Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

świetlówki kompaktowe-cos fi

09 Lis 2008 20:20 24421 73
 • Poziom 36  
  Wartość cos fi jest ponoć rzędu 0,5.
  Kolega Rzuuf napisał w podobnym temacie:

  "układ zaczyna się prostownikiem (diody w Greatzu), potem jest kondensator i przetwornica. Moc bierna występuje wtedy, kiedy część energii z odbiornika "cofa się" do sieci, co w tym układzie jest niemożliwe, bo diody nie przewodzą w odwrotnym kierunku i nie puszczają energii zgromadzonej w kondensatorze. Zatem moc pobierana przez taki zasilacz jest ZAWSZE mocą czynną, a jeśli tak, to wystarczy zmierzyć amperomierzem pobór prądu (true RMS, bo przebieg prądu NIE JEST SINUSOIDALNY!) i przemnożyć to przez napięcie sieci, to wszystko"
  i dodał:
  "definicja dotyczy tylko przebiegów ustalonych i sinusoidalnych.
  W przypadku przebiegów odkształconych ten "model" traci ważność, musisz rozpatrywać KIERUNEK PRZEPŁYWU PRĄDU, bo on wyznacza kierunek przepływu MOCY.
  Ponieważ w układzie z prostownikiem nie występuje sytuacja, kiedy zwrot napięcia jest NIEZGODNY ze zwrotem prądu, więc nie ma "oddawania" uprzednio pobranej energii.
  Dodatkowo: ponieważ pobór mocy z sieci jest tylko wtedy, kiedy prąd płynie (a tak jest przez krótki wycinek okresu), więc wtedy, kiedy prąd nie płynie, to nie ma poboru mocy i traci sens fizyczny cosinus fi dla mocy chwilowej równej ZERO (przesunięcie fazowe między zerem napięcia o zerem prądu - zero prądu trwa np. 80% okresu ...)"

  Skąd więc ten kiepski cos fi? Proszę Was o rozwinięcie tematu!
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 35  
  Dawno nie czytałem podobnych bzdur. Od kiedy kierunek przepływu prądu determinuje kierunek przepływu mocy ? Jak podłącze żaróweczkę do baterii odwrotnie to moc popłynie z żaróweczki do baterii ? Czy kolega widział kiedyś układ Graetza ? Przecież ten układ umożliwia przepływ prądu zasilającego w obu kierunkach !
 • Poziom 36  
  Precyzuję pytanie:

  czy nadal stosować w obwodach z odkształconym przebiegiem cos fi, czy raczej współczynnik mocy PW (Power Factor)?
  A może jedno nie koliduje z drugim?
 • Poziom 13  
  Jedno nie koliduje z drugim, gdyż prąd odkształcony można poddać transformacie Fouriera i przedstawić jako sumę prądu 50Hz oraz wyższych harmonicznych (3, 5, 7, 9...). Cos fi to zawsze przesunięcie między podstawową harmoniczną prądu I1 a U1, niezależnie czy prąd jest odkształcony czy nie. Natomiast PF=P/S i trzeba tutaj uwzględnić harmoniczne
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Dziekuję Wam za teorię i wracam do praktyki.
  Na trzonku świetlówki kompaktowej podano:

  "10W/827 220-240V
  75mA 50/60Hz"

  (podobny prąd zmierzyłem miernikiem z RMS)
  P=230*0,075=17,25 W
  Jak to traktować?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Papier jest cierpliwy, a Chińczycy często "zapominają" postawić przecinek w odpowiednim miejscu.
  Czy nikt z kolegów nie spotkał chińskiego radyjka zasilanego z 4 "paluszków" R6, którego producent deklarował "20W peak music power" czy jakoś tak?

  Od strony definicji: z mocą bierną mamy do czynienia wtedy, kiedy jakiś % energii pobranej w części okresu, kiedy prąd i napięcie są zgodne co do zwrotu, jest oddawana w tej części okresu, kiedy prąd i napięcie mają przeciwne zwroty. Jest tu jedno oczywiste logiczne ograniczenie: prąd MUSI wtedy płynąć! To znaczy, odbiornik staje się źródłem. Sytuacja taka dotyczy urządzeń, w których ta oddawana energia była uprzednio zgromadzona w kondensatorze lub w indukcyjności (ew. w energii mechanicznej maszyny wirujacej).
  Dla prądów i napięć sinusoidalnych możemy posługiwać się modelem matematycznym, w którym rozpatrujemy przesunięcie fazowe między 2 sinusoidami: jedna reprezentuje prąd, a druga - napięcie.
  A co, jeśli mamy do czynienia z kształtami nie-sinusoidalnymi? Wówczas ten model zaczyna się "rozsypywać" ! (To trochę tak, jak z pytaniem: dlaczego w kubrak, uszyty na psa, nie można ubrać karpia?)
  Możemy się ratować, rozpatrując poszczególne składowe przebiegu rozłożonego na szereg Fouriera, ale uzyskane wyniki cząstkowe nie rozjaśniają obrazu zjawiska.
  A fizycznie: jeśli pobieramy z sieci prąd za pośrednictwem prostownika, to przepływ prądu DO ODBIORNIKA odbywa się tylko wtedy, kiedy napięcie przed prostownikiem jest wyższe, niż po prostowniku. Na kondensatorze PO PROSTOWNIKU jest zgromadzona energia. Do tego momentu wszystko jest jak gdyby jasne.
  A teraz podstawowe pytanie: kiedy ta zgromadzona energia bedzie z powrotem oddawana do sieci? Odpowiedź jest oczywista: NIGDY! Bo po to jest tam prostownik. Zatem nie ma przepływu zwrotnego, więc nie ma energii biernej! A przesunięcie czasowe między istniejącym sinusoidalnym napięciem w sieci, a NIESINUSOIDALNYM prądem płynacym przez prostownik - zwłaszcza podczas DŁUGIEGO okresu braku tego przepływu - a niechby i odpowiadało to sytuacji, kiedy mogła by wystapić moc bierna - ale jeśli I=0, to P=0, niezależnie od przesunięcia fazowego (między czym, a czym?).
  Osobną sprawą jest odzczyt wartości prądu z amperomierza, bo nie wiem, czy KAŻDY amperomierz AC będzie mierzył RMS, czy tylko mierzy wartość średnią wyprostowanego prądu sinusoidalnego, a wyskalowany jest w RMS (to dotyczy prawie wszystkich mierników uniwersalnych analogowych).
  Zachęcam gorąco kolegów do narysowania sobie kształtu przebiegów napiecia i prądu w układzie, który pobiera z sieci prąd poprzez Graetza na kondensator, i zastanowienia się, nad możliwością przepływu mocy biernej ...

  A świetlówki kompaktowe mają różne sprawności, być może, że pobierana jest przez przetwornicę moc 17W, a do świetlówki "dochodzi" tylko 11W, a 6W wydziela się w postaci ciepła w elementach przetwornicy ...
  W silnikach PRĄDU STAŁEGO (specjalnie to podkreślam, żeby nie było, że cos fi!) moc nominalna silnika to moc mechaniczna, na wale, dla silników małej mocy często jest połową mocy elektrycznej pobieranej!
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Wypisuje pan bzdury kolego Rzuuf. Zwrot energii do sieci na prostowniku jest możliwy. Następuje to gdy prąd płynie do odbiornika ale napięcie na wyprostowane na wyjściu prostownika jest ujemne (np. prostownik tyrystorowy z obc. RL). Według pana energia jest pobierana gdy prąd i napięcie są dodatnie (++) a oddawana gdy są ujemne (--). Tymczasem w obu tych przypadkach energia jest pobierana z sieci (prosta zasada matematyczna ++=+ --=+). Zwrot energii do sieci następuje gdy napięcie jest dodatnie a prąd ujemny lub napięcie jest ujemne a prąd dodatni (czyli +- lub -+)
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  mir1984 !
  Wypisuje Pan BZDURY kolego mir1984, niestety !
  Nowa teoria prostowników? Życzę sukcesów!

  Dla pozostałych kolegów:
  Rozpatrując moc CHWILOWĄ jako iloczyn U(t) razy I(t), przy czym JEDNA i DRUGA funkcja jest funkcją okresową, o tym samym KSZTAŁCIE i OKRESIE, i całkując ją po okresie, jako rozwiązanie całki otrzymujemy iloczyn U razy I razy cosinus przesunięcia fazowego między tymi funkcjami okresowymi.
  W prostowniku funkcje maja ten sam okres, ale RÓŻNY KSZTAŁT!
  A teraz problem: oto obrazek pracy prostownika obciążonego pojemnością i OPORNOŚCIĄ odbiornika:

  świetlówki kompaktowe-cos fi

  Uprzejmie proszę o DOKŁADNE przyjrzenie sie temu obrazkowi, a następnie zaznaczenie, w którym miejscu nastepuje oddawanie zgromadzonej w kondensatorze energii z powrotem do sieci (nie do ODBIORNIKA!). Koledzy biegli w rachunkach moga również spróbować policzyć (na podstawie danych katalogowych np. diody 1N4007), jak wielki może byc prąd wsteczny, jeśli temperatura złącza jest 150 stopni, a napięcie przyłożone na diodę jest 700V.
  I jeszcze jedno: ponieważ ten prąd wsteczny płynie ZGODNIE z różnicą napięć, dzieki niemu sieć nie jest zasilana dodatkowym prądem, tylko dalej jest obciążana! A więc znów moc czynna ...
 • Poziom 13  
  Bardzo ładnie ale niech pan rozpatrzy teraz przypadek gdy prostownik obciążony jest cewką.
 • Poziom 43  
  A cewka jest dalej zasilana pradem stałym (tętniacym)!

  Bardzo proszę o NARYSOWANIE przebiegu, w którym będzie widać, jak energia jest przekazywane "niezgodnie z kierunkiem diody", z kondensatora (lub cewki) do sieci!
  A potem proszę o zrobienie jeszcze jednego małego wysiłku: trzeba to albo fizycznie zmontować i obejrzeć na oscyloskopie, albo zasymulować np. w PSPICE i pokazać wyniki.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 36  
  Rzuuf,
  Proszę wyjaśnij jaką rolę pełnią w zasilaczach obwody kompensacyjne typu PFC (w odniesieniu do Twojej argumentacji).
  Cytuję:
  "PFC- Power Factor Correction (Korekcja Współczynnika Mocy). W zasilaczach komputerowych występuje w dwóch wersjach: pasywnej lub aktywnej. Korekcja pasywna zmienia wartość współczynnika mocy o z góry określoną wartość (0,3) natomiast korekcja aktywna mierzy współczynnik mocy i automatycznie dobiera odpowiedni stopień korekcji. Współczynnik mocy znany w kręgach elektryków jako cosinus fi (w praktyce jest to właśnie wartość cosinusa kąta pomiędzy prądem a napięciem oznaczanego grecką literą fi) dla obwodu pojemnościowego jakim jest zasilacz impulsowy wynosi około 0.7. Ponieważ taki współczynnik powoduje pewne straty energii wskazana jest jego korekcja do wartości jak najbardziej zbliżonej do 1, czym właśnie zajmują się układy PFC"
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Adamcyn !
  Tu masz przydatny link do zrobienia wykresu funkcji:
  http://www.jogle.pl/wykresy/
  wejdź na tą stronę i spróbuj uzyskać wykresy takich 4 funkcji:
  sin(x);
  sin(x+1);
  sin(x)*sin(x+1);
  sin(x)*sin(x)
  Skopiuj te 4 funkcje razem jako blok i wklej do okienka, gdzie zadaje się funkcje. Jako granice funkcji wpisz dla X 0 do 6,3, a dla Y -1 do +1
  Jeśli pierwsza funkcja jest przebiegiem napięcia, to druga jest przebiegiem prądu Z PRZESUNIECIEM FAZOWYM 1 radiana,
  a trzecia jest wykresem MOCY (iloczyn tych 2 przebiegów).
  Przy trzeciej funkcji zauważysz, że wykres schodzi poniżej osi x, ten odcinek pod osią jest oddawaniem energii zmagazynowanej w układzie RC, tu własnie występuje MOC BIERNA.
  Dla porównania jest czwarty wykres: to jest wykres mocy, kiedy nie ma przesunięcia fazowego między SINUSOIDALNYM napięciem a SINUSOIDALNYM prądem, cała moc jest CZYNNA!

  A teraz porównaj te wykresy z wykresami przebiegu napiecia i prądu w prostowniku. Zauważysz, że nie ma odcinka, w którym zwrot napięcia byłby niezgodny ze zwrotem prądu, a tylko wtedy występuje MOC BIERNA!
  Jeszcze raz odsyłam Cię do tego, co napisałem wyżej: rozwiązanie, gdzie wystepuje cosinus fi dotyczy sytuacji, kiedy OBA przebiegi są sinusoidalne, a przy prostowniku ten warunek nie jest spełniony (patrz wykres prądu!).

  A co do "mądrego" tekstu o PFC - no cóż, o krasnoludkach napisano tyle książek, że aż dziw, że ich do tej pory nie ma! A książki o krasnoludkach od wielu lat sprzedają się całkiem nieźle, tak samo jak specjalizowane układy do korekcji Power Factora.
  Krasnoludki nie są jedynymi obiektami fikcyjnymi, na których robi sie REALNY biznes ...

  A teraz prośba do wszystkich, znacznie mądrzejszych ode mnie kolegów:
  - ponieważ wykres napieć i prądów w prostowniku obciążonym układem RC nie jest przez nikogo kwestionowany, proszę o zaznaczenie NA TYM WYKRESIE, w którym momencie występuje moc bierna? Wtedy, gdy prąd płynie, czy wtedy, kiedy nie płynie?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  WojcikW

  A potrafisz narysować, w którym momencie na wykresie pracy prostownika występuje MOC BIERNA?
  Jeśli nie, to dlaczego?

  Krytyk i eunuch
  z jednej są parafii,
  obydwaj wiedzą jak,
  a zaden nie potrafi ...

  (tak napisał Sztaudyngier)

  A tu wykres dla przebiegów sinusoidalnych z przesunięciem fazowym 1 radiana:
  świetlówki kompaktowe-cos fi


  Czekam, aż któryś z prze-mądrych kolegów pokaże mi podobny wykres dla prostownika obciążonego układem RC, z podobnym zaznaczeniem obszaru, gdzie indykowana jest MOC BIERNA.

  Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

  W uzupełnieniu poprzedniego postu, wykres mocy, gdy brak przesunięcia fazowego między napięciem i prądem. Na wykresie widać, że iloczyn U*I nigdzie nie schodzi poniżej zera, a więc mocy biernej NIE MA.
 • Poziom 36  
  Bardzo Wam Wszystkim dziękuję za udział w tym temacie!
  Krótkie podsumowanie:
  Rzuuf twierdzi, że układy zaczynające się mostkiem prostowniczym mają zawsze cos fi=1. Co jest za mostkiem i stopień odkształcenia pobieranego prądu od sinusoidy jest nieistotne.
  "Reszta świata" chce go za te herezje spalić na stosie.
  Proszę kolegów dysponujących profesjonalnymi mienikami o zmierzenie cos fi dla kilku tego typu urządzeń i przedstawienia wyników. Sądzę, że to wniesie miarodajne argumenty do tej interesującej polemiki.

  Dodano po 44 [minuty]:

  mir1984
  http://www.kaniup.agh.edu.pl/ftp/Energoelektronika/Oddzialywanie-urz-m-mocy.zip

  "Rys. 3 Prąd wejściowy zasilacza (50mV/dz, 5ms/dz) na tle napięcia".
  Na tym rysunku prąd nie ma istotnego przesunięcia do napięcia. Punkt dla Rzuufa?
 • Poziom 13  
  Zamieszczam fragment książki prof. Stanisława Bolkowskiego "Teoria obwodów elektrycznych". Jest tam podana definicja mocy biernej w obwodach z przebiegami niesinusoidalnymi. W prostowniku prądy są odkształcone, trzeba więc dokonać analizy FFT prądu (od strony źródła zasilania) i uzyskane wyniki podstawić do wzoru. Metoda rozpoznawania mocy biernej "na oko" prezentowana przez Rzuufa jest poprawna tylko dla przebiegów sinusoidalnych.


  świetlówki kompaktowe-cos fi
 • Poziom 37  
  ... poza tym na wejściu tych świetlówek przeważnie mamy filtr (indukcyjność).
 • Poziom 43  
  Mój komentarz do linku nr. 2:
  - przytoczony odczyt wydaje mi się prawdopodobny, trzeba jeszcze uwzględnić, jaki jest błąd pomiaru: jeśli zakres jest 200VAr, a klasa jest 0,5%, to dopuszczalny bład pomiaru (10VAr) jest znacznie większy od wartości odczytanej (0,6VAr). Nie wiem, czym "zaczyna sie" układ tej świetlówki, może między trzonkiem a prostownikiem jest np. filtr przeciwzakłóceniowy i te 0,6VAr to jego zasługa? Moc bierną 0,6VAra bierze kondensator o pojemności ok. 40nF dołączony do 230V, wartość "w sam raz" dla filtra przeciwzakłóceniowego.
  Gdyby cos(fi) tej świetlówki był 0,5 (jak w pierwszym poście pisze Adamcyn), to świetlówka o mocy czynnej 20W pobierała by z sieci 40W, a przesunięcie fazowe między napięciem i prądem było by 60 stopni! Skąd taka wartość? Dziwne ...

  Link 1 i 3 praktycznie się pokrywają.

  Tu chcę wrócić do sensu fizycznego mocy biernej. Zjawisko polega na tym, że pobrana z sieci w jakimś momencie energia, w innym momencie jest do sieci zwracana. Tak wiec ta energia nie jest przetwarzana na żadną inną, czyli ani na cieplną, ani na mechaniczną, ale jej przepływ "tam i z powrotem" obciąża prądowo przewody.
  Z zasady działania prostownika wynika, że co "przepuścił" w jedna stronę, to już z powrotem nie wraca - co doskonale widać na wykresie załączonym do mojego postu z 12 Lis 2008 10:35.
  Aby można było rozpatrywać "moc bierną", to MUSI istnieć taki 2-kierunkowy przepływ, a określenie "moc bierna" jest nazwą takiego właśnie zjawiska.
  Przy przebiegach sinusoidalnych sprawa jest prosta, U*I*cos(fi) i kropka.
  Przy przebiegach niesinusoidalnych trzeba by rozpatrywać wszystkie składowe napięcia i prądu, z odpowiadającymi im przesunięciami fazowymi, ale błędem jest rozpatrywamie tylko częstotliwości podstawowej napięcia, a harmonicznych prądu! Tymczasem sytuacja jest taka, że wyższe harmoniczne napięcia NIE WYSTĘPUJĄ, bo napięcie zasilajace jest wciąż sinusoidalne, więc harmonicznych prądu nie ma przez co mnożyć!
  Wreszcie sprawa przesunięcia fazowego: między czym, a czym? Miedzy momentem przejścia przez "zero" napięcia, a początkiem narastania prądu powyżej zera (bo "zero" prądu trwa przez większą część okresu)? Czy też między szczytem U a szczytem I? Bo tu obydwa przesunięcia są RÓŻNE, w tym samym przebiegu!
  I jeszcze jedno: wtedy, kiedy prąd FIZYCZNIE nie płynie (bo nie pozwala na to prostownik), to z szeregu Fouriera wynika, że harmoniczne w tym miejscu istnieją (i co prawda się odejmują ...). Zatem model teoretyczny w tym miejscu nieco się "gryzie" z fizyczną obserwacją. Co z tym fantem zrobić?
  Mam propozycję dla moich adwersarzy: jeśli obserwacja kłóci cię z teoria, to precz z obserwacją! Czy o to chodzi na Forum?

  A może chodzi o rozwiązanie znane z któregoś Urzędów Skarbowych: od dłużnika domagano się przelewu zaległego podatku na kwotę 0 zł i 00 groszy, grożąc grzywną ...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  Eeeech, kolego W...W,
  a "konkurencyjnego" wykresu dalej jak nie ma, tak nie ma! Będę dalej cytował Sztaudyngiera!

  Czekam na KONKRETY, a nie inwektywy!
  Pewien dość mądry facet, który był szerzej znany jako "Jan Paweł II" nikomu nie zarzucał głupoty, choć spotykał się z różnymi ludźmi, natomiast niejaki Andrzej Lepper wszystkich wokół siebie uważał za durniów, ale to podobno dlatego, że usilnie szukał podobnych do siebie ...

  1. W którym miejscu na wykresie pracy układu z prostownikiem występuje chwilowa moc BIERNA?
  2. W jaki sposób określić przesunięcie fazowe między prądem a napięciem, na tym samym wykresie?
  3. Jeśli na wykresie nie można znaleźć miejsca, gdzie występowała by chwilowa moc bierna, to skąd miała by się ona brać w wyliczeniach (bo wynik pomiaru: ułamek VAR-a w żaden sposób "nie pasuje" do głównych elementów świetlówki)?

  W "sieci sinusoidalnej" (tzn. takiej, gdzie zarówno napiecia, jak i prądy mają ten kształt) pobór mocy chwilowej jest opisany (znanym dla kilku osób) wzorem:
  P=[Up*sin(ωt)]*[Ip*sin(ωt+φ)], gdzie Up i Ip to odpowiednio wartości szczytowe napięcia i prądu.
  co przy warunku φ=0 sprowadza się do wzoru:
  P=Up*Ip*sin²(ωt).
  Dla rozpatrywania przebiegu napięć, prądów i mocy wystarczy zatem zobaczyć 2 wykresy: Y=sin(x) i Y=[sin(x)*sin(x)].
  Te 2 wykresy razem są zestawione w załączniku - patrz mój post powyżej!
  Na wykresie "stoi jak byk" że w okresie występują 2 maxima mocy chwilowej, czyli moc (zarówno czynna, jak i bierna) "tętni" z czestotliwością 100Hz w sieci 50-hercowej.

  Czy Ty masz inny wykres dla tej funkcji? A może korzystasz z innej matematyki? Jeśli tak, to nic tu po mnie ...
 • Poziom 13  
  Niech pan skomentuje ten fragment książki "Energoelektronika. Układy o komutacji sieciowej i o komutacji twardej." autorstwa prof. Stanisława Piróga:

  świetlówki kompaktowe-cos fi
  świetlówki kompaktowe-cos fi

  Dodam, że współczynnik PF takiego układu wynosi 0,709.

  I jeszcze mały cytat ze strony 141 tej książki: "Pojęcie mocy biernej nie ma interpretacji fizycznej. Jest ono wprowadzane przez analogię do fizycznego pojęcia mocy czynnej."
 • Poziom 43  
  Komentarz do współczynnika mocy 0,709: jeśli "PF" ma być identyczny z cosinusem fi, to taka wartość odpowiada przesunięciu fazowemu prawie 45 stopni. Między czym, a czym ?????
  Nie widzę tego na rysunku! Może rysunek jest do innego tekstu, choć na tej samej stronie?
  Natomiast w tekście jest mowa o SKŁADOWEJ NIEAKTYWNEJ (= biernej?), która NIE UCZESTNICZY W PRZEKAZYWANIU ENERGII.
  To tak jak z krasnoludkami: nie mówimy, że nie istnieją, tylko że są, ale występują w ZEROWEJ ilości.

  I jeszcze to stwierdzenie, że "moc bierna" nie ma fizycznego sensu ...? Nie dość tego, że są przyrządy pomiarowe, które to mierzą, ale jeszcze elektrownia za takie coś każe sobie płacić! (No, za książki o krasnoludkach też się płaci).

  A przyrządów do wykrywania lub pomiaru krasnoludków nie ma (nawet na Alle...o)!

  Kłania sie MNIEMANOLOGIA STOSOWANA, ulubiona dziedzina profesora Jana Tadeusza Stanisławskiego!
  Tu link: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=mniemanologia&btnG=Szukaj+w+Google&lr=
 • Poziom 13  
  Proponuję wrócić jeszcze raz do najprostszej definicji mocy i zastanowić się, dlaczego moc bierna nazywana jest "bierną", i dlaczego elektrownia każe sobie słono płacić za jej oddawanie, skoro jest podobno "energią". Wiele osób między wierszami wspomniało już o jej pochodzeniu.

  Może ktoś słyszał o licznikach czterokwadrantowych i o pomiarach mocy czynnej oddawanej, mocy czynnej pobieranej, mocy biernej indukcyjnej oraz pojemnościowej, zarówno w przypadku jej pobierania jak i oddawania. Wykreślenie tego na obrazku to zabawa na cztery fajerki :D
 • Poziom 37  
  woogoo111 napisał:
  ... Wykreślenie tego na obrazku to zabawa na cztery fajerki :D


  Dawaj... pobawimy się :D
 • Poziom 13  
  Cytat:
  Dawaj... pobawimy się


  heeee... ale ja tu tylko przyszedłem zobaczyć, czy światło jest zgaszone :D