Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Echo i pogłos analogowy na MN3005

bobo 11 Lis 2008 21:13 8028 10
  • Echo i pogłos analogowy na MN3005
    Jakiś czas temu, pozwoliłem sobie na zamieszczenie opisu konstrukcji echa i pogłosu, wykonanego na układach HTxx i TMxx. Dla odmiany teraz przedstawię konstrukcję wykonaną na układzie MN3005. Na początek, z tzw. grubej rury. Koszt wykonania całości to ok. 100 - 120zł, w tym cena układu MN3005 to ok. 45zł. Układ nie jest prosty w wykonaniu i wymagający dużo wiedzy i cierpliwości przy uruchamianiu. Z założenia "produkt" ma stanowić część wiekszego zestawu, stąd obudowa i czołówka są nieco partyzanckie. Jako element nośny wykorzystałem uszkodzony dysk WD, płytka drukowana jest wykonana na wzór płytki z tego dysku. Urządzenie daje nie tylko efekt echa i pogłosu ale też chorus i wiele ciekawych efektów w połączeniu z wykorzystaniem generatora LFO. Dużo uwagi należy poświęcić procesowi regulacji i doboru elementów, ale cierpliwość zostaje nagrodzona kapitalną jakością dźwięku. Dodam że, "odpalenie układu na ucho" raczej nie wchodzi w rachubę, a wręcz jest tylko stratą czasu, niestety bez generatora akustycznego ( nawet najprostszego ) , oscyloskopu i miernika uniwersalnego, nie ma co brać się za regulację. Układ zamieszczony na fotografiach jest prototypem, stąd różnice w wygłądzie płytki montażowej i schemacie. Schemat i montażówka są wersją ostateczną układu.
    Pozdrówka
    Układ oparty jest po części na produktach firm Marschal, Ibanez i własnych doświadczeniach.
    Niestety, próbek dźwiekowych nie posiadam ( pożyczyłem gitarę i jak narazie nie wiem gdzie aktualnie przebywa ) ale może kiedyś....

Fajne!
  • #2 09 Gru 2008 03:36
    Stork
    Poziom 17  

A mógłbyś udostępnić wzór PCB?

• #3 27 Sty 2009 00:45
    UQASH_84
    Poziom 9  

Witam.
    Kolego bobo, czy Twój projekt da się używać w połączeniu z mikrofonem?
    Pozdrawiam

• #4 27 Sty 2009 06:57
    bobo
    Poziom 28  

Oczywiście. Nalezy tylko dopasować żródło sygnału ( mikrofon ) do wejścia echa. Może się okazać, prawie pewne przy mikrofonie dynamicznym, że trzeba dołączyć przedwzmacniacz. W trakcie uruchamiania robiłem próby z mikrofonem elektretowym i układ działał "pysznie".
    Pozdrówka

• #5 22 Lut 2009 01:21
    Niraham
    Poziom 9  

W jaki sposób zrobiłeś tak piękne i profesjonalne "nadruki" na obudowie? Jestem zachwycony zwłaszcza cyferkami wokół gałek na potencjometrach.

• #6 22 Lut 2009 17:09
    bobo
    Poziom 28  

Na wstępie zaznaczam, czołówka jest wydrukowana na kartce papieru, co wcale nie przeszkadza aby wykonać ją na kawałku aluminiowej blachy. Wszystkie rysunki, w tym montażowe, zostały wykonane jednym programem o nazwie Visio. Na marginesie mówiąc, chyba najlepszym jaki istnieje do tego typu prac w domu.
    Pozdrówka

• #7 11 Mar 2009 14:46
    Niraham
    Poziom 9  

Wybacz bobo, że jestem tak dociekliwy, ale spytam jeszcze w jaki sposób nanieść wydruk z kartki na aluminium jak w Twojej obudowie?

• #8 11 Mar 2009 17:34
    bobo
    Poziom 28  

Opisze jak wykonać napisy, rysunki itp. na dowolnej blaszce czy to aluminiowej czy miedzianej lub innej , nawet na ""ocynku"" sie udaje. Wszystkiego czego nam potrzeba to, cierpliwość i czas oraz pomysł. Posłużę się przykładem czołówki z zasilacza który kiedyś wykonałem. Zrobię to dlatego że są tam widoczne błędy jakie popełniłem. Na pierwszej fotografii pokazany jest zasilacz bez oświetlenia sztucznego.
    Echo i pogłos analogowy na MN3005, na drugiej przy sztucznym oświetleniu Echo i pogłos analogowy na MN3005
    Teraz opis jak została wykonana. Rysunek został wykonany programem Visio, gotowy, wydrukowany na papierze kredowym i np. na blachę przeniesiony za pomocą termotransferu ( tak samo jak robi się płytki PCB ). Drukujemy drugi rysunek na zwykłej kartce i przyklejamy za pomocą kleju np. Moment Uhu, do blachy. Wiercimy lub wycinamy otwory oraz usuwamy wszelkie zadziory. Odrywamy rysunek ( papier ) na "żywca" ale nie robiąc rys na blasze. Samo przygotowanie blachy wymaga dużo pracy, mianowicie, blachę należy dokładnie przetrzeć drobnym papierem ściernym, umyć pod ciepłą wodą z pomocą detergentów i wytrzeć dokładnie benzyną ekstrakcyjną. Teraz blachę wkładamy do roztworu wodnego sody kaustycznej na ok. 15 - 30min. ( w zależności od roztworu i powierzchni blachy, czas należy dobrać dobrać doświadczalnie ), zbyt duży roztwór sody powoduje skrócenie czasu kąpieli ale powierzchnia blachy jest wytrawiona "wyspami" w jednym miejscu bardziej w drugim mniej, co psuje cały efekt. Idealna blacha po kąpieli jest jednakowo matowa na całej powierzchni. Następnie trzeba w jakiś sposób zabezpieczyć powierzchnię blachy przed utlenianiem. Na wstępie gotujemy blachę w wodnym roztworze farbki do bielizny i octu przez ok. 1 godzinę, w żadnym przypadku nie dotykamy jej palcami, stosujemy plastikową pensetę. Efekt zielonkawego odcienia na przykładowym zasilaczu to właśnie produkt wymienionego cyklu, na marginesie mówiąc może ona mieć dowolny kolor i nasycenie, w zależności od farbki jaką zastosujemy. Blachę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z detergentem. Po wysuszeniu, przenosimy rysunek omówionym sposobem ( termotransfer ). Usuwamy papier i myjemy dokładnie ale zarazem delikatnie blachę z tonerem. Moczymy przez ok. 30min blachę w occie i usuwamy resztki kredy, przez delikatne pocieranie tonera. Myjemy, suszymy i bierzemy sie za decydujący proces - lakierowanie. Lakierujemy , lakierem bezbarwnym w spray'u. Nakładamy z odległości ok. 30cm pierwszą bardzo delikatną warstwę, trzeba pokryć całą powierzchnię ale starać się nałożyć jak najmniej lakieru. Błąd zbyt dużej ilości lakieru w jednym miejscu, widać na ostatniej fotografii, nastąpiło rozpuszczenie tonera i rozmycie krawędzi rysunku.
    Echo i pogłos analogowy na MN3005
    Czekamy do wyschniecie ok.30min. i kolejną warstwe, tak jeszcze dwa razy. Po całkowitym wyschnięciu mamy czołówkę jak "palce lizać".

• #9 11 Mar 2009 17:51
    Niraham
    Poziom 9  

Hah! Genialne! Przeogromne dzięki za - chyba już nie tylko odpowiedź, ale wręcz - instruktaż! : )

• #10 06 Lut 2010 08:40
    adamlen1
    Poziom 15  

Witam, dołączam się do prośby o zamieszczenie wzoru płytki. Ciekawa konstrukcja :) Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME