Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprzemienne kierunkowskazy - Espero

10 Lis 2008 00:56 4415 19
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!

Może dla niektórych to banalne, ale jakoś nie moge na to wpaść. Otóż chciałbym zrobić sobie w Espero taki bajer: Po włączeniu kierunkowskazu aby ten na klapie migał na przemian z resztą (z tyłu na nadwoziu, bocznim i przednim). Tylko nie wiem jak podłączyć właśnie tą żarówke na klapie bagażnika żebym dostał taki efekt (coś podobnego jak w autobusach Ikarus :P ) Pomoże ktoś?

Pozdrawiam
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Witam. Tylko czy Policji się to spodoba...? Może nie warto.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Chodzi mi o samą zasade działania. W autobusach tak jest więc chyba to dozwolone jest...
  • Poziom 14  
    Zasada działania jest prosta dwa przerywacze kierunkowskazów do dwóch obwodów kierunkowskazów oraz urządzenie mikroprocesorowe które będzie kontrolować prace
    każdego z nich chodzi o to żeby kiedy pierwszy miga to drugi gaśnie i tak cały czas,a jeśli chodzi o te autobusy to oryginalnie tylko stare scanie miały taki bajer, a co do przepisów to nic nie ma na ten temat bo nie jest powiedziane nic na temat lampy kierunku z 2 żarówkami, auto wtedy na pewno nie przejdzie przeglądu jeśli diagnosta będzie zbyt wnikliwy!
    Dużo pracy i marny efekt no i konflikt z prawem wiec ja nie polecam.
  • Poziom 10  
    no ale są fabrycznie 2 żarówki z tyłu i skoro samochód dostał homologacje to jest to zgodne... a mógłbyś mi to jakoś bardziej szczegółowo opisać? Jaki ten układ i w ogóle...?
  • Poziom 39  
    w starych autobusach z tym "bajerem" do drugiej lampy jest wykorzystany rozwierny styk przekaźnika w przerywaczu
    takie rozwiązanie wiąże się oczywiście ze zmianą (w twoim przypadku) sposobu zasilania przerywacza więc jak chcesz się bawić to szukaj schematów autobusów
  • Poziom 30  
    Wystarczy zmienić przewody w przerywaczu.
  • Poziom 10  
    hmm a jak dokładnie je zmienić?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    mimisio napisał:
    Wystarczy zastosować zwykły przekaźnik po sztuce na strone np.P541

To chyba za mało, bo potrzebny jest jeszcze jeden plus ale tylko jak kierunek jest włączony - trzeby by coś jeszcze z przodu ciągnąć od przełącznika i chyba jeszcze jeden (a raczej dwa przekaźniki) gdzieś od "wajchy"
  • Poziom 10  
    i ten przekaźnik załatwi sprawe? Tylko jak podłączyć jak tam jest 5 nóżek?
  • Poziom 42  
    michasw91 napisał:
    i ten przekaźnik załatwi sprawe? Tylko jak podłączyć jak tam jest 5 nóżek?

Jak masz taka wiedzę o elektryce to lepiej zleć to komuś bo zaszkodzisz autku
  • Poziom 11  
    Witam. Może Ci to w czymś pomoże. Zrobiłem kiedyś taki bajer. Zamontowałem w zderzakach lampki
    obrysowe.Był to Passat kombi . W czasie włączenia kierunku,kierunkowskaz i lampa obrysowa migała równocześnie.Jeżeli włączyłem światła pozycyjne, mijania,i wrzuciłem kierunkowskaz,to kierunkowskaz i lampa obrysowa mrugały na przemian danej strony auta. Natomiast po wyłączeniu kierunku,lampa obrysowa na zderzakach świeciły razem z lampami pozycyjnymi.Zasada działania bardzo prosta.Do lampy obrysowej na zderzaku,podpiąłem:"plus" z kierunkowskaza ,a minus(niby) masa wziąłem z ''plusa'' lampy pozycyjnej. Efekt wizualny super.Ale miałem problemy z Policją i ponownym przeglądem technicznym pojazdu.Także musiałem to przepiąć tak ,żeby mrugały równoczesnie. Pozdrawiam.i odradzam.
  • Poziom 10  
    autoas napisał:
    mimisio napisał:

To chyba za mało, bo potrzebny jest jeszcze jeden plus ale tylko jak kierunek jest włączony - trzeby by coś jeszcze z przodu ciągnąć od przełącznika i chyba jeszcze jeden (a raczej dwa przekaźniki) gdzieś od "wajchy"

Nie trzeba nic ciągnąć, można podłączyć plus od pozycyjnych bo przecież i tak cały rok sie jeździ na światłach... Będziesz tak łaskawy i wyjaśnisz jak to podłączyć?

sebag71, takie coś to umiem zrobić, ale w tym przypadku to odpada no bo kierunkowskaz raczej nie może świecić... pozdro.
  • Poziom 42  
    michasw91 napisał:
    autoas napisał:
    mimisio napisał:

Nie trzeba nic ciągnąć, można podłączyć plus od pozycyjnych bo przecież i tak cały rok sie jeździ na światłach... Będziesz tak łaskawy i wyjaśnisz jak to podłączyć?

sebag71, takie coś to umiem zrobić, ale w tym przypadku to odpada no bo kierunkowskaz raczej nie może świecić... pozdro.

No właśnie piszę o tym aby plusa nie było cały czas, a sam piszesz że na kierunku włączonym na stale nie można jeździć, dlatego trzeba za pomocą przełącznika kierunkowskazów i dodatkowego przekaźnika włączyć ten plus na czas włączenia kierunku!!!!!!
  • Poziom 30  
    A nie bedzie tak ze po odlaczeniu od przerywacza tej jednej zarowki z klapy zwiekszy sie czestotliwosc migania?
  • Poziom 42  
    0__0 napisał:
    A nie bedzie tak ze po odlaczeniu od przerywacza tej jednej zarowki z klapy zwiekszy sie czestotliwosc migania?

Nie, bo tam są 2X21W to tak jak w innych podłączyłbyś przyczepę a potem odłączył to częstotliwość nie zwiększa się

Proponuję pójść dalej i zrobić jak w nowych autach, że jak się gwałtownie hamuje to włączają się awaryjne :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    no dzięki... tzn jak na przemian? No bo kontrolka miga równo z kierunkowskazami...
  • Poziom 42  
    michasw91 napisał:
    no dzięki... tzn jak na przemian? No bo kontrolka miga równo z kierunkowskazami...

Kolega może mieć rację tak zwykle jest w autkach, jak kierunki gasną to świeci kontrolka i tak na przemian