Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem ze wzmacniaczem 2x25wat j-45

14 Mar 2004 13:44 1634 16
  • Poziom 10  
    mam taki problem
    złozyłem zestaw j-45 (wzmacniacz 2 x25 wat firmy jabel) do zasilania układu uzyłem transformatora ts40/54 i zasilacza złożonego z czterech diod 3A i dwóch kondensatorów 2200 uF 25V po podłączeniu do układu głośnika i radia słychać tylko cichy zniekształcony dzwięk co z tym zrobić?
    proszę o pomoc K.T.
  • Poziom 31  
    napisz cos blizej, jakie masz napiecie wyprostowane z zasilacza,czy sie nie grzeja radiatory na scalakach, mozliwe ze zadzialalo zabezpieczenie....
    te zabawki nie lubia podlaczenia do zasilania bez obciazenia...
    poczytaj troche... https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic22972.html

i uzywaj przycisku "szukaj" u gory strony :)
  • Poziom 16  
    osobiście kiedyś skałdamłem ten układ i chodził bez rzadnych problemów, no tyle że wymieniłem TDA 2040 na TDA2050-trochę większ moc, sprawdź czy nie popełniłeś błędu montażowego? acha i trafo to chyba za słabe kupiłeś
  • Poziom 20  
    ja skałdałem na TDA2030 wymieniłem na Tda2040 i wszystko było ok
    czy nie pomyliłes biedunowość (zasilczacz czy dobrze włączyłeś?) cichy zniekształocy dżwię może być równiez jak jest podłączone tylko jedno napięcie (nie jest symetryk) sprawdź ponownie połączenia w ostatecznośi kup nowe scalaki
  • Poziom 10  
    trafo daje napięcie 2x10V a po przefiltrowaniu i wyprostowaniu jest +16 0 i -16 po podłączeniu zasilania radiatory trochę się grzeją gdy odłączyłem biegun dodatni (+16)grało troche lepiej ale i tak bardzo cicho i nieczysto podłączałem do niego kolumnę altus 75 tj 8 omów

jak sprawdzić cz są dobre kostki tda2040??
    czy jak się palą wydobywa się z nich dym??
    czy dobrałem dobre kondensatory do filtru?
    czy to że mam za słabe trafo moze być przyczyną nie działania mojego układu?
  • Poziom 20  
    trafo ma napięcia 2x10V 2x1,8A {i jeszcze 2x3V 2x1,1A} (czyli z deczka mało) diody 3A troche mało daj mostek na min 4A elektrolity miałem 4700uF (tyle by się zdało) jeżlei jest zjarany nie musi być koniecznie dym z niego !! i jak nie jest obciążony na wyjściu to nie powinno się grzać (nie wiem co rozumiesz pod wyrazem troche- szeroka miara) sprawdż iel spada napięcie jeżli podłączysz scalaki ale nie jest obciązony
    te scalaki mają przewżnie 22W (25W reklama)i przy obciążeniu 4R i zasilaniu bliskiemu 20V (gdzieś 2 x 18V) i przy dobrym chłodzeniu są w stanie coś wycisnąć z siebie
    Pozdrówko
  • Poziom 16  
    Spróbuj podłączyć kolumnę 4omową i zobacz co tego wyjdzie? bo o ile się mylę to ta końcówka jest przeznaczona do 4omowych głośników, a kondensatory filtrujące mogłby być trochę większe!
  • Poziom 10  
    jeszcze jedno
    we wzacniaczu na płyce po jednej sronie jest wejście a po drugiej zasilanie i wyjście na kolumnę podłaczając to nie byłem pewny czy tak to ma być podłączone tzn. na samym dole podłączyłem (+16) troche wyzej mase(0) nad tym jeden kabel do głośnika i najwyżej (-16) drugi kabel do głośnika poprowadziłem z masy układu . czy to jest dobrze podłączne???
  • Poziom 15  
    mam taki wzmak i z tego co piszesz to dobrze podłaćzyłeś -
  • Poziom 17  
    a ten trafo ma wyprowadzenie środka uzwojenia (zero) sprawdż czy jest dobrze podpięte na masę (czyli tam gdzie się łączy + z - tych elektrolitów 2200 uF) moze nie podłączyłeś tego wcale lub podłaczyłes gdzieś pod mostek ? Sprawdż dobrze zasilanie i jeszce jedno - musisz podac na ten wzmachol sygnał o impedancji wyjściowej kolo 47 kOhm inaczej też tak sie dzieje - te kości mają jakieś zabezpieczenia
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    tez mam ten uklad i gra bez zarzutow na +/-22V Nei zauwazylem zeby te kostki nie lubily grania bez obciazenia a zdarza sie to czesto.
  • Poziom 43  
    Co do diod może 3 ampery wytrzymAJą. Sprawdź czy dobrze trafo wpiąłeś czy zewnętrzne wyprowadzenia wchodzą na wejście mostka Graetza czy po prostu wpiąłeś środek trafa i jeden z zewnętrznych wyprowadzeń uzwojeń wtórnych na wejście Graetza, a trzeci kabel zrobiłeś jako masa. Dotykając wejścia palcem na wyjściu powinieneś usłyszeć taki mały wybuch. Jeśli nie usłyszysz większego uderzenia to musi coś być pozamieniane na przykład rezystory miejscami w aplikacji.
  • Poziom 22  
    Dopisze się tutaj:
    Przymierzam się do zakupu tego J-45 i kilka problem jak tak sobie poczytałem na temat wzmacniaczy.
    I wszystko jest niby ok ale kilka problemów, zasilanie:
    skąd wziąść 18V? tzn moge kupić zestaw J55 ale sam transformator drogi do tego jest, czy istnieje możliwość zdobycia tego elementu z innego urządzenia? (jakiś stary TV - mam 2 różne TV na części, jeden monitor, zasilacz amigowy, jakiś zasilacz zwykły regulowany od 1.5 do 12V itp)
    Czy istnieje możliwość pozyskania zasilania dla tego wzmacniacza np z zasilacza komputerowego?
    To jest największy problem.
    Wyczytałem też iż @Grzybek23 zmienił układ 2040 na 2050 czy trzeba coś więcej wtedy modyfikować?
    I jak ogółem ten wzmacniacz się sprawuje?

Jeszcze tak dopisze: może sam transformator z jakiś starych głośników komp będzie dobry? (reszty i tak już nie ma bo takie otrzymałem).
    Choć najlepiej by było gdyby dało się zrobić to na bazie zasilacza PC
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Powiem krotko -nic nie wykombinujesz, musisz zdobyc dobry tansformator 50-80W 2x12V. Tego nie przeskoczysz.
  • Poziom 22  
    hmm koszt takiego transformatora to z tego co już się zorientowałem to około 60zł - 70zł

I czy do tego J-45 potrzeba wtedy 2 zestawów J-55?
    Znaczy chodzi o zasilacz +-18V

Czy nie lepiej wychodzi kupić na allegro jakiś używany wzmacniacz w cenie 120zł? bo złożenie tego zestawu to jest około właśnie tej kwoty?
  • Poziom 43  
    Najlepiej kupic w necie, pod warunkiem, że firma sprzedajaca ma umowe z Kurierem i za trafo warte jakieś 40 złoty z Zatry Indelu (lub jest też parę innych firm) lub najlepiej by było jakbyś miał sklep, który sprowadza z indelu... I dzięki temu kupowałem nietypowe transformatory w sklepie za śmieszne ceny (wysokie napięcia kilka uzwojeń w cenie 40 złotych)

jakby nie było to z 12V AC uzyskasz jakieś około 18V DC co zasili ten wzmacniacz.

Kwestia taka że za 120 złoty kupisz polską integre full wypas. A tu masz same końcówki. To in Plus.

In minus możesz mieć to że ta końcówka będzie wymagała wymiany części, ze względu na nieciekawy dźwięk itp..
  • Poziom 22  
    Ok obejrzałem oferte indel i nie są tak tanie ale:
    120/20 2x13.3V-2x4.5A EI 102/34 M C1,P cena: 68.50zł
    50/47 2x13.5V-2x1.5A CP 024-01 M E1 cena: 60.00zł

ten pierwszy rozumiem iż jest 120W jako że jego cena nie jest dużo większa czy można go użyć zamiast tego 50? ponieważ wtedy 2 takie końcówki bym użył choć zaczynam przeglądać wszelkie inne schematy z elektrody i wtedy zupełnie co innego bym budował ale narazie ta końcówka wydaje się mi odpowiadać