Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik i siłownik do szubra pieca centralnego.

08 Lis 2008 23:29 2989 10
 • Poziom 12  
  Chciałbym dołożyć sterownik jakiś gotowy, do sterowania szubra pieca co, za pomocą siłownika centralnego zamka od samochodu. Do zabezpieczenia przed zagotowaniem wody w piecu ustawiając maksymalną temperaturę na piecu poprzez przytkanie ciągu kominowego.
  Taki sterownik który powiedzmy przy 85 stopniach daje sygnał do siłownika, co przymyka szuber a przy 80 stopniach daje sygnał co otwiera szuberek.
  Proszę o wskazanie albo jakiś schemat, coś prostego nie rozbudowanego, lub co można wykorzystać.


  Mam nowy piec 8kw i żaroodporny wkład kominowy, bardzo dobry ciąg kominowy który powoduje ze ręcznie często otwieram i przymykam szuber od komina. Piec ma sterowanie pompą i wentylatorkiem.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Jeśli masz sterownik pieca, który włącza wentylator, to może siłownik sterować zanegowanym sygnałem wentylatora. Jak działa wentylator to szyber otwarty, jak nie to szyber zamknięty.
 • Poziom 12  
  To jest dobry pomysł.
  Zamiast siłownika od samochodu, trzeba by było poszukać jakiegoś na 230v i takiego jak dostanie napięcie to żeby wciągną element wykonawczy a po zaniku zasilania, wrócił na swoje położenie, jakiś elektromagnes byłby dobry?.
  Powiedzmy jakiś elektromagnes sterowany sygnałem z wentylatorka za pomocą przekażnika i dodatkowo ręczny przycisk do włączenia na czas zasypu węgla do pieca.
  Proszę o dalsze uwagi i pomysły, z góry dziękuje.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 20  
  Możesz wykorzystać siłownik 12V, zasilany z małego zasilacza 12V, sterowanego przekaźnikiem na 230V i włącznikiem.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  idealny będzie siłownik "Belimo",który stosuje się do otwierania przepustnic nawiewnych w centralach wentylacyjnych.Działa on na napięciu 24 v AC i posiada sprężynę zwrotną.Po zaniku nap.zasilającego sprężyna cofa go do pozycji "0"-zamyka.Moc siłownika to 18Nm. czyli masz spory zapas.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Sprawdziłem-dostępne są wersje na nap.230V,czyli bez dodatkowych przekażników i transformatorów.
 • Poziom 20  
  To dobre rozwiązanie, można go podłączyć włącznikiem schodowym i będziesz miał tryb ręczny, trzeba tylko pamiętać aby izolować termicznie siłownik od szybra.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Witam Zastanawia mnie czy jest to dobre->rozpalone paliwo w piecu i przymknięcie od strony komina->gdzieś niespalone frakcje muszą odejść.W piecach z tego co zauważyłem stosuje się za wentylatorem nadmuchowym klapę z napędem grawitacyjnym. Oś posiada dźwignię z regulowanym ciężarkiem>tak by ograniczyć podciśnienie na ssaniu.Jest jeszcze regulacja położenia minimum by jednak zachować minimalny ciąg do komina->nie zadusić pieca gdy będzie dłużej pauzować.Takie rozwiązanie też przyjąłem w zbudowanym piecu i ustawiłem tak przy przy większym wietrze zwiększającym podciśnienie w kominie nie ponosiło klapy.

  Sterownik i siłownik do szubra pieca centralnego.
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  To normalny sposób regulacji, poza tym powinieeś wiedzieć, że szyber nie zamyka w 100% komina.
 • Poziom 12  
  Tak się przyjrzałem tej mojej klapce ze jest z prześwitami, nie domyka się szczelnie, jednym słowem bubel. Sprawdzę jak w pozostałych piecach w sklepie.
  Dziękuję.
 • Poziom 12  
  Kilka dodatkowych nakrętek i podkładek, dałem na przeciw wagę i pomogło. Temat do zamknięcia.
  Dziękuję i pozdrawiam.