Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wyłączników schodowych.

15 Mar 2004 17:26 15635 5
  • Poziom 16  
    niech ktos powie jak polaczyc 2 wlaczniki swiatla zeby mozna bylo z 1 strony zapalac swiatlo a z 2 wylaczac i na odwrot...dzieki.
  • Poziom 22  
    Zgadza się temat był.
    Chodzi ci o wyłącznik schodowy.2 wyłączniki.
    przy 3 lub więcej 2schodowe + krzyzowe.
    Ja preferuję wyłącznik bistabilny + nieskończona ilość przycisków zał/wyłączających.. mieści się w puszce P3.
  • Poziom 11  
    Wykorzystując wyłączniki schodowe i krzyżowe też można wykonać układ z nieskończoną ilośćią przycisków,co jest wg. mnie zdecydowanie lepsze niż wykorzystanie przekaźnika,gdyż przekaźnik może się po prostu zepsuć a układ z wyłącznikami schodowymi krzyżowymi jest praktycznie nie do zniszczenia i pracuje bezawarayjnie przez bardzo długi czas.Poza tym układ z wyłącznikami schodowymi i krzyżowymi nie pobiera żadnej dodatkowej energii tak jak w przypadku układu z przekaźnikiem,nie występuje brzęczenie i buczenie.Stosując układ z wyłącznikami schodowymi i krzyżowymi uzyskujemy więcej korzysći niż w przypadku układu z przekaźnikiem.
  • Admin Elektroenergetyka
    kac26 napisał:
    Wykorzystując wyłączniki schodowe i krzyżowe też można wykonać układ z nieskończoną ilośćią przycisków,co jest wg. mnie zdecydowanie lepsze niż wykorzystanie przekaźnika,gdyż przekaźnik może się po prostu zepsuć a układ z wyłącznikami schodowymi krzyżowymi jest praktycznie nie do zniszczenia i pracuje bezawarayjnie przez bardzo długi czas.Poza tym układ z wyłącznikami schodowymi i krzyżowymi nie pobiera żadnej dodatkowej energii tak jak w przypadku układu z przekaźnikiem,nie występuje brzęczenie i buczenie.Stosując układ z wyłącznikami schodowymi i krzyżowymi uzyskujemy więcej korzysći niż w przypadku układu z przekaźnikiem.

Jestem tego samego zdania co kolega. Owszem nie przekreślam przekaźników bistabilnych bo czasem ratuję się nimi jak ktoś przede mną spartoli instalacje a większe przeróbki nie wchodzą w grę. Niemniej jednak, jak tylko mogę stosuje tradycyjne rozwiązania. Tak jak piszesz zwykłe krzyżowe i schodowe działają bezawaryjnie nawet po kilkadziesiąt lat, w razie awarii wymieniasz samemu łącznik za 20zł i dalej działa :idea:
    Przekaźniki są niestety dość awaryjne, szczególnie przy większym obciążeniu indukcyjnym. Pół biedy jeśli ktoś zastosuje je w rozdzielni gdzie wymiana nie stanowi problemu ale bardzo często ukryte są w puszkach górnych które dla "piękności" inwestor kazał zasłonić. No i problem :|
    Parę razy w mojej karierze dostałem zlecenie na przerobienie instalacji z nowoczesnej na tą tradycyjną. Niestety zdarza się (co zaobserwowałem), stosowanie skrętki jako sterowanie co jeszcze bardziej dodaje oliwy do ognia i komplikuje późniejsze zmiany decyzji.