Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontrola nad urządzeniem (pompą)

paweldobrzanski 11 Nov 2008 12:15 1518 15
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Witam,
    Jestem laikiem z elektroniki ale mam duży problem, który polega na tym, że mam pompę do wody i nie może się ona częściej załączać niż 10 razy na godzinę. Mam zamontowany włącznik ciśnieniowy, który włącza/wyłącza pompę. To w zupełności by wystarczyło ale mam dość sporo zanieczyszczeń (muł i inne), które musze przepuszczać przez odpowiednie filtry aby można było tą wodę używać. W chwili gdy ciśnienie jest niskie pompa się załącz i zaczyna tłoczyć wodę do zbiornika w domu ale gdy mój pierwszy filtr jest „zatkany” to pompa zaczyna się włączać i wyłączać.
    Mam już dosyć siedzenia w kotłowni i obserwowania czy „pstryka” wyłącznik ciśnieniowy czy też nie. Filtr czyszczę 2-3 razy dziennie więc jest to już dla mnie kłopotliwe. Oczywiście mogę przy okazji spalić pompę.
    Potrzebuję czegoś na zasadzie sterownika myślę, że takie są do kupienia ale na razie mnie na to nie stać. Potrzebuję czegoś co by pilnowało pompę.

Ja to widzę tak:
    Jest oprogramowanie, które pilnuje ile razy pompa się włączyła na godzinę. Gdy się okaże, że więcej niż 10 to powinno zablokować pompę aby się już nie włączyła. Takie oprogramowanie ja mógłbym napisać, ale co z układem który by mi dawać znać czy pompa się włączyła a kiedy wyłączyła. I tu jest mój problem.
    Czy ktoś mógłby mi pomóc, może jest już taki sterownik (tani), który bym mógł zaprogramować lub wykonać i zaprogramować. Nie mam pojęcia czy to musiało by być przyłączone do komputera na stałe czy też tylko programowalny.

Przepraszam za długi opis proszę o pomoc.

Paweł
    Lutek49
    Level 36  
    A myślałeś nad innym rozwiązaniem. Po co liczyć ilość włączeń pompy w ciągu godziny? Problem polega na zapchanym filtrze wody (tym pierwszym). Nie lepiej zrobić czujnik zapchania filtru, który odłączy pompę (aż do ponownego jej ręcznego włączenia) i da sygnał o zapchaniu?
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Dziękuję za zainteresowanie…
    Dla mnie każdy pomysł jest dobry tylko jak to zrealizować… Ja nie mam pojęcia jak się do tego zabrać…
    Lutek49
    Level 36  
    Ponieważ Ty lepiej wiesz czym dysponujesz to będziesz mógł po analizie powiedzieć, czy ten pomysł Ci odpowiada.
    Sądzę, że jeśli filtr jest zapchany to za nim jest bardzo małe ciśnienie (można jeszcze wziąć pod uwagę przepływ wody), gdy wszystko jest ok, tzn. filtr jest czysty to po załączeniu pompy za filtrem ciśnienie wzrasta, wystarczy zainstalować czujnik ciśnienia (oczywiście trzeba go odpowiednio wyregulować) i sygnał z czujnika połączyć logicznie z sygnałem "pompa włączona". Wyjście układu logicznego będzie podawać zasilanie na pompę. Mówiąc (pisząc) prościej pompa będzie działać (otrzyma zasilanie) tylko wtedy, gdy za filtrem będzie odpowiednie ciśnienie.
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Pomysł jest dobry tylko, że:
    Za filtrem jest ciśnienie takie same jak za filtrem (ale minimalne) i wtedy pompa powinna się włączyć. Gdyby się okazało, że filtr jest zapchany to przed filtrem ciśnienie wzrośnie do max i pompa się wyłączy tzn. może okazać się, że przez ten zapchany filtr przedostanie się np. 1 litr wody. Pompa się wyłączy bo włącznik ciśnieniowy jest przed filtrem, filtr jest na tyle zapchany, że swobodnie wody NIE filtruje. A ja np. między czasie 1 litr wody zużywam i znowu następuje załączenie pompy i tak w kółko.
    Mój problem polega na tym, że chciałbym abym mógł kontrolować pompę tzn. ile razy ona włączyła się na 1h tzn. Zliczam ile razy ona się włączyła i gdyby nastąpiło zatkanie filtra to pompa zaczęła by się np. włączać/wyłączać i tak 10 razy i wtedy mój program by odłączył zasilanie pompy. Ja już wtedy nie musiałbym latać do kotłowni i sprawdzać czy pompa ma czysty filtr i czy mogę spać spokojnie.

Na razie cały czas myślę. Szukałem już na forum układów do monitorowania urządzeń ale nie napotkałem na razie na nic co by odpowiadało mojemu problemowi.

Bardzo dziękuję za pomysły
    Paweł D.
    sysio10
    Level 15  
    Rozumiem że chcesz sprawić czas między kolejnymi dziesięcioma włączeniami. Jeżeli jest mniejsza niż 1h to ma zadziałać zabezpieczenie.
    Pojawienie się kolejnego sygnału ponownie weryfikuje 10 załączeń wstecz i kontroluje ponownie sprawdza czas 1h.

Jak jest zasilana pompa i jakie są jej parametry?
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Tak dokładnie, coś takiego.
    Parametry:
    Zasilanie: 230V
    Moc silnika: 750W

Paweł D.
    sysio10
    Level 15  
    Najwygodniejszym elementem do użycia byłby minikontroler
    sygnał z pompy poprzez transoptor odczytywać wg zasady

Tabela A(10) - tabela odstępów czasowych pomiędzy impulsami

Pojawienie się impulsu 1 włącza się licznik czasu

impuls 2 do zmiennej A(1) podawana jest ilość sekund odstępu między 1 a 2 impulsem
    impuls 3 do zmiennej A(2) podawana jest ilość sekund odstępu między 2 a 3 impulsem
    impuls 4 do zmiennej A(3) podawana jest ilość sekund odstępu między 3 a 4 impulsem
    impuls 5 do zmiennej A(4) podawana jest ilość sekund odstępu między 4 a 5 impulsem
    impuls 6 do zmiennej A(5) podawana jest ilość sekund odstępu między 5 a 6 impulsem
    impuls 7 do zmiennej A(6) podawana jest ilość sekund odstępu między 6 a 7 impulsem
    impuls 8 do zmiennej A(7) podawana jest ilość sekund odstępu między 7 a 8 impulsem
    impuls 9 do zmiennej A(8 ) podawana jest ilość sekund odstępu między 8 a 9 impulsem
    impuls 10 do zmiennej A(9) podawana jest ilość sekund odstępu między 9 a 10 impulsem

jeżeli suma A(1), A(2), A(3), A(4), A(5), A(6), A(7), A(8 ), A(9) < 3600 to wyłącz i sygnalizuj wyłączenie (beeper).

na kolejny impuls pętla przepisująca czasy (o jeden poziom niżej):
    For X = 1 to 8
    A(X) = A(X+1)
    Next X

I wstawiająca czas pomiędzy ostatnim impulsem a bieżącym
    A(9) = czas w sekundach tajmera

Dodatkowo wypadałoby umieścić na wyświetlacz LED (jedna cyfra)
    ilości włączeń w ostatniej godzinie.

Wyłączenie pompy zrealizować poprzez przekaźnik bistabilny.
    paweldobrzanski
    Level 10  
    To chyba nie na moją głowę. Brzmi to wszystko całkiem fajnie ale jak to wykonać? Jaki układ do tego zastosować?
    Proszę o pomoc.
    Paweł D.
    Lutek49
    Level 36  
    Filtr (bądź filtry) wody masz przed zbiornikiem. Ponieważ jak sam napisałeś przez zapchany filtr przedostaje się mało wody to może lepiej sprawdzać czas działania pompy. W przypadku, gdy wszystko jest drożne pompa uzupełnia w zbiorniku wodę i ciśnienie jej w pewnym ściśle ustalonym czasie (można ten czas wydłużyć ze względu na przypadek pobierania wody w domu w trakcie działania pompy), jeśli po upływie tego czasu pompa nie wyłączy się (czujnik ciśnieniowy zainstalowany na zbiorniku jej nie wyłączy) to zostanie ona rozłączona przez układ logiczny badający czas działania.
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Może też tak to działać, faktycznie często jest tak, że woda jest pobierana na bieżąco (pralka) czy też podczas mycia.
    Tylko dalej pozostaje problem (dla mnie) jak to zrobić i jaki układ zastosować.
    sysio10
    Level 15  
    Jak pilna to jest sprawa?

Napisałbym że, układ taki mogę ci wykonać, ale znowu ten post wyląduje w koszu.

Jeżeli masz pojęcie o lutowaniu to możemy wykorzystać np ATmega8
    (koszt to ok 4 zł), do tego transoptor (ok 1,5 zł), gorzej z przekaźnikiem.
    Ostatnio dopadłem bistabilne (na 8 A) po ok 12 zł w Łodzi, w Katowicach mieli S4-L-5V (4A) ale za to za 5 zł
    Pozostałe to kilka rezystorów, tranzystor sterujący

Ewentualne wodotryski (sygnalizacja dźwiękiem i wyświetlanie ilości włączeń w ostatniej godzinie) też można dodać ale podniosą koszty.

Bascoma sobie możesz pobrać ze strony producenta (wersja demo ci wystarczy), kod to popołudnie posiedzenia, mogę ci przygotować.

Pytam o termin bo do końca tygodnia mam słabo z czasem.

---
    Zapomniałbym jeszcze o zasilaczu 5V.
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Pojęcie o lutowaniu mam, ale nie mam pojęcia jak zbudować taki układ. Jeśli możesz to bardzo proszę o schemat dla mnie czas w tej chwili nie gra roli skoro od 2 m-c spędzam większość czasu w kotłowni to i kolejny tydzień wytrzymam.
    sysio10
    Level 15  
    oki - jutro rozrysuję ci schemat

Musisz tylko załatwić sobie programator do AVR

Opcja najprostsza to programator podłączany do portu LPT
    tu masz kilka informacji na ten temat

Link

ale najlepiej jeżeli masz w kompie LPT zrób sobie STK200/300
    Podłączenie czegokolwiek bezpośrednio do portu uważam za niebezpieczne dla portu równoległego

Pozdrawiam
    Sylwek
    paweldobrzanski
    Level 10  
    Rozumiem, że muszę jeszcze dodatkowo złożyć STK200/300 aby zaprogramować układ?
    Jak sobie nie poradzę to się odezwę… i będę prosił o pomoc.
    Na razie dziękuję za pomoc i będę czekał na schemat.
    Pozdrawiam
    Paweł D.
    sysio10
    Level 15  
    schemat - nie jest to picasso ale chodzi o pogląd
    Ponieważ porty są definiowalne nie ma specjalnie znaczenia do których wyprowadzeń podłącza się przekaźnik, buzzer i wyświetlacz