Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SymaSym by hetm4n (traax)

hetm4n 10 Lis 2008 17:21 8462 20
  • SymaSym by hetm4n (traax)

Witam! Zaprezentuje wam wzmacniacz na końcówkach symasym. Wzmacniacz powstawał przez rok z przyczyn finansowych oraz braku czasu. Wzmacniacz zawiera 2 końcówki Symasym, Preamp zrobiony na podstawie kitu NE k-135, analizator widma, sterowany również za pomocą pilota.

Końcówki zrobiłem na elementach dostępnych w moim sklepie elektronicznym, połowa rezystorów niestety nie jest 1% tylko 5%, kondensatory elektrolityczne samxon i zwykłe. Tranzystory wszystkie zostały dokładnie sparowane. Końcówki były testowane na pożyczonym transformatorze 2x28V 300VA dźwięk jak dlamnie był rewelacyjny na moich kolumnach alton 70. MOC Wzmacniacza przy 4ohm - 100W, 8ohm 60W.
    projekt ze strony http://www.lf-pro.net/mbittner/Sym5_Webpage/symasym5_3.html

Wzmacniacz jest już ukończony, jedynie co mu brakuje to transformatora, który zakupie w najbliższym czasie(brak kasiorki). Na razie mam zastępczo wsadzony jakiś z Unitry 120W, wiadomo na takim niema co szaleć.
    Co do obudowy, wykorzystałem obudowę z Unitry WS432, natomiast frontpanel mam w przyszłości zamiar zrobić z polerowanej blachy aluminiowej, puki co jest okleina imitująca chrom.
    Mam również zamiar w późniejszym czasie jeszcze tam wsadzić ukłąd zabezpieczający kolumny. Całość prezentuje się realnie całkiem ładnie, i co najważniejsze wyśmienicie gra :D

SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax) SymaSym by hetm4n (traax)

FILMIK:
    http://pl.youtube.com/watch?v=-lq0XtUpdRo

ps. co do tego zasilacza końcówek, to miałem tysiące diód 3 A, wiec wolałem zaoszczędzić na mostku i zlutowac je w kanapkę,

KOSZT KONSTRUKCJI 270zł (koszt policzony z przyszłym transformatorem)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 10 Lis 2008 17:52
    gosztekseba
    Poziom 31  

Witam!!!

Świetna robota, kable uporządkowane, bajery cyfrowe... Ładnie tylko ten Front zmień to doda mu tylko uroku. A co do zasilacza to 250VA powinno wystarczyć na 8Ω... No chyba, że zamierzasz go żyłować na 4Ω na pełnym wysterowaniu to wtedy 300VA... Moja ocena ---> 5/5 Pozdro

• #3 10 Lis 2008 19:34
    badworm
    Poziom 18  

traax napisał:

ps. co do tego zasilacza końcówek, to miałem tysiące diód 3 A, wiec wolałem zaoszczędzić na mostku i zlutowac je w kanapkę,

Diod nie łączy się równolegle bez dodatkowych rezystorów wyrównujących prądy, z tego samego powodu co tranzystorów bipolarnych.

• #4 10 Lis 2008 19:45
    karol12b
    Poziom 16  

Jaką pojemność mają kondensatory filtrujące transformator i czy płytki projektowałeś w jakimś programie, czy to projekty które znalazłeś w necie.

• #5 10 Lis 2008 21:28
    Szaflik
    Poziom 20  

Nie wiem jak to wygląda u Ciebie - ale u mnie ten preamp z kondensatorami elektrolitycznymi na WE/WY działał tragicznie - w sensie wprowadzał spore zniekształcenia w dźwięku. Dopiero jak dałem WIMY 2,2u to trochę sytuacja się poprawiła. Na płytkach trochę chaos panuję - ale liczy sie efekt końcowy i zadowolenie wykonawcy ;)

• #6 10 Lis 2008 21:31
    skaktus
    Poziom 37  

Pociągnij ścieżki cyną - są za cienkie do takich mocy, do tego mogą się utleniać.

Zmień przedni panel - ta folia wygląda jak pogięty odzysk z czekolady.

Poza tym dobra robota.

• #7 10 Lis 2008 21:56
    radek310
    Poziom 15  

Wzmak jak wzmak, ale ten analizator widma jest super skąd masz schemat bo na elce jest tylko na siedem kolumn????

• #8 10 Lis 2008 22:30
    hetm4n
    Poziom 20  

karol12b pojemności trochę mało bo na 2 końcówki to 14100 uF na gałąź, płytki są z gotowych projektów.

Szaflik u mnie niema zniekształceń, zresztą może są jakieś ale ich w ogóle nie słyszę :D (słuch mam bardzo dobry)
    skaktus przedni panel zmienię jak tylko upoluję fajną blachę. Ścieżki są zabezpieczone przed utlenieniem ;)

radek310 schemat był w jednym z edw dam skany i pliki tego analizatora ;D https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=301988

• #9 11 Lis 2008 12:37
    madelektronik
    Poziom 12  

Witam ja mam pytanie odnośnie podłączenia sygnału do analizatora widma. Jak zachowuje się analizator przy małej głośności (czy słupek nie zaświeca się do końca)a jak przy dużej (cały słupek prawie cały czas świeci)?? jeżeli tak jak w nawiasach można by było zastosować taki wzmacniacz sygnału jak do mikrofonu: na wyjściu zawsze mamy sygnał o ustawionym poziomie głośności. Takie coś jest nawet w ofercie kitów avt. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz: wszystkie płytki to termotransfer, a najbardziej skomplikowana płytka analalizatora( dwustronna, przelotki itp.) to mazak. Pytanie: Traax, why?? :D. Swoją drogą świetny wzmacniacz pozdrawiam

• #10 11 Lis 2008 12:51
    hetm4n
    Poziom 20  

mkpl myślałem nad tym, ale trochę jak dla mnie za duża odległość między kolumnami by była.

madelektronik wszystkie płytki to termotransfer, nawet i z analizatora, może wygląda trochę jak mazak,bo za mocno przygrzałem :D. Aktualnie mam podłączony go pod 7nóżkę tda7318, jak słaby sygnał to słupki mniej święcą, i na odwrót. może zastosować układ z metodą pomiaru bezwzględnego coś na podobiznę tego http://www.cyfronika.com.pl/kityavt2/avt2882.htm tylko czy to się nada w takim układzie??

• #12 11 Lis 2008 22:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Lis 2008 22:43
    hetm4n
    Poziom 20  

jest on zależny tylko od poziomu sygnału wejściowego.

-----

Witam, głowie sie nad pewnym problemem w moim wzmacniaczu,, gdy wyłączam zasilanie to muzyka zaczyna charczeć aż do rozładowania kondensatorów(przedwzmacniacz gdy jest niezasilany przepuszcza bardzo zniekształcony cichy sygnał), Jak temu zaradzić??

Post pod postem użyj opcji zmień.
    (joy_pl)

• #14 12 Lis 2008 20:32
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Takie zachowanie jest normalne i poprawne.
    Na forum i nie tylko powinieneś znaleźć układy typu opóźnione załączanie kolumn / natychmiastowe odłączanie kolumn po odłączeniu zasilania, one ominą ten efekt.

• #15 12 Lis 2008 20:42
    daniell4
    Poziom 13  

traax napisał:

Mam również zamiar w późniejszym czasie jeszcze tam wsadzić ukłąd zabezpieczający kolumny.

Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Możesz opisać w jaki sposób ten układ będzie zabezpieczał kolumny???
    Chyba że masz na myśli układ który odłącza głośniki w momencie przeciążenia wzmaka.

• #17 12 Lis 2008 23:12
    januss73
    Poziom 31  

Witam

Gratuluje wyboru. Symasym to świetna końcówka. Tym bardziej nie rozumiem dla czego wsadziłes przed nią przedwzmacniacz, nadający się co najwyżej do radia samochodowego. W sprzęcie nieco lepszym, to końcówka wprowadza większe zniekształcenia, nie przedwzmacniacz.
    Podejrzewam, że chodziło Ci o łatwe sterowanie wzmacniacza pilotem. Dużo lepiej byłoby to jednak zrobić np na potencjometrze PGA.
    Mam pytanie odnośnie analizatora. Czy te diody oddają faktycznie poziom sygnału z uwzględnieniem charakterystyki logarytmicznej, czy też tylko skaczą sobie słupki,czyli taki bajer? Osobiście zamiast tego bardziej widziałby mi się enkoder z dużą gałką i jakiś ładny wyświetlacz VFD czy też OLED. No ale wiem, że to kosztuje.
    Poza tym całkiem sprytnie pospinane kabelki, w środku porządek, tyle że tak swobodnie można zostawić trafo toroidalne, takie z rdzeniem jednak trochę sieje.
    No i ten przedni panel. Wiem, że to rzecz gustu i nie powinno sie dyskutować, ale mój gust mówi mi, że to odblaskowe coś to kicz. jakiś czarny matowy sprey byłby chyba tańszy i odpowiedniejszy.
    I jeszcze wracając do przedwzmacniacza. Taka moja rada. Zamontuj sobie przycisk Direct, który puści sygnał z obejściem przedwzmacniacza przez dzielnik napięcia, żeby już nic nie inwestować w potencjometr, tak żeby uzyskać poziom głośności na jakim zwykle słuchasz muzyki. Dopiero wtedy usłyszysz jak brzmi Symasym.

pozdrawiam serdecznie i zalecam nie zawsze iść po najmniejszej linii oporu, zwłaszcza, że to wcale nie musi być droższe.
    j

• #18 17 Lis 2008 23:53
    hetm4n
    Poziom 20  

Analizator wykorzystuje 10 filtrów pasmowo-przepustowych zrealizowanych programowo w mikrokontrolerze, czy dokładnie oddają charakterystykę, hmmm wydaje mi się że tak, Na pewno nie mrugają sobie słupki bele jak. Dokładny opis jest w załączonych skanach, i zasada działania tego analizatora, które zamieściłem wyżej.

----

witam, jak mogę polepszyć dźwięk w tym preampie??, zastanawiam się nad zmianą kondensatorów na WE/WY by zmienić je na MKT i na jakie wartości? w końcówce na wejściu jest MKT 4,7uF. Czy może lepiej wywalić kondensatory z WY preampa, (ten bas jest trochę taki słaby jakiś w tym preampie

Post pod postem, używaj opcji zmień.
    (joy_pl)

• #19 18 Lis 2008 21:26
    januss73
    Poziom 31  

Jak masz 4,7uF na wejściu końcówki, na wyjściu preampa już ci nie potrzeba.
    Poza tym jak pisałem na moim zdaniem nie istnieją dobre scalone przedwzmacniacze, i szkoda symka do czegoś takiego.

• #20 19 Lis 2008 11:58
    hetm4n
    Poziom 20  

wywaliłem te kondensatory na wyjściu preampa i dźwięk już jest lepszy, do symasyma jest zalecany kondensator na wejściu 10uF MKT, pytanie takie, czy jest jakaś wyraźna zmiana w dźwięku pomiędzy 4,7uF a 10uF??

Chcę zrobić wyjście na EQ bo mam wolne takie gniazda, gdzie najlepiej podpiąć się pod sygnał?? za przedwzmacniaczem , czy w tda w nóżki 6-7 i 17-16 ?