Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[początkujący]strobol j-23

otacon 14 Mar 2004 18:42 1829 21
    otacon
    Level 11  
    Witam. pierwszy konkretny moj post i problem na tej stronie :D

Kupilem sobie strobola j-23, poskładałem wszystko tak jak na schemacie (przynajmniej tak mi sie wydaje, potwierdzil to qmpel bardziej obeznany niz ja...)... polutowalem wszysto, wlaczam do pradu i nie dziala :(

Wiem ze nie jestescie wrózki, i nie wymyslicie czemu mi to nie dziala... ale moze podpowiedzcie jakie typowe bledy robia poczatkujacy elektronicy... (moze czegos nie zrobilem albo cos...)

Licze na wasza wyrozumialosc (moze ktos ma cyfrowke, i bedzie mu sie chcialo zrobic fotke jak to u niego wyglada)..

Z gory dzieki...
    crazy_phisic
    VIP Meritorious for electroda.pl
    wystarczy poszukac.... o tym zestaie jest spory post na elektrodzie, napewno tam znajdziesz jakies wskazowki...
    otacon
    Level 11  
    czytałem wszystkie posty o j-23 (no chyba ze jednak jakis przeoczylem... w co watpie (uzywam opcji 'szukaj' :D )

teraz mnie naszlo takie pytanie: bo potencometr mam podlaczony kabelkami... czy to jest jakas roznica co i jak tam podlacze? (np. lewy do prawego lub na odwrot...)???
    adi-niunio
    Level 23  
    potencjometry z rególy mają 3 końcówki: początek, koniec i szczotke. Opróc omiędz P i K jest stały i zawsze taki sam. Natomiast opór pomiędzy szczotką (suwakiem) zmienia sie w zależności od polożenia szczotki (od zera do wartości max). Z reguły jednak zeiera się szczotke z którąś z pozostałych nóżek i oprzymuje sie w ten sposób element dwukońcówkowy regulowany. Z którą końcówką się łączy zazwycaj nie ma znaczenia, gdyż ewentualnie możesz zwiększać obroty kręcąć w lewo a nie w prawo.

Najlepiej jakbyś przysłał mi schemat na PW jeśli masz to mógłbym coś więcej powiedzieć. A jak nie to sam poszukam, było tyle postów o tym układzie że na pewno gdzieś jest ;)
    otacon
    Level 11  
    teraz moje pytanie brzmi: czy kabel z tr1 moze isc bezposrednio do palnika czy musi isc najpierw do plytki?

i jeszcze jedno... czy ten palnik sie moze spalic? bo mam po jednej stronie na tej szybce takie siwe... nie wiem czy tak bylo czy co... :(
    crazy_phisic
    z tr1 bezposrednio na palnik.. co do "takie siwe" to sie nie mart... jeszcze go nie spaliles ;)
    otacon
    Level 11  
    hm... a jakie macie napiecie na palniku? bo mi siega 1600V... nie wiem czy tak ma byc czy nie :( (na c1 i c2 mam ~690V)
    oj
    Level 42  
    Po pierwsze nie mierzy się napięć miernkiem uniwersalnym napięcia WN wychodzącego z transformatora zapłonowego, do tego służą inne mierniki. Po drugie takie napięcia podane przez Ciebie nigdy nie pojawią się w tym stroboskopie. Lepiej daj sobie spokój z tym układem, daj komuś kto się lepiej zna od Ciebie.
    crazy_phisic
    -> oj nie przesadzajmy kazdego kiedys musi kopnac WN najlepiej na poczatku ;) wtedy bedzie juz uwazal... co do pomiaru to sie zgodze... ale jest to w koncu kit wiec kazdy moze go sobie zlozyc.. kwestia wyniku to inna sprawa ;) otacon sprawdz jeszcze raz na spokojnie wszystkie polaczenia i wyprowadzenia triaka bo czasami w zestawie znajduja sie elementy o inaczej rozmieszczonych wyprowadzeniach... Pozdrawiam
    otacon
    Level 11  
    oj wrote:
    Po pierwsze nie mierzy się napięć miernkiem uniwersalnym napięcia WN wychodzącego z transformatora zapłonowego

Jak pisałem w pierwszym poście jestem początkującym elektronikiem, więc niektórych rzeczy jeszcze nie wiem (ty pewnie też nie wiedziałeś wszystkiego od początku)

oj wrote:
    Lepiej daj sobie spokój z tym układem, daj komuś kto się lepiej zna od Ciebie.

Hm... ty to potrafisz pocieszyć człowieka... na błędach się uczy... IMHO jak będę wszystko dawał koledze do zrobienia to sie nigdy nie naucze

Jarek Sieracki wrote:
    oj nie przesadzajmy kazdego kiedys musi kopnac WN najlepiej na poczatku

Dobrze gada... piwa mu nalać :D

---

Zmieniłem kabelek którym podłączyłem transformator do palnika (teraz dałem normalny mniejszy kabelek, zadne tam 1,5mm^2) i DZIAŁA!!!! Więc nie jest tak źle na początek... (no w końcu mi sie udało)...

Dzięki wszystkim za pomoc!!!
    oj
    Level 42  
    Quote:
    Hm... ty to potrafisz pocieszyć człowieka... na błędach się uczy... IMHO jak będę wszystko dawał koledze do zrobienia to się nigdy nie naucze

Tak tylko twoja nauka na tym układzie może się bardzo szybko zakończyć, ... i niechodzi o WN bo ono Tobie nic nie zrobi ale o występowaniu bardzo niebezpiecznych napięć oraz galwanicznego połączenia układu z siecią 230V, co przez nieuwagę może się skończyć porażeniem.
    Gozdzik12
    Level 1  
    Siema wszystkim,mam pytanko do J-23 jak wsadze zamiast tych orginalnych kondesatorków dwa takie:47uf/250v to co bedzie ?? czy coś sie spali czy bedzie działać ok, może ktoś mi poradzi ??[color=red][/color :?
    delma
    Level 18  
    Goździk12 odpowiedz wysłałem na PW gdyz twoj post byl nie "powiązany" z tematem
    vulcano_gisz
    Level 14  
    ja na twoim miejscu sprawdził bym czy dobrze wlutowałęs trafoimpulsowe
    o ile z tym małym co ma 3 nóżki na dole i jedną na górze nie ma problemu ale z tym z 4 nózkami an dole jest gdyz mozna go wlutowac odwrotnie i niebedzie działał sam tak miałem
    czajnik.x
    Level 2  
    jaki transformator impulsowy jest w tym strobie bo ja chce so jeszcze jeden zrobić
    caras
    Level 18  
    w j 23 standardowo jest 3 nozkowy 2 nadole i 1 u gory
    Thunder17
    Level 12  
    Mam pytanko : Czy można potencjometr umieścić poza płytką ?? Bo chce mieć regulacje na kosolecie. A jeżeli tak to jakich przewodów użyć ??
    vulcano_gisz
    Level 14  
    Potencjometr moze bez problemów byc poza płytką na kablach. Ja tez wyprowadziłem go na przewodach zeby miec dgo na konsoli sterującej a kable jakie uzyjesz nie mają zbyt duzego znaczenia jakich uzyjesz (sapewne granice co do grubosci mam na mysli bardzo grube)
    czajnik.x
    Level 2  
    no to tak ale jakie on ma parametry
    wikara
    Level 11  
    witam?
    chciałbym sie dowiedziec w stroboskopie j23 czy rezystor R1 niema znaczenia jak podłoączę do płytki,chodzi mi o nóżki....

zastosowałem R1 470ohm/5W czy cos sie stanie jak go przedłuze kabelkiem..

jestem początkującym prosze o wyrozumiałość!!!!!!!!!!
    pozdrawiam i dziekuje