Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie odgromowe - mam chyba stary projekt.

08 Lis 2008 18:23 6353 5
  • Poziom 30  
    Witam.

Na etapie układania okablowania w nowym domku zaglądam w projekt instalacji elektrycznej. Skrzynka przyłączeniowa od ZE na brzegu posesji. W niej główne zabezpieczenia i licznik energii. Od niej idzie około 30m kabla 5x 10mm2 do skrzynki w domu.
    W/g projektu kabel wchodzi na rozłacznik instalacyjny FR104 63A, potem różnicówkę P304 63A 300 A. Za tymi elementami jest podłączony do ziemi ochronnik przepięciowy ON314 przez wyłacznik nadprądowy S314 C40A.

Dalej są różnicówki P304 25A 30A i odbiorniki przez bezpieczniki B na tej szynie.

Sądząc po typie zastosowanych komponentów chyba to jakiś stary projekcik kopiowany z domku na domek. Nie znalazłem w aktualnej ofercie Legranda ani FR104 ani ON314.
    Zamiast FR104 więc jest FR304. Zamiast ON314.. tutaj znalazłem szukając po sieci: "Prąd znamionowy ochronnika 20 kA (impuls 8/20 us). Poziom ochrony napięciowej przy prądzie znamionowym 2,5 kV. Maksymalny prąd ochronnika 65 kA/1 biegun (impuls 8/20 us)".

Teraz mam trzy pytania.
    1. Zamiennik tego nieszczęsnego ON314. Jakiej to było technologii - iskiernik czy warystor? Jakiej klasy (parametry 8/20us sugerują klasę C)? Czy zastąpi go np. model 003923 Legranda (warystor, Iimp 10kA (10/350us), In 20kA (klasa B)) czy może jednak klasa C np 3933 (ale tu dobezpieczenie to C20A)?

2. Legrand każe dobezpieczyć każdy biegun ochronnika bezpiecznikiem, tutaj dla ON314 jest C40A. Moeller w swoich poradnikach dobezpiecza tylko linie 'L' a linię 'N' już nie (sieć TN-S). Dla klasy C to wogóle nie ma dobezpieczeń. Hmm..

3. Moeller stosowanie różnicówki przed ochronnikiem przepięciowym podaje jako błędne. W takim razie w tym projekcie należało by wyrzucić P304 300mA zaraz za rozłącznikiem głównym FR104 a stosować tylko różnicówki 30mA zabezpieczające odbiorniki prądu za ochronnikiem?

PS. Jak widać nie ma głównego zabezpieczenia w projekcie, jest ono w skrzynce na posesji. Dokładać bezpiecznik główny B63A?

Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Zabezpieczenie przepięciowe możesz zainstalować w ZL i powinno ono być włączone przed FR.Co do FR 104 czy 304 to są tylko inne oznaczenia przez różne firmy ale jest to rozłącznik 4 biegunowy.Nic nie wyrzucaj wsjo jest oki najpierw ochronniki, FR, P304, teraz S np S303 C20 i do obwodu.Pozdro
  • Poziom 30  
    No to nie jest oki, bo ochronniki piszesz PRZED rozłącznikiem i różnicówką a nie za. Czyli klasy B.
    Nie wiem jak dokładnie sprawa wygląda z szafką z licznikiem i zabezpieczeniami w niej na brzegu posesji. W poniedziałek będę wiedział co tam siedzi i czy się da tam umieścić ochronniki.

Mimo wszystko, ze względu na miejsce gdzie stoi ten domek (teren górzysty, zbocze góry niedaleko od szczytu i większe prawdopodobieństwo na pioruny w pobliżu) nie zaszkodzi dać ochronniki chyba w szafce już w domku klasy C?
    P304 300mA nie wywalam więc bo spełni tam swoją funkcję, tylko przeglądając inne projekty wychodzi i tak, że najpierw FR, potem ochronniki z dobezpieczeniem, potem P304 300 i dalej rozdział na gałęzie do odbiorników (P300 30mA plus S-ki).
  • Poziom 26  
    Zerknij na stronkę MELERA tam jest wsjo, ochronniki mają ci zabezpieczyć przepięcia w linii zasilającej twój domek więc zaraz za licznikiem, a zgodnie z nowymi przepisami można je instalować w ZL, które jest własnością ZE i nie zajmują ci miejsca w rozdzielni.Co do ochronników to też zerknij na stronkę MELERA i abyś w pełni zabezpieczył swe urządzonka w domku to zalecane są też klasy D zaraz przy np kompie.Tam jest wsjo opisane dokładnie jakie w zależności od rodzaju sieci etc.Co do różnicównki to nie myl 300 mA z 30 mA to jest b. ważne.Dobór różnicówek zależy od wielkości całej instalacji, warunków etc., ale w twoim domku nie możesz zastosować > jak 30mA, chyba ze będzie ich kilka to zalecam główną ale selektywną 100mA zaraz za FR.Pozdro
  • Poziom 30  
    Dzięki.

Moellera poczytałem i nie tylko. Jeśli mogę ochronniki B założyć w ZL to dobra wiadomość. W takim razie w domu w rozdzielnię daję C wraz z dobezpieczeniem jak producent zaleca zaraz za FR.

Co do różnicówki głównej - w projekcie jest za FR, przed ochronnikiem. Co autor projektu miał na myśli z tym P304 przed ochronnikiem nie wiem, być może miało to za zadanie zabezpieczyć przed upływami przez ochronnik takimi małymi, że nie zadziałało by dobezpiecznie?
    W papierach Moellera różnicówka jest ZA ochronnikiem. W przykładowych materiałach Legranda rozprowadzenia instalacji w domku jednorodzinnym wogóle nie ma głównej, są tylko 30mA na gałęziach. W takim razie może faktycznie nie ma sensu dawać tej 300mA.

Inna sprawa, to zamiast ciągać od jednej szafy z piwnicy przez parter i piętro kilometry kabli, chcę dać mniejszą skrzynkę na parterze i z niej zasilić gniazdka/światło parteru i piętra. Może w tym przypadku dać jednak główną różnicówkę, jakby coś niedobrego miało się dziać na odcinku piwnica-parter. Tylko że ZA ochronnikiem.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Możesz założyć bo juz przecież są B+C jako jeden blok i to ZL.W tym momencie nie ma żadnego znaczenia czy że FR jest przed ochronnikami bo FR jest to tylko rozłącznik a nie zabezpieczenie, dodatkowo ten FR służy jako wył.gł. Tak ma właśnie być zasilanie na FR, spięte z ogranicznikiem ,potem np P 304S/100/4/40 , następnie P304 /30/4/40, S304 C20A etc.Różnicówkami P304/30/4/40 możesz pozabezpieczać np każdą kondygnację. Tu masz taki prosty schemacik.Pozdrawim
    Zabezpieczenie odgromowe - mam chyba stary projekt.