fm i 12 w am i posiada taką samą synteze. Jego przeróbka będzie łatwiejsza. Podejrzewam, ze enkoder z ka 90 18 moze byc taki jaki mi jest potrzebny do ka 90 22. Ale pozostają dwie sprawy: jak zrobić 90 22? Zkontaktowałem sie z gościem , który to przerabiał w 9015 i troche mi pomoże. Zrobie to na eleonice. Kręciołek jakiś jak np z alana 78 czy z myszki i jakies scalaki do zaprogramowania. Pozostaje jeszcze jedna sprawa: Skoro enkoder z 77 104 nie przyda mi sie to może go zreanimować. Jest troche rzeczy uszkodzonych mechanicznie . Coś poratowałem, wlutowałem brakującą końcówke mocy i zagadało. Założyłem mikrofon od onwy ( pojemnościowy ale na tym forum znalazłem jak go podłączyć zeby chodził) Mam pytanie: nie mógłby mi ktoś podrzucić fotki płyty tego radyjka( midland 77-104) od dołu i góry dla porównania, bo mój był pouszkadzany mechanicznie i trzeba by co nieco skorygować. Z góry dzięki.

0
  • #9 22 Lis 2008 19:06
    POLska18
    Poziom 11  

Witam .mógłbyś pomóc mi z moim radiem? Jest to Minix 5005 i z tego co czytałem to jest dość podobny do twojego ale własnie jak rozwiążać problem z tymi kanałami (numery na wyświetlaczu) jak ty sobie poradziłes?

0
  • #10 22 Lis 2008 22:59
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Witam. Poszperałem po necie. Nic jeszcze nie znalazłem odnośnie twojego radia. Kluczową sprawą jest : czy to radio ma synteze czy jest na kwarcach? Drugą sprawą jest jaki ma przełącznik kanałów: mechaniczny (większość starych radyjek cb takie posiada) czy GÓRA / DÓŁ ? Nie bardzo wiem jakie to radyjko. Przybliż temat nieco i jak możesz dorzuć jakąś fotke.
    Jak to radio ma synteze to trzeba wyszperać jej jakiś sensowny opis. Z regóły któraś nóżka nie jest podpięta. Do jej tabeli kodowania trzeba dopasować odpowiedni enkoder. W moim radiu wyświetlacz kanałów też nie miał podpiętych wszyskich ledów. Trzeba to uzupełnić. Synteza jest sterowana dojściem masy z enkodera. Dla każdego kanału inna kombinacja. Wyświetlacz kanałów też jest tak sterowany. Kwestia dobrania odpowiedniego enkodera. Najlepiej z radia o takiej samej syntezie.

0
  • #11 23 Lis 2008 10:06
    sq6ade
    Poziom 40  

ektryk-ko napisał:
    Z przestrojeniem to bajka. Najważniejsze bedzie zaadaptowanie jakiegoś przełącznika do tego. Nasuwa mi sie pytanie: Czy jest możliwe dopasowanie takiego przełącznika z jakiegoś radia z demobilu posiadającego podobny mechaniczny przełącznik tylko 40-pozycyjny czy raczej zastosowanie układu kodowanego? .

Przełącznik może być od każdego CB , które ma synteze ustawianą kodem BCD.
    Można też zrobić prosty układ UP/DWN z 2szt 74LS192 i 2szt 74LS47 albo czegoś w CMOS.
    Ew dorobić dodatkowe 3 "heble" i brakujące kombinacje włączać nimi.

0
  • #12 23 Lis 2008 10:36
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Masz racje. Teoretycznie jest możliwe założenie każdego enkodera który pracował z syntezą na 40-stu kanałach. W praktyce jeżeli ta synteza z którą pracował enkoder ma zupełnie inny system kodowania od tej , do której chcesz ten enkoder wrzucic to sprawa sie komplikuje. Właśnie przerabiałem temat syntezy z kaisera ka9022 / HD 42853/ do której chciałem założyć enkoder z midlanda 77-104 , który chodzi na syntezie LC 7132. Tabele prawdy tych syntez są tak różne , ze nie potrafiłem tego połączyć. Zdecydowałem sie zrobić to na elektronice, ale trzeba dołożyć i odpowiednio zakodować scalaki i nie dla wszystkich jest to elementarnie proste. Znalazłem gościa co mi w tym pomoże i jakoś pójdzie.

0
  • #13 23 Lis 2008 10:48
    sq6ade
    Poziom 40  

Są różne bo 7132 pobiera kody kanałów wprost z wyświetlacza 7SEG.
    Można łatwo przekodować prostą macierzą pamięciową albo użyć 2 szt dekoderów 7SEG>BCD. Mam gdzieś takie scalaki z demontażu układów blokujących kanały AM w niemieckich radiach.

0
  • #14 23 Lis 2008 13:01
    ektryk-ko
    Poziom 9  

Widze że z nowicjuszem nie rozmawiam. Jest tak , jak mówisz ale sam nie potrafie zakodować scalaków. Mam jednak prośbe. Synteze HD z kaisera KA9022 mam opisaną. Czy nie miałbyś jakiegoś schematu do tego radia lub do radia kaiser ka 9018 LE lub chociaż samej syntezy
    M58473P. Z ka 9022 juz zacząłem pracowac, mam opis syntezy i jakoś z pomocą przebrnę, ale do tej drugiej syntezy nic nie moge znależć.

0