Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biblioteki z Eagle w KiCAD - poradnik

10 Lis 2008 19:53 24015 8
 • Użytkownik usunął konto  
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Na wstępie chciałbym przeprosić za wykopaliska. Druga sprawa - drodzy moderatorzy, proszę Was o nieusuwanie tego postu, bo może być przydatny nie tylko dla mnie.
  Jak wygląda potem sprawa sprzedaży układu utworzonego za pomocą tych narzędzi? Ja korzystam z Eagla tylko w domu (czyli niekomercyjnie) i nie mam zamiaru sprzedawać urządzeń utworzonych w tym programie. Tutaj wkracza KiCad, który jest na licencji EDA.
  Jeśli przekonwertuję biblioteki Eagle do KiCada i sprzedam potem urządzenie zaprojektowane już w KiCadzie (ale z wykorzystaniem bibliotek z Eagla), to jak wygląda sprawa legalności?
 • Poziom 39  
  piotreks-89 napisał:
  Jak wygląda potem sprawa sprzedaży układu utworzonego za pomocą tych narzędzi?

  Jak chcesz zarabiać na projektach wykonanych w EAGLE to musisz kupić odpowiednią licencję.
  Cytat:
  As soon as you start using it for commercial projects, you will have to register it. As an exception to this, board manufacturers may use the Freeware Light Edition to generate production data (e.g. Gerber files) from board files they have received from EAGLE users.

  Wykładnia CADSoft-a jest jasna. Zresztą nie tylko CADSoft-a, bo innych producentów programów EDA udostępniających wersje ewaluacyjne i pokazowe również.

  piotreks-89 napisał:
  Jeśli przekonwertuję biblioteki Eagle do KiCada i sprzedam potem urządzenie zaprojektowane już w KiCadzie (ale z wykorzystaniem bibliotek z Eagla), to jak wygląda sprawa legalności?

  Licencja programu EAGLE mówi, że "Software" to program i wszystkie dane dostarczone razem z nim (patrz preambuła licencji).
  Potem czytamy co następuje:
  Cytat:
  SCHEDULE 3
  CONDITIONS APPLICABLE TO THE FREEWARE EDITION ONLY
  (...)
  3 The Freeware edition is licensed for use for evaluation or not for profit purposes only. 'Evaluation' allows you to use the Software in a commercial environment but purely for the purposes of evaluating the functionality and suitability for your purposes of the Software. 'Not for profit' allows you to use the Software for personal use or in the course of your studies if you are in education or for any other not-for-profit aim. In no case must the Software be used in order to generate revenue (whether directly or by way of costs savings). The Freeware edition may also be used by a PCB manufacturer to determine production data necessary for the manufacture of a PCB where that PCB manufacturer has been commissioned by the third party designer of that PCB to produce a PCB to that design on his or her behalf.

  Moim zdaniem, biblioteki dołączone do pakietu są objęte licencją i ich wykorzystywanie do celów zarobkowych bez niej jest zabronione. Zatem użycie ich w innym programie podlegać będzie takim samym restrykcjom. Co innego biblioteki opublikowane na stronach CADSoft (przez jego użytkowników, jest taki dział). One mogą mieć swoje własne licencje albo i nie.
  Najbezpieczniej jest nie korzystać z bibliotek "wyciągniętych" z programu, i uważać na zapisy licencyjne bibliotek opublikowanych gdzieś w sieci przy ich wykorzystywaniu komercyjnym.
 • Poziom 10  
  Witam,

  Jeśli chodzi o względy licencyjne, to uwaga Kolegi ma jak najbardziej uzasadnienie w odniesieniu do komponentów bibliotek dostarczonych z programem. Ale istnieje duża ilość pakietów udostępnianych w ramach otwartych licencji a które też są przygotowane pod Eagle. Np. Farnell udostępnia do większości sprzedawanych układów skrypty tworzące biblioteki pod Eagle.
  Import takich modułów do KiCada nie stanowi naruszenia jakichkolwiek postanowień licencyjnych.

  Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na drobną aktualizację skryptu wykonaną przeze mnie celem przystosowania przedstawionej przez Kolegów metody konwersji do najnowszych wersji obu programów.
  Skrypt dostępny jest tutaj: http://wawszczak.pr0.pl/2012/12/27/eagle2kicad-library-converter-script-update/