Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odmontować partycje w systemie Windows Vista?

07 Lis 2008 23:23 5686 8
 • Poziom 13  
  Witam!!

  Posiadam laptopa z dyskiem 320GB, który podzieliłem na cztery partycje. Na dwóch z nich chciałbym zainstalować 2 systemy:

  1 partycja: Vista1
  2 partycja: Ważne dane osobiste
  3 partycja: Vista2
  4 partycja: Zawirusowane dane z innych komputerów

  Chciałbym systemy skonfigurować w taki sposób, aby Vista1 po uruchomieniu nie widziała partycji 3 i 4. Natomiast po uruchomieniu Visty2 system nie wiedział partycji 1 i 2. Dążę do tego aby zgrywane zawirusowane dane na 4 partycję podczas uruchomienia Visty2 nie miały styczności z systemem Vista1 i moimi osobistymi danymi.

  1 Jak ukryć/odmontować partycję w Windows Vista?
  2 Czy taka konfiguracja związana z ukrywaniem partycji nie będzie sprawiała problemów z bootowaniem oraz poprawnym działaniem systemów?
  3 Czy taka konfiguracja będzie skuteczna pod względem ochrony danych na pierwszej i drugiej partycji?
  4 Znacie lepsze i bezpieczniejsze metody rozwiązania takiego problemu?
 • Spec od komputerów
  Lepiej i bezpieczniej zrobić to pod Linuxem zamiast Vistą.
 • Poziom 18  
  Witam nie wiem czy to pomoże koledze gdyż opis dotyczy dokładnie windows xp wydaję mi się że w windows vista też to można zrobić a więc przechodzimy do panelu sterowania tam odpalamy narzędzia administracyjne oraz zarządzanie komputerem następnie przechodzimy do zarządzanie dyskami, w oknie pojawią nam się wszystkie partycję które są utworzone w systemie i teraz żeby ukryć wybraną partycję wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na partycję którą chcemy ukryć i wybrać zmień literę dysku i ścieżki, w oknie które nam się ukarzę zobaczymy literę dysku którą chcemy ukryć teraz ją zaznaczamy i wybieramy usuń a następnie klikamy ok i od tego czasu partycją jest niewidoczna dla odpalonego systemu, natomiast aby z powrotem odkryć daną partycję powtarzamy te same czynności z tym że nie naciskamy przycisku usuń tylko wybieramy dodaj a następnie klikamy ok i od tego momentu już partycja będzie widoczna dla systemu pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  tronic1 napisał:
  Lepiej i bezpieczniej zrobić to pod Linuxem zamiast Vistą.


  Popieram kolegę. Posiadając Linuxa z dwiema Linuxowymi partycjami np. ext3 itp. bezpieczniejsze jest operowanie na zawirusowanych plikach, które za pewne wykorzystywać będą luki Windows - takie jak automatyczny podgląd i generacja informacji do indeksowania. Sam się nie narazisz a i domyślnie systemy nie będą siebie widziały.
 • Poziom 13  
  Ukrywanie partycji nie wchodzi w rachubę ponieważ, aby do niej wejść wystarczy wpisać w eksploratorze literkę ukrytej partycji np f: (partycja nie jest widoczna tylko w "Mój komputer", a dla wirusów jest widoczna). Natomiast w menadżerze dysków w narzędziach administracyjnych można jedynie usunąć partycję wraz z całymi danymi.

  Wie ktoś jak odmontować partycje w systemie Windows Vista bez usuwania znajdujących się na nich daych? W rejestrze Windows przecież muszą być jakoś zamontowane..

  W komputerze stacjonarnym mam dwie szuflady do dysków twardych oraz dwa dyski. Na jednym dysku mam system XP z osobistymi danymi, a na drugim system XP, którego wykorzystuje do odwirusowywania danych skopiowanych z innych komputerów. Gdy muszę zgrać dane z zawirusowanego dysku wkładam go w jedną szufladę. W drugiej szufladzie zamieniam mój dysk z danymi osobistymi z dyskiem, na którym znajduje się system przeznaczony do odwirusowywania danych. Dzięki temu nigdy nie zawirusuje moich danych.

  Teraz kupiłem laptopa. Dyski z innych komputerów będę podłączał pod USB lub e-sata. Natomiast mam problem z moimi ważnymi danymi, które też zamierzam mieć na laptopie. Mógłbym kupić drugi dysk do laptopa i je przekładać, ale te złącza sata są tak delikatne, że po 60-ciu takich operacjach zapewne uszkodzi się albo wtyczka w dysku twardym, albo gniazdo sata w laptopie.

  Mogę zainstalować Viste (XP odpada, bo nie mam sterowników) na dwóch partycjach. Na pozostałej części dysku Linux'a np ubuntu. Windows nie będzie widział partycji Linuksowych. W linux'ie można odmontować partycje z windowsa. Tylko czy linux będzie potrafił usunąć wirusy z plików które wykorzystywane są tylko w Windows itp??
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Witam to nie prawda jak kolega zrobi tak jak napisałem wyżej to partycja nie będzie dostępna z pod systemu ani w cmd ani w eksploratorze nawet gdy wpiszemy np f: w eksploratorze bądź w cmd pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Mlody2 napisał:
  Witam to nie prawda jak kolega zrobi tak jak napisałem wyżej to partycja nie będzie dostępna z pod systemu ani w cmd ani w eksploratorze nawet gdy wpiszemy np f: w eksploratorze bądź w cmd pozdrawiam.

  Zgadza się. Windows Vista posiada w tym samym miejscu opcję do usuwania partycji. Myślałem, że o to chodzi. Żeby odmontować partycję bez usuwania danych wystarczy usunąć przypisaną jej literę.

  Problem rozwiąznay, ale za to pojawił się drugi. Po uruchomieniu Visty1 odmontowałem partycję 3 i 4. Po uruchomieniu Visty2 odmontowałem partycję 2, lecz pierwszej się nie dało ponieważ jest to partycja rozruchowa i znajdują się na niej pliki stronnicowania. Zatem partycja rozruchowa jest widoczna w obu systemach. Czy partycję rozruchową można jakoś odmontować? Czy partycja rozruchowa musi być partycją systemową?

  A nad Linux'em jeszcze się zastanowię..
 • Poziom 13  
  Zadałem złe pytanie. System Windows Vista podczas uruchamiania korzysta z Magazynu danych konfiguracji rozruchu, który znajduje się na partycji aktywnej. Partycja aktywna może być tylko jedna. Właściwości partycji aktywnej posiada partycja, na której zainstalowany został pierwszy system na dysku twardym. Zainstalowałem dwie Visty oraz utworzyłem na każdej z partycji Magazyn danych konfiguracji rozruchu. Z poziomu uruchomionego systemu przenoszę właściwości aktywnej partycji z jednej na drugą. Wszystko działa dobrze. Mam partycję aktywną D:, jak zmienić na aktywną C: nie korzystając z uruchomionego systemu. Słyszeliście o programach, za pomocą których można przenieś właściwości partycji aktywnej z jednej na drugą?