Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć kuchenkę elektryczną?

sabcio_2 06 Nov 2008 23:08 101313 27
Bosch
 • #1
  sabcio_2
  Level 13  
  Witam. Proszę o pomoc w takiej sprawie. Kupiłem kuchenkę elektryczną bez gazu (piekarnik, opiekacz, płyta indukcyjna) o łącznej mocy 9,4 kw, o nastepujących danych technicznych:
  Napięcie znamionowe: 230/400v 50hz,
  Napięcie elementów grzejnych (piekarnik: 3,3 kw, opiekacz: 2,9 kw, płyta indukcyjna: ???)
  Pytanie moje jest następujące: Jak ja mam to podłączyć do instalacji domowej, czy na siłę (400 v, czy jednak na 230 v, wziąwszy pod uwagę, że co prawda mam doprowadzone do mieszkania 3 fazy czyli siłę, ale każdy z trzech bezpieczników, które są na klatce schodowej w WLZ ma wartość 25A, więc po przeliczeniu niema szans na pełne korzystanie z wszystkich opcji mojej kuchenki zwarzywszy na jej moc.
  Proszę o pomoc, czy ja w zwiazku z tym mam połaczyć tylko na 230v, czy jak to zrobić?
  I jeszcze jedno, gdybym połączył to na 230v. to czy ja będę miał tylko obsługiwaną pewną część kuchenki?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Bosch
 • #2
  Lutek49
  Level 36  
  Ile przewodów jest wyprowadzonych z kuchenki? Po przeliczeniu wychodzi, że przy mocy 9,4kW i zasilaniu 400V pozostaje pewien margines mocy dla zabezpieczenia 25A. Kuchenki nie podłącza się pod "siłę" jedynie pod napięcie międzyfazowe - wykorzystujesz dwie fazy a nie trzy.
  Z prostego wyliczenie wynika, że moc płyty indukcyjnej to 3,2kW - jeśli jest możliwość to można podłączyć każdy odbiornik pod inną fazę - wtedy maksymalne obciążenie faz wyniesie kolejno: piekarnik (3,3kW - 230V) - 14,4A, opiekacz (2,9kW - 230V) - 12,7A oraz płyta indukcyjna (3,2kW - 230V) - 14A. Wyliczone prądy są zaokrąglone w górę.
 • #3
  sabcio_2
  Level 13  
  Witam.
  Z kuchenki są wyprowadzone nastepujące zaciski:
  -L1
  -L2
  -L3
  -Zero robocze
  -Zero ochronne.

  Są trzy możliwości podłączenia:
  -230v 1N-50hz
  -400v 2N 50hz
  -400v 3N 50hz.

  Proszę mi powiedzieć, co oznacza "N"?
  Proszę mi także powiedzieć jak mam ją podłączyć, aby w pełni wykorzystać moc tej kuchenki, za co z góry dziękuję.
 • #4
  Lutek49
  Level 36  
  Literą "N" oznaczona jest faza, czyli według opisu możesz wykonać połączenia z wykorzystaniem 1N - jednej fazy, 2N - z wykorzystaniem dwóch faz oraz 3N z wykorzystaniem 3 faz. Każde z tych połączeń umożliwia wykorzystanie pełnej mocy urządzenia. U Ciebie warunkiem, który należy uwzględnić jest zabezpieczenie poszczególnych faz na poziomie 25A. Jeśli będziesz musiał wykorzystać wszystkie trzy elementy grzejne jednocześnie to "zapas" mocy zabezpieczenia może się okazać zbyt mały. W instrukcji urządzenia powinno być podane jakie wymagane jest zabezpieczenie (wartości bezpieczników). Ponieważ możesz je połączyć - 400V 3N to takie powinieneś wykonać. Podłącz L1, L2, L3 do kolejnych faz i zero robocze oraz zero ochronne (jeśli masz siłę prowadzoną pięcioma przewodami). Powinno działać.
 • Bosch
 • #5
  sabcio_2
  Level 13  
  Serdecznie dziękuję. Czyli reasumując, tak jak już wspomniałem, na klatce schodowej w WLZ-cie mam 3x 25 A, czyli w mieszkaniu mam w takim razie zamontować potrójny bezpiecznik siłowy 20 A dla każdej z faz i będzie chodzić? Bo rozumiem, że bez wykonania dodatkowego obwodu się nie obejdzie...
 • #6
  michcio
  Electrician specialist
  Pociągnij z rozdzielnicy domowej przewód 5x4.
  Koniecznie siła, na 230 V prąd wyniósł by ze 40A.

  PS: Kuchenki raczej nie są na napięcie międzyfazowe, tylko fazowe, ale ze względu na moc poszczególne jej elementy są pogrupowane plus minus po równo na 3 fazy.
 • #7
  DoktorB
  Level 11  
  Żeby nie śmiecić podłączę się pod temat.
  Kupiłem nowe mieszkanie. Niestety jest tam tylko 1 faza.
  Nie mam ochoty bawić się w butlę gazową i chcę założyć płytę elektryczną i piekarnik elektryczny. Teoretycznie jest taka możliwość ale ... no właśnie. Jak ktoś już wcześniej zauważył, pełna moc płyty i kuchenki to ok. 9kW, czyli prąd ok. 40A!. Zabezpieczenie w mieszkaniu to B25 A, a w skrzynce na klatce C25 A.
  Z prostych rachowań wynika, że łączna moc pobierana w mieszkaniu nie może przekroczyć ok. 5,5kW. To śmieszna wartość przy płycie elektrycznej. A co z resztą typu czajnik el. komputer, oświetlenie?
  Sprytny elektryk zaproponował rozdzielenie fazy na 3 x B20 A i doprowadzenie do kuchenki przewodem 5 x 2,5 mm2. Robili tak we wszystkich mieszkaniach w tym bloku.
  Czy warto zakłądać płytę i uważać, żeby za dużo urządzeń nie włączać, czy poddać się i do końca życia męczyć się z butlą?
  A może jest jakaś inna opcja?
 • #8
  darek_wp
  Level 28  
  DoktorB - rzeczywiście sprytny ten elektryk. Tylko skąd on weźmie te 3 fazy. Jeśli z klatki schodowej to po prostu będziesz kradł prąd sąsiadom albo ZE. A rozdzielenie 1 fazy na 3 przewody i 3 zabezpieczenia skutkuje jej przeciążeniem i jeśli (a innego wyjścia nie ma) odbywa się to za licznikiem to będzie skutkowało uszkodzeniem licznika.
  Jedyne wyjście to kontakt z zakładem energetycznym i sprawdzenie czy da się zmienić system zasilania na 3 fazowy i wymienić licznik. Innej drogi nie ma.
 • #9
  tragi
  Level 22  
  Podejrzewam, że na klatkę doprowadzone są trzy fazy, tylko do twojego mieszkania doprowadzona jest jedna. Zapytaj w ZE czy istnieje możliwość zmiany na zasilanie trójfazowe.
 • #10
  tomtom77
  Level 11  
  a co do kolegi DOKTORA B musi wystąpić do zakładu elektrycznego o zmianę taryfy, zmianę licznika na 3F a to wiąże się z dość dużymi kosztami ok 1000 zł minimum.
 • #11
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  tomtom77 wrote:
  a co do kolegi DOKTORA B musi wystąpić do zakładu elektrycznego o zmianę taryfy, zmianę licznika na 3F a to wiąże się z dość dużymi kosztami ok 1000 zł minimum.


  Podejrzewam, że kuchenka kosztowała więcej. I skoro jest urządzeniem tak pożądanym, to DoktorB niewątpliwie wysupła pozostałą kwotę na doprowadzenie zasilania do ładu.
 • #12
  DoktorB
  Level 11  
  A u mnie w mieszkaniu jest instalacja jednofazowa w zabezpieczeniu przedlicznikowym C25A. Elektrycy, przewidując potrzebę użytkowania płyty ceramicznej przez użytkowników, ze skrzynki rozdzielczej dali przewód 5x2,5 i jedną fazę rozdzielili na trzy, i każdy przewód z osobna zabezpieczony jest B20A.
  I tu jest problem. Zakładając maksymalne obciążenie trzema przewodami fazowymi płytą o mocy max 10kW daje 43,5A. Przy rozdziale tej mocy na trzy przewody o łącznym przekroju 3x2,5=7,5 mm2 wszystko jest w porządku ale co z przewodem zerowym N? Wg ich teorii powinien mieć też min. 7,5mm2. Chyba będzie trzeba dołożyć jedną żyłę zerową N 6 mm2.
  A może powinni każdy z tych przewodów zabezpieczyć B6A? Wtedy będzie zachowane stopniowanie, bo łącznie da to 3x6A=18A. Wg mnie tak powinno być ale dla trójfazowej instalacji, bo w jednofazowej pozwoli to na max 4,1kW.
  A gdzie 10kW do przedlicznikowych 25A? A gdzie reszta mieszkania?
  Jak to rozwiązać? Kto popełnił błąd? Kogo pociągnąć do odpowiedzialności?
  Dodam, że w bloku nie ma gazu z rury, więc przyjdzie męczyć się do końca życia z butlami.
  Domyślam się, że nie ma obowiązku zakłądania instalacji 3-fazowej w mieszkaniach bez gazu. Oznacza to porażkę i naukę, że trzeba było zaznaczyć przy umowie wstępnej przydział min. 12kW.
 • #13
  DoktorB
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim za rady.
  Przerzucenie się na instalację 3-fazową jest możliwe, bo wymagać będzie (poza stroną formalną i licznikiem) dołożenia dwóch żył 6 mm2 z liczników na dole do mieszkania na drugim piętrze.
  Chyba że użytkowanie płyty z uważaniem na maksymalny prąd w mieszkaniu nie jest bardzo trudne? Ktoś tak ma, praktykuje i ma doświadczenia w tej kwestii?
  Mały "palnik" ma 1200W, duży 2000W. Jeśli by ograniczać się maksymalnie do tego układu, to razem mamy 3,2kW. Z przydzielonych 5,5kW zostaje jeszcze 2,3kW. To pralka i coś tam jeszcze. Mając na uwadze, że pralka te 2 kW bierze przez 10 min do podgrzania wody i ryzyko prania tuż przed obiadem jest niewielkie, to być może wcale się tego nie zauważy? No ale przypadkowe zapomnienie się spowoduje, że te 10 min to o 9,59 za długo. Z czasem rutynowo w schemat życia wejdzie priorytetowść urządzeń i nie będzie problemu?
 • #14
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  DoktorB wrote:

  Chyba że użytkowanie płyty z uważaniem na maksymalny prąd w mieszkaniu nie jest bardzo trudne? Ktoś tak ma, praktykuje i ma doświadczenia w tej kwestii?


  Akuratnie w tej kwestii wystarczy zamontowanie przekaźnika priorytetowego. A on już zawsze będzie pamiętał.
 • #15
  Zapol
  Level 11  
  Kolego napisz jaką masz moc płyty indukcyjnej?
 • #16
  bartek0518
  Level 20  
  To, że rozdzielili nie ma znaczenia bo dalej jedna faza jest obciążona. Charakterystyka bezpiecznika typu B jest od 3-5 prądu znamionowego, więc to może dać tyle że będzie Ci "wywalał"bezpiecznik od kuchenki a nie główny, o ile jest zachowana selektywnośc. Staraj się nie używać prądożernych urządzeń typu mikrofalówka, czajnik elektryczny, grzejnik, pralka na raz z kuchenka czy piekarnikiem.
  Większy przydział oznacza większy przekrój przewodów dochodzących do Twojego mieszkania, to nie tylko zmiana zabezpieczeń.
 • #17
  DoktorB
  Level 11  
  Chyba nie mam wyjścia.
  Złoże wniosek o zmianę mocy przyłączeniowej z 5 do 15kW i 3 fazy. Zabezpieczenie przedlicznikowe zostanie zmienione z 1x25A prawdopodobnie na 3x25A. W związku z tym wszystkim obciążenie pojedyńczej fazy/przewodu nie zmieni się.
  Płyta ma moc 9kW. Zasila ją przewód 5x2,5 mm2, więc powinien wystarczyć.

  Z licznika do skrzynki rozdzielczej idzie 3x6 mm2. I tu pojawia się pytanie: Czy mogę ten przewód dostosować do instalacji 3-fazowej przez dołożenie dwóch żył 6 mm2, czy musze wymienić cały przewód na 5x6 mm2? Położenie dwóch żył będzie tańsze i łatwiejsze. Wystarczy zrobić rowek w tynku na grubość tarczy szlifierskiej i tyle. A może się mylę? Czy jest jakiś przepis mówiący, że przewód musi być wspólny, czy moze powstać przez położenie oddzielnych zył?
 • #18
  DoktorB
  Level 11  
  Przekaźnik priorytetowy jest dobry w przypadku ogrzewania elektrycznego. Wtedy działa wyjątkowo dobrze i daje maksymalny komfort dla użytkowników.
  Załozenie przekaźnika priorytetowego w mieszkaniu na takie urządzenia jak pralka, zmywarka, czy ekspres do kawy jest raczej niemożliwe. Związane jest to z tym, że po odłączeniu napięcia, od np. pralki przez przekaźnik w czasie włączenia kuchenki, ponowne włączenie napięcia do pralki nie uruchamia jej od ostatniego momentu. Pralka przełącza się w stan oczekiwania i wymaga włączenia guzika przez człowieka, by zaczęła kontynuować pracę. A to już powrót do stanu wyjściowego, czyli żadne ułatwienie.

  Temat scaliłem. Proszę nie pisać o jednej sprawie w dwóch tematach. Pkt 10.1 regulaminu. [retrofood]
 • #19
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  DoktorB wrote:
  Chyba nie mam wyjścia.
  Złoże wniosek o zmianę mocy przyłączeniowej z 5 do 15kW i 3 fazy. Zabezpieczenie przedlicznikowe zostanie zmienione z 1x25A prawdopodobnie na 3x25A. W związku z tym wszystkim obciążenie pojedyńczej fazy/przewodu nie zmieni się.
  Płyta ma moc 9kW. Zasila ją przewód 5x2,5 mm2, więc powinien wystarczyć.

  Z licznika do skrzynki rozdzielczej idzie 3x6 mm2. I tu pojawia się pytanie: Czy mogę ten przewód dostosować do instalacji 3-fazowej przez dołożenie dwóch żył 6 mm2, czy musze wymienić cały przewód na 5x6 mm2? Położenie dwóch żył będzie tańsze i łatwiejsze. Wystarczy zrobić rowek w tynku na grubość tarczy szlifierskiej i tyle. A może się mylę? Czy jest jakiś przepis mówiący, że przewód musi być wspólny, czy moze powstać przez położenie oddzielnych zył?


  Pytasz o takie sprawy, że chyba lepiej byłoby, abyś zlecił tą pracę elektrykowi od instalacji. Otóż nie wolno kłaść przewodów DY bezpośrednio w tynku. Więc wykluczone jest robienie rowków na grubość tarczy szlifierskiej. Przewody trzeba włożyć w peszla, albo zastosować przewód YDY, w dodatku niezbędne będzie zastosowanie przewodów o odpowiedniej kolorystyce izolacji. Dlatego uważam, że nie warto oszczędzać paru złotych i trzeba położyć wszystkie nowe, bo inaczej to te stare trzeba odłączyć od zasilania i pozbawimy się zasilania nawet dla elektronarzędzi i światła. I nie sadzę, aby niezbędny był przekrój 6 mm. Wystarczy 4 mm.

  Poza tym jedna uwaga: za każdy kW przyznanej mocy, należy zapłacić. Jest to od 120 - 150 PLN. Dlatego nie opłaca się wnioskować z nadmiarem, bo płaci się bez potrzeby. Zastanów się, ile razy będziesz potrzebował pełnej mocy kuchenki i czy musisz a tym czasie korzystać również z innych energo - żernych urządzeń.
  A może wystarczy zastosowanie przekaźnika priorytetowego? Ja ostatnio podłączałem kuchenkę indukcyjną (fakt, że bez piekarnika), gdzie dla zasilania 3 fazowego producent życzył sobie tylko przewód 4 x 1,5 mm. Więc może warto, aby temu wszystkiemu spokojnie przyglądnął się doświadczony elektryk.
 • #20
  DoktorB
  Level 11  
  Padła decyzja. Zgłoszę się do firmy energetycznej o większy przydział mocy (prawdopodobnie 12kW) i zmianę instalacji z 1 na 3-fazową. Modyfikacja instalacji będzie polegała na dołożeniu przewodu YDYp 2x6 mm2 poprowadzonego pod tynkiem. Jeśli chodzi o kolory przewodów, to w razie braku możliwości wyboru, nowy przewód zostanie oznaczony taśmą izolacyjną w odpowiednim kolorze. Modyfikacja ta będzie dotyczyła tylko przewodów fazowych. Przewody N i PE zostaną w swoich oryginalnych kolorach, tj. niebieskim i żółto-zielonym.
  Dziękuję wszystkim za pomoc w dokonaniu decyzji. Mam nadzieję, że dzieki takiej decyzji, może trochę zapłacę na początku ale za to będę miał do końca życia spokój, a wrazie "W" zawszę mogę bez ingerencji w instalację przejść na mniejszą moc czy 1-fazówkę. Zawsze też mogę przejsć na butlę gazową. Natomiast w przypadku sprzedaży mieszkania napewno będzie to atut na plus.
 • #21
  allblacks
  Level 2  
  Witam serdecznie.
  Planuje wymianę kuchenki gazowej na indukcyjną- i tym samym pozbycie się zupełnie gazu z mieszkania. Niestety konieczne są 3fazy.

  Jaki jest tego koszt? - dodam tylko że mieszkanie w bloku- 4 piętro, a fazę ponoć z piwnicy w klatce obok będą ciągnąć.
  Czy ktoś już robił takie podłączenie i czy duży jest przy tym bałagan w mieszkaniu? Jak to wygląda?- czy to tylko kwestia poprowadzenia jednego przewodu od licznika z przedpokoju do gniazdka w kuchni, gdzie będzie podłączona płyta?
  Proszę o odp. bo nie wiem czy warto się w to bawić
 • #22
  cmepro
  Level 14  
  allblacks wrote:
  Jaki jest tego koszt? - dodam tylko że mieszkanie w bloku- 4 piętro, a fazę ponoć z piwnicy w klatce obok będą ciągnąć
  To dziwny masz ten pion. U mnie przed modernizacją było tak: w pionie (od parteru po 4 piętro) szły szyny L1 L2 L3 i na piętrze każde z 3ech mieszkań było podpięte do 1 fazy. Niedawno była robiona modernizacja pionów i została przystosowana do zasilania mieszkania 3 fazami. Jak mówili mi spece co robili modernizację, w przypadku zmiany zasilania z 1f na 3f muszę jedynie wystąpić do ZE o nowe warunki techniczne podłączenia, oni przyjadą puszczą nowy przewód do mieszkania i założą licznik 3f, reszta to już moja sprawa co ja sobie zrobię z tym w domu. Dowiedź się dokładnie może nie będzie konieczności ciągnięcia fazy aż z piwnicy, wyszło by Cię to znacznie taniej.
 • #23
  allblacks
  Level 2  
  z tym że będą musieli ciągnąć aż od piwnicy dowiedziałam się w spółdzielni mieszkaniowej, w której to ponoć trzeba złożyć pisemko o zgodę. Później dopiero do zakładu energetycznego. Taki jest stan mojej wiedzy na dzień dzisiejszy.
  Straszą kwotą około 3 tys, stąd też moje pytanie, co wiadomo wam o kosztach takiego podłączenia i jak to wygląda faktycznie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  dodam bo może to istotne -na piętrze są po dwa mieszkania. Liczniki w przedpokoju, a na klatce schodowej nie ma nic.
 • #24
  allblacks
  Level 2  
  w dniu dzisiejszym pozyskane nowe informacje:
  Zgoda ze Spółdzielni mieszkaniowej, i z tym do PGE.
  w PGE płacę za każdy KW 170 zł, niezależnie skąd oni podłączają przewód.
  W tej cenie jest przyłącze do mieszkania, wymiana licznika. Reszta we własnym zakresie- czyli:nowe bezpieczniki, pociągnięcie kabla do kuchni.

  I teraz pytanka:
  - czy poprowadzenie do kuchni nowego przewodu i jednego gniazdka pod kuchnie indukcyjną i piekarnik to wszystko? Czy jeszcze jakieś prace są konieczne? Więcej gniazdek?
  Pytam bo w mieszkaniu zamieszkujemy i chciałabym się przygotować na jakieś większe demolki a i na koszt dodatkowy.
  - Za ile KW zapłacić muszę ? to znaczy że tylko tyle ile planuje dodatkowego sprzętu na to gniazdko? czy jakoś inaczej to się liczy?
  Indukcja to jakieś 6kw, piekarnik 4, - czyli za 10 kw płacić? więcej , mniej?
  z góry dziękuję za odp .
 • #25
  xisio
  Level 10  
  Witam,

  Mam pytanie podstawowe dla Was ale wolę zapytać by nie spalić mierknika

  Mam do podłączenia nową płytę na 2L czyli dwie fazy.
  Jak podłączyć kuchenkę elektryczną?

  Mam puszkę z siłą i nie wiem za bardzo który kabel jest którym

  Zakładam że żółtozielony jest ochronny.

  Jak podłączyć kuchenkę elektryczną?

  Mam miernik prądu zmiennego, moge na nim ustawić ~1000v

  Jak znależć poszczególne fazy i kabel neutralny ?

  Drugie moje pytanie dotyczy znalezienia fazy na której są pozostałe gniazdka.
  Czytałem tutaj na forum by zmierzyć napięcia pomiędzy gniazdkiem a fazą w puszcze. Czy mam przyłożyć kabel do dowolnej fazy i dowolnej dziurki w gniazdu (tam gdzie jest faza) i sprawdzić napięcia ? jak będzie międzyfazowe 400v to jest to ta sama faza, jak będzie koło 0 to na innej są gniazdka ?

  Bardzo proszę jak mozecie o pokierowanie jak laika.
 • #26
  mar_cik
  Electrician specialist
  Kolego xisio, czytałeś może instrukcję? Zapoznałeś się z warunkami w gwarancji? Nie jest tam przypadkiem napisane że podłączenia powinien wykonać elektryk z kwalifikacjami? Nie jest w gwarancji napisane że warunkiem jej uznania jest wpis tegoż elektryka do karty gwarancyjnej? Poczytaj i pomyśl.
 • #27
  xisio
  Level 10  
  Wiem o tym zapisie, ale prawda jest taka, ze jest on tez na okapie, piekarniku, nie wiem czy tez nie jest na zmywarce o hydrauliku i pracle w zabudowie.

  Prawda jest taka że mam puszkę, kabelek, wiekszosc rzeczy robie samemu w mieszkaniu i za bardzo nie chce szukac i płacić elektrykowi za 15 minut pracy którą sam z satysfakcją zrobię.

  Jak spali mi sie płyta czy piekarnik, znajde kogos z SEP i mi podpisze instalacje, ryzyko spalenia jest raczej niewielkie... Jak już znajdę fazy :)
 • #28
  kkas12
  Level 43  
  Laikiem jesteś kolego kompletnym i z tego powodu jesteś sam dla siebie, dla bliskich oraz sprzętu AGD niebezpieczny.
  Uważam, że z tego powodu lepiej będzie jak dasz sobie spokój z wcielaniem w życie swych zamysłów a skontaktujesz się z kompetentną osobą.