Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie agregatu od lodówki....?

deblanc 10 Lis 2008 23:58 12751 8
  • #1 10 Lis 2008 23:58
    deblanc
    Poziom 9  

Witam

Jaki jest prawidłowy sposób podłączenia tych dwóch agregatów od lodówek...w celu zrobienia z nich kompresorów?

Agregat nr 1 Samsung

Agregat nr 2 Eda SH-1,0

Pozdrawiam
    Marek

0 8
  • #2 11 Lis 2008 00:46
    11_jurek
    Poziom 12  

Ad1:tam gdzie jest niebieski i na termik czyli górny styk
    Ad2:niebieski i brązowy(mostek na termik)

0
  • Pomocny post
    #3 11 Lis 2008 12:37
    bibek10
    Poziom 14  

1.
    Zasilanie należy podać na przewód niebieski wychodzący z elementu rozruchowego i na termik czyli górny styk
    2.
    zasilanie na przewód czarny i niebieski

0
  • #4 11 Lis 2008 22:08
    deblanc
    Poziom 9  

W nr 1 Samsung

czy tak to ma może być ?
    przekaźnik rozruchowy :
    prawy styk - Faza ...? (obecnie na zdjeciu jest podpiety przewód (N-Zero)
    lewy styk - pusty ...?
    termik ( u góry) - Zero ...? czy odwrotnie?

a co nr 2 EDA to dokładniej jak to ma wyglądać ten mostek?
    od brązowego (L-Faza)) do PNT...?
    czy takie podłączenie jest prawidłowe...?

Pozdrawiam
    Marek

0
  • Pomocny post
    #5 12 Lis 2008 21:16
    bibek10
    Poziom 14  

jest to zasilanie prądem przemiennym tak więc nie jest ważne gdzie podasz zero a gdzie fazę
    a co do podłączeń to przy sprężarce samsung zacisk lewy na automacie rozruchowym zostawiasz wolny a na pozostałe 2 podajesz zasilanie
    co do rys. 2 może być taki mostek

0
  • #6 13 Lis 2008 15:42
    deblanc
    Poziom 9  

Podłączyłem w taki sposób agregat EDA i pracuje jest chyba OK, a co do samsunga to także się uruchamia ale nie zawsze tzn. przy spadku ciśnienia i załączeniu się włącznika ciśnieniowego niekiedy (silnik tylko buczy, ten przekaźnik jest zbyt mocno gorący i chyba i termik rozłącza silnik zaraz wyłączam go z sieci, potem znów rusza jak ostygnie chyba trochę....???). Może także jest słabszy i ciśnienie nie pozwala mu ruszyć pod obciążeniem, trzeba może zamontować preostat lub zawór zwrotny do upuszczenia ciśnienia przed startem silnika)...? Podłączenie raczej jest prawidłowe...?

Pozdrawiam i dziękuję
    Marek

1
  • Pomocny post
    #7 13 Lis 2008 21:06
    bibek10
    Poziom 14  

Co do samsunga nie było tam oryginalnie kondensatora rozruchowego ?
    Bo po objawach wygląda że powinien być, spróbuj podpiąć do automatu rozruchowego kondensator jakieś 3-6 mikro F tj pomiędzy dwa zaciski na automacie

-1
  • #8 26 Gru 2009 20:31
    SPUTNIK1957
    Poziom 10  

Panowie ja w tych rzeczach nie siedzę, więc proszę o pomoc. Mianowicie wiem, że w starych lodówkach były aparaty rozruchowe czyli wiadomo było 3 wyjścia na agregacie; cewka robocza miała mniejsza rezystancję niż cewka rozruchowa, więc gdy silnik stał, pobór prądu był bardzo duży a ten z kolei prąd powodował zadziałanie styku rozruchowego, który z kolei podawał napięcie na pin cewki rozruchowej; gdy prąd zmalał pod wpływem uruchomienia silnika styk odłączał napięcie na pin cewki rozruchowej i było wszystko jasne.
    Teraz mam taki przypadek podobny do wyglądu tego Samsunga, czyli mam trzy piny w kształcie trójkąta wierzchołkiem skierowanym do dołu i tak patrząc na agregat, to lewy pin i dolny mam jakieś 30 ohm, miedzy prawym a dolnym mam około 100, w tym ustrojstwie to coś jest podobnego do termika, tylko to bardzo dziwnie wygląda, bo to jest jakiś krążek i teraz tak na prawy pin mam napięcie (fazę), z tym, że to napięcie przechodzi przez ten krążek do lewego pina, czyli mam na obu górnych pinach mam fazę i do tych pinów jest podłączony kondensator a na trzecim pinie jest zero; agregat nie daje się uruchomić, tylko po prostu płynie przez niego prąd, który go grzeje. Kondensator jest dobry, tzn. z deklarowanych 4 microfaradów na obudowie posiada 3,7
    Proszę mi wybaczyć, że tak nieporadnie to opisuję, ale błagam zlitujcie się nade mną i mi pomóżcie :)
    Błagam Plissss

Moderowany przez skryn:

Post przywróciłem do czytelnej postaci. Proszę na przyszłość zapoznać się z Regulaminem, pkt 15.

4
  • #9 10 Cze 2012 17:32
    deblanc
    Poziom 9  

Wszystko podłączone i hula jak ta lala...
    Zamykam temat.

Pozdrawiam

2