Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ przełączający na przekaźnikach

07 Lis 2008 19:47 7552 31
  • Poziom 10  
    Witam
    Siedze, myśle i nie mogę wymyśleć, tak więc prosze o pomoc:
    Potrzebuje układ, który ma jedno zasilanie (12V) i rozdziela np: 10 urządzeń, a każde jest załączane osobnym przyciskiem. Oczywiście z podtrzymaniem.
    Gdy nacisnę inny przycisk załącza rozłącza poprzedni i załącza odpowiedni.

Czyli wciskam przycisk A załącza się urządzenie A1.
    Wciskam przycisk B rozłącza urządzenie A1 i załącza urządzenie B1.
    Urządzenie pobiera ok 10A

Dwa miesiące temu narysowałem sobie taki układzik, a dziś nie mogę wymyślić :/

PLZ Help

P.S. Sorry jeśli zły dział
  • Poziom 30  
    Czy w danym czasie ma pracować tylko jedno urządzenie?

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 36  
    Trochę to niejasne - wciskasz przycisk A załącza się urządzenie A1 (czy przycisk zostaje wciśnięty, czy też jest on a taki jak np. dzwonkowy)?
  • Poziom 10  
    Pracować ma tylko jedno urządzenie.
    Przycisk nie zostaje wciśnięty.
  • Poziom 36  
    Wydaje mi się, że już taki problem był poruszany na forum.
    Skoro ma być 10 urządzeń w ten sposób załączanych - rozłączanych to będzie potrzeba 10 przekaźników mających styki robocze przynajmniej na 10A (lepiej więcej) oraz dodatkowo styk wykorzystany do podtrzymania zasilania cewki przekaźnika i jeszcze jeden przekaźnik dzięki któremu będzie można dokonać rozłączania (kasowania) stanu. Bez matrycy kodowej diod raczej niewykonalne.
  • Poziom 10  
    Coś zaczynam płodzić, ale potrzebne będzie 9x9=81 diod :/
    O co chodzi z tą matrycą kodową diod?
  • Poziom 36  
    Wystarczy diod 10 - problemem będzie wykonanie układu opóźniającego dla przekaźnika wyłączającego (kasującego) ponieważ bez tego układu będą stany nieustalone.

Dzięki w imieniu autora tematu - nie mogłem znaleźć.
  • Poziom 10  
    elkard duzo pomogles, ale mam wątpliwości do schematu ktory przedstawiles w podanym temacie
    https://obrazki.elektroda.pl/86_1223319883.jpg
    kondensator przecież opóźnia działanie.
    Wydaje mi się ze ten kondensator powinien być na wszystkich przekaznikach oprócz właśnie tego podczymującego.
  • Poziom 35  
    Schemat ten nie jest mojego autorstwa ja go jedynie trochę poprawiłem, zresztą wymaga on jeszcze jednej poprawki o czym w tamtym temacie wspomniałem.
    A jeżeli chodzi o zastosowanie owego kondensatora to ma on na celu spowodowanie załączenie się na krótką chwilę przekaźnika pomocniczego w celu wyłączenia wszystkich przekaźników. Przerwanie to ma trwać na tyle krótko aby zdążyły się wyłączyć wszystkie przekaźniki ale nie dłużej niż zazwyczaj trzymamy któryś z przycisków.
    Zamiast tego dodatkowego przekaźnika można zastosować tranzystor ew. układ 555 jako uniwibrator.
    Można by jeszcze nad tym pomyśleć o ile taka ogólna idea by Ciebie interesowała. Można też całe to przełączanie przekaźników rozwiązać przy pomocy układu elektronicznego. Przykłady takie też tam były przedstawione. Można też do tego celu wykorzystać układy scalone SAS580/SAS590.
  • Poziom 11  
    Witam,

Daj jakiś najprostszy mikroprocesor z odpowiednią ilością wejść/wyjść. Na wejścia podłącz przyciski, na wyjścia podłącz układ ULN2803, który będzie uruchamiał odpowiednie przekaźniki. ULN2803 załącza na odpowiedniej nóżce masę, gdy na wejście dostanie sygnał wysoki.

Pozdrawiam
    Kacper
  • Poziom 10  
    kacperekk, ale to mi za duzo nie daje. Nadal nie mam resetowania przekaznikow.

Zostane przy tm rozwiązaniu
    https://obrazki.elektroda.pl/86_1223319883.jpg
    Powinien bordzo dobrze spełnić moje oczekiwania.
    Teraz tylko 11 przekazników 3 lub 4 parowych i do dzieła.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
  • Poziom 27  
    Przecież to można wykonać na samych 11 przekaźnikach, nie rozumiem po co te dodatkowe elementy.
  • Poziom 10  
    no wlasnie TOMASZGAB
  • Poziom 27  
    Inaczej ,temat - 10 urządzeń i tylko 10 przekaźników i nic więcej.
  • Poziom 36  
    Nie da się tego zrobić zgodnie z założeniami autora tematu tylko na samych przekaźnikach 11, czy 10 - jak rozwiążesz problem kasowania/wyłączania wcześniej załączonego przekaźnika?
  • Poziom 27  
    Lutek49 ,banalnie prosto.Niech ktoś poda meila to prześlę rysunek.
  • Poziom 36  
    Proszę wyślij mi na PW - bardzo jestem ciekawy rozwiązania.
  • Poziom 10  
    To jakaś tajemnica? Ja tez poprosze jesli taki rys istnieje.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Właśnie, to jest jakaś tajemnica?. Przesłaniem tego forum jest co innego. Obrazek proszę pokazać na forum.
  • Poziom 27  
    Narobiłm zamieszania.Żadna tajemnica,sprawa jest jak temat banalnie prosta.Korzystam z uprzejmości i zeskanują mi mój rysunek i wyślą na mój lub kogoś mail.Jestem kompletnym głąbem jak wrzucić rysunek z maila na stronę tu na forum.Ot cała prawda.
  • Poziom 35  
    tomaszgab napisał:
    Narobiłm zamieszania.Żadna tajemnica,sprawa jest jak temat banalnie prosta.Korzystam z uprzejmości i zeskanują mi mój rysunek i wyślą na mój lub kogoś mail.Jestem kompletnym głąbem jak wrzucić rysunek z maila na stronę tu na forum.Ot cała prawda.

Witam.
    Też chciał bym poznać Twoje rozwiązanie. Ale póki co nie rozumiem o czym teraz piszesz.
  • Poziom 27  
    Elkard mam narysowany rysunek i ni jak nie mogę,nie umiem aby znalazł się tu na forum.Jeżeli umiesz mi łopatologicznie wytłumaczyć .Gość skanuje mi mój rysunek i przysyła na moją pocztę mailową.I co dalej,kompletnie nie znam się na komputerch.
  • Poziom 35  
    tomaszgab napisał:
    Elkard mam narysowany rysunek i ni jak nie mogę,nie umiem aby znalazł się tu na forum.Jeżeli umiesz mi łopatologicznie wytłumaczyć .Gość skanuje mi mój rysunek i przysyła na moją pocztę mailową.I co dalej,kompletnie nie znam się na komputerch.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Moderowany przez Faces:

Proszę powrócić do zasadniczego tematu.
    Dalsze podpowiedzi jak dodać obrazek na serwer Elektrody na PW dla zainteresowanego.

• Poziom 10  
    Ten trick z kondensatorem jest naprawde dobry i wlasnie taki jaki potrzebowalem. Elektronik to ze mnie żaden.
    Mam teraz kolejne pytanie. Czy jest jakis trick zeby inny przekaznik zalaczyl sie z opoznieniem?
    Chociaż 0,25s
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    A oto rozwiązanie na samych przekaźnikach.A jednak można.
  • Poziom 10  
    Przepraszam, ale nie wiem o co chodzi w tym schemacie.
  • Poziom 27  
    P1 to przycisk, st1a - to styk pomocniczy,st1b - to drugi styk pomocniczy.
  • Poziom 10  
    No bardzo ciekawe, tylko dodać jeszcze diody za cewką i wyjście. No i przełączniki musiały by wytrzymywać obciązenie urządzeń albo dać jeszcze jeden przekaźnik ib styk.
    Ze wzgledu na to ze poprzedniu uklad moge zrobic na przekaznikach samochodowych i są tanie i nie musze ich lutować to mi ulatwi zadanie.