Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć kuchenkę elektryczną?

06 Lis 2008 23:08 83520 27
  • Poziom 13  
    Witam. Proszę o pomoc w takiej sprawie. Kupiłem kuchenkę elektryczną bez gazu (piekarnik, opiekacz, płyta indukcyjna) o łącznej mocy 9,4 kw, o nastepujących danych technicznych:
    Napięcie znamionowe: 230/400v 50hz,
    Napięcie elementów grzejnych (piekarnik: 3,3 kw, opiekacz: 2,9 kw, płyta indukcyjna: ???)
    Pytanie moje jest następujące: Jak ja mam to podłączyć do instalacji domowej, czy na siłę (400 v, czy jednak na 230 v, wziąwszy pod uwagę, że co prawda mam doprowadzone do mieszkania 3 fazy czyli siłę, ale każdy z trzech bezpieczników, które są na klatce schodowej w WLZ ma wartość 25A, więc po przeliczeniu niema szans na pełne korzystanie z wszystkich opcji mojej kuchenki zwarzywszy na jej moc.
    Proszę o pomoc, czy ja w zwiazku z tym mam połaczyć tylko na 230v, czy jak to zrobić?
    I jeszcze jedno, gdybym połączył to na 230v. to czy ja będę miał tylko obsługiwaną pewną część kuchenki?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Ile przewodów jest wyprowadzonych z kuchenki? Po przeliczeniu wychodzi, że przy mocy 9,4kW i zasilaniu 400V pozostaje pewien margines mocy dla zabezpieczenia 25A. Kuchenki nie podłącza się pod "siłę" jedynie pod napięcie międzyfazowe - wykorzystujesz dwie fazy a nie trzy.
    Z prostego wyliczenie wynika, że moc płyty indukcyjnej to 3,2kW - jeśli jest możliwość to można podłączyć każdy odbiornik pod inną fazę - wtedy maksymalne obciążenie faz wyniesie kolejno: piekarnik (3,3kW - 230V) - 14,4A, opiekacz (2,9kW - 230V) - 12,7A oraz płyta indukcyjna (3,2kW - 230V) - 14A. Wyliczone prądy są zaokrąglone w górę.
  • Poziom 13  
    Witam.
    Z kuchenki są wyprowadzone nastepujące zaciski:
    -L1
    -L2
    -L3
    -Zero robocze
    -Zero ochronne.

Są trzy możliwości podłączenia:
    -230v 1N-50hz
    -400v 2N 50hz
    -400v 3N 50hz.

Proszę mi powiedzieć, co oznacza "N"?
    Proszę mi także powiedzieć jak mam ją podłączyć, aby w pełni wykorzystać moc tej kuchenki, za co z góry dziękuję.
  • Poziom 36  
    Literą "N" oznaczona jest faza, czyli według opisu możesz wykonać połączenia z wykorzystaniem 1N - jednej fazy, 2N - z wykorzystaniem dwóch faz oraz 3N z wykorzystaniem 3 faz. Każde z tych połączeń umożliwia wykorzystanie pełnej mocy urządzenia. U Ciebie warunkiem, który należy uwzględnić jest zabezpieczenie poszczególnych faz na poziomie 25A. Jeśli będziesz musiał wykorzystać wszystkie trzy elementy grzejne jednocześnie to "zapas" mocy zabezpieczenia może się okazać zbyt mały. W instrukcji urządzenia powinno być podane jakie wymagane jest zabezpieczenie (wartości bezpieczników). Ponieważ możesz je połączyć - 400V 3N to takie powinieneś wykonać. Podłącz L1, L2, L3 do kolejnych faz i zero robocze oraz zero ochronne (jeśli masz siłę prowadzoną pięcioma przewodami). Powinno działać.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Serdecznie dziękuję. Czyli reasumując, tak jak już wspomniałem, na klatce schodowej w WLZ-cie mam 3x 25 A, czyli w mieszkaniu mam w takim razie zamontować potrójny bezpiecznik siłowy 20 A dla każdej z faz i będzie chodzić? Bo rozumiem, że bez wykonania dodatkowego obwodu się nie obejdzie...
  • Specjalista elektryk
    Pociągnij z rozdzielnicy domowej przewód 5x4.
    Koniecznie siła, na 230 V prąd wyniósł by ze 40A.

PS: Kuchenki raczej nie są na napięcie międzyfazowe, tylko fazowe, ale ze względu na moc poszczególne jej elementy są pogrupowane plus minus po równo na 3 fazy.
  • Poziom 11  
    Żeby nie śmiecić podłączę się pod temat.
    Kupiłem nowe mieszkanie. Niestety jest tam tylko 1 faza.
    Nie mam ochoty bawić się w butlę gazową i chcę założyć płytę elektryczną i piekarnik elektryczny. Teoretycznie jest taka możliwość ale ... no właśnie. Jak ktoś już wcześniej zauważył, pełna moc płyty i kuchenki to ok. 9kW, czyli prąd ok. 40A!. Zabezpieczenie w mieszkaniu to B25 A, a w skrzynce na klatce C25 A.
    Z prostych rachowań wynika, że łączna moc pobierana w mieszkaniu nie może przekroczyć ok. 5,5kW. To śmieszna wartość przy płycie elektrycznej. A co z resztą typu czajnik el. komputer, oświetlenie?
    Sprytny elektryk zaproponował rozdzielenie fazy na 3 x B20 A i doprowadzenie do kuchenki przewodem 5 x 2,5 mm2. Robili tak we wszystkich mieszkaniach w tym bloku.
    Czy warto zakłądać płytę i uważać, żeby za dużo urządzeń nie włączać, czy poddać się i do końca życia męczyć się z butlą?
    A może jest jakaś inna opcja?
  • Poziom 28  
    DoktorB - rzeczywiście sprytny ten elektryk. Tylko skąd on weźmie te 3 fazy. Jeśli z klatki schodowej to po prostu będziesz kradł prąd sąsiadom albo ZE. A rozdzielenie 1 fazy na 3 przewody i 3 zabezpieczenia skutkuje jej przeciążeniem i jeśli (a innego wyjścia nie ma) odbywa się to za licznikiem to będzie skutkowało uszkodzeniem licznika.
    Jedyne wyjście to kontakt z zakładem energetycznym i sprawdzenie czy da się zmienić system zasilania na 3 fazowy i wymienić licznik. Innej drogi nie ma.
  • Poziom 22  
    Podejrzewam, że na klatkę doprowadzone są trzy fazy, tylko do twojego mieszkania doprowadzona jest jedna. Zapytaj w ZE czy istnieje możliwość zmiany na zasilanie trójfazowe.
  • Poziom 10  
    a co do kolegi DOKTORA B musi wystąpić do zakładu elektrycznego o zmianę taryfy, zmianę licznika na 3F a to wiąże się z dość dużymi kosztami ok 1000 zł minimum.
  • Moderator
    tomtom77 napisał:
    a co do kolegi DOKTORA B musi wystąpić do zakładu elektrycznego o zmianę taryfy, zmianę licznika na 3F a to wiąże się z dość dużymi kosztami ok 1000 zł minimum.

Podejrzewam, że kuchenka kosztowała więcej. I skoro jest urządzeniem tak pożądanym, to DoktorB niewątpliwie wysupła pozostałą kwotę na doprowadzenie zasilania do ładu.
  • Poziom 11  
    A u mnie w mieszkaniu jest instalacja jednofazowa w zabezpieczeniu przedlicznikowym C25A. Elektrycy, przewidując potrzebę użytkowania płyty ceramicznej przez użytkowników, ze skrzynki rozdzielczej dali przewód 5x2,5 i jedną fazę rozdzielili na trzy, i każdy przewód z osobna zabezpieczony jest B20A.
    I tu jest problem. Zakładając maksymalne obciążenie trzema przewodami fazowymi płytą o mocy max 10kW daje 43,5A. Przy rozdziale tej mocy na trzy przewody o łącznym przekroju 3x2,5=7,5 mm2 wszystko jest w porządku ale co z przewodem zerowym N? Wg ich teorii powinien mieć też min. 7,5mm2. Chyba będzie trzeba dołożyć jedną żyłę zerową N 6 mm2.
    A może powinni każdy z tych przewodów zabezpieczyć B6A? Wtedy będzie zachowane stopniowanie, bo łącznie da to 3x6A=18A. Wg mnie tak powinno być ale dla trójfazowej instalacji, bo w jednofazowej pozwoli to na max 4,1kW.
    A gdzie 10kW do przedlicznikowych 25A? A gdzie reszta mieszkania?
    Jak to rozwiązać? Kto popełnił błąd? Kogo pociągnąć do odpowiedzialności?
    Dodam, że w bloku nie ma gazu z rury, więc przyjdzie męczyć się do końca życia z butlami.
    Domyślam się, że nie ma obowiązku zakłądania instalacji 3-fazowej w mieszkaniach bez gazu. Oznacza to porażkę i naukę, że trzeba było zaznaczyć przy umowie wstępnej przydział min. 12kW.
  • Poziom 11  
    Dziękuję wszystkim za rady.
    Przerzucenie się na instalację 3-fazową jest możliwe, bo wymagać będzie (poza stroną formalną i licznikiem) dołożenia dwóch żył 6 mm2 z liczników na dole do mieszkania na drugim piętrze.
    Chyba że użytkowanie płyty z uważaniem na maksymalny prąd w mieszkaniu nie jest bardzo trudne? Ktoś tak ma, praktykuje i ma doświadczenia w tej kwestii?
    Mały "palnik" ma 1200W, duży 2000W. Jeśli by ograniczać się maksymalnie do tego układu, to razem mamy 3,2kW. Z przydzielonych 5,5kW zostaje jeszcze 2,3kW. To pralka i coś tam jeszcze. Mając na uwadze, że pralka te 2 kW bierze przez 10 min do podgrzania wody i ryzyko prania tuż przed obiadem jest niewielkie, to być może wcale się tego nie zauważy? No ale przypadkowe zapomnienie się spowoduje, że te 10 min to o 9,59 za długo. Z czasem rutynowo w schemat życia wejdzie priorytetowść urządzeń i nie będzie problemu?
  • Moderator
    DoktorB napisał:

Chyba że użytkowanie płyty z uważaniem na maksymalny prąd w mieszkaniu nie jest bardzo trudne? Ktoś tak ma, praktykuje i ma doświadczenia w tej kwestii?

Akuratnie w tej kwestii wystarczy zamontowanie przekaźnika priorytetowego. A on już zawsze będzie pamiętał.
  • Poziom 11  
    Kolego napisz jaką masz moc płyty indukcyjnej?
  • Poziom 20  
    To, że rozdzielili nie ma znaczenia bo dalej jedna faza jest obciążona. Charakterystyka bezpiecznika typu B jest od 3-5 prądu znamionowego, więc to może dać tyle że będzie Ci "wywalał"bezpiecznik od kuchenki a nie główny, o ile jest zachowana selektywnośc. Staraj się nie używać prądożernych urządzeń typu mikrofalówka, czajnik elektryczny, grzejnik, pralka na raz z kuchenka czy piekarnikiem.
    Większy przydział oznacza większy przekrój przewodów dochodzących do Twojego mieszkania, to nie tylko zmiana zabezpieczeń.
  • Poziom 11  
    Chyba nie mam wyjścia.
    Złoże wniosek o zmianę mocy przyłączeniowej z 5 do 15kW i 3 fazy. Zabezpieczenie przedlicznikowe zostanie zmienione z 1x25A prawdopodobnie na 3x25A. W związku z tym wszystkim obciążenie pojedyńczej fazy/przewodu nie zmieni się.
    Płyta ma moc 9kW. Zasila ją przewód 5x2,5 mm2, więc powinien wystarczyć.

Z licznika do skrzynki rozdzielczej idzie 3x6 mm2. I tu pojawia się pytanie: Czy mogę ten przewód dostosować do instalacji 3-fazowej przez dołożenie dwóch żył 6 mm2, czy musze wymienić cały przewód na 5x6 mm2? Położenie dwóch żył będzie tańsze i łatwiejsze. Wystarczy zrobić rowek w tynku na grubość tarczy szlifierskiej i tyle. A może się mylę? Czy jest jakiś przepis mówiący, że przewód musi być wspólny, czy moze powstać przez położenie oddzielnych zył?
  • Poziom 11  
    Przekaźnik priorytetowy jest dobry w przypadku ogrzewania elektrycznego. Wtedy działa wyjątkowo dobrze i daje maksymalny komfort dla użytkowników.
    Załozenie przekaźnika priorytetowego w mieszkaniu na takie urządzenia jak pralka, zmywarka, czy ekspres do kawy jest raczej niemożliwe. Związane jest to z tym, że po odłączeniu napięcia, od np. pralki przez przekaźnik w czasie włączenia kuchenki, ponowne włączenie napięcia do pralki nie uruchamia jej od ostatniego momentu. Pralka przełącza się w stan oczekiwania i wymaga włączenia guzika przez człowieka, by zaczęła kontynuować pracę. A to już powrót do stanu wyjściowego, czyli żadne ułatwienie.

Temat scaliłem. Proszę nie pisać o jednej sprawie w dwóch tematach. Pkt 10.1 regulaminu. [retrofood]
  • Moderator
    DoktorB napisał:
    Chyba nie mam wyjścia.
    Złoże wniosek o zmianę mocy przyłączeniowej z 5 do 15kW i 3 fazy. Zabezpieczenie przedlicznikowe zostanie zmienione z 1x25A prawdopodobnie na 3x25A. W związku z tym wszystkim obciążenie pojedyńczej fazy/przewodu nie zmieni się.
    Płyta ma moc 9kW. Zasila ją przewód 5x2,5 mm2, więc powinien wystarczyć.

Z licznika do skrzynki rozdzielczej idzie 3x6 mm2. I tu pojawia się pytanie: Czy mogę ten przewód dostosować do instalacji 3-fazowej przez dołożenie dwóch żył 6 mm2, czy musze wymienić cały przewód na 5x6 mm2? Położenie dwóch żył będzie tańsze i łatwiejsze. Wystarczy zrobić rowek w tynku na grubość tarczy szlifierskiej i tyle. A może się mylę? Czy jest jakiś przepis mówiący, że przewód musi być wspólny, czy moze powstać przez położenie oddzielnych zył?

Pytasz o takie sprawy, że chyba lepiej byłoby, abyś zlecił tą pracę elektrykowi od instalacji. Otóż nie wolno kłaść przewodów DY bezpośrednio w tynku. Więc wykluczone jest robienie rowków na grubość tarczy szlifierskiej. Przewody trzeba włożyć w peszla, albo zastosować przewód YDY, w dodatku niezbędne będzie zastosowanie przewodów o odpowiedniej kolorystyce izolacji. Dlatego uważam, że nie warto oszczędzać paru złotych i trzeba położyć wszystkie nowe, bo inaczej to te stare trzeba odłączyć od zasilania i pozbawimy się zasilania nawet dla elektronarzędzi i światła. I nie sadzę, aby niezbędny był przekrój 6 mm. Wystarczy 4 mm.

Poza tym jedna uwaga: za każdy kW przyznanej mocy, należy zapłacić. Jest to od 120 - 150 PLN. Dlatego nie opłaca się wnioskować z nadmiarem, bo płaci się bez potrzeby. Zastanów się, ile razy będziesz potrzebował pełnej mocy kuchenki i czy musisz a tym czasie korzystać również z innych energo - żernych urządzeń.
    A może wystarczy zastosowanie przekaźnika priorytetowego? Ja ostatnio podłączałem kuchenkę indukcyjną (fakt, że bez piekarnika), gdzie dla zasilania 3 fazowego producent życzył sobie tylko przewód 4 x 1,5 mm. Więc może warto, aby temu wszystkiemu spokojnie przyglądnął się doświadczony elektryk.
  • Poziom 11  
    Padła decyzja. Zgłoszę się do firmy energetycznej o większy przydział mocy (prawdopodobnie 12kW) i zmianę instalacji z 1 na 3-fazową. Modyfikacja instalacji będzie polegała na dołożeniu przewodu YDYp 2x6 mm2 poprowadzonego pod tynkiem. Jeśli chodzi o kolory przewodów, to w razie braku możliwości wyboru, nowy przewód zostanie oznaczony taśmą izolacyjną w odpowiednim kolorze. Modyfikacja ta będzie dotyczyła tylko przewodów fazowych. Przewody N i PE zostaną w swoich oryginalnych kolorach, tj. niebieskim i żółto-zielonym.
    Dziękuję wszystkim za pomoc w dokonaniu decyzji. Mam nadzieję, że dzieki takiej decyzji, może trochę zapłacę na początku ale za to będę miał do końca życia spokój, a wrazie "W" zawszę mogę bez ingerencji w instalację przejść na mniejszą moc czy 1-fazówkę. Zawsze też mogę przejsć na butlę gazową. Natomiast w przypadku sprzedaży mieszkania napewno będzie to atut na plus.
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie.
    Planuje wymianę kuchenki gazowej na indukcyjną- i tym samym pozbycie się zupełnie gazu z mieszkania. Niestety konieczne są 3fazy.

Jaki jest tego koszt? - dodam tylko że mieszkanie w bloku- 4 piętro, a fazę ponoć z piwnicy w klatce obok będą ciągnąć.
    Czy ktoś już robił takie podłączenie i czy duży jest przy tym bałagan w mieszkaniu? Jak to wygląda?- czy to tylko kwestia poprowadzenia jednego przewodu od licznika z przedpokoju do gniazdka w kuchni, gdzie będzie podłączona płyta?
    Proszę o odp. bo nie wiem czy warto się w to bawić
  • Poziom 14  
    allblacks napisał:
    Jaki jest tego koszt? - dodam tylko że mieszkanie w bloku- 4 piętro, a fazę ponoć z piwnicy w klatce obok będą ciągnąć
    To dziwny masz ten pion. U mnie przed modernizacją było tak: w pionie (od parteru po 4 piętro) szły szyny L1 L2 L3 i na piętrze każde z 3ech mieszkań było podpięte do 1 fazy. Niedawno była robiona modernizacja pionów i została przystosowana do zasilania mieszkania 3 fazami. Jak mówili mi spece co robili modernizację, w przypadku zmiany zasilania z 1f na 3f muszę jedynie wystąpić do ZE o nowe warunki techniczne podłączenia, oni przyjadą puszczą nowy przewód do mieszkania i założą licznik 3f, reszta to już moja sprawa co ja sobie zrobię z tym w domu. Dowiedź się dokładnie może nie będzie konieczności ciągnięcia fazy aż z piwnicy, wyszło by Cię to znacznie taniej.
  • Poziom 2  
    z tym że będą musieli ciągnąć aż od piwnicy dowiedziałam się w spółdzielni mieszkaniowej, w której to ponoć trzeba złożyć pisemko o zgodę. Później dopiero do zakładu energetycznego. Taki jest stan mojej wiedzy na dzień dzisiejszy.
    Straszą kwotą około 3 tys, stąd też moje pytanie, co wiadomo wam o kosztach takiego podłączenia i jak to wygląda faktycznie.

Dodano po 3 [minuty]:

dodam bo może to istotne -na piętrze są po dwa mieszkania. Liczniki w przedpokoju, a na klatce schodowej nie ma nic.
  • Poziom 2  
    w dniu dzisiejszym pozyskane nowe informacje:
    Zgoda ze Spółdzielni mieszkaniowej, i z tym do PGE.
    w PGE płacę za każdy KW 170 zł, niezależnie skąd oni podłączają przewód.
    W tej cenie jest przyłącze do mieszkania, wymiana licznika. Reszta we własnym zakresie- czyli:nowe bezpieczniki, pociągnięcie kabla do kuchni.

I teraz pytanka:
    - czy poprowadzenie do kuchni nowego przewodu i jednego gniazdka pod kuchnie indukcyjną i piekarnik to wszystko? Czy jeszcze jakieś prace są konieczne? Więcej gniazdek?
    Pytam bo w mieszkaniu zamieszkujemy i chciałabym się przygotować na jakieś większe demolki a i na koszt dodatkowy.
    - Za ile KW zapłacić muszę ? to znaczy że tylko tyle ile planuje dodatkowego sprzętu na to gniazdko? czy jakoś inaczej to się liczy?
    Indukcja to jakieś 6kw, piekarnik 4, - czyli za 10 kw płacić? więcej , mniej?
    z góry dziękuję za odp .
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam pytanie podstawowe dla Was ale wolę zapytać by nie spalić mierknika

Mam do podłączenia nową płytę na 2L czyli dwie fazy.

Mam puszkę z siłą i nie wiem za bardzo który kabel jest którym

Zakładam że żółtozielony jest ochronny.

Mam miernik prądu zmiennego, moge na nim ustawić ~1000v

Jak znależć poszczególne fazy i kabel neutralny ?

Drugie moje pytanie dotyczy znalezienia fazy na której są pozostałe gniazdka.
    Czytałem tutaj na forum by zmierzyć napięcia pomiędzy gniazdkiem a fazą w puszcze. Czy mam przyłożyć kabel do dowolnej fazy i dowolnej dziurki w gniazdu (tam gdzie jest faza) i sprawdzić napięcia ? jak będzie międzyfazowe 400v to jest to ta sama faza, jak będzie koło 0 to na innej są gniazdka ?

Bardzo proszę jak mozecie o pokierowanie jak laika.
  • Specjalista elektryk
    Kolego xisio, czytałeś może instrukcję? Zapoznałeś się z warunkami w gwarancji? Nie jest tam przypadkiem napisane że podłączenia powinien wykonać elektryk z kwalifikacjami? Nie jest w gwarancji napisane że warunkiem jej uznania jest wpis tegoż elektryka do karty gwarancyjnej? Poczytaj i pomyśl.
  • Poziom 10  
    Wiem o tym zapisie, ale prawda jest taka, ze jest on tez na okapie, piekarniku, nie wiem czy tez nie jest na zmywarce o hydrauliku i pracle w zabudowie.

Prawda jest taka że mam puszkę, kabelek, wiekszosc rzeczy robie samemu w mieszkaniu i za bardzo nie chce szukac i płacić elektrykowi za 15 minut pracy którą sam z satysfakcją zrobię.

Jak spali mi sie płyta czy piekarnik, znajde kogos z SEP i mi podpisze instalacje, ryzyko spalenia jest raczej niewielkie... Jak już znajdę fazy :)
  • Poziom 42  
    Laikiem jesteś kolego kompletnym i z tego powodu jesteś sam dla siebie, dla bliskich oraz sprzętu AGD niebezpieczny.
    Uważam, że z tego powodu lepiej będzie jak dasz sobie spokój z wcielaniem w życie swych zamysłów a skontaktujesz się z kompetentną osobą.