Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

..:: Bezglosny zasilacz do PC ::..

spec 15 Mar 2004 08:55 5635 44
  • #31 15 Mar 2004 08:55
    zyraf
    Poziom 26  

ja mam w 486DX2 jakis no name zasilacz, podaja ze 230W... z wylaczonym wiatrakiem grzeje sie dosyc mocno (ale nie powyzej dopuszczalnego poziomu), wiatraczek na najmniejszych obrotach zmienia sytuacje calkowicie - na poczatku po wlaczeniu czuc cieple powietrze, potem chlodne jak juz ostygnie, potencjometr drutowy i mozna experymentowac.
    najgorszy jest dla mnie HDD, wsadzilem w wytlumiona drewniana "kieszen" ale nadal go slychac... ale calosc jest o niebo ciszej niz athlon xp 1700 :) wiec mysle ze ma to sens...
    blachy w zasilaczu (przy wentylatorze i po drugiej stronie) mozna wygiac tak zeby stawialy najmniejszy opor, moze cos ciszej bedzie, albo wyciac przy zasilaczu i zamontowac gril zrobiony z drutu (okragly przekroj = oplywowe = nie swiszczy), chociaz ten problem jest bardziej zauwazalny tam gdzie wiatrak chodzi szybko :)
    a nie jest to napewno obliczone dla "upalnego lata w Hong Kongu", bo w polsce w srednio obciazonym kompie moze sie przegrzac (mowie o nowszych zasilaczach ATX), nie mowie juz o sprzecie wsadzonym w cos i obciozanym solidnie - kilka napedow, szybki procek...

• Ups
  • #32 15 Mar 2004 17:47
    MMarek17
    Poziom 19  

Nawet jeśli instalacja jest OK to zawsze przecież może się coś zdarzyć. Radiator z obudowy - to jest mozliwe i wcale nie takie kłopotliwe. Ważne by zachować zasady. Ale zostawmy ten temat.
    Chłodzenie wodne to dobry pomysł jednak coś musi odbierać ciepło z H2O. Jeśli nie bedzie cyrkulacji i odpowiednio szybkiego oddawania ciepła do otoczenia to temperatura wody będzie wzrastała i wzrastała. To tak jakby w obudowie PC pozatykać otwory wentylacyjne. W przypadku wody wzrost temp. będzie wolniejszy ale będzie. Ważne by coś (radiator, wentylator) odbierało więcej ciepła niż jest generowane.
    Myślę, że równie dobrze jest zastosować radiator o odpowiednio dużej powierzchni emisji i pozwolić działać konwekcji. Radiatory w typowych zasilaczach są symboliczne (wiadomo chodzi o koszty) więc zastosowanie prawdziwego radiatora + ewentulanie wolnoobrotowego wentylatora w zupełności wystarczy.

• #33 16 Mar 2004 20:38
    Nemo
    Poziom 31  

Pewnie Was rozśmieszę, ale co mi tam... :D
    Jako radiator można zastosować metalową rynienkę/foremkę do ciasta itp. Elementy muszą być szczelnie przykręcone do tej rynienki z zewnątrz. Wewnątrz jest woda - spora powierzchnia parowania. Zanim się rozgrzeje (np. 1 litr wody) trochę czasu zejdzie, a poza tym parowanie ciągle będzie obniżało temperaturę zbiornika. Umieszczenie np. w pobliżu wentylacji (kratki wentylacyjnej, okna itp) usprawni odbieranie odparowanej wody, a jednocześnie usprawni całe urządzenie. Poza tym pamiętajcie o czymś takim, jak pojemność cieplna wody.
    Pozdrawiam.

• Ups
  • #35 16 Mar 2004 22:13
    rzuber
    Poziom 20  

generalnie najwięcej hałasu robi obudowa, która drży. Eliminując drgania blach mamy dopiero cisze, bo po wyjęciu wentylatora i trzymania go w ręku on naprawde chodzi cichutko....

• #36 17 Mar 2004 00:35
    Lisciasty
    Poziom 16  

Hm... najpostszy i najtańszy sosób : 2 wiatraczki 12 V puszczone na 5 V.
    Jeden umieszczamy standardowo, drugi po drugiej stronie zasilacza,
    aby wdmuchiwał powietrze. Można też wyciąć blachę po obu stronach,
    ale jak ktoś nie chce, to niekoniecznie.
    Konfiguracja taka sprawdza się, zrobiłem tak u kolegi, athlon 2000+,
    twardziel, cdrom, inne takie standardowe... Chodzi idealnie i cicho.

Drugi patent, zrobiłem u siebie, wymaga nieco brutalności, ale też
    działa piknie. Wyciąłem dziurę w obudowie u góry, takoż w zasilaczu
    i zamocowałem tam wiatraczek 30x30 cm, 12 V (koszt 27 zł, chodzi cichutko). Działa zadowalająco. Ewentualnie można dołożyć stary wiatrak
    na 5 V i ten duży też puścić na 5.

W kwestii starych, "zużytych" wiatraków. Ostatnio zregenerowałem 7
    beznadziejnych na pierwszy rzut oka przypadków, wyczyściłem dokumentnie (woda + mydło, a co!) oczywiście z pominięciem elektroniki.
    Szczególnie ważne jest oczyszczenie wirnika i wszystkich jego zakamarków, można kapnąć troszkę oleju silnikowego na ośkę. Chodzą cudnie, na 12 V nic nie drga, nie furczy. Nawet staruchy mające po 12 i więcej lat :)

pozdrówka
    liściasty

• #37 17 Mar 2004 01:15
    opelr
    Poziom 29  

E tam witaraczki na 6V ,dwa na 12V itp ,chodzi o to żeby ich nie było a zastosować tradycyjne zasilanie,ale jak już wszyscy bleble to powiem że pomysł z rynienką i wodą położyl mnie na łopatki,hehe 3pkt dla Nemo. i 5pkt dla spec za bujny temat :spoko:

• #38 17 Mar 2004 01:34
    DooMinick
    Poziom 21  

Tyle halasu o nic... Allegro->Komputery->chlodzenie i tuning->Wentylatory i radiatory i kupic za niecale 20zl watraczek Arctic Fan TC. Ma regulacje termiczna obrotow i przy niskiej temp (a w takim zasilaczu, jak Twoj wysokiej nie bedzie) ma 1000rpm. Kupilem taki dla kuzyna, testowalem i jest bezglosny (kilkanascie dB, spie 30cm przy otwartym kompie i slysze tylko szum 2xhdd). I obowiazkowo wyciac kratke, bo glownie ona tak szumi.

• #39 17 Mar 2004 02:03
    Rocky24
    Poziom 19  

a co do forum to na zasilaczu 300watt atx jakie moze byc dopuszczalne cieplo wlasciwie radiatorow ??

• Ups
  • #40 17 Mar 2004 08:14
    spec
    Poziom 28  

MACbartek napisał:
    generalnie najwięcej hałasu robi obudowa, która drży. Eliminując drgania blach mamy dopiero cisze, bo po wyjęciu wentylatora i trzymania go w ręku on naprawde chodzi cichutko....

1) mam stara obudowe AT w ktorej aktualnie jest 386. Obudowa jest mini tower, a wazy wiecej niz caly komp ATX w obudowie BIG - w tym AT blachy maja ponad 1mm grubosci, sa malowane (fabrycznie) i jakosc wykonania jest 100x lepsza niz to badziewie co sie teraz kupuje za 100zl. Przy tak starannym wykonaniu i takiej masie nie ma problemu z drganiami obudowy (tested)

2) skonczmy juz temat wentylatorow... czekam raczej na jakies takie "dziwne" propozycje jak ta od NEMO :idea: - tak sie rodza patenty :wink: !

• #41 30 Mar 2004 06:44
    Poziom 35  

z tym radiatroem zalanym wodą to chyba nietrafiony pomysł, dobry radiatro powinen oddawac cieplo a to sie zazwyczaj realizuje przez zwiekszanie jego powieschni :) a nie obienie z noegomagazynu ciepla ...

• #42 01 Kwi 2004 21:22
    Nemo
    Poziom 31  

No tak, ale podczas parowania wody, zmniejsza ona temperaturę powierzchni, z której paruje. To znaczy, że dodanie wentylatora nawet słabego nad powierzchnią tej wody (do usprawnienia usuwania pary)bardzo wzmocni efekt chłodzenia. To rozwiązanie stosowałem już w praktyce.
    Pozdrawiam.

• #43 02 Kwi 2004 00:45
    Ptych
    Poziom 12  

A co sądzicie o umieszczeniu zasilacza w oleju transformatorowym (tym, co nie przewodzi prądu) ?? Powierzchnia zewnętrzna pojemnika byłaby na tyle duża, że żaden wiatrak nie byłby potrzebny. Trochę gorzej z wyprowadzeniem przewodów na zewnątrz...

• #44 02 Kwi 2004 00:53
    candle
    Spec od monitorów

w 97 bawilem sie w wyciszanie pentium 133 - procesor zostal wypozazony w naprawde duzy radiator, dodatkowy radiator znalazl sie rownierz w zasilaczu (konieczna byla izolacja radiatorow ktore tam sa - uwaga na goraca mase!!)
    w komputerze nie pracowal zaden wentylator, calosc chodzila ponad rok i tak go sprzedalem... dziwne uczucie kiedy siedzisz przed pecetem w ktorym naglosniejszy jest dysk twardy... jak ten przechodzi do trybu oszczedzania energii i sie wylacza ma sie wrazenie ze komputer sie popsul...
    nie slychac nic...

• #45 04 Kwi 2004 19:05
    pijany
    Poziom 12  

co do chłodzenia woda odradzam cpc bo to szit, lepiej pusci jakis wiekszy wiatrak na małych obrotach a bedziesz miał wydajny przepływ powietarza a pozaym cichy
    a po zatm looknij na www.moded-kompz.net lub na www.mod-planet.com

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson