Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik diody laserowej

Fernadno_Martinez 08 Lis 2008 09:52 4808 6
  • #1 08 Lis 2008 09:52
    Fernadno_Martinez
    Poziom 9  

Witam. Mam za zadanie zrobić sterownik diody laserowej.
    Chciałbym się dowiedzieć co to tak naprawdę jest? Czy robi się oddzielnie układ zasilania i sterowania czy są to połączone układy?

0 6
  • #2 08 Lis 2008 11:33
    me_super
    Poziom 29  

Fernadno_Martinez napisał:
    Witam. Mam za zadanie zrobić sterownik diody laserowej.
    Chciałbym się dowiedzieć co to tak naprawdę jest? Czy robi się oddzielnie układ zasilania i sterowania czy są to połączone układy?

Diodę steruję się przez zasilanie. Dioda wymaga kontroli prądu, w bardziej zaawansowanym rozwiązaniu można tak stabilizować prąd, aby moc była stała. Diody laserowe mają wbudowaną fotodiodę monitorującą pracę diody laserowej.

0
  • #4 12 Lis 2008 12:54
    Fernadno_Martinez
    Poziom 9  

Cały pomysł na mój projekt wygląda następująco:
    Na układ podaję sygnał o regulownym współczynniku wypełnienia i częstotliwości i badam wpływ tych parametrów na moc promieniowania diody laserowej. Układ składa się z diody laserowej ze sprzężeniem zwrotnym przez fotodiodę, z tego sprzężenia pobieram sygnał przez bufor i mam informację o mocy promieniowania. Całość sterowana jest przez karte wifi. Chciałem żeby układ zasilany był z baterii, wtedy byłby całkowicie mobilny.
    Narazie potrzebuję pomocy z układem zasilania. Ma ktoś może jakiś schemat układu zasilania diody laserowej z fotodiodą, całość zasilana z baterii??

0
  • #5 13 Lis 2008 09:22
    Calineczka*
    Poziom 31  

pomysł ciekawy, ale czasy zwłoki w sterowaniu mogły by być smiertelne dla diody.
    A te twoje pytania o zasilanie lasera to, sorki, kpina jakaś koleżko. Nawet przyklejonych tematów nie chce Ci się czytać, szukajki użyć :evil:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic830172.html

0
  • #6 17 Lis 2008 17:03
    Fernadno_Martinez
    Poziom 9  

Faktycznie troche leniwy byłem... ale poszukałem i znalazłem taki oto schemat zasilania z miekkim startem http://www.die4laser.com/dvd-rec/Die4Drive_files/Die4DriveRev1-2.pdf . Problem w tym, że nie wiem jak tam wrzucić dodatkowo fotodiodę do kontroli mocy promieniowania. Na stronach anglojęzycznych przeczytałem, że fotodioda musi być w odpowiedniej odległości od diody laserowej, że powinny panować warunki niemal sterylne, gdyż każda drobinka kurzu może powodować zakłócenia. Z tym że ja raczej nie chcę, żeby cała wiązka padała na fotodiodę, myślę raczej o zwierciadle półprzepuszczającym, albo nawet przepuszczającym 80% promieniowania. Nie wiem tylko ile tak naprawdę wystarczy tego promieniowania fotodiodzie, chciałbym jak najmniej stracić na tor monitorujący pracę diody.
    Jakieś pomysły jak włączyć fotodiodę do układu powyżej??

0
  • #7 17 Lis 2008 17:11
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

trochę mało danych, jakie parametry ma ta dioda laserowa- może da sie kupić taką, która ma wbudowaną fotodiode, to raz. Dwa, byle fotodiodzie do nasycenia wystarczy kilka mW...

0