Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczelina w Trafie

15 Mar 2004 16:33 1167 3
  • Poziom 31  
    Czesc mam taki problem.Do zaprojektowania przetwornica impulsowa 150 na 24 o mocy 1,5 kW.Przetwornica w ukladzie
    flyback z trafem montowanym z 2 rdzeni typu U.Obliczylem jaka powinna byc szczelina powietrzna i wyszlo...po 4 mm na kazda strone.
    Troche kurde duzo.Czy taki wynik sie do czegos nadaje ? Wzory sa dla zalozenia ze strumien jest staly zarowno
    w rdzeniu jak i szczelinie,i nie mam pojecia czy dla takiej wielkosci szczeliny ten warunek jest nadal spelniony.Jesli ktos ma praktyczna
    wiedze na ten temat to prosilbym o uwagi.Moze np ElGregor ? Zalaczam dokumentacje do rdzenia.Z gory dzieki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    nie kciało mi się patrzeć na ten rdzeń...ale 1.5 kW z flyback to cholernie duuużżżo,nie ma co się dziwić że tak wychodzi...nie możesz tego zrobić w układzie przepustowym...jakeś push-pull w mostku albo półmostku ?
  • Poziom 31  
    Ja sie w sumie nie dziwie ale jestem ciekaw czy dla takich warunkow te wzory (a w zasadzie warunek stalosci strumienia) jest jeszcze prawdziwy.Niby mozna by zrobic push-pull-a ale potrzebny bylby drugi tranzystor i drugi rdzen na cewke (na oko to bedzie ponad 20 euro drozej).Zastanawiam sie jeszcze na zwiekszeniem kluczowania z 20 do 100 kHz i wyglada na to ze tym da sie jakos nadrobic tylko ze wtedy trzeba dac MOS-a (na razie w planach jest IGBT bo mniejsze straty mocy ale skubany na 100kHz to on nie pociagnie).Czy ktos ma jeszcze jakies uwagi lub sugestie ? Bardzo prosze i z gory dzieki.
  • Poziom 17  
    Fairchild wysylal sample, teraz tez ale rygor zwiększyli i tylko dla firm...jakoś zakołować trzeba,ale np. http://www.fairchildsemi.com/ds/FG/FGH50N6S2D.pdf. Zresztą co 2 tranzystory to nie jeden, mniejszy prąd też...no i trafo mniejsze, jeśli nie masz jeszcze rdzenia.
    A propos to skąd można w kraju dostać takie duże rdzenie, bo chciałem spawarę zrobić :)