Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

XXVIII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej

gulson 15 Mar 2004 10:45 5060 15
e-mierniki
 • Informacja otrzymana od organizatorów:

  Informujemy, że w dniach 6-7.04.2004r. w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku odbędzie się XXVIII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej dla uczniów szkół średnich. W zawodach weźmie udział około 200 najzdolniejszych uczniów z terenu całej Polski, którzy przybędą ze swoimi opiekunami. Uwzględniając przedstawicieli uczelni wyższych daje to około 300 osób stanowiących obecną i przyszłą elitę branży elektryczno-elektronicznej.

  Uważamy, że taka impreza może być doskonała formą promowania firmy i jej wyrobów, dlatego proponujemy Państwu udział
  w tej Olimpiadzie. W zamian za wsparcie finansowe lub ufundowanie nagród dla finalistów tych zawodów proponujemy Państwa Firmie umieszczenie Was w gronie sponsorów tej Olimpiady, a dodatkowo proponujemy nieodpłatne miejsce wystawowe na terenie naszej szkoły
  w trakcie trwania imprezy. Mamy nadzieję, że w imprezie tej nagłośnionej w środkach masowego przekazu nie zabraknie również Państwa Firmy.

  Poniesienie wszystkich kosztów związanych z organizacją
  i obsługą olimpiady o tak szerokim zasięgu przekracza możliwości finansowe naszej szkoły i zmusza nas do poszukiwania sponsora.

  Ufamy, że nasza inicjatywa spotka się ze zrozumieniem
  z państwa strony i uzyskamy niezbędne dla nas wsparcie finansowe lub rzeczowe w formie nagród dla finalistów tej Olimpiady, za co z góry serdecznie dziękujemy. W przypadku pozytywnego odzewu na nasz apel prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem uzgodnienia szczegółów. Informacje o Olimpiadzie zamieszczone są na stronie http://www.olimpiada.zsz-lezajsk.edu.pl/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson wrote 21861 posts with rating 2670, helped 71 times. Been with us since 2001 year.
 • e-mierniki
 • #2
  misiosoft
  Level 16  
  Ja natomiast chciałby zapelować do ludzi chodzących do różnych techników elektrycznych czy elektronicznych aby brali udział w tej olpmpiadzie jak nie w tym to może w przyszłym roku. Naprawde nie ma się czego bać, a można naprawde dużo osiągnąc. Może nagrody rzeczowe nie są tak duże jak np w konkursach wiedzy o uni europejskiej ale po tej olimpiadzie stoją dla was otworem drzwi do najlepszych wydziałów na polskich uczelniach technicznych.
  W tamtym roki olimpiada odbyła się w Zespole Szkół Elektrycznych w Nisku http://www.zsenisko.edu.pl/olimp/.
  A ja tam byłem i nawet nagrode wywalczyłem 8)
 • #3
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Udało mi się wygrać etap szkolny i zakwalifikowałem sie do wyjazdu do Leżajska. Suuuper :D :D :D
 • e-mierniki
 • #4
  olo
  Level 18  
  Ja bralem udział w olmpiadzie elektronicznej " euroelektra" doszedłem do II etapu, niestety dalej sie nie udało, ale dzięki temu że doszedłem to tego szczebla wojewodzkiego mam wjad bez egzaminow na elektrotechnikę na polibudzie w lublinie
 • #5
  kubagert
  Level 14  
  Ja tez polecam wziasc udzial w tym konkursie. Sam kiedys startowalem w tej olimpiadzie ( we wspomnianym Nisku ) i wygralem wstep wolny na Politechnike Slaska na wydzial Elektryczny!!!!
  Uwazam ze warto sprobowac, to nic nie kosztuje, a wiele mozna zyskac!!

  Pozdrawiam
  kubagert
 • #6
  gm
  Level 13  
  Witam
  Przyznam że widziałem kiedyś pytania z takiej właśnie olipmiady i muszę powiedzieć tak: olimpiada nie sprawdza rzetelnej wiedzy elektronicznej! wiele tematów nie zostaje wogóle poruszonych jest raczej pełna zadań ogólnikowych które są na zasadzie podstaw skomplikowany wzór i licz... jak na kangurze z matematyki ha! potem taki kaleczy rzemosło pyta brzydkie słowo :P niektóre z układów przedstawionych na olimpiadzie wogóle nie będą działać typowe błędy- przez szacowną komisje niesostrzegane-no niestety... Mam trochę radykalne poglądy ale myśle zę zamiast pochwalać lepiej naprawde powiedzieć jak jest (pochwały mi się z wiecami kojarzą a czerwonych ch--- nigdy nie lubiłem)
  pozdrawiam
 • #7
  Łukasz-Kraków
  Level 11  
  Witam !

  Kolega gm ma częściowo racje... te olimpiady nie sprawdzają wiedzy może taką książkową a jak wiadomo to nie to co życie... Miałem okazje sie osobiście o tym przekonać, ale z drugiej strony chętnie pojade do Leżajska, nie zła wycieczka... :P

  Pozdrowionka
 • #8
  GrzesieG
  Level 16  
  Trzeba było być w ostatnich dniach - sporo się kręciło po rynku :D

  A wracając do tematu:
  Jak widać jestem z Leżajska, ale nic nie wiedziałem o tej olimpiarze, w zasadzie dlatego, że z oświatą mam już niewiele wspólnego. Jestem zaskoczony, że taki finał trafił do takiej mieściny i do takiej ("takiej sobie") szkoły. Co innego ZSE w Nisku - to technikum ma poziom. Wiem bo tam się uczyłem.
 • #9
  coulomb
  Level 11  
  Również zachęcam do udziału w tej imprezie - naprawdę warto. Ze swoich doświadczeń (grupa elektroniczna) - w Toruniu zająłem IV miejsce (głośniczki Samsunga grają do dzisiaj :) ), natomiast w Katowicach niestety nie wyszedłem z testu (bodajże 16m.).
  Moje odczucia... hmm... test faktycznie nie jest idealny, wszystko zależy od roku. Generalnie jego wadą (a może i zaletą), jest to, że jest układany przez jedną osobę - dra B. Wiśniewskiego z AGH. To może Wam wyjaśnić, dlaczego połowa pytań odnosi się do mikroprocesorów i cyfrówki :D Niektóre pytania są proste, jednak spora ich liczba wymaga dużego wysiłku i zrozumienia - często zdarzają się jakieś wzmacniacze, zakręcone układy - tam bez wiedzy, umiejętności analizy oraz jako takiej umiejętności szacowania (bo na obliczenia nie ma czasu) - nie da się zaznaczyć prawidłowej odpowiedzi. Owszem - zdarzają się kwiatki, pomyłki (jak wspomnieli przedpiścy) w stylu np. układów które w praktyce będą się sprzęgać, czy w ogóle nie będą działać. Jednak dysponując testami z poprzednich lat (czasami pytania się powtarzają - trzeba umieć wyłapać "ulubione" zadanka) i odrobiną oleju w głowie da się dość dobrze napisać ten test. Ten z Torunia mi się podobał (zgadnijcie dlaczego :) ), natomiast tez katowicki był najeżony rzeczywistymi WO, że aż niemiło. Nie widziałem testów z ostatnich 2 lat, ale wydaje mi się, że są coraz cięższe.
  Część druga - laboratoria. Wg mnie ok. Być może niektóe ćwiczenia są zbyt proste (miałem licznik Johnsona oraz przetwornik a/c z drabinką), ale tam jury potrafi się niekiedy ostro przyczepić z pytaniami. Dobrze, że są, bo częściowo wyłapują teoretyków, któzy zaliczyli test, a wymiękają, gdy ukłąd nie chce działać.
  Część trzecia - finał. Tu jest zawsze ciekawie, lecz trzeba mieć szczęście. Można wylosować sztandarowe pytania szkolne jak np. rozwiązania wzmacniaczy mocy, czy liczniki, a może się i trafić pytanie na poziomie II roku studiów.
  No cóż - olimpiada nie jest idealna, no ale taka nie istnieje. Ja i tak wolałem ja 100x od OWT - gdzie są 3 zadania i albo wiesz i robisz, albo nie wiesz i zrzynasz z książki P.T. Wincenciaka i masz tyle samo punktów, albo siedzisz przez 3h i się nudzisz.
  Chcący sprawdzić jako tako rzetelną wiedzę należałoby zrobić min. 100 pytaniowy test, potem jakieś kilka zadań otwartych/projektowych, bardziej rozbudowane ćwiczenia laboratoryjne i zmienić jakoś formułę finału.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Johny_Szczecin
  Level 17  
  U nas w Szczecinie to w ogólniakach w ogóle nie słychać o takich olimpiadach :( - wielka szkoda. Tylko technika się dowiadują- nie wiem czyja to wina, dyrekcji czy organizatorów. My z kolei głupi byliśmy, że nie śledziliśmy na bieżąco, czy coś się nie szykuje...

  Pozdrowienia dla wszystkich olimpijczyków
  no i powodzenia :P
 • #12
  Wir
  Level 11  
  Przeczytałem wypowiedź 'gm'-a i nie mogę zostawić jej bez komentarza. Gość nie umie pisać po naszemu a w wypowiadaniu myśli używa języka rynsztokowego.
  Takie są więc te myśli jak i język, który posłużył do ich sprecyzowania.
  Olimpiadę tworzą naukowcy z wysokimi stopniami naukowymi. To chyba błąd bo 'rzemieślnik' bez nijakiego wykształcenia widzi błędy niedostrzegane przez komisję, oglądając kiedyś jalkieś pytania może nawet przez krótką chwilę.
 • #13
  kloszi
  Level 20  
  Ja brałem udział na Olimpiadach w Wałbrzychu i w Gliwicach. W obydwóch zaliczyłem testy i przesyłem do Laboratorium.
  Na laborce jakie pamiętam:
  1)Banie wyłącznika różnicowo-prądowego
  2)Był dany amperomierz woltomierz i watomierz i trzeba było zmierzyć moc czynną bierną i pozorna opornicy suwakowej (nie dajcie się zwieś pozorom ,bo pozory mylą ,wewnątrz opornicy suwakowej był rdzeń ferromagnetyczny tak że go nie było widać ;)
  3)Był silnik asynchroniczny .Trzeba był skonstruować układ który hamuje silnik ten przeciwprądem

  No i dzięki tej olimpiadzie mam Miernik METEXA no i miałem wstęp na wszystkie uczelnie w Polsce
  GRUPA ELEKTRYCZNA
  Co do eliminacji to wyglądało to tak
  1 etap - test ok 40 pytań ok 100 osób go pisze
  2 etap - część praktyczna labolatorium 16 osób "montuje" układy
  3 etap - część ustna 8 osób losuje 3 pytania no i odpowiada przed komisją i nauczycielami (no i te 8 osób ma wstęp na wszystkie uczelnie w Polsce na kierunki o podobnym profilu)
  Podobnie ma GRUPA ELEKTRONICZNA

  No ja się tak właśnie dostałem na AGH i nie żałuje.... i zapraszam na AGH
 • #14
  PiRoman2
  Level 20  
  Wir wrote:
  Olimpiadę tworzą naukowcy z wysokimi stopniami naukowymi. To chyba błąd bo 'rzemieślnik' bez nijakiego wykształcenia widzi błędy niedostrzegane przez komisję, oglądając kiedyś jalkieś pytania może nawet przez krótką chwilę.


  Błedem jest chyba to, że obecni naukowcy są teoretykami (co jakoś nie bardzo pasuje w technice). Znam to zwłasnego doswiadczenia, na palcach jednej ręki mogę policzyć na mojej Uczelni uczonych, którzy potrafią zrobić coś praktycznego. A najgorsze jest to, że włąśni ci są wybierani do wszelich gremiów (ja nazywam ich specjalistami od układów - niekoniecznie elektronicznych)
 • #15
  kloszi
  Level 20  
  Nie zgadzam się z opinia że olimpiada jast teoretyczna, jest jak najbardziej praktyczna i wymaga zdrowego rozsądku i mówienie że teoria nic nie ma do praktyki jest prawdziwym błędem. Kiedy chodziłem do szkoły sredniej podobnie myślałem ale teraz zmieniłem całkowicie zdanie
 • #16
  elpiko
  Level 17  
  Gdzie można dostać testy/pytania z takich olimpiad?

  Holtek i co, fajnie było?