Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem.

07 Nov 2008 12:16 1236 2
  • Level 12  
    Witam.
    Mam za zadanie wykonanie przetwornicy na tranzystorach z separacją galwaniczną.
    Na wejściu jest stabilizowane napięcie 5V. Na wyjściu ma być 35V. Przetwornica ma być małej mocy. Tranzystor kluczujący ma być bipolarny.

Jak do tej pory wykombinowałem coś takiego:
    Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem.
    Jako wejście układu odejmującego wykorzystuję napięcie wejściowe 5V oraz napięcie ze sprzężenia. Napięcie wyjściowe wzmacniacza oraz napięcie ze sprzężenia steruje prądem ładowania kondensatorów w generatorze.

Do początkowych testów myślę jednak, że wystarczy przeanalizować układ bez sprzężenia.
    Układ badam w takim stanie:
    Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem. Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem.
    Przebieg dolny to przebieg na uzwojeniu pierwotnym (obniżony do -10), natomiast górny to napięcie na wyjściu przetwornicy.

Do zaprojektowania transformatora wykorzystałem skrypt ze strony http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/spw_smps_e.html
    Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem. Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem. Przetwornica 5/35 z separacją. Problem z transformatorem.

Jako Iout założyłem 1A. Niestety napięcie na wyjściu spada do 30V już przy prądzie wyjściowym 100mA. Zwiększenie wypełnienia daje wzrost jedynie o 1-2V. Układ symuluje w multisimie, gdyż w LTSpice nie mogłem 'okiełznać' budowania transformatora ;)

Moje pytanie brzmi: czy dobrze rozumiem, że Iout w tym skrypcie to jest prąd jaki można uzyskać na wyjściu? Nie jestem również pewien czy dobrze wpisałem dane dotyczące transformatora w multisimie. Zastanawiam się też, czy przy takim połączeniu transformatora i diody nie zrobiłem przetwornicy przepustowej, jednak zamiana końcówek na uzwojeniu wtórnym skutkuje tym, że na wyjściu jest ciągle zerowe napięcie. Jaka jeszcze może być przyczyna tak małego prądu wyjściowego? Jedyne co mi przychodzi do głowy to ten transformator.

Załączam plik w multisimie
    Przetwornica do badania trafo.ms9
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 39  
    Co robi dioda D2 w tym układzie? Sprawdź co się będzie działo bez niej.
  • Level 12  
    Dziodę D2 dodałem by ograniczyć 'piki' na uzwojeniu pierwotnym. Bez niej występowały duże 'ujemne piki' podczas przełączania klucza. W symulacji nic się w obwodzie wtórnym nie zmienia (przebiegi takie same) tak nią jak i bez niej, jednak w fizycznym układzie wydaje mi się, że powinna zabezpieczać transformator.