Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulacja temperatury lutownicy

spx 08 Nov 2008 18:08 2487 6
 • #1
  spx
  Level 11  
  Mam lutownicę kolbową solomona ale trochę za bardzo się grzeje i chciałbym obniżyć jej temperaturę. Czy mogę to zrobić "przerywając" przewód zasilający rezystorem regulowanym?
  edit: tak sobie teraz myślę, że to nic nie da bo przecież jest zasilana z sieci. prawda?;]
 • #2
  mietek.r
  Level 18  
  Witam
  Opornik raczej nie wchodzi w grę ze względu na ilość mocy jakaby musiała być wytracana - najprostrzym rozwiązaniem w twoim wypadku będzie zakup regulatora oświetlenia (np. 600W w markecie za 28zł) gdzie będziesz mógł sobie płynnie regulować tęperaturę grzania.
 • #3
  spx
  Level 11  
  a na jakiej zasadzie jest zbudowany taki regulator?
 • Helpful post
  #4
  mietek.r
  Level 18  
  Są to z zasady regulatory na triakach , diakach niekiedy na tyrystorach - w twoim przypadku nie ma znaczenia , jedyny warunek to moc regulatora nie może być mniejsza od mocy lutownicy. Długo by się rozpisywać o budowie i zasadzie działania - krótko mówiąc w dużym uproszczeniu zmniejsza średnie napięcie wyjściowe w zależności od ustawienia potęcjometru ograniczenia
 • #5
  przemcio.18
  Level 14  
  Witam posiadam lutownice 60W\230V nie wiem czy to nie za dużo jak na lutowanie elementów SMD. dlatego pomyślałem nad regulatorem by zrobić 3- w jednej 30W,40W,60W. na przełączniku by mi odpowiadało ale zależy mi na małych wymiarach by wmontować do lutownicy jakie macie propozycje? myślałem nad tym ale będę miał taką płynną regulacje temp?? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic114574.html (schemat 122). czekam na opinie kolegów lutownica jest nowa i tą przeróbką nie chcę jej obciążać co do żywotności bo właśnie nie wiem czy nie zaszkodzi jej zmniejszenie napięcia przy czym miała by mniejszą temperaturę
 • #6
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Najprościej w szereg ( 230V) dac diodę prostowniczą.
  Prostszego sposobu nie ma.
 • #7
  przemcio.18
  Level 14  
  a jaką proponujesz?? co do schematu co podałem to moge dać jakieś inne kondensatory?? i rezystor zamiast 510R to 630R ???