Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie czułości przedwzmacniacza

blood dwarf 08 Lis 2008 13:28 1936 10
  • #1 08 Lis 2008 13:28
    blood dwarf
    Poziom 9  

Witam.
    Mam malutki problemik. Otóż zrobiłem prosty przed wzmacniacz do mikrofonu pojemnościowego według niżej zamieszczonego schematu.
    Układ zasilany +5V. Wartości elementów również przedstawiłem na schemacie.
    Zmniejszenie czułości przedwzmacniacza

Mikrofon ma on odbierać dźwięk uderzenia w stetoskop. Stetoskop sam w sobie bardzo wzmacnia dźwięki nawet podczas lekkiego dotknięcia, jednocześnie słabo odbiera dźwięki z otoczenia. Problem mój polega na tym, że bardzo silnie przenoszone są dźwięki z otoczenia, co bardzo utrudnia dalszą obróbkę sygnału. Moim zdaniem (teoretycznie) zmniejszając czułość mikrofonu zmniejszę odbierany sygnał z otoczenia.

Nie znam się w ogóle na przed wzmacniaczach audio, dlatego proszę o pomoc i z góry dziękuję.

0 10
  • CControls
  • CControls
  • #3 08 Lis 2008 13:45
    blood dwarf
    Poziom 9  

Tak, ale zmieniam nim jedynie wzmocnienie i to w niewielkim zakresie. Nie wiem czemu układ przechodzi z kompletnego 0 (nie odbiera w ogóle sygnału, lub go nie wzmacnia), do dużego wzmocnienia praktycznie skokowo.
    Zastanawiam się nad doborem wartości kondensatorów, czy one mogą mieć wpływ.

PS. Wiem, że C3 odpowiada za filtracje składowej stałej. Z teorii wnioskuję, że C2 odpowiada za pasmo przenoszenia, ale nie mam pojęcia za co odpowiada C1.

0
  • #4 08 Lis 2008 13:48
    Quarz
    Poziom 43  

Logan napisał:
    R1 kręciłeś ?
    "Psu na budę" zda się to kręcenie reostatem R1, skoro przez kondensator (elektrolityczny ) C1 pętla ujemnego sprzężenia zwrotnego dla składowej zmiennej jest skutecznie zablokowana do masy.

:arrow: blood dwarf, usuń ten kondensator C1 ... :!: :idea: ... i wtedy zmieniaj wartość R1.

0
  • #5 08 Lis 2008 14:18
    blood dwarf
    Poziom 9  

Po wywaleniu C1 układ w ogóle nie reagował. Jednakże nasunęło mi to pewien pomysł i po prostu zmniejszę C1. Co myślicie na wymianie go na inny (nie elektrolityczny) ?

0
  • #6 08 Lis 2008 14:26
    Quarz
    Poziom 43  

blood dwarf napisał:
    Po wywaleniu C1 układ w ogóle nie reagował.
    To znaczy?
    Polecam teorię wzmacniaczy operacyjnych...

blood dwarf napisał:
    Jednakże nasunęło mi to pewien pomysł i po prostu zmniejszę C1. Co myślicie na wymianie go na inny (nie elektrolityczny) ?
    Ten kondensator C1 - wraz z rezystorami R1 i R2 pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego - stanowi filtr dolnoprzepustowy.
    Na początek wstaw tam np. 100pF.

0
  • #7 08 Lis 2008 14:34
    blood dwarf
    Poziom 9  

Quarz napisał:
    blood dwarf napisał:
    To znaczy?

Na oscyloskopie otrzymywałem sygnał na poziomie 10mV i prawdopodobnie był on w ogóle nie zależy od dźwięku (z tego co udało mi się zaobserwować), Prawdopodobnie same szumy. I regulacja wzmocnienia potencjometrem R1 nie dawała żadnych zmian.

0
  • #8 08 Lis 2008 14:43
    Quarz
    Poziom 43  

blood dwarf napisał:
    Quarz napisał:
    blood dwarf napisał:
    To znaczy?

Na oscyloskopie otrzymywałem sygnał na poziomie 10mV i prawdopodobnie był on w ogóle nie zależy od dźwięku (z tego co udało mi się zaobserwować), Prawdopodobnie same szumy. I regulacja wzmocnienia potencjometrem R1 nie dawała żadnych zmian.
    Zamień - na czas prób - źródło dźwięku, czyli mikrofon elektretowy na sygnał z generatora sinusoidalnego... :!: :idea:
    A jaką masz wartość napięcia stałego - względem masy - na wyjściu wzmacniacza operacyjnego (pin-6, a nie, jak widzę na schemacie pin-1, natomiast + zasilania należy podłączyć na pin-7)?

0
  • #9 08 Lis 2008 15:15
    blood dwarf
    Poziom 9  

Oznaczeniami na schemacie (chodzi o wyprowadzenia wzmacniacza) proszę się nie przejmować. Nie mogłem znaleźć odpowiedniej biblioteki w protelu.
    Wzmacniacz mam podłączony tak (zgodnie z datasheet):
    2 - wejście -
    3 - wejście +
    4 - masa
    6 - wyjście
    7 - +5V
    Niestety generatora nie posiadam aktualnie, więc będzie ciężko sprawdzić. Dziękuję za pomoc.
    Pokombinuje troszkę sobie z wartościami, a jak nie otrzymam zadowalających wyników to po długim weekendzie sprawdzę z tym generatorem.

0
  • #10 08 Lis 2008 15:25
    Quarz
    Poziom 43  

blood dwarf napisał:
    Oznaczeniami na schemacie (chodzi o wyprowadzenia wzmacniacza) proszę się nie przejmować. Nie mogłem znaleźć odpowiedniej biblioteki w protelu.
    Wzmacniacz mam podłączony tak (zgodnie z datasheet):
    2 - wejście -
    3 - wejście +
    4 - masa
    6 - wyjście
    7 - +5V
    To jest poprawne połączenie. To jaka jest wartość napięcia stałego na pin-6?

blood dwarf napisał:
    Niestety generatora nie posiadam aktualnie, więc będzie ciężko sprawdzić. Dziękuję za pomoc.
    Proszę... :D

blood dwarf napisał:
    Pokombinuje troszkę sobie z wartościami, a jak nie otrzymam zadowalających wyników to po długim weekendzie sprawdzę z tym generatorem.
    Być może sam mikrofon elektretowy nie daje poprawnego sygnału.
    A jaka jest standardowa czułość wejścia do którego ma być ten przedwzmacniacz podłączony?

0
  • #11 08 Lis 2008 18:36
    blood dwarf
    Poziom 9  

Przy zwarciu C1 mam 2,8 V
    Przy kondensatorze C1 = 4,7n mam jakieś 2,45 V

Zmieniłem troszkę koncepcję, ponieważ przy kondensatorze 4,7n udało mi się odfiltrować wszystko, prócz uderzenia o stetoskop. Mimo że układ nie reagował na zakłócenia w stylu głośna muzyka, to reagował na klaśnięcie. Dzięki temu udało mi się zmierzyć częstotliwość otrzymaną z obu pobudzeń.
    Klaśnięcie to coś około 200 - 600 Hz, a uderzenie/stuknięcie śrubokrętem/dotknięcie stetoskopu to max 200 Hz (średnio 120).
    Chcę zaprojektować ten filtr dolnoprzepustowy, tak, by fg = 200 Hz.
    Czy to dobry pomysł ??

Zaznaczę że układ ma dać tylko impuls, że nastąpiło "pobudzenie"(stuknięcie o membranę), to do komparatora i potem już TTL by dzięki uC wysłać sygnał do Kompa.

0