Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

schemat instalacjii na podkowe

08 Nov 2008 21:41 44232 41
 • Level 12  
  Jest ktoś kto może podać tu sczegółowy schemat instalacji grzewczej na podkowe.
  Chcę coś takiego wykonać a jako piec wykożystam stara "angielke" która powinna ogrzać 2 grzejniki 1.5 m długie

 • Moderator on vacation ...
  Najprostszy układ otwarty załatwi sprawę. Jest jedno ale: jeżeli podkowa będzie w tym samym pomieszczeniu, co owe 2 grzejniki, a rura powrotna będzie syfonowana do dołu (nawet nie myślę o zasilającej), najpierw będziesz gotował wodę w podkowie, potem w naczyniu, a na koniec zaczniesz grzać w grzejnikach.
 • User removed account  
 • Level 12  
  Witam ponownie i dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.
  Podkowę chcę zamontować w kuchennym piecu.Do ogrzania jest 4 pomieszczenia tak jak na rysunku który wykonałem-sorki za moje zdolności graficzne ;-).Zdaje sobie sprawe że tyle pomieszczeń to jest zbyt wiele jak na "podkówke" .Priorytetowym pomieszczeniem jest pokój nr 3 no i jeśli możliwe,to pokój nr 2.Niewiem dokładnie jak mają być połączone grzejniki,czeregowo czy może równolegle.
  Może jakieś schemaciki ktoś dołączy.
  Pozdrawiam-Piotr.

  Tu zamieściłem rozkład pomieszczeń:


  Ps.Propozycje i rozwiązania z typowym centralnym układem ogrzewania na piec CO odpadają.
 • Level 14  
  A może coś w rodzaju kociołka wkładanego do kuchni węgolwej lub kuchniopiec. Moja opinia o tzw.podkowie jest taka- do takiej powierzchni jest zdecydowanie za słaba. Chyba, że masz czas do ciągłego stania przy kuchni i dokładania węgla.:D
 • Level 12  
  No właśnie od samego rana do wieczora jest dokładane do tego pieca,i dlatego chcę to wykorzystać,tylko nie mam pojęcia ile można ogrzać,jeśli tylko jeden pokój to też bedzie dobrze,jeśli maxymalnie dwa to jak to połączyć ?

 • Moderator on vacation ...
  Może dałoby się ogrzać ze 3 pomieszczenia, ale ten rysunek nic nie mówi.Narysuj to dokładnie: gdzie stoi kuchnia węglowa, drzwi, okna, korytarz między pokojami, no i jaka jest wysokość pomieszczeń ?
 • Level 14  
  bez problemu ogrzejesz pokój po lewej u góry, łazienkę, korytarz i kuchnię. Z resztą pomieszczeń jest problem/ drzwi/ w tym przypadku musisz rurę powrotu zasyfonować/wsadzić w podłogę/ czyli poniżej spodu kuchni. Pompka pomoże w obiegu wody przez zasyfonowanie. W razie zaniku prądu lewa ww strona będzie grzać w grawitacji a pokoje po prawej nie.schemat instalacjii na podkowe
 • Level 12  
  Dzięki za podpowiedź pablo40
  Jesli chodzi o korytarz to tam nie będzie grzejnika bo są otwarte schody na strych i w kuchni też nie bo sam piec nieźle daje.Z tą pompką to dobry pomysł,na dniach narysuje szkic podłączeni i powiesz czy jest OK.
  Pozdro -Piotr

  Dodano po 3 [minuty]:

  Sorki nie zauważyłem że już to zrobiłeś bo komp nie wczytał tego co naniosłeś na mój szkic.Przeanalizuje to i sie odezwe ale widze że pomysł godny uwagi,Pozdro-Piotr
 • Level 32  
  pablo 40 wrote:
  W razie zaniku prądu lewa ww strona będzie grzać w grawitacji a pokoje po prawej nie.


  Do obiegu grawitacyjnego potrzebna jest różnica wysokości pomiędzy kotłem i grzejnikami. Tu grzejniki będą na tym samym poziomie co kocioł kuchenny. Więc bez pompki układ w ogóle nie będzie działał. I IMHO z góry należy go tak zaprojektować - z kotła rury w dół do podłogi (jaką ma ona budowę ? na legarach czy wylewka ?) by uzyskać syfon i w górę do naczynia wzbiorczego. Przy braku obiegu wygotowaniu ulegnie tylko kilka l. wody w naczyniu i podkowie, reszta dzięki syfonowi zostanie.

 • Moderator on vacation ...
  Wszystko może zadziałać, jeżeli polecisz z zasilaniem do góry i pod sufitem(ale poniżej naczynia) rozprowadzisz zasilanie w obie strony (tzw. rozdział górny). Powrót niestety zasyfonowany, bo masz na drodze drzwi. Ale zadziała. Jeden mankament: podkowa będzie miała mało mocy, żeby to wszystko dogrzać do komfortu. Pompka oczywiście jak najbardziej wskazana
 • Level 12  
  Ograniczyłem sie do 2 pomieszczeń i tak zostanie bo podkowa nie wyda na więcej-Szkoda,ale dobre i tyle.Czy to co na schemacie przedstawiłem będzie działało bez pompki?.Widziałem ostatnio coś podobnego tylko z jednym grzejnikiem bez pompki.Tylko grzejnik był zamontowany wyżej niż piec.

 • Moderator on vacation ...
  Niestety w tym układzie nie zadziała
  Musisz niebieskie rury puścić dołem - bezwarunkowo
  A na czerwonej zamontować naczynie otwarte
 • Level 12  
  Fakt zapomniałem o naczyniu wyrównawczym.Obym nie zapomniał go zamontować podczas instalacji całości :D
  Obniżyłem rury i dodałem pompke,ale moje pytanko,czy w razie braku prądu lub w układzie bez pompki na odcinku gdzie zaznaczyłem strzałką zimna woda podejdzie do góry ?
  Jest to odcinek około 80 cm.
 • Level 14  
  Grzejniki nie mogą być pod oknem, mogą być na ścianie obok, tak wysoko by spód grzejnika był wyżej od spodu podkowy. Ważne by rury powrotne/ niebieskie/ biegły ze spadkiem w stronę podkowy lub kociołka. A układ koniecznie z naczyniem otwarym. A widzę że kolega wykonał dobrą robotę.
 • Level 12  
  Dzieki za wskazówki ale wynikł konflikt.
  według <mirrzo> wszystko zadziała a według <pablo 40> muszę podnieść grzejniki.
  Za kilka dni do mojego schemaciku dopisze dokładnie jaką będą miały długość rury.Dokładnie na każdym odcinku.
  Zrobie także drugi szkic z grzejnikami zamontowanymi na wysokości podkowy tak jak proponuje <pablo 40> może to coś wiecej podpowie.
  Pytanie jeszcze do <mirrzo> i nie tylko,a mianowicie nie dokońca wiem o co chodzi z tym zaworem różnicowym.Domyślam sie że jak pompka nie pracuje to automatycznie blokuje przepływ wody i musi byś dodatkowa rura wokół niej.Nie wiem czy dobrze kombinuje.
  Pozdro-Piotr.

 • Moderator on vacation ...
  Kombinujesz dobrze z tym zaworem.
  Grzejniki można byłoby podnieść do góry, ale czy chciałbyś mieć taką dekorację na ścianach? Poza tym powrót robi sie bardzo nisko, zatem nie ma to większego wpływu na całość.
  To i tak i tak będzie działało należycie, zwłaszcza, że masz zamiar wspomagać cały układ pompką.
  Jest małe "ale" do tego tematu: pojemność wodna tego układu będzie tak mała, że szybko się to wszystko będzie nagrzewało i stygło. Wieczorem palisz, a już po 2 góra 3 godzinach masz chłodno.
  Może pomyśl o jakimś lepszym rozwiązaniu, a nie o podkowie. Kocioł byłby o wiele lepszym rozwiązaniem.
  Pomyślności
 • Level 12  
  Zgadza sie,dekoracja kiepska z grzejnikami pod sufitem :D
  Zdaje sobie sprawe że jak przestane palić w piecu to szybko przestanie grzać,tylko nie wiem o co chodzi z tym kotłem.
 • Level 12  
  Aha :D nie zaskoczyłem :cry: ale piec Co odpada.
  Dlatego sam coś kombinuje z tą podkową.
 • Level 12  
  OK napewno dam znaka,ale wcześniej zrobie pomiary i wstawie tu schemat w dwóch wariantach ,tak jak napisałem wyżej.
  Pozdro i dzięki .
 • Level 32  
  mirrzo wrote:
  Kocioł to popularnie (ale nieprawidłowo) nazywany piec CO


  Raczej odwrotnie. W kotle ogrzewa się wodę, piecem ogrzewa się powietrze.
 • Level 13  
  System zrobiony według zamieszczonych w tym wątku schematów nie powinien działać. Chyba że wykonawca zrobi "błędy" (niezgodnie ze schematem) które spowodują działanie instalacji. Ciekawe który z piszących w tym temacie wykonał chociaż jedną działającą instalację tego typu?.
  Aby pracowało to grawitacyjnie, brakuje wielu informacji-instrukcji, które trzeba by wsiąść pod uwagę.
  Albo pomagamy całkowicie, albo.........
  Albo robimy byle jak (źle), albo dobrze.
  Bardzo życzę wykonawcy powodzenia.
  Marek
 • Level 12  
  Gdybym kilka dni temu nie widział podobnego rozwiązania to nie zaprzątał bym sobie głowy.Zreszta jest do tej pory i działa bardzo dobrze,podkowa ogrzewa bojler i jeden grzezejnik w łazience,wszystko jest ponad podkową.Czyli działa grawitacyjnie.A pan Marek Kier powinien przeczytać wszystko co tu jest napisane od góry do dołu a potem interpretować i czytac schematy ze zrozumieniem.Jak obiecałem za kilka dni zamieszcze dokładniejsze i ze szczegółami owe schematy.Wtedy będzie można naprawde ocenić czy zadziała czy nie.Pozdrawiam.Piotr.