Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary Rosyjski wzmacniacz grzeje sie i prawie go nie słychać

Lord Crush 11 Nov 2008 14:43 1508 11
    Lord Crush
    Level 13  
    Witam temat chyba mniej więcej opisuje mój problem.Udało mi sie uruchomić wzmacniacz wymieniłem kondensatory gdyż po włączeniu "buczał" i na samym początku robił krótkie głośne "BZZZ" :D nie bardzo wiem jak to nazwać... ale to już minęło lecz teraz wzmacniacz gra cicho i czasem sam gra głośniej a czasem prawie niesłyszalnie, zmienia kanał prawy lewy potencjometry czasem reagują a czasem nie i radiatory dosyć szybko i mocno sie grzeją:] jakiś pomysł ????
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    POTER
    Level 13  
    To że sie grzeje przy małym wysterowaniu to stawiam na zbyt wysokie prądy spoczynkowe weź sobie sprawdź napięcia na rezystorach mocy , co do słabego sygnału to może napięcie na przed wzmacniaczu nawaliło ,, podaj nazwę tego cuda to może coś więcej sie opisze,

w jakim sęsie zmieniają kanały ?? (jeżeli masz elektoniczne selektory to sprawdź je. ps i czasem nie podłączaj sygnału na gorąco bo lubią padać)
    Lord Crush
    Level 13  
    po prostu warjuje czasem gra głośniej prawy a po chwili lewy a znowu po chwili oba i tak co jakiś czas.. a nazwy niestety brak, coś niby jest napisane ale po rosyjsku i nawet nie wiem czy to to
    A rezystory mocy to które to??a po za tym to jest wymontowany sam wzmacniacz z całej wieży
    POTER
    Level 13  
    Kurcze ciężko objaśnić cokolwiek,, no ale spróbujmy moze tak po 1 to jest tranzystorowa końcówka mocy czy na jakimś scalaku jak to w wieżach przeważnie bywa??

po 2
    jeżeli tranzystorowa to ( rożnie od klasy wzmacniacza zależy) raczej z emiterów tranzystorów mocy idzie na rezystory mocy (one sa w szeregu połączone

tr---( rezystorek)----+------(rezystorek)------tr

pomiedzy rezystorami głosnik (+) a (-) do masy zasilania
    zasilacz symetryczny np. + 25v, gnd, -25v

postaraj sie opisać dokładniej
    Lord Crush
    Level 13  
    Ok juz sie temu przyglądam a co dokładniej opisac??
    POTER
    Level 13  
    Oczywiście zakładam że potencjometr masz sprawny i źródło sygnału :D??

opisz jaka to jest końcówka mocy czy jak jest zasilana czy to jest tylko końcówka mocy ( może masz tam przed wzmacniacz)

opisz co sprawdziłeś

zmierz metoda techniczna prądy spoczynkowe ( napięciena rezystorach tych wcześniej opisanych , przy braku sygnału wejściowego)
    Lord Crush
    Level 13  
    co do pierwszego ta tak :D aż tak źle to jeszcze nie jest:P

Dodano po 2 [minuty]:

kanał lewy na radiatorze trojkońcówkowe elementy KT8088A
    sprzęt ma ok 20 lat:D
    POTER
    Level 13  
    Tam masz 2 kanały oba jednakowe objawy mają??

są umieszczone na 1 radiatorze?? to beda tranzystory mocy pomiedzy nimi raczej powinien jescze być taki mały który kompensuje wpływ temperatury na wysterowanie ( zmniejsza prąd spoczynkowy)

weź sprawdź te prądy

jeźeli mocno sie grzeje to przyczyną zciszania mogą być zabezpieczenia kto wie.. zależy jak to ktos zaplanował to są takie przypuszczenia bo to takie celownie w ciemno
    Lord Crush
    Level 13  
    tak dwa kanały dwa osobne radiatory oba maja takie same objawy. wcześniej gdy chciałem podgłośnić to potencjometr w połowie wyciszał w ogóle sygnał tak samo jak próbowałem podgłośnić w urządzeniu podającym sygnał
    Dla pewności podałem inny sygnał jeszcze z kompa i jest nawet ciszej:P
    Jutro postaram sie przedstawić zdjęcia mam nadzieje że to wszystko a przynajmniej dużo wyjaśni
    POTER
    Level 13  
    Przy ściszeniu (przez sprzęt-usterkę) dźwięk jest jakiś zniekształcony ?? proponuje sprawdzić zasilanie dochodzące do tranzystorków sterujących może brakuje im zasiłu na wysterowanie ( siadające napięcie) kiedys miałem podobny problem ale to było zbyt niskie napięcie na przed wzmacniaczu i jak sie podgłaszało to na dodatek spadało w doł...
    Lord Crush
    Level 13  
    przy ściszeniu na wzmacniaczu głośniki trzeszczą i raz działa jeden kanał a raz drugi czasem oba
    POTER
    Level 13  
    Podstawa do naprawienia będą pomiary bo inaczej bez schematu to ciężko określić ;/ dobrze przejrzyj tranzystorki w układzie sterowania..

Pozdrawiam i Powodzenia