Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB radio KAISER KA 9022L rozblokowanie kanałów

ektryk-ko 06 Nov 2008 22:23 5293 13
    ektryk-ko
    Level 10  
    Nabyłem niedawno cb jak w tytule. Słyszałem , ze to dość selektywne radyjka , więc warto go rozblokować. Jest to radio z zachodu i posiada kanały od 4- 15 i żeby było ciekawiej na FM też radio pracuje na 4-15 kanale. Prosiłbym o pomoc w rozblokowaniu reszty kanałów ponieważ poszukałem troche w necie , ale to dość rzadki model i nic nie znalazłem na ten temat.
    birband
    Level 23  
    Witam!
    W przypadku tego radia nie może być mowy o rozblokowaniu kanałów, bo ich tam po prostu nie ma. Jest to radio 12 kanałowe AM/FM. Można pokusić się o jakieś zmiany układowe, ale pytanie czy warto?.
    Pozdrawiam.
    ektryk-ko
    Level 10  
    Dzięki za zainteresowanie. Udał mi sie znależć opisany podobny problem. W radiu kaiser ka 9015 gość zmienił przełącznik kanałów bo tak jak u mnie miał 12 pozycji i coś tam jeszcze dopracował i chodzi. Temat jest skomplikowany ale i ambitny. Czy warto? Na pewno sie na tym nie zarobi , ale dla siebie - spróbuje sie pobawić. Jakby ktoś miał jakieś pomysły to byłbym zobowiązany.
    birband
    Level 23  
    Opisany sposób jest dobry, chyba nikt na razie lepszego nie wymyślił. Cały szkopuł w tym, czy zastosowana synteza umożliwi to w Twoim radiu. Niestety nie posiadam schematu i dlatego nie powiem czy ten sposób u Ciebie się sprawdzi czy nie, ale życzę powodzenia.
    Pozdrawiam
    Antoni
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć.

Ten model radia był wyprodukowany około 1979 roku.
    Jest prawdopodobnie wykonany na kwarcach, bez syntezy.
    Jeżeli masz możliwość, do zrób zdjęcie płyty i okolic przełącznika kanałów.
    Ze schematem będzie raczej ciężko.
    ektryk-ko
    Level 10  
    Z przestrojeniem to bajka. Najważniejsze bedzie zaadaptowanie jakiegoś przełącznika do tego. Nasuwa mi sie pytanie: Czy jest możliwe dopasowanie takiego przełącznika z jakiegoś radia z demobilu posiadającego podobny mechaniczny przełącznik tylko 40-pozycyjny czy raczej zastosowanie układu kodowanego? A synteza faktycznie opisana drobiazgowo. Ciekawe czy są inne radia na takiej syntezie posiadające 40 kanałów - choćby tylko w FM, a na AM zablokowane? To taki przełacznik byłby łatwiejszy do adaptacji.

07 Lis 2008 20:20
    Przypadkiem wszedłem w posiadanie cb radia midland
    77-104 na syntezie lc 7132 , który posiada mechaniczny przełącznik 40-kanałowy. Ma troche inny układ nóżek ale gabarytowo jest podobny- spróbuje coś dopasować.

Nie pisz postu pod postem. Użyj funkcji "Zmień". /c2h5oh/
    Posty scaliłem.

20/11/2008
    Okazuje sie, że nie jest to takie proste, ponieważ synteza midlanda ma inne sekwencje sterowania i nie moge w żaden sposób tego dopasować.
    Można enkoder z midlanda rozebrać i pokombinować z przekładaniem tarczek, ale uczyniłem to i odpowiednich sekwencji nie udało mi sie uzyskać. Rozpisałem tabele prawdy tego enkodera i porownałem - nic. Reszta przeróbki polega tylko na dolutowaniu do 6-stej nóżki syntezy przewodu z enkodera i kilku przewodów do wyświetlacza numeru kanałów, których fabrycznie brakuje.
    Kupiłem okazyjnie cb radio ka 90 18 które ma 40 ch w fm i 12 w am i posiada taką samą synteze. Jego przeróbka będzie łatwiejsza. Podejrzewam, ze enkoder z ka 90 18 moze byc taki jaki mi jest potrzebny do ka 90 22. Ale pozostają dwie sprawy: jak zrobić 90 22? Zkontaktowałem sie z gościem , który to przerabiał w 9015 i troche mi pomoże. Zrobie to na eleonice. Kręciołek jakiś jak np z alana 78 czy z myszki i jakies scalaki do zaprogramowania. Pozostaje jeszcze jedna sprawa: Skoro enkoder z 77 104 nie przyda mi sie to może go zreanimować. Jest troche rzeczy uszkodzonych mechanicznie . Coś poratowałem, wlutowałem brakującą końcówke mocy i zagadało. Założyłem mikrofon od onwy ( pojemnościowy ale na tym forum znalazłem jak go podłączyć zeby chodził) Mam pytanie: nie mógłby mi ktoś podrzucić fotki płyty tego radyjka( midland 77-104) od dołu i góry dla porównania, bo mój był pouszkadzany mechanicznie i trzeba by co nieco skorygować. Z góry dzięki.
    POLska18
    Level 11  
    Witam .mógłbyś pomóc mi z moim radiem? Jest to Minix 5005 i z tego co czytałem to jest dość podobny do twojego ale własnie jak rozwiążać problem z tymi kanałami (numery na wyświetlaczu) jak ty sobie poradziłes?
    ektryk-ko
    Level 10  
    Witam. Poszperałem po necie. Nic jeszcze nie znalazłem odnośnie twojego radia. Kluczową sprawą jest : czy to radio ma synteze czy jest na kwarcach? Drugą sprawą jest jaki ma przełącznik kanałów: mechaniczny (większość starych radyjek cb takie posiada) czy GÓRA / DÓŁ ? Nie bardzo wiem jakie to radyjko. Przybliż temat nieco i jak możesz dorzuć jakąś fotke.
    Jak to radio ma synteze to trzeba wyszperać jej jakiś sensowny opis. Z regóły któraś nóżka nie jest podpięta. Do jej tabeli kodowania trzeba dopasować odpowiedni enkoder. W moim radiu wyświetlacz kanałów też nie miał podpiętych wszyskich ledów. Trzeba to uzupełnić. Synteza jest sterowana dojściem masy z enkodera. Dla każdego kanału inna kombinacja. Wyświetlacz kanałów też jest tak sterowany. Kwestia dobrania odpowiedniego enkodera. Najlepiej z radia o takiej samej syntezie.
    sq6ade
    Level 40  
    ektryk-ko wrote:
    Z przestrojeniem to bajka. Najważniejsze bedzie zaadaptowanie jakiegoś przełącznika do tego. Nasuwa mi sie pytanie: Czy jest możliwe dopasowanie takiego przełącznika z jakiegoś radia z demobilu posiadającego podobny mechaniczny przełącznik tylko 40-pozycyjny czy raczej zastosowanie układu kodowanego? .

Przełącznik może być od każdego CB , które ma synteze ustawianą kodem BCD.
    Można też zrobić prosty układ UP/DWN z 2szt 74LS192 i 2szt 74LS47 albo czegoś w CMOS.
    Ew dorobić dodatkowe 3 "heble" i brakujące kombinacje włączać nimi.
    ektryk-ko
    Level 10  
    Masz racje. Teoretycznie jest możliwe założenie każdego enkodera który pracował z syntezą na 40-stu kanałach. W praktyce jeżeli ta synteza z którą pracował enkoder ma zupełnie inny system kodowania od tej , do której chcesz ten enkoder wrzucic to sprawa sie komplikuje. Właśnie przerabiałem temat syntezy z kaisera ka9022 / HD 42853/ do której chciałem założyć enkoder z midlanda 77-104 , który chodzi na syntezie LC 7132. Tabele prawdy tych syntez są tak różne , ze nie potrafiłem tego połączyć. Zdecydowałem sie zrobić to na elektronice, ale trzeba dołożyć i odpowiednio zakodować scalaki i nie dla wszystkich jest to elementarnie proste. Znalazłem gościa co mi w tym pomoże i jakoś pójdzie.
    sq6ade
    Level 40  
    Są różne bo 7132 pobiera kody kanałów wprost z wyświetlacza 7SEG.
    Można łatwo przekodować prostą macierzą pamięciową albo użyć 2 szt dekoderów 7SEG>BCD. Mam gdzieś takie scalaki z demontażu układów blokujących kanały AM w niemieckich radiach.
    ektryk-ko
    Level 10  
    Widze że z nowicjuszem nie rozmawiam. Jest tak , jak mówisz ale sam nie potrafie zakodować scalaków. Mam jednak prośbe. Synteze HD z kaisera KA9022 mam opisaną. Czy nie miałbyś jakiegoś schematu do tego radia lub do radia kaiser ka 9018 LE lub chociaż samej syntezy
    M58473P. Z ka 9022 juz zacząłem pracowac, mam opis syntezy i jakoś z pomocą przebrnę, ale do tej drugiej syntezy nic nie moge znależć.