Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autoalarm Python SP3000 V1 - blokowanie czujki ultradzwięków

10 Lis 2008 00:42 2409 9
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam problem w/w alarmem. Po dwukrotnym naciśnięciu przycisku "Lock" na pilocie powinien się załączyć z opcją blokady czujnika wstrząsowego/ultradzwiękowego (podłączonego do tego 4 pinowego złącza). No i niestety to nie działa. Syrena potwierdza uzbrojenie w tym trybie, a czujka działa dalej. Jako przyczynę alarmu dioda podaje strefę 2 (dwa błyski) czyli czujnik klapy !?!?. O co tu chodzi ?
    Czujka ultradzwiękowa podpięta jest pod 4 pinowe złącze pod wejście alarmujące (nie pod prealarm). Co z tym zrobić ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Proponuję powrót do ustawień fabrycznych i ponowne programowanie funkcji.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Przed resetem sprwdż jeszcze system z odłączonym klaksonem. W pierwszym poście piszesz o syrenie w drugim o klaksonie.Klakson samochodowy(są różne) potrafi dać na instalację takie zakłócenia , że "głupieje" elektronika w centrali alarmowej. Pomaga równolegle do sygnału podłączony kondensator o pojemności 0,1uF lub zainstalowanie syreny alarmowej. Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    A napisz może jeszcze jaki to samochód?
    Jak jest podpięty czujnik ultra? Na pewno do wtyczki? Z objawów opisanych przez Ciebie podejrzewam podłączenie do przewodów głównej wiązki alarmu (krańcówka i/lub masa).
  • Poziom 14  
    Ok, już klaruje. Jest to Mazda323F. Czujnik na pewno jest podpięty do 4 pinowej wtyczki (sam podpinałem). Klakson jest podpięty poprzez oryginalny przekaźnik w aucie, oraz poprzez inverter zrobiony na tranzystorze, bo z alarmu wychodzi +12 na sygnał, a przekaźnik w aucie potrzebuje sterowania masą. Efekty które opisuję zauważyłem jeszcze przed podłączeniem klaksonu (robiłem programowanie opcji bez podłączania klaksonu aby nie robić hałasu).
    Do strefy 2 podłączona jest krańcówka maski (bezpośrednio przewód od krańcówki) i nic więcej.
    Aha, podczas montażu zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz, wtedy ją zignorowałem, ale może to ma jakiś związek. Przy otwartej masce zauważyłem aktywność czujki ultradzwiękowej przy rozbrojonym alarmie (dioda na czujce migała przy ruchach wewnątrz). Według opisu czujka powinna dostać masę dopiero po uzbrojeniu systemu. A tu efekt dziwny... Ale tak się działo tylko przy otwartej masce. Po zamknięciu maski dioda na czujce zgasła, i reagowała prawidłowo - tylko po uzbrojeniu systemu. Czyżbym trafił na jakiegoś bubla ??
  • Poziom 20  
    Nie ignoruj tegq co zignorowałeś. Idż tym tropem !.Jeżeli nie ma błędu w instalacji to masz bubla.
  • Poziom 20  
    Zakładam, że kolejność przewodów we wtyczce od ultra jest prawidłowo wpięta w centralkę (rzadko są zgodne). Jeśli tak to chyba zostaje wysłać centralkę do serwisu.

Możesz jeszcze spróbować przepiąć krańcówkę maski pod zielony w centralce (drzwi) przez diodę. Jeśli dalej będzie problem to jak wyżej - serwis.
  • Poziom 14  
    Jutro go wyciągnę i będę badał. Tak na marginesie to jest Python SP3000 V1 model ALA520R, i w dostarczonych do niego instrukcjach nie ma słowa o możliwości powrotu do ustawień fabrycznych. Przejrzałem dokładnie zarówno polskie jak i angielskie opisy. Co ciekawe wszelkie dostępne tu i w innych miejscach w sieci instrukcje do Pythona V1 różnią się sporo od mojej dokumentacji... Czyżby to jakaś nowa wersja ?
    P.S.
    Moja alarm to prawie dokładnie to samo co jest opisane TU: http://www.commandocaralarms.com/manuals/520-smanual.pdf
    Różnica jest taka że ten mój ALA520R ma w sobie wbudowane przekaźniki do centralzamka, czyli zamiast złącza H7 jest 6 pinowe złącze przekaźników z centrala, i jeszcze dodatkowo ma osobne wyjścia na lewy/prawy kierunkowskaz - dwustykowy przekaźnik w środku i dwa białe przewody w wiązce H1 (ma 6 a nie 5 styków). Reszta jest identyczna oczywiście oprócz schematów podłączenia centralzamka. Opisy programowania i funkcje również identyczne.
  • Poziom 14  
    Dopiero dzisiaj miałem czas do tego zajrzeć. Problem rozwiązany, więc piszę dla potomnych, bo jest niezłe jajo.
    Wymontowałem tą centralkę, wziąłem na stół i badam. Otwarłem patrzę i zonk. Okazuje się że wejście z czujników dodatkowych (przewód niebieski na 4 pinowej wtyczce - strefa 4) jest połączony przez diodę z wejściem strefy 2 czyli z przewodem niebieskim złącza do krańcówek, stacyjki ect. I de facto jest podłączony pod tą samą nóżkę procesora. Chyba nie muszę pisać co wymamrotałem pod adresem konstruktorów tego alarmu.
    No ale patrzę jak to działa. Bez blokowania dodatkowych czujek zwarcie niebieskiego na moment do masy daje natychmiast alarm ze strefy 4 (nieważne którego niebieskiego, bo to przecież to samo wejście). Oooo, dziwne. Zablokowałem dodatkowe czujniki, zwieram niebieski na moment do masy i NIC... No jeszcze większe zdziwko. Przytykam jeszcze raz i... alarm z 2 strefy !. Po kilku kolejnych próbach wyszło szydło z worka: Zwarcie niebieskiego na krótki czas (poniżej 0,6 sekundy) powoduje alarm ze strefy 4, a na dłużej ze strefy 2. Po zablokowaniu czujników dodatkowych alarm nie reaguje na krótkie impulsy (do 0,6 sekundy), ale dłuższe powodują alarm na strefie 2.
    No i tu wyszło o co chodzi, bo czujka ultradzwiękowa generuje impulsy o długości 0.8 sekundy, co powodowało wyzwolenie alarmu.
    Sposobów rozwiązania problemu jest kilka. Do tego alarmu należy używać czujek dodatkowych które generują krótkie impulsy na wyjściu (poniżej 0.5 sekundy). Drugą metodą którą ja zastosowałem jest skrócenie impulsów z czujki ultradzwiękowej. Wystarczy układ równolegle połączonych rezystora 100k i kondensatora 10uF, i włączyć takowy w szereg z przewodem wyzwalania z czujki (plus kondensatora do centralki alarmowej, minus do wyjścia czujki ultradzwiękowej). Kondensator robi za układ różniczkujący i skraca impuls, a równoległy rezystor rozładowuje ów kondensator w okresach bezczynności, a sam ma za dużą rezystancję by wyzwolić wejście alarmu.
    Po zastosowaniu takiego układu wszystko zaczęło działać według założeń. Zarówno czujka ultradzwiękowa, jak i jej blokowanie, jak również krańcówka maski.
    Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Oby jak najmniej takich kwiatków wychodziło !