Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vtopend 100 i EUROSTER 2005

pascal11 11 Nov 2008 11:30 12833 21
 • #1
  pascal11
  Level 10  
  Wiatm

  Poszukuje jamiegoś schematu podłączenia do pieca Viessmenn Euroster 2005:?:. Wiem ze do Euroster podlacza sie dwa przewody a do pieca nie wiem gdzie mam instrukcje do pieca ale nie moge znalesc.
  porsze o pomoc:cry:.

  Z gory dziekuje:D
 • #2
  deltech
  Level 13  
  Napisz dokładny typ VITOPENDA (tabliczka znamionowa) a być może będę mógł pomóc.:|
 • #3
  pandemonium
  Level 2  
  Mam pytanie ad ustawienia kotła Viessmann Vitoped 100.

  Nie mogę ustawić pokrętła ustawień wody grzewczej na mniej niż 70 stopni (jedyna cyfra na pokrętle). Mogę zwiększyć tę temperaturę, ale zmniejszyć się nie da, pokrętło ma jakąś blokadę albo...coś się popsuło.

  Przy okazji na jaką temp. należałoby ustawiać tę temp. aby korzystać z pieca jak najbardziej ekonomicznie. Czy znacie jakieś przedziały temp. zewnętrznych i wg nich ustawienia temp. na kotle? a może jest jedno uniwersalne ustawienie?
 • #4
  deltech
  Level 13  
  Dokładnie to samo podaj dokładny typ VITOPENDA (tabliczka znamionowa) a być może będę mógł pomóc.
 • #5
  pandemonium
  Level 2  
  Choć pytanie wydaje się proste... ale nie wiem gdzie takiej tabliczki szukać :cry: Na piecu jest tylko jedno miejsce, które można otworzyć, proszę o podpowiedź, gdzie szukać tabliczki znamionowej, chyba, że załączona fotka coś mówi.. Piec kupiony był w 2002 roku, oczywiście jak widać dwu-funkcyjny (zbiornik 100l na wodę). Nie jest podłączony do komina, wyjście/komin to tylko krótka rurka.
  Viessmann Vtopend 100 i EUROSTER 2005
 • #6
  davvid80
  Level 17  
  Witam,
  to Vitopend 100 WHE - jeżeli ze zbiornikiem CWU to jest to wersja jednofunkcyjna. Termostat podpina się po stronie niskiego napięcia we wtycznie X3 - zaciski 1, 2 - zresztą zobaczysz tam gotowy mostek - trzeba się wpiąć zamiast niego. Aby się dostać do wtyczki X3 trzeba zdjąć cały przedni panel. A co do ustawienia CWU - potencjometr od CWU kręci się w całym swoim zakresie? Wyświetla się coś na module w trakcie kręcenia potencjometrem od CWU?
  Pozdrawiam
 • #7
  deltech
  Level 13  
  Nic dodać nic ująć niby tak ale nie do końca . davvid80 kieruje odpowiedź do " pandemonium" ale w dalszym ciągu nie wiemy jaki kocioł posiada "pascal11" Jeżeli chodzi o pokrętło temperatury wody grzewczej to powinno się obracać prawie 360 stopni( jest to potencjimetr) jeżeli tak nie jest to znaczy że jest zapieczony ....mechanicznie zablokowany trzeba go rozruszać polecam WD albo coś podobnego. Jeżeli pascal11 ma kocioł z takim samym sterownikiem to termostat euroster łączymy tak jak podpowiada "davidd80" :spoko:
 • #8
  pandemonium
  Level 2  
  wcześniej na to nie zwracałam uwagi, ale po ostatnim jesienno-zimowym przeglądzie i czyszczeniu, kiedy próbowałam ustawić temp. pieca na niższą temperaturę (nie było bardzo mroźno) nie mogłam tego zrobić. Zajęta czym innym.. przyszła ciepła wiosna potem lato i temat po prostu zniknął z pola moich zainteresowań.
  Zima wraca, gaz drożeje więc... znowu próbuję, zastanawiam się czy to, iż pokrętło nastawiania temp. wody centralnego ogrzewania to tak ma być (jakieś zabezpieczenie, żeby użytkownik głupot nie robił) czy też jakaś usterka, coś się zablokowało podczas ostatniego czyszczenia (serwisant).

  Poza tym, warto może wiedzieć tak naprawdę jaka temp. powinna być na piecu. W rozmowach z ludźmi słyszę, iż nastawiają na ok. 55 stopni normalnie, przy ciężkich mrozach na ok 65 (mowa jednak o innych piecach). Jak jest z gazowymi?

  Co może blokować pokrętło? wodę do mycia/kranową mogę regulować jak chcę.

  Jest dwu-funkcyjny (tak mnie informowano przy zakupie..), zbiornik na wodę jest po to, aby nie podgrzewać jej na bieżąco (służy jak mniej więcej bojler) i ta woda jednocześnie jest ogrzewana przez system rurek centralnego ogrzewania lub odwrotnie (nie pamiętam).
 • #9
  deltech
  Level 13  
  Tak jak pisałem wcześniej potencjometr powinien się kręcić dając możliwość regulacji temperatury kotła z całą pewnością niema tam blokady itp. Jeżeli chodzi o nastawy to nie można generalizować to wszystko zależy od warunków w domu czy mieszkaniu (izolacja , okna ) a także od własnych upodobań ale przy ciągłym ogrzewaniu temp 55 stopni powinna spokojnie wystarczyć na ogrzanie. Natomiast jeżeli wychładzamy w czasie naszej nieobecności to w celu szybkiego nagrzania nastawiamy temp. wyższą . Najlepszym rozwiązaniem jest rozbudowa automatyki o sterownik pogodowy - dopasowuje temp kotła i zasilania w zależności od temp. zewnętrznej. :idea:
 • #10
  davvid80
  Level 17  
  Witam,
  nie zwróciłem uwagi, że zdjęcie jest od innej osoby. Łącznie na rynku można spotkać kotły Vitopend 100 serii WH0, WH0A, WH1B, WHE, WHEA <= więc troche tego jest - wystarczy zrobić zdjęcie i zamieścić jak koleżanka "pandemonium" i wyjaśni się z czym mamy do czynienia.
  Co do potencjometrów to wyjaśnił to z kolei kolega "deltech".
  Mnie pozostaje zatem wtrącić 3 grosze do regulacji o którą pyta "pandemonium". Kotły Vitopend są kotłami tradycyjnymi (niekondensacyjnymi) i w okresie pracy na CO nie mogą sobie pozwolić na zejście z temperaturą wody w kotle poniżej wartości, przy której nastąpi wykroplenie pary wodnej ze spalin (kondensacja). Są to wartości 35/42stC. Dlaczego dwie wartości? Bo... jeżeli kocioł będący w trybie CO+CWU zejdzie z temperaturą wody w kotle poniżej 35stC załącza palnik i pracuje do osiągnięcia temperatury wody w kotle 42stC - palnik się wyłącza i znów czeka na zapotrzebowanie. W przypadku okresu letniego kiedy kocioł jest tylko w trybie CWU nie jest ta ochrona aktywna. Działa natomiast ochrona antyzamrożeniowa -> jeżeli temp. wody w kotle spadnie poniżej 5stC palnik się załącza i grzeje do temp. wody w kotle równej 42stC.
  Pozdrawiam
 • #11
  pascal11
  Level 10  
  Witam

  Przepraszam że się nie odzywałem, miałem lekki problem z netem. Co do podłączenia termostatu to sobie poradziłem z tym podłączeniem tak jak napisał davvid80 DZIĘKI..
  Mam jeszcze pytanko w instrukcji EUROSTER 2005 jest napisane że są trzy wejścia do podłączenia tj. NO, COM i NC i że w większości nie jest wykorzystywany NC. Gdy podłączyłem do CO i COM piec nie włączał się a gdy podłączyłem COM i NC piec działa. Czy takie podłączenie jest poprawne??
 • #12
  pandemonium
  Level 2  
  Śliczne dzięki za podpowiedzi:D

  a skoro jesteście tak mili, to czy bardzo skomplikowaną sprawą jest spojrzenie na ten potencjometr i.. usunięcie przyczyny blokady?

  Obudowę potrafię zdjąć, tylko czy to konieczne? ... i jak dostać się do tego potencjometru aby go ruszyć... a nie popsuć.

  Mieszkam sobie w ślicznym miejscu, ale niestety oddalonym od cywilizowanego bardziej świata o ok. 50 km, wołanie serwisu do takiego drobiazgu wydaje mi się... śmieszne, ale może konieczne (jakkolwiek, troszkę "techniczna" jestem).

  Dzięki za sugestie ad. sterownik, zapewne skorzystam :D, a co do wychładzania mieszkania podczas nieobecności, to... z doświadczenia wiem, iż.. się to po prostu nie opłaca!
  Zima 2006/2007 regularnie sterowana temperatura (automat), noc (od.23-05, oraz od 9-16) - 16 st, dzień 20 st. rachunki za gaz miałam ok.700 pln/2 miesiące (zimowe)
  Zima 2007/2008 utrzymywana temperatura w ciągu dnia 20 st, jak nas nie było i w nocy ew. 19 st, czyli niewielka różnica, biorąc pod uwagę wzrost cen... rachunki miałam ok 500-600 pln!

  ...zapewne zbyt długie były okresy "nocne" z niską temperaturą... zbyt mocno się wychładzało.
 • #13
  deltech
  Level 13  
  pascal11 wrote:  Mam jeszcze pytanko w instrukcji EUROSTER 2005 jest napisane że są trzy wejścia do podłączenia tj. NO, COM i NC i że w większości nie jest wykorzystywany NC. Gdy podłączyłem do CO i COM piec nie włączał się a gdy podłączyłem COM i NC piec działa. Czy takie podłączenie jest poprawne??


  Pascal 11 myślę że takie połączenie jest błędne według mnie powinno być COM NO (normalnie otwarty) a mikroprzełącznik pierwszy pod pokrywą przednią skierowany na dół (grzanie)
 • #14
  pascal11
  Level 10  
  to ja już nie wiem inaczej nie działa piec!
 • #15
  Nargo
  Level 20  
  Wtrace swoje trzy grosze
  1. Jak pzedmowcy mowili NO-COM polaczenie na eurosterze
  2. Redulator w tryb ogrzewania
  3. Piec sie zalacza jesli temp. zmierzona jest nizsza od nastawionej i jest symbol na wyswietlaczu taki maly wiatraczek.
  Twojego problemu doszukiwalbym sie w punkcie 3.
 • #16
  pascal11
  Level 10  
  U mnie jak ustawie temperaturę niższą na termostacie, a pokazuje np. na wyświetlaczu pokazuje mi 20C ja ustawiam na 23C to piec się nie załącza, a jeżeli mu zmniejszę na niższą niż 20C to wtedy się załącza. Chyba coś tu nie tak według mnie powinno być tak: chcę żeby piec nagrzał odpowiednią temperaturę i się wyłączył, jak spadnie poniżej żądanej to żeby się włączył i nagrzał pomieszczenia do ustawionej na termostacie temperatury.
 • #18
  deltech
  Level 13  
  pascal11 Ty masz po prostu ustawione odwrotne działanie tak jakby euroster zastosowany do sterowania chłodzeniem.W instrukcji eurostera wysłanej przez nargo jest to opisane ....czytaj i reguluj...
 • #19
  pascal11
  Level 10  
  już ustawiłem tak jak powinno być. Dzięki za pomoc
 • #20
  emilzestarego
  Level 10  
  Witam wszystkich.

  Mam podobny problem. Nie wiem gdzie i jakie powinien mieć podłączenie czujnik/sterownik bezprzewodowy.
  Piec jaki mam to
  Viessmann Vitopend 100 WH1B
  Sterownik planuje nie za drogi ale w miarę dobry np.
  http://www.euroster.com.pl/index.php?pokaz=pokaz&id_produktu=28
  Nie jest to jednak wybór ostateczny.

  Pytanie gdzie mogę podłączyć w piec tego typu sterownik?
  Jaki sterownik wybrać i na co przy wyborze zwracać uwagę?
  Oto potrzebne zdjęcia:
  Viessmann Vtopend 100 i EUROSTER 2005
  Viessmann Vtopend 100 i EUROSTER 2005


  Rzecz kolejna. Możliwe że to banalne pytanie ale podczas 1 uruchomienia CO jak i podczas gdy otwieram ciepłą wodę i zamykam ją słyszę jak by powietrze wirowało w pompie. Odpowietrzałem grzejniki po kilka razy różnymi technikami niestety bez rezultatów. Podczas gdy pompa się włącza na manometrze widzę jak ciśnienie skacze o około 0,4bara. Piec pracuje na około 1,4-1,7bara w instalacji CO.
  Jak można i czy da się odpowietrzyć pompę w tym piecu?
 • #21
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  W miejsce widocznej na zdjęciu zworki, wg wchematu:

  Viessmann Vtopend 100 i EUROSTER 2005
 • #22
  emilzestarego
  Level 10  
  Dzięki wielkie.

  Jak to natomiast wygląda z tymi sterownikami radiowymi.
  Wszystkie mają takie podłączenie na 2 kable?

  Problem rozwiązany:
  Zakupiony sterownik Euroster 2006TX
  Działa wyśmienicie.

  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.