Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do odbioru AIRBANDU

violinman23 10 Lis 2008 18:20 4766 12
  • #1 10 Lis 2008 18:20
    violinman23
    Poziom 9  

Witam.
    Mam starą antenę samochodową, o długości 110cm. Chciałbym z niej zrobić antenę do nasłuchu lotnictwa, jednak nie wiem co trzeba zrobić. Do jakiej długości skrócić pręt? W jaki sposób przymocować kabel? Antenę chciałbym wozić na rowerze.

Drugie pytanie: aby przerobić antenę magnesową CB na częstotliwości 120-170 należy jedynie skrócić pręt na obliczony na środek tego pasma, i będzie dobrze odbierać?

Proszę o pomoc bo jestem zielony w tym temacie.

0 12
  • #2 10 Lis 2008 18:47
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

violinman23 napisał:
    Mam starą antenę samochodową, o długości 110cm. Chciałbym z niej zrobić antenę do nasłuchu lotnictwa, jednak nie wiem co trzeba zrobić. Do jakiej długości skrócić pręt? ...

Najlepiej skrócić do wartości rezonansowej tj. :
    300/120MHz/4 = 62,5cm
    Cytat:
    W jaki sposób przymocować kabel? Antenę chciałbym wozić na rowerze

Przymocować do elektrycznej długości ramy , z kablem koncentrycznym 50Ω. Kabel np. RG-58.
    Cytat:
    Drugie pytanie: aby przerobić antenę magnesową CB na częstotliwości 120-170 należy jedynie skrócić pręt na obliczony na środek tego pasma, i będzie dobrze odbierać?

Anteny skracane na CB, NIE mają możliwości dostosowania na airband.

Pozdrawiam.

0
  • #3 10 Lis 2008 20:00
    violinman23
    Poziom 9  

No jak. Mam magnesówkę Cb, ok metrowa. Gdybym uciął ją do tych 62cm, nie działałoby dobrze?

0
  • #4 10 Lis 2008 20:03
    SP5ANJ

NIE.

0
  • #5 10 Lis 2008 21:07
    violinman23
    Poziom 9  

Nie rozumiem jednej rzeczy. Wizualnie stara antena samochodowa i aktualna CB różni się tym, że jedna ma podstawę magnesową, druga do wkręcenia w błotnik. Pręt jest praktycznie tej samej długości, ten od CB zakończony jest małą kuleczką (nie wpływa to przecież na odbiór ). Więc dlaczego skrócony pręt CB nie zadziała?

0
  • #6 10 Lis 2008 21:11
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Bo w podstawie magnetycznej jest cewka dopasowująca promiennik do pasma CB.

0
  • #7 10 Lis 2008 21:56
    violinman23
    Poziom 9  

Aha, czyli to dlatego. A te długie baciory na busach, zamontowane do lusterek, nie widać tam żadnych cewek.

Kolejne pytanie: Jaka antena będzie najlepiej zbierała? YAGI jest dość wąskokierunkowa. GP? Mam prosty dipol z 2 rurek aluminiowych, ale mam ochotę na coś więcej.

0
  • #8 11 Lis 2008 07:43
    SP5ANJ

Witam.

Do łączności w pasmach lotniczych , wcale nie jest wymagana antena kierunkowa. Zasięgiem dla pasma airband jest wysokość samolotu i to ten fakt robi takie "zasięgi".

Najlepszymi antenami są - takie anteny - , które mają charakterystykę "do okólną". Przykładem takich anten są :
    1. Dipol (pionowy)
    2. ¼GP

Jeżeli nie wiesz jak zrobić dipola lub ¼GP, to zobacz w wyszukiwarce na elektrodzie.

Teraz troszeczkę o przeróbce anteny z pasma CB (27MHz) na AirBand (120MHz).
    Każda (prawie 99%) antena samochodowa na 27MHz , posiada cewkę (indukcyjność) w dolnej jej części (główka anteny). Ta cewka służy głównie tym celom (nie wnikając w szczegóły):
    1. "imituje" skracanie elektryczne promiennika
    2. dopasowanie (tego skróconego promiennika) anteny do impedancji , umożliwiającej prawidłową pracę np. 50Ω.

Mając już antenę , możesz rozebrać główkę tej anteny i odwinąć zainstalowaną tam cewkę. Zamiast cewki (jej początku i końca) przylutować zworkę , tak aby środkowa żyła anteny była zwarta z samym promiennikiem.
    Następnie skrócić bat (promiennik) anteny do długości 62cm licząc od podstawy magnetycznej.

I już masz całkiem dobrą i sprawną antenę na pasmo 120MHz.

Pozdrawiam.

1
  • #9 26 Maj 2010 18:53
    karbon
    Poziom 21  

Odświerzę temat.
    Posiadam skaner Uniden ubc72xlt.
    Zbudowałem antenę (zdjęcie poniżej) w oparciu o informacje z forum.
    Długość każdego elementu 61cm.
    Zbudowałem z rurek aluminiowych o średnicy 8mm chromowanych (tylko takie były).

Antena odbiera dość kiepsko (128.800MHz), mam wrażenie że standardowa antena skanera odbiera lepiej.
    Mieszkam na osiedlu w centrum Warszawy (3 budynki 15 pięter) na 1 piętrze.
    Za bardzo nie mogę wystawić tej anteny na zewnątrz balkonu ponieważ mam zamotowaną plastikową siatkę (choć jak to naprawdę coś da to ją wystawię).

W czym jest problem że ta antena kiepsko zbiera?
    - moja lokalizacja?
    - chromowane rurki aluminiowe?
    - błąd w wykonaniu anteny?

Antena do odbioru AIRBANDU

0
  • #10 26 Maj 2010 19:40
    mkpl
    Poziom 37  

Teoretycznie jak kolega violinman23 wywali z magnesowki ową cewkę to uzyska zwykła GP 1/4 w której wystarczy dopasować długość promiennika i tyle

Dodano po 3 [minuty]:

karbon wystawienie antenki powinno znacznie poprawić odbiór

0
  • #11 27 Maj 2010 01:28
    karbon
    Poziom 21  

nie ma znaczenia, że zewnętrzna warstwa rurek nie przewodzi (połączenia są nagwintowane i przejście jest)
    a czy winny może być kabel? wziąłem go ze starych sieci LAN bnc 10Mbps

0
  • #12 27 Maj 2010 06:01
    c2h5oh
    Moderator

Kabel koncentryczny ze starych sieci komputerowych ma impedancję około 90Ω.
    Tobie potrzebny jest kabel o impedancji 50Ω.

0
  • #13 27 Maj 2010 14:15
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

c2h5oh, a czy czasem tam nie był RG58, który to ma impedancję 50om?

0