Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować matrycą LCD

10 Lis 2008 13:37 7170 5
  • Poziom 9  
    Więc tak:

Chciałbym sterować matrycą NEC NL8060BC31-01 12" TFT LCD Link
    sterowanie nią jest dość proste i wynika z PDF (wysyłamy paczki 6-cio bitowe do każdego piksela RGB RGB RGB)

ale problem pojawił się innej natury gdyż matryca jest z laptopa Compaq LTE 5300 i ma już z tyłu podłączony do jej pinów bardzo zgrabny układ który następnie zakończony jest złączem które było wetknięte w kartę graficzną tego laptopa
    Jak sterować matrycą LCD
    nie ukrywam iż chciałbym wykorzystać ten układ i zamiast sterować bezpośrednio z pinów matrycy sterować nią poprzez to złącze - tylko nigdzie nie potrafię znaleźć opisu pinów tego złącza - który jest od czego (jest to 30 pinowe złącze) i oczywiście zależności czasowych jak sterować poprzez te piny matrycą.

Czy ktoś z Was może ma jakiś pomysł gdzie tego szukać albo jak się do tego dobrać bo nawet nie wiem jakimi napięciami to zasilać i które piny są od zasilania a które od danych a nie chciałbym sobie sfajczyć matrycy przez podanie za dużego napięcia

i 2gie pytanie z mojej strony otóż tak samo jak występuje układ do sterowania nią tak też i ma od razu dołączony układ służący do podświetlania matrycy
    Jak sterować matrycą LCD
    i tez nie wiem jakim napięciem go zasilać czy może istnieje jakiś standard stosowany przez twórców starych laptopów

Za wszelką pomoc, rady będę bardzo wdzięczny.
  • Tektronix
  • Poziom 13  
    Posiadam ten sam problem. Z tym, że ja mam matryce z acera trawelmate 2350. Jeżeli masz już jakieś dane na ten temat to proszę o pomoc.
  • Tektronix
  • Poziom 9  
    Tak udało mi się rozwiązać mój problem lecz w dość nietypowy sposób - mianowicie: Podpiąłem się oscyloskopem pod wyjścia z karty graficznej Laptopa z którego wyjąłem tę matryce(oczywiście poprzez odpowiednią sondę oscyloskopową bo to częstotliwości 40MHz i zwykłe kable oscyloskopowe nie chwytały sygnału) i na tej podstawie drogą dedukcji doszedłem jak oni sterują tą matrycą i analogicznie wysterowałem swoją.

Okazało się iż sterują zgodni z nota katalogową tyle że jak wspomniałem w poprzednim poście jedynym problemem było dowiedzenie się który pin odpowiada któremu (tj. który to CLK, Vsync, Hsync,Enable no i daneRGB) bo nigdzie nie mogłem dostać tej rozpiski pomimo iż posiadam dokumentacje do laptopa akurat o sterowaniu matryca ani o wyprowadzeniach karty graficznej nigdzie tam nie było napisane.

Podobnie z inwerterem (do podświetlania matrycy) - sprawdziłem zwykłym miernikiem jakie napięcia oni podają na jego piny wejściowe i tak ja zrobiłem - ale z tego co wiem inwerterów jest dość dużo jednak trzeba uważać gdyż są one różne dla różnych wielkości matryc i rodzajów oraz ilości zastosowanych w nich świetlówek

Ps: Jeżeli nie masz kabla dołączonego do matrycy bądź też nie chcesz go wykorzystać możesz w ciemno sterować na podstawie opisu PDF danej matrycy - musisz ją rozebrać i zobaczyć konkretnie jaka to matryca gdyż nawet w jednym typie laptopa firmy często montują matryce różnych producentów (dane o niej są zazwyczaj umieszczone z tyłu i trzeba ja rozebrać niemal do gołego)
  • Poziom 15  
    Większość matryc sterowane są za pomocą LVDS (Low Voltage Diferential Signaling) więc sterowanie matrycą bez odpowiedniego układu kodera jest niemożliwe :( Do transmisji danych wykorzystuje sie zazwyczaj 4 pary kolorowych, skręconych ze sobą przewodów czarne to minus, czerwone to +5V. Pozostaje jeszcze zasilanie i sterowanie inwertera podświetlenia. Goglować "LVDS" jest tego sporo w necie.
  • Poziom 32  
    A czym sterujesz tą matrycę?
  • Poziom 9  
    Samo wyświetlanie zrobiłem na Spartan3, ale z tego co widziałem ostatnio to bardzo fajne do sterowania LCD mogą być nowe ARMy philipsa z rodziny LPC2478 - mają wbudowany sterownik do LCD, tyle tylko że jeszcze rok temu były trudno dostępne stąd ja sterowanie zrobiłem na FPGA. Niemniej jednak zastanawiam się jak to jest w przypadku tych LPC gdyż w matrycach jest jednak duża wręcz ogromna rozbieżność w sterowaniu zależnie od modelu matryce sprzed 5 lat steruje się całkiem inaczej niż te najnowszej generacji. Obawiałbym się trochę tego iż ich sterowniki będą tylko dla wąskiej grupy LCD za które trzeba będzie słono zapłacić. Jednak jak ktoś chce się teraz za to zabrać warto by było przejrzeć co one oferują.

Cytat:
    Większość matryc sterowane są za pomocą LVDS (Low Voltage Diferential Signaling) więc sterowanie matrycą bez odpowiedniego układu kodera jest niemożliwe Sad Do transmisji danych wykorzystuje sie zazwyczaj 4 pary kolorowych, skręconych ze sobą przewodów czarne to minus, czerwone to +5V. Pozostaje jeszcze zasilanie i sterowanie inwertera podświetlenia. Goglować "LVDS" jest tego sporo w necie.

Hmm... prawda część matryc jest sterowana w skomplikowany sposób wybór mój padł na taką a nie inna matryce gdyż była łatwo dostępna (jak już pisałem moja pochodzi ze starego laptopa Compaq LTE5300 za działającego dałem aż 35zl) i w niej sterowanie jest dość proste. Chciałbym jednak zauważyć iż w większości matryc sterowanie odbywa się jednak nie za pomocą 4 par przewodów (może i tak jest w przypadku mniejszych matryc) ale z tego co mi wiadomo prawie każda kolorowa matryca 12calowa+ ma jednak przynajmniej 16bitowy kolor i jednak zazwyczaj mają one poprowadzone te 16 linii danych dla koloru + linie synchronizacji poziomej/ pionowej + zegar.

Co do zasilania sama matryca pobiera niewiele i najczęściej są one sterowane z 3,3V (i tolerują również 5V zasilanie), wiecej pobiera już inverter, bo jednak lampa troche żre. Ja w mojej matrycy inverter miałem również z laptopa i wymaga 12V i 3,3V (ale zasilacz mam 16V i póki co jeszcze nic nie wybuchło :)

A tak naprawdę to pierwszym krokiem to sprawdzenie jaką konkretnie posiadamy matryce i dostanie jej karty katalogowej, na jej podstawie da się wszystko wywnioskować i domyślam się iż te matryce o których wspomina GOLECKI czyli ze sterowaniem LVDS mają po prostu dołaczony przy matrycy układ dekodera i on dekoduje sygnał przesyłany standardem LVDS na taki "zjadalny" przez matryce.