Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobor silnika z falownikiem

07 Lis 2008 14:52 15664 24
 • Poziom 9  
  Witam

  Poszukuje informacji w jaki sposob dobrac silnik + falownik. Obecnie w maszynie pracuje silnik 3-fazowy o danych spisanych z tabliczki znamionowej:

  380V, 58A, 50 Hz
  cos fi = 0.85
  30kW
  1470 obr/min

  Silnik podlaczony jest do przekladni PIV ktora umozliwia zmiane obrotow +/- polowa predkosc maksymalnej czyli 735 - 2205.

  Czy dobierajac silnik powinienem sobie zostawic jakis margines mocy tzn zamiast 30 kW zamowic silnik okolo 40 - 45 kW i falownik o podobnej mocy czy moze mocniejszy ? Chodzi o to ze silnik bedzie pracowal glownie z predkosciami rzedu 600 - 1500 obr/min jednak powinien umozliwiac rowniez ruch z predkoscia okolo 100 skokow/min z pelnym obciazeniem.

  Czy ktos mial podobna przeprawe ?
  Z gory dziekuje za odpowiedzi

  pozdrawiam

  ;)


  p.s Przepraszam za zdublowany post
 • Poziom 20  
  Jeżeli silnik 30kW obecnie radzi sobię z obciążeniem, to nie ma powodu przwymiarowywać. Skoncentrowałbym się na doborze falownika, który zapewni moment obrotowy bliski maksymalnemu również przy niskich predkościach. Ponadto, jeżeli przwidujesz takie niskie prędkości to musisz zapewnić obce chłodzenie dla samego silnika.
 • Poziom 22  
  Witam
  Falownik do silnika dobiera się ze względu na moc i prąd znamionowy silnika, jeśli moce silnika i falownika są takie same ale prąd silnika jest większy niż prąd znamionowy falownika to niestety trzeba zastosować większy falownik, poza tym przypadkiem nie trzeba stosować zapasów mocy.
  Falownik powinien być wektorowy.
  Przy pracy z niskimi prędkościami silnik powinien mieć obce chłodzenie.
  Jeśli moc silnika do tej pory wystarczała, silnik nie był przeciążony to niema sensu jej zwiększanie.
 • Poziom 9  
  dzieki za szybkie odpowiedzi :)

  Przyjmijmy ze silnik pozostanie 30kW. W takim razie moc falownika powinna wynosic 35 - 40 kW ? Co rozumiecie przez obce chlodzenie bo z tego co wiem silnik firmy SEW bo o nim mowa posiada wlasne chlodzenie w postacie wentylatora zeliwnego.

  pozdrawiam
  ;)
 • Poziom 21  
  Witam.
  Przy pracy silników z małymi prędkościami
  stosowane są dodatkowe wentylatory
  montowane na silniku.
  Pozdrawiam.
  Grzesiek
 • Poziom 22  
  Wystarczy falownik 30kW np LG SV300iP5A-4NO lub Hitachi SJ300-300HFE ,ale nic nie stoi na przeszkodzie aby był większy następny to chyba 37kW.
 • Poziom 20  
  Tak jak napisał kolega arek.m falownik dobiera się wg napięcia zasilania silnika i prądu znamionowego, moc jest parametrem wtórnym w stosunku do tych pierwszych. Obce chłodzenie to wymuszony obieg powietrza nie zależny od obrotów regulowanego silnika, zwykle dodatkowy wentylator stale włączony.
 • Poziom 9  
  arek.m napisał:
  Wystarczy falownik 30kW np LG SV300iP5A-4NO lub Hitachi SJ300-300HFE ,ale nic nie stoi na przeszkodzie aby był większy następny to chyba 37kW.


  niejako "skazany" jestem na firme SEW

  jesli mial ktos do czynienia z takimi falownikami prosze dac znac bo mam kilka pytan odnosnie samego sterowania silniczkiem ;)
 • Spec od Falowników
  Witam,
  co do doboru... najważniejszym kryterium jest prąd, a następnym zastosowanie dla obciążeń (skalarny, wektorowy),
  opis przemienników firmy SEW Eurodrive znajdziesz pod linkiem:
  http://www.falowniki.com/index.php?func=2&parent_id=19&page=19

  w przypadku problemów w doborze lub systemie sterowania służę pomocą

  pozdrawiam
 • Warunkowo odblokowany
  falownik dobieramy do silnika z marginesem mocy 10% tzn jeśli silnik ma 40 KW mocy to falownik powinien mieć moc o 10% większą ( margines bezpieczeństwa mocy ) nie zależnie czy masz obciążenie skalarne czy wektorowe :)
 • Poziom 20  
  cooltygrysek napisał:
  falownik dobieramy do silnika z marginesem mocy 10% tzn jeśli silnik ma 40 KW mocy to falownik powinien mieć moc o 10% większą ( margines bezpieczeństwa mocy ) nie zależnie czy masz obciążenie skalarne czy wektorowe :)


  Moc falownika ma charakter wtórny. W typoszeregu napięciowym zgodnym z posiadanym silnikiem dobieramy prąd znamonowy. Producenci dostarczają falowniki na prądy w jakiejś drabince a nie dowolnie, więc wybieramy zwykle pierwszą wartość nie mniejszą niż In silnika. Czy dobieramy go z zapasem? Różnie, w zależności od rodzaju pracy, cos fi, możliwości krótko i długotrwałego przeciążania falownika. A moc falownika jakaś wyjdzie napewno. A skalarne lub wektorowe to jest sterowanie :)
 • Warunkowo odblokowany
  zgadza się ale jeśli falownik ma moc np: 20KW a następny w ofercie dopiero 25KW a potrzeba zasilać silnik o mocy 24KW to ten jest na granicy marginesu bezpieczeństwa mocy i trzeba wybrać z oferty 30KW ech brak fantazji :) co do sterowania skalarnego lub wektorowego to wielu myśli że moc się nie zmienia :) otóż zmienia się i czasem okazuje się że falownik który wybraliśmy jest za słaby i wyłącza się :(
 • Spec od Falowników
  Witam,
  kolega Szymon ma rację... najważniejszy jest prąd jaki można uzyskać z przemiennika...
  typoszreg jest co prawda przyporządkowany do typowych silników tak więc nie ma 20 kW lecz 22 kW a dalej 30, 37, 45 kW itd...
  dobór zależy od pomiarów obciążenia czasookresów przeciążalności napędów oraz rodzaju rozruchów
  inaczej dobieramy przemiennik dla np. transporterów a inaczej do młynów... ale to już całkiem inna bajka...

  pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Rafalsms napisał:


  niejako "skazany" jestem na firme SEW

  jesli mial ktos do czynienia z takimi falownikami prosze dac znac bo mam kilka pytan odnosnie samego sterowania silniczkiem ;)


  Jak koledzy wcześniej pisali, do pracy z małymi prędkościami potrzebny jest falownik wektorowy. Czy falowniki SEW mają możliwość pracy w trybie quasi-vector? Jeśli nie, będziesz musiał zamontować dodatkowo na silniku encoder. Wymuszone chłodzenie też. Co do mocy falownika, ja zawsze dobierałem falownik na ok. 1,2xP silnika
 • Spec od Falowników
  noplis napisał:

  Czy falowniki SEW mają możliwość pracy w trybie quasi-vector? Jeśli nie, będziesz musiał zamontować dodatkowo na silniku encoder. Wymuszone chłodzenie też. Co do mocy falownika, ja zawsze dobierałem falownik na ok. 1,2xP silnika


  witam,
  możesz rozwinąć określenie quasi-vector ???
  quasi oznacza przecież:
  pozorność, częściowość, połowiczność, pewne przybliżenie


  SEW posiada przemienniki z bezczujnikową regulacją prędkości

  pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Pracowałem trochę z falownikami Eurotherm serii 690+. Te falowniki mogą pracować w 3-ch trybach: skalar (U/f), vector (zamknięta pętla sprzężenia zwrotnego) no i wspomniany quasi. Na podstawie modelu matematycznego silnika i pomiaru prądu falownik próbuje pracować jak vector. Jest z nimi tylko mały problem przy pierwszym rozruchu, wałek silnika nie może być obciążony, bo w czasie strojenia silnik rozpędzany jest do 2xn nominal (ale to chyba większość falowników tak ma).
 • Spec od Falowników
  dzięki za odpowiedź, wg moich danych 690+, ma tryb skalarny oraz dwa tryby wektorowe:

  Podstawowa praca w otwartej pętli według charakterystyki U/f
  Precyzyjniejsza praca wektorowa - bezczujnikowa
  Praca wektorowa w zamkniętej pętli ze sprzężeniem przy pomocy enkodera pełne sterowanie momentem.

  być może trwfiło się jakieś "chore" tłumaczenie... a w zasadzie jego brak
  :D

  pozdrawiam
 • Poziom 20  
  No właśnie, tłumaczenia.... ja używam oryginalnych DTR-ek (jak się poatrzy na niektóre tłumaczenia to pożal się Panie...), w angielskiej było użyte sformułowanie quasi-vector. Skąd inąd nie znając dokładnego położenia wałka (a takie daje tylko encoder lub resolver) nie można mówić o sterowaniu wektorowym
 • Poziom 39  
  Prawdopodobnie silnik w tym urządzeniu pracuje z mocą znacznie mniejszą niż znamionowa-jeśli to możliwe-to pomierz prądy fazowe i orientacyjnie oblicz moc pobieraną przy pełnym obciążeniu. Falowniki mają dużą przeciążalność chwilową (typowo 150%) co może wystarczyć do rozruchu urządzenia już przy mniejszej jego mocy. Podaj jak ciężki jest rozruch w aktualnie stosowanym rozwiązaniu-zabezpieczenie, nastawa na wyłączniku silnikowym (termiku) itd.
 • Poziom 15  
  Wita,
  Najlepiej moim zdaniem w przypadkach gdy mamy wątpliwości z doborem falownika złożyć zapytanie ofertowe danemu producentowi z danymi oraz wytycznymi co do pracy napędu. Nie spotkałem się jeszcze z autoryzowanym przedstawicielem producenta wybranego falownika który odmówiłby mi doboru falownika do napędu. Oczywiście należy zadbać później o odpowiednią gwarancję.
  Proponuję jeszcze przy tej mocy falownika przeanalizować sprawy kompatybilności elektromagnetycznej.
 • Poziom 20  
  Jeżeli jest to napęd liniowy (podajnik, taśmociąg itp.) to trzeba dać większy falownik (ok. 1,2-1,25 x P silnika), dla napędów pomp lub wentylatorów może być mniejszy (o charakter obciążenia powinni cię spytać). Kolejna sprawa to jak często i jak długo będzie układ pracował z tą małą prędkością, jeśli będzie to sporadycznie i krótkotrwale może nie trzeba będzie wymuszonego chłodzenia. Dalej: jak szybko i jak często będziesz hamował z 2000 do 750, czy 100? Jak będzie to bardzo dynamiczne hamowanie, MUSI być falownik z chopper'em i opornikiem hamującym. Jak dopuszczalne są odchyłki prędkości +/- 20 obr/min to wystarczy falownik skalarny (będzie na pewno taniej) jeśli potrzebna jest stabilizacja prędkości, no to niestety ale falownik wektorowy i encoder musi też być (a to już przy tej mocy troszkę kosztuje).
 • Poziom 9  
  noplis napisał:
  Jeżeli jest to napęd liniowy (podajnik, taśmociąg itp.) to trzeba dać większy falownik (ok. 1,2-1,25 x P silnika), dla napędów pomp lub wentylatorów może być mniejszy (o charakter obciążenia powinni cię spytać). Kolejna sprawa to jak często i jak długo będzie układ pracował z tą małą prędkością, jeśli będzie to sporadycznie i krótkotrwale może nie trzeba będzie wymuszonego chłodzenia. Dalej: jak szybko i jak często będziesz hamował z 2000 do 750, czy 100? Jak będzie to bardzo dynamiczne hamowanie, MUSI być falownik z chopper'em i opornikiem hamującym. Jak dopuszczalne są odchyłki prędkości +/- 20 obr/min to wystarczy falownik skalarny (będzie na pewno taniej) jeśli potrzebna jest stabilizacja prędkości, no to niestety ale falownik wektorowy i encoder musi też być (a to już przy tej mocy troszkę kosztuje).


  witam

  A wiec po kolei:
  1. Falownik wraz z silnikiem pracował bedzie w prasie o nacisku okolo 800 ton
  2. Hamowanie bedzie odbywalo sie sporadycznie jedynie przy zatrzymywaniu silnika w przypadku uzycia stopu bezpieczenstwa. Rezysotr hamujacy takze jest brany pod uwage aby oddawal czesc energii. Zamontowany bedzie na szafie sterowniczej.
  3. Dopuszczalne odchyłki predkosci nie powinny byc wieksze anizeli +/- 30 obr/min
  4. Ruch spowolniony bedzie odbywal sie z pelnym obciazeniem prasy (prasa zazbrojona w narzędzie do tłoczenia i wykrajania blachy) sporadycznie (raz na zmiane) jednak przy niskich obrotach (okolo 100 obr/min) nie moze wybijac przeciazenie w momencie kiedy prasa pokonuje dolny punkt i wykraja blache. Przy duzych predkosciach problem ten nie istnieje z uwagi na dua bezwladnosc ukladu napedowego.
  5. Nie dodalem iz konieczne jest zamontowanie przekladni aby nie obciazac zbytnio walu napedowego silnika
  6. Enkoder na silniku jest w planach

  pozdrawiam i dzieki za dotychczasowe odpowiedzi
 • Spec od Falowników
  Witam,
  Panowie !, nie rozumiem kilku rzeczy mimo że napędami zajmuje się od kilkunastu lat:
  1. jak można dobierać falownik na zasadzie x1,2 ?
  idąc tym tokiem rozumowania dla silnika o mocy 11 kW musiałbym zastosować przemiennik 13,2 kW, takich się nie produkuje... A co z silnikami niestandardowymi ?
  Stąd jeszcze raz powtórze dobieramy wg. prądu.

  2. po co stosować enkoder dla przemiennika wektorowego dla zastosowania go w prasie? Pisałem w poprzednim poście że SEW posiada przemienniki z bezczujnikową regulacją prędkości, enkoder NIE jest tu niezbędny...

  polecam przemiennik MOVIDRIVE

  pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Z ciekawości pytam, jak się koledze sprawuje falownik w prasie i jakiej mocy zastosował falownik, ja zakładam większe o jedno oczko, jeśli bezwładność maszyny jest duża, bo znamionowe nie dawały rady i się wyłączały lub zwalniały.
  Temat dużych silników nie jest taki prosty i oczywisty, do tego dochodzi naginanie sieci zasilającej i dzieją się czasem przeróżne cyrki.