Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWO/D 4313P zegar staje na 5min

08 Lis 2008 16:59 7101 19
  • Poziom 17  
    Witam serdecznie. Pralka po przejściu cyklu prana i płukania odmierza czas do 5min przed końcem po czym staje w miejscu a bęben sie zapętla i nie wiruje tylko sie rozkręca jakby chciał wskoczyć na obroty ale nie może. Po paru cyklach wyłącza sie i pokazuje end, Pranie nie jest odwirowane do końca. Program Delikatne 40 staje na 6min Program szybki na 9min. Co najciekawsze włączona na Wirowanie bez prania zegar odmierzy cały czas do samego końca.
  • Specjalista AGD
    Sprawdź drożność całego układu spustowego, filtr, pompkę.
  • Poziom 17  
    Też o tym pomyślałem i już sprawdzałem. CZYSTO :/
  • Specjalista AGD
    Czy cała woda jest wylewana?, może być zużyty silnik pompy.
  • Specjalista AGD
    włącz test program
  • Poziom 17  
    Rozkręciłem wstępnie pralkę widzę że bardzo prosta w budowie w porównaniu do mojej poprzedniej, w której naprawiłem moduł. Pompa wypompowuje wodę w wężu zawsze coś zostanie to normalne. Poprawiłem styki na płytce nie widzę żadnych przepaleń. Bardzo chciałbym wiedzieć jak zrobić ten test byłoby to bardzo pomocne w dalszej diagnozie problemu ...
  • Poziom 22  
    za nim rozbierzesz całą pralkę na części pierwsze przeczytaj w instrukcji obsługi rozdział "Zanim wezwiesz serwis" - pralka nie wiruje.
    Program testowy nic nie wykryje, jeżeli było by coś zepsute w pralce to zaświecała by się dioda SERWIS.
  • Poziom 17  
    Pisząc o rozkręcaniu miałem na myśli zajrzenie czy coś się nie odłączyło lub nie zalało przez wodę oraz czy wąż nie jest czasem przytkany. Po dociskałem złączki na płytkach i reszcie które powychodziły. A co do wirowania to zaczyna wirować tylko nie wchodzi w ostatnią jego fazę, wiruje wstępnie ale tej ostatniej fazy np 1000obr nie ma(w zależności od ustawienia), zegar się zatrzymuje a bęben zaczyna się zapętlać. Ustawisz samo wirowanie i śmiga. Przypuszczam uszkodzenie programatora lub zabrudzenie hydrostatu, podobno te modele szaleją w tym zakresie, a co najgorsze stało się to na miesiąc po upływie gwarancji. Zobaczymy jak będzie się zachowywać zegar przy kolejnym praniu.
  • Poziom 24  
    Witam
    przyczyny tej usterki mogą być różne, zabrudzenie układu hydrostatycznego, uszkodzenie programatora, lub też uszkodzenie silnika, ja miałem kilka takich przypadków i w każdym było co innego, najtrudniej było zdiagnozować usterkę silnika, silnik pracował jak by był sprawny ale nie do końca, jak go podłączyłem przez autotransformator pracował idealnie, nie iskrzył na szczotkach, wizualnie prawidłowo nabierał prędkości, ale miał jednak wadę minimalnie podnosił się prąd, amperomierzem jest to trudne do wychwycenia, takie anomalia prądowe są sygnałem dla programatora jak by było źle ułożone pranie w bębnie, podstawiłem inny silnik i w ten sposób dotarłem do przyczyny usterki, ale nie jest to reguła że to silnik może być to uszkodzony programator lub zatkany, uszkodzony układ hydrostatu
  • Poziom 23  
    Obiawy które opisujesz są typowe dla zadziałania systemu wyważeniowego - albo pralka jest sprawna i tylko nie może równo ułożyc wsadzonego ładunku albo ma uszkodzony silnik lub moduł elektroniczny , ewentualnie połączenia między nimi . Sprawdzic jeszcze trzeba opór elektryczny między podłączeniem grzałki a masą , często przebicie grzałki lub innego odbiornika zakłóca pracę modułu.
  • Specjalista AGD
    tryb testowy .... Pokrętło wybieraka na wypompowanie i wciskasz cztery razy anulowanie ....
  • Poziom 32  
    Miałem coś podobnego i usterką okazał sie uszkodzony wirnik silnika głównego,Sprawdź to OK?.Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Test wykonany przechodzi bez błędnie. Pozostaje sprawdzić resztę :/
  • Specjalista AGD
    ODYN_86 napisał:
    Test wykonany przechodzi bez błędnie. Pozostaje sprawdzić resztę :/

ta reszta to silnik >>sprawdzą ci naprzeciwko urzędu miejskiego
  • Poziom 17  
    Podłączę go pod AT i amperomierz zobaczymy jakie ma prądy. Dziwne że zużycie może być przyczyną braku pełnego wirowania na programie piorącym w przypadku gdy na programie wirowanie działa. Więc trudno przypuszczać by był to rzeczywiście problem po jego stronie. Ale może zużycie wpływa na zwiększenie poboru mocy przez co programator uważa go za brak wyważenia prania... Zobaczymy jak sprawdzę go w instytucie...
  • Poziom 24  
    Na programie testowym niema testu wyważania, dlatego test przechodzi prawidłowo, a test wykonuje się z pustym bębnem bez wsadu, obejrzyj komutator na wirniku czy niema na lamelach odbarwień miedzi lub nadpaleń
  • Poziom 17  
    Sprawdzę ten silnik na pewno. Coś się dzieje nie tak bo pralka raz działa, a raz nie działa. Jak wrócę do domu na weekend to go sprawdzę tymczasem musi poczekać..
  • Poziom 22  
    witam
    dzisiaj bawiłem się ta pralką bo przestała całkiem wirować (nieraz zaskoczy wirowanie na chwilę). Program testowy nic nie wykazuje, reszta oczywiście została już sprawdzona i pozostaje sprawdzić silnik jutro jak znajdę chwilę to podmienię silnik i zobaczymy.
    Czy może być coś innego jeszcze uszkodzonego?
    Co do grzałki to sprawdzałem zwykłym miernikiem i niby jest dobra ale czasem może mieć małe przebicie gdzie takim prostym miernikiem tego nie wykryje...
    to spróbuję ją odłączyć myślę że jeżeli będzie to jej wina to powinno wirować, chyba ze tam jest na tyle system mądry ze wykryje brak grzałki i nie pójdzie wtedy
    Pozdrawiam
    Paweł

Podmieniłem silnik z innej pralki troszkę był inny tzn miał o jeden kabel więcej ale działa poprawnie. Dzisiaj już drugi dzień tak chodzi i kilka razy było prane no i wszystko w porządku jest. Czyli wina siedzi w silniku, teraz mam pytanie co z tym silnikiem da się zrobić? i czy w ogóle opłaca się go naprawiać? i ile by taka naprawa kosztowała mniej więcej..., czy kupić jakiś używany? bo nowy to troszkę drogi jest i nie za bardzo kalkuluje się kupić nowy za ok 450zł...
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za poradę
    Paweł
  • Poziom 17  
    Silnik rozebrany przeczyszczony na komutatorze. Pralka działa poprawnie choć od czasu do czasu pokarze jakieś humory. Póki co tak pozostanie myślę bo nowego nie ma co zakładać póki stary jeszcze śmiga w miarę dobrze. Pozdrawiam wszystkich i życzę szczęśliwego nowego roku.