Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skala do odbiornika AGA RSZ-E

15 Mar 2004 19:20 4542 11
  • Poziom 13  
    poszukuje skan skali do tego odbiornika lub jakichkolwiek informacji w jaki sposób mozna ja zrekonstruowac . ze skali odeszła cała farba , ktoś chyba ja probował umyć
  • Specjalista elektronik
    Mam jakies radio chyba wlasnie tego typu, ale zostawilem je na wsi, dokad jezdze
    latem, tak ze dostep do niego bede mial dopiero za jakis czas; zeby sie upewnic,
    ze to takie samo radio: cztery galki - sila glosu, strojenie, pasmo, barwa dzwieku
    (zrobiona dosc ciekawie, bo cos sie przelacza w filtrach p.cz.), mozna podlaczyc
    dodatkowy glosnik i gramofon, antene raczej trzeba, bo nie ma ferrytowej, lampy
    ECH21 EF22 EF22 EBL21 i prostownicza AZ iles; zakres pokazuje wskazowka
    z prawej strony skali; na skali napisane nazwy radiostacji (kolorowo), skala podswietlana dwiema zarowkami 6.3V od gory.
  • Specjalista elektronik
    Wygląda prawie tak, jak to moje, tylko w moim ten materiał z przodu jest wyraźnie
    ciemniejszy (może po prostu się przybrudził, a może ten do zdjęcia był wybielany),
    i nie mam "magicznego oka"; Skala wygląda tak samo - na tyle, na ile ją widać
    (zdjęcie wygląda na podkolorowane, a nie kolorowe, u mnie do każdego zakresu
    na skali były napisy innego koloru, na zdjęciu tego nie ma).

Jest trochę niejasne jak z lampami - na tej stronie, co podałeś, najpierw pisze, że są
    2 EF22, a potem, że wzmacniacz p.cz. jest na jednej ECH21, a na jednym ze schematów,
    że na dwóch ECH21. U mnie są 2 EF22, tak jak na schemacie z "Radioamatora".
    Przy okazji - dzięki za namiary na schemat, nie miałem.

Drobny problem: w jaki sposób można zrobić kopię skali?
  • Poziom 15  
    Moznaby sprobowac pojwsc z nia na jakis duzy skaner (czy tez nawet dobre ksero :) ) lub do zakladu fotograficznego na kolumne reprodukcyjna.

pz
  • Poziom 37  
    Cześć!
    Ta "Aga" na fotce i na schemacie to jest popularnie zwana "Radiowęzłowa"
    gdyż jej moc wyjściowa (na układzie przeciwsobnym) pozwalała na nagłośnienie np. radiowęzła szkolnego, czy dużej świetlicy. Popularne "Agi" "domowe" nie miały tej końcówki przeciwsobnej i magicznego oka. Pracowały w nich lampy ECH 21, 2x EF 22, EBL 21 i AZ 1. Odbiorniki te były zaliczane do tzw. luksusowych a dalszymi wersjami rozwojowymi (kilku typów "Ag") były - "Syrena", "Stolica", "Wola" itp. A tak w ogóle to radio to było kopią szwedzkiej "Agi".
    Pozdrawiam!
  • Specjalista elektronik
    Ta na fotce, i na drugim schemacie, to ma lampy ECH21 EF22 EF22 EBL21 AZ1,
    i nie ma wzmacniacza przeciwsobnego - bo jest tylko _jedna_ lampa EBL21.

Pierwszy schemat jest do radia ze wzmacniaczem przeciwsobnym na 2 lampach EBL21,
    i nie ma tam EF22 - zamiast EF22 są ECH21 (w drugiej trioda służy do odwracania fazy
    sygnału podawanego na siatkę EBL21), i nie jest to radio z fotografii. W opisie (w części
    "Lampy elektronowe") coś pokręcili, bo nie pasuje do żadnego z tych schematów.

Tak przy okazji pytanie do nermal-a - skoro już wyszło na jaw, że były dwa (albo i więcej)
    mocno różne odbiorniki o nazwie "Aga" - którą ma wersję, i jeśli inną, niż ja, to jakie
    wymiary skali (szybki) - bo trzeba by się zorientować, czy będzie pasować...
  • Poziom 13  
    cyt. z www.fonar.com.pl "Na przestrzeni lat w odbiorniku wprowadzano różne modyfikacje. Tak więc poszczególne egzemplarze mogą się różnić. W pierwszym okresie produkcji większość części składowych była importowana. Z czasem zaczęto stosować coraz więcej elementów krajowych. Niektóre modele odbiornika pozbawione były magicznego oka."
    skala raczej powinna być taka sama , czesc elektroniczna ulegala zmianom!

lampy ECH21 2xEF22 EBL21 AZ1

narazie nie mam mozliwosci podania dokladnych wymiarow tej skali bo nie mam dostepu do tego radia, jest to radio mojego kumpla.
  • Poziom 37  
    W mojej "Adze" skala ma wymiary 42x10 cm.
  • Poziom 13  
    ----> preskaler

a czy miałbyś możliwość zeskanowania tej skali ??
  • Poziom 37  
    Trudna sprawa! Nie mam sprzętu a nie chcę jej "fatygowć" po "świecie", żeby nie doszło do "wypadku". Pomyślę może o metodzie fotograficznej.