Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki syntezer do 225 kHz (Program Pierwszy Polskiego Radia)

14 Mar 2004 22:47 1865 4
  • Poziom 17  
    Chciałem wykonać radyjko AM z syntezą częstotliwości i żeby odbierało mi program pierwszy. Jakiego syntezera użyć? A może SAA1057? On ma co prawda częstotliwość wejściową od 512 kHz, czy da się to jakoś obejść albo zmodyfikować??

Wie ktoś skąd wziąć schemat głowicy AM na fale długie?

Pozdrawiam, Janusz
  • Poziom 21  
    JanuszM napisał:
    A może SAA1057? On ma co prawda częstotliwość wejściową od 512 kHz, czy da się to jakoś obejść albo zmodyfikować??

Jeśli Twój odbiornik ma być supeheterodyną, to przy zastosowaniu pośredniej częstotliwości równej 455-465 kHz oraz mieszania różnicowego, częstotliwość heterodyny musi wynosić 680-690 kHz. Tak więc nie ma problemu z zastosowaniem SAA1057.

czarutek napisał:
    Może słynny 4046?

Hmm... Gdyby się bardzo uprzeć to można by i na 4046. Tyle tylko, że w ten sposób to można i na tranzystorach. Rzecz w tym, że 4046 nie jest kompletnym syntezerem częstotliwości, a jedynie układem pętli PLL. Aby zbudować syntezer trzeba by zastosować jeszcze sporo innych układów, więc o wiele prościej (i zapewne taniej) jest użyć specjalizowanego układu np. wspomnianego SAA1057.
  • Poziom 19  
    Czesc
    Nie prosciej zastosowac stary PLL Motoroli typu
    MC145106. On moze pracowac praktycznie od
    50kHz.Latwiejszy w obsludze jak SA.
    Pozdrowienia
    Vic384
  • Poziom 17  
    Dzięki za odpowiedzi, wybór padł na SAA1057! Teraz tylko pozostaje zdobyć schemat odpowiedniej głowicy supeheterodynowej LW, sam nie jestem w stanie zaprojektować a gotowe do kupienia są tylko FM. Wie ktoś skąd wziąć taki schemat?

Pozdrawiam, Janusz