Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsu wyzwalany zboczem i z H na L i z L na H

elmer-83 07 Lis 2008 20:12 3377 11
  • #1 07 Lis 2008 20:12
    elmer-83
    Poziom 11  

Witam
    Chciałbym zrobić sobie sterowanie rolety na pilota. Mam nadajnik i odbiornik na wyjściu którego znajduje się przekaźnik 5VDC.
    Ale do rzeczy Potrzebuje generatora który po zmianie stanu na przekaźniku (w odbiorniku radiowym) wygeneruje mi impuls który załączy przekaźnik sterujący transformatorem Po zaniku impulsu z generatora przekaźnik będzie podtrzymywany i wyłączy go krańcówka.

0 11
  • #3 08 Lis 2008 13:15
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy chodzi o coś takiego?
    "wyzw" - to styki przekaźnika załączającego przekaźnik sterujący.
    Pojemność kondensatora trzeba dobrać do rezystancji cewki przekaźnika sterującego.
    Pozdrawiam

ps. układ zapewni obroty silnika tylko w jedną stronę. Nic nie pisałeś, jak będzie włączany w przeciwnym kierunku.

0
  • #4 08 Lis 2008 18:07
    elmer-83
    Poziom 11  

Witam
    Dziekuje za pomysły ale nie do konca o to chodzi:) Myślałem nad układem 555 ale musiałbym zrobić dwa osobne generatory 555. ponieważ chciałbym uzyskać sygnał i w chwili załączenia przekaźnika i w chwili jego wyłączenia.
    Podobno jest taki układ który generuje impuls przy zmianie stanu (reaguje na zbocze) Nazywa się CD4047 ale nie mogę znaleźć schematu :/
    Był bym wdzięczny za pomoc.

https://obrazki.elektroda.pl/82_1226163693.jpg

0
  • #5 08 Lis 2008 18:55
    Mariusz Ch.

Witam.

Powinieneś zastosować taki układ:

R i C dobierasz do wymaganego czasu impulsu wyjściowego. R1,C1 zależą od częstotliwości przełączania odbiornika. Bramka EX-OR z układu CD 4070.

Pzdr.

;)

0
  • #6 08 Lis 2008 20:13
    elmer-83
    Poziom 11  

Hmmm Czas impulsu wej. dość mały raz na minute to max:)
    A ta bramka to jaka i jaki układ ją zawiera??

0
  • #7 08 Lis 2008 20:22
    prezeswal

Tak będzie chyba prościej:

Na wy p.10 (U1C) są oczywiście impulsy dodatnie.
    Pozdrawiam

0
  • #8 08 Lis 2008 21:35
    elmer-83
    Poziom 11  

prezeswal Wielkie dzieki :) Właśnie o to chodziło:) tylko z przebiegu symulacji wynika ze ten impuls na wyj.(punkt B) zanika a mi zależy by on się pojawiał przy zboczu:) I jeszcze jedno pytanie czy ktoś mógłby narysować schemat montażowy a nie ideowy??:) znaczy sie na konkretnych układach scalonych z numeracja nóżek bo nie jestem aż tak sprytny by samemu zaleźć odpowiedni układ:/

0
  • #9 08 Lis 2008 21:50
    prezeswal

elmer-83 napisał:
    impuls na wyj.(punkt B) zanika a mi zależy by on się pojawiał przy zboczu:)

Impuls na wyjściu "pojawia się i znika" przy obu zboczach impulsu wejściowego - tak, jak to opisałeś i narysowałeś.
    Układ nazywa się CD4093 (nie zauważyłeś na schemacie :?: ), numeracja nóżek jest tam również, a wygląd obudowy (topografię wyprowadzeń) znajdziesz w katalogu.
    http://www.fairchildsemi.com/ds/CD%2FCD4093BC.pdf
    To co tu jeszcze rysować, płytke drukowaną :?::D

ps. czas trwania impulsów wyjściowych zależy oczywiście od wartości RC (przy tych na schemacie to ok. 50ms)

0
  • #10 09 Lis 2008 09:37
    elmer-83
    Poziom 11  

Rzeczywiści wszystko jest:) Przepraszam za głupie pytanie ale nie zauważyłem nazwy układu, pewnie dla tego że skupiłem się na przebiegu:)
    Za płytkę dziękuję poradzę sobie z nią:) Wielkie dzięki za PDF-a:)
    Mam jednak jeszcze jedno pytanie:) Wybacz jesli się myle:) Ale wydaje mi się że sygnał na wyjściu B Jest stale i zanika na czas wtznaczony RC wraz ze zboczem na wej. Czy ja sie myle??:) Bo mi w sumie zależy na tym by stan na wyj. był niski i przy pojawieniu się zbocza na wej. zmieniał stan na wysoki na czas impulsu i znów spadał do niskiego:)

0
  • #11 09 Lis 2008 14:26
    prezeswal

prezeswal napisał:

Na wy p.10 (U1C) są oczywiście impulsy dodatnie.

To także przegapiłeś :?: :D
    No to uzupełniam obrazkiem:

Diody (jak widać) nie są niezbędne, a wejście Schmitta radzi sobie z sygnałem wejściowym odbiegającym od idealnego prostokąta.

1
  • #12 10 Lis 2008 11:02
    elmer-83
    Poziom 11  

Ok:) Wielkie dzięki.
    Kupie układ i spróbuje zrealizować:)
    Napisze jak mi coś nie wyjdzie:)
    Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc

0