Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator STK200/300 - problem z podłączeniem.

KD93 08 Nov 2008 21:27 4264 10
IGE-XAO
    KD93
    Level 12  
    Witam

Ostatnio wziąłem się za mikrokontrolery, zbudowałem dziś programator stk, ale nie działa (tak, jakby go nie było). Dużo jest takich tematów na elce, ale żaden nie jest rozwiązaniem mojego problemu.

Pierwsza podejrzana sprawa to schemat i PCB programatora, ze strony:
    http://www.modywzm.yoyo.pl/?p=p_19&sName=programator-isp-stk200

Czy mógłby mi ktoś sprawdzić, czy schemat i PCB są poprawne? Jutro postaram się wrzucić widok mojej płytki od strony ścieżek i zdjcie, jak podłączyłem przewody do wtyczki DB25.

Ja sam sprawdzałem, ale żadnego błędu na mojej płytce w stosunku do PCB z tej strony nie znalazłem, ale mogłem coś przeoczyć.

Jeśli programator będzie ok, to coś chyba jest nie tak z ustawieniami w kompie.
    Aha, zasilam to wszystko 4 akumulatorkami 1,2V ( w sumie ok. 4,6V dają). Napięcie podaję na mikrokontroler (pin 7 VCC, 8 GND chyba), łącze programator z ATmegą 8 za pomocą tych 6 przewodów, podłączam z pinami w medze o tej samej nazwie.

Bardzo proszę nie zbesztać mnie odrazu, jestem w tym temacie bardzo zielony.
  • IGE-XAO
    sysio10
    Level 15  
    W moim schemacie jest tylko taka różnice że nie są łączone w złączu DB25 piny 2 z 12 oraz 3 z 11. Reszta schematu jest identyczna. Ja zasilam programator ze złącza USB.

Ponieważ mam takowy niepotrzebny (ze względu na laptoka musiałem przerzucić się na programator podpinany do USB, a miałem na złącze drukarkowe dwa egzemplarze) - oddam gratis - NIECHAJ SŁUŻY.

Pracuję w Katowicach, koledzy mieszkają w Siemcach - daj znać to się umówimy.
  • IGE-XAO
    KD93
    Level 12  
    A myślisz, że ta różnica w łączeniu pinów ma znaczenie?

O tym programatorze, co byś oddał gratis, to pomyślę :)
    Ale chciałbym umieć też w przyszłości zbudować coś takiego samamu.
  • Helpful post
    sysio10
    Level 15  
    Nie wiem jaki wpływ ma połączenie tych pinów.
    Rysunek ścieżek powinien wyglądać jak ten z pliku: stk200_pcb_obl.pdf, Widok od strony ścieżek (odbicie). w pliku stk200_pcb.pdf, Widok od strony ścieżek jest szablon przygotowany pod termotransfer.

Powodzenia w działaniach.
    KD93
    Level 12  
    Zrobiłem zdjęcia

1.Widok płytki od strony ścieżek.

2. Złacze DB25.

3. Długość kabla.

4. ATmega8 na uniwersalnej płytce stykowej.

5.Widok przewodów programatora.

6. Podłaczanie przewodów programatora do mikrokontrolera.

To wszystko. Jeżeli sa potrzebne jeszcze jakieś zdjęcia, to zrobię i zamieszczę.
    mirekk36
    Level 42  
    Jak już się uparłeś sam robić sobie STK200 to przynajmniej weź sobie schemat z porządnej strony:

http://www.lancos.com/e2p/betterSTK200.gif

to na pewno ci coś wyjdzie
    sysio10
    Level 15  
    Trudno będzie ustalić problem na odległość. Płytka jest w takim stanie (chodzi o luty) że nie wiadomo czy wszystkie styki są dobre.
    Proponuje na początek

1. zakup płytki uniwersalnej o dużej liczbie punktów
    2. zakup goldpinów o rozstawie odpowiednim do płytki
    3. smażenie, smażenie i jeszcze raz smażenie

Mam świadomość że jest to nudne, i lepiej aby pierwsze płytki od razu działały. Ale od lutowania nie uciekniesz. Taka męczarnia pozwoli na uratowanie elementów wlutowywanych na płytkę.

Płytka uniwersalna którą posiadasz jest dobra do prototypów, ale chyba nie po to sie je tworzy aby na takich płytkach pozostały.

Jeżeli chcesz jednak walczyć z programatorem, przygotuję ci płytkę wg pdf-a podanego na stronie. Ale zastanów sie - podłączasz to urządzenie do portu drukarki komputera. Tutaj o kłopoty długo się nie trzeba prosić. Jeżeli uszkodzisz sobie układ na ATMEGA8 to co najwyżej parę złotych w plecy, jeżeli uszkodzisz port komputera to problem masz większy.
    szwagier90
    Level 11  
    Skoro jest okazja to odsyłam na swoją stronkę: www.szwagier.za.pl . Tam jest sprawdzony schemat STK 200 (A dokładniej troszkę przerobiony z EDW) w formacie EAGLE oraz gotowa płytka do wydruku w pdf'ie.
    mirekk36
    Level 42  
    szwagier90 wrote:
    Skoro jest okazja to odsyłam na swoją stronkę: www.szwagier.za.pl . Tam jest sprawdzony schemat STK 200 (A dokładniej troszkę przerobiony z EDW) w formacie EAGLE oraz gotowa płytka do wydruku w pdf'ie.

kolego jak już umieszczasz schemat to na listość, weź go chociaż narysuj poprawnie a nie tak tragicznie jak ty to zrobiłeś. Zmasakrowałeś go po prostu. I to ma być okazja? gotowy? i sprawdzony schemat???? dzięki takim stronom jak twoja później całe zastępy początkująych nie wiedzieć czemu mają problemy ze zrobieniem takiego "prostego" STK200. Nawet już mi się nie chciało sprawdzać pod względem elektronicznym czy jest ten schemat OK - bo tragicznie rozrysowany a co ciekawe - (a przecież to taaaka okazja) nawet nie podałeś początkującym amatorom wartości elementów (rezystorów, kondensatorów). Można sobie tylko wyobrazić jaka jest jakość pozostałych rzeczy na twojej stronce - nawet już tam nie zaglądałem bo po co?

poniżej twój schemat i moje zdziwienie budzi, że wiesz jak robi się połączenia na schemacie bo zielonymi kwadracikami oznaczyłem kilka prawidłowo zrobionych (jednak potrafisz) a czerwonymi kwadracikami oznaczyłem jak nie powinno się robić! (to już twoje czyste lenistwo) Poza tym ukośne linie na schemacie w taki sposób. Proponuję popraw to wszystko ładnie, dodaj opisy wartości elementów i dbaj o te detale - a wtedy twoja stronka będzie miała jakąkolwiek wartość

....ale zaraz zaraz - o zgrozo - dioda LED na tym schemacie bez żadnego rezystora ograniczającego!

nie ma więc co dalej sprawdzać, wrogowi nawet nie życzyłbym aby sobie coś takiego zrobił na podstawie tego "super" okazyjengo schematu

MłodyZielony wrote:
    Napięcie podaję na mikrokontroler (pin 7 VCC, 8 GND chyba), łącze programator z ATmegą 8 za pomocą tych 6 przewodów, podłączam z pinami w medze o tej samej nazwie.

to ty wiesz jak to łączysz? czy chyba wiesz? ;)

po pierwsze to poczytaj sobie cały przyklejony temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429963.html

a po drugie:

1. Procesor ma 4 piny na które trzeba podać zasilanie a nie tylko na dwa tak jak piszesz! Sprawdź sobie w nocie aplikacyjnej PDF które są VCC a które GND żebyś nie mówił potem, że "chyba"

2. Z tego co piszesz to nie podałeś zasilania oraz masy do programatora STK200 - to jak on ma działać hmmm ??? do niego tak samo trzeba podać VCC i GND

3. Jak już sam lubisz tworzyć STK200 to podałem ci w poście wyżej link do strony twórcy jednego z lepszych programów do programowania procków i nie tylko PonyProg - oraz prawidłowy schemat (autora programu) łącznie z wyjaśnieniami do czego są te dodatkowe rezystory oraz kondensatory.

pozdr
    KD93
    Level 12  
    mirekk36 wrote:

MłodyZielony wrote:
    Napięcie podaję na mikrokontroler (pin 7 VCC, 8 GND chyba), łącze programator z ATmegą 8 za pomocą tych 6 przewodów, podłączam z pinami w medze o tej samej nazwie.

to ty wiesz jak to łączysz? czy chyba wiesz? ;)

po pierwsze to poczytaj sobie cały przyklejony temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429963.html

a po drugie:

1. Procesor ma 4 piny na które trzeba podać zasilanie a nie tylko na dwa tak jak piszesz! Sprawdź sobie w nocie aplikacyjnej PDF które są VCC a które GND żebyś nie mówił potem, że "chyba"

2. Z tego co piszesz to nie podałeś zasilania oraz masy do programatora STK200 - to jak on ma działać hmmm ??? do niego tak samo trzeba podać VCC i GND

3. Jak już sam lubisz tworzyć STK200 to podałem ci w poście wyżej link do strony twórcy jednego z lepszych programów do programowania procków i nie tylko PonyProg - oraz prawidłowy schemat (autora programu) łącznie z wyjaśnieniami do czego są te dodatkowe rezystory oraz kondensatory.

pozdr

Po pierwsze, napisałem "chyba", bo jak łącze to wszystko to patrzę na rysunek wyprowadzeń, a jak piszę komentarz, to nie patrzę, a na pamięć jeszcze ich nie znam. :)

Po drugie, racja, nie podałem napięcia na wszystkie wyprowadzenia, bo poprostu ich nie zauważyłem, ale ja widzę tylko 3 wyprowadzenia: 7 (VCC), 8 i 22(GND).
    Jest też wyprowadzenie 20 o nazwie AVCC, ale jak patrzę na schematy to nikt na niego nic nie podaje.

Po trzecie, Zasilanie do programatora przedostaje się przewodami VCC i GND, mierzyłem - na programatorze jest napięcie.

PonyProga już mam, ale wolałbym przez BASCOM-AVR, bo jest dla mnie czyteniejszy, a ja przecież z mikrokontrolerów to mało co wiem.

Płytka taka nabazgrana i posmarkana lutami, bo na drukarkę laserową nie ma funduszy, a grot lutownicy do wymiany...

Dziękuję za wszystkie linki :) Będę dzisiaj kombinował.

EDIT: Słuchajcie, postanowiłem zrobić być może najgłupszą rzecz w życiu i tak stworzyłem programator sample electronic. Zmieniłem opcje w Bascom-AVR, podłaczam i... NIE DZIAŁA!!! Załamka, port LPT nie mół byc uszkodzony, bo nigdy wcześniej nie był użwyany. CO ROBIĆ?

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

Wiktoria!!! Idiotyczną przyczyną niedziałania programatorów było to, że źle patrzyłem na wtyczkę DB-25. Zamiast zlutować piny 18-25, to lutowałem 14-21, itd. Narazie udało mi się tak uruchomić programator sample elctronic, a ten stk200 zrobię odnowa, bo rzeczywiście ta płytka to... no koment. sysio10 otrzymuje 3pkt za pomoc, pomogło mi to zwrócenie uwagi na lustrzane odbicie płytki, która jest wadliwa.

Wszystkim dziękuję za pomoc, temat zamykam.