Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cztery żarówki migające w rytm muzyki za pomocą mikrofonów?

-=YOHIM=- 09 Lis 2008 23:16 2333 10
  • #1 09 Lis 2008 23:16
    -=YOHIM=-
    Poziom 9  

Witam!
    Chodzi mi o to jak zrobić kolorofon?
    Chciałbym uzyskać schematy ideowe, montażowe i wzory płytek.
    Chce aby każda żarówka działała osobno, a posiadam je cztery (niebieska, zielona, czerwona, żółta)
    A mianowicie każda żarówka będzie w osobnej obudowie i wyobrażam to sobie tak, ze np. włączam do gniazda skrzynie z niebieska żarówką i ona za pomocą mikrofonu mruga w rytm średnich tonów. Podłączam skrzynie z czerwona żarówką i ona za pomocą mikrofonu mruga w rytm niskich tonów, itd.
    Mam nadzieje ze kumacie o co mi chodzi. Chce aby każdy kolor działał nie zależnie od drugiego, miał osobne zasilanie i żeby każdy kolor miał przypisane do siebie inne tony.

0 10
  • #2 09 Lis 2008 23:18
    edberg
    Poziom 30  

Kolego nie mryga tylko mruga.
    Tematów mnóstwo masz na forum użyj przycisku szukaj.

0
  • #3 10 Lis 2008 14:23
    -=YOHIM=-
    Poziom 9  

Tematów mnóstwo na forum, ale odpowiedzi wszędzie takie same: "użyj przycisku szukaj"

Chyba nie sprawi wam to problemu, żeby napisać mi jak mam zrobić układ do jednej żarówki o mocy od 60 do 100W zasilanej napięciem 230V, która ma migać do niskich tonów i co mam zmienić w układzie żeby migał do średnich a co żeby do wysokich.
    (jako wejście sygnału ma być mikrofon)

No i pytanie do jakich tonów miga czwarta żarówka w kolorofonie 4 - kanałowym?

0
  • #4 10 Lis 2008 20:34
    -Maciej_
    Poziom 21  

a może jabel j50? on jest 3 kanałowy co prawda ale wiem że w jakiś sposób idzie dołożyć 4 kanał. Składasz taki sterownik i ciągniesz od niego kable do kolorofonów. Możesz też tą 4 żarówkę dać np. jako drógą pod bas albo jeden z 3 kanałów sterownika.
    tu masz linka:
    http://jabel.com.pl/?,ww,77,,,,

0
  • #5 10 Lis 2008 20:51
    maniek__maniak
    Poziom 13  

Wykorzystaj schemat pierszego lepszego wzmacniacza mikrofonowego
    Na jego wyjściu daj filtr
    - dla niskich częśtotliwości dolno przepustowy
    - dla średnich częstotliwości pasmowoprzepustowy
    - dla wysokich częstotliwości górnoprzepustowy

za filtrem dajesz układ całkujący
    następnie wzmaczniacz operacyjny jako komparator
    a na jego wyjściu optotriak sterujący triakiem włączonym wszereg z żarówką

0
  • #6 10 Lis 2008 21:09
    brofran
    Poziom 37  

-=YOHIM=- napisał:

No i pytanie do jakich tonów miga czwarta żarówka w kolorofonie 4 - kanałowym?

4 żarówkę zazwyczaj stosuje sie jako negatyw do średnich tonów . Świeci jak nie leci muza .

0
  • #7 10 Lis 2008 21:17
    -=YOHIM=-
    Poziom 9  

Dzięki za konkretne odpowiedzi.

A wiecie jak przerobić tego Jabela J-50, żeby dorzucić 4 kanał który by działał w ten sposób jak pisze Brofran?

A może wie ktoś jak zrobić cztery osobne układy w których:
    1-działał by do niskich tonów
    2-do średnich tonów
    3-do wysokich tonów
    4-jako negatyw
    ?

0
  • #8 10 Lis 2008 21:35
    maniek__maniak
    Poziom 13  

W semacie Jabela J-50 znalazłem conajmniej dwa błędy:
    Tyrystor T1 powinien być sterowany napięciem odkładającym sie na R12
    a rezystor ten jest włączony między masę a +15V
    Podobnie jest z T2. ale to niewielka pomyłka.

By odwrócić działanie śednich tonów musisz dodać tranzystor do odwrócenia fazy napięcia z R19 i wysterować nim czwarty tyrystor. To tak w skrócie.

0
  • #9 10 Lis 2008 22:02
    -=YOHIM=-
    Poziom 9  

Zwracam się z prośbą i pytaniem do maniek__maniak czy jest możliwość żebyś poprawił dla mnie ten układ Jabela J-50 i dorysował jak trzeba zrobić ten czwarty kanał bo ja nie za bardzo się na tym znam.

0
  • #10 10 Lis 2008 23:06
    maniek__maniak
    Poziom 13  

Tak wyślę Ci na (@) ale to wiąże sie ze zmianą płytki.
    P's najprawdopodobniej obecna jest poprawna a błąd jest tylko w rysunku.
    Wystarczy wiec dodać małą płytkę z max 10 elementami, ale trzeba to dokładnie sprawdzić.
    Czy ktoś ma działający ten układ?

0
  • #11 11 Lis 2008 16:25
    -=YOHIM=-
    Poziom 9  

To fajnie, wielkie dzięki.
    Czyli rozumiem, że ta płytka J-50 zostanie (jeśli się okaże, że ten układ działa poprawnie).
    Tylko będę musiał do niej dołączyć drugą płytkie, która będzie sterować czwartym kanałem.

A powiedzcie jeszcze czy jest możliwość zrobienia czterech osobnych układów do sterowania każdej żarówki z osobna, bo myślałem żeby zrobić cztery osobne obudowy do każdej żarówki i w nich zamieścić układy. Tak żebym mógł podłączyć każdą lampę w innym miejscu pomieszczenia.
    Jak jest to możliwe to powiedzcie czy jest to dobry pomysł i jaki będzie mniej więcej koszt zrobienia tych układów?

Dodano po 3 [godziny] 15 [minuty]:

przez przypadek zauważyłem na forum taki temat: "j-50- mnostwo pytan" ==> Link

I tam była wypowiedź:
    "Ja wykonałem ten układ z tego co wyło w pudełeczku i bez problemu działa. Zarówki są na napięcie 230V 75W (mocniejszych nie ma sensu bo mają duża bezwładność). Zasilacz jest standardowy dostarczony z zestawem. Nic nie kombinuj tylko zlutuj poprawnie i wszystko będzie grało tzn. świeciło jak trzeba:) Pozdrawiam hej"

0
  Szukaj w 5mln produktów