Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa robota jeżdżącego (samochód na ster)

Piter94-15 11 Lis 2008 21:33 10020 31
  • Witam wszystkich!

Chciałbym pokazać wam mój projekt, który opracowałem w dość krótkim czasie (około 30 minut z przerwami). Jest nie do końca sprawny, bo prototyp.
    Planuje zrobić go na lekkiej aluminiowej podstawie.
    Będzie także sterowany zdalnie, gotowe elementy układu sterowania wykorzystam z motorówki.
    Elementy, które wykorzystałem do tej pory to:
    -dwa silniczki
    -stare baterie 7V i 9V (stare czyli już słabe)
    -kółka z samochodziku hotwheels

Zapraszam do dyskusji nad projektem.
    Uwzględnie jakiekolwiek uwagi.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 12 Lis 2008 01:48
    elvis-1974
    Poziom 16  

hmmm. wyjąłeś silniczki z motorówy, przykleiłeś do kartonu, a kcie tu projekt proponowany do dyskusji?
    To trochę tak jakbym zaplanował budowę klimatyzacji,wymontował w tym celu wentylator z komputera i zapytał co o tym myślicie-zabawne czy raczej niedorzeczne?

• #3 12 Lis 2008 14:34
    michnick
    Poziom 10  

kurde no kawal dobrej roboty ale mogles chociaz jakies spojlery dorobic bo bez przednich kolek i zadnej mozliwosci skretu niech chociaz bedzie aerodynamiczny xD

• #4 12 Lis 2008 15:03
    Piter94-15
    Poziom 9  

Napisałem wyraźnie:

Piter94-15 napisał:

Jest nie do końca sprawny, bo prototyp.

I:
    Piter94-15 napisał:

Planuje zrobić go na lekkiej aluminiowej podstawie.
    Będzie także sterowany zdalnie, gotowe elementy układu sterowania wykorzystam z motorówki.

Jak czytać nie umiecie to po co wchodzicie na takie forum?

A jak myślicie jak powstały wielkie roboty?
    Może konstruktor poskładał częsci, poskręcał i gotowe, działa?
    Niestety tak nie ma, uczymy się na błędach.
    Pomyślcie z głową, co mogę z tego zrobić za kilka dni, albo tygodni?

• #5 12 Lis 2008 16:48
    elvis-1974
    Poziom 16  

Piter94-15 napisał:

A jak myślicie jak powstały wielkie roboty?
    Może konstruktor poskładał częsci, poskręcał i gotowe, działa?

hmmm.. no ja myślę że konstruktor najpierw to przemyślał,potem narysował,następnie ocenił swoje możliwości a dopiero na końcu złapał za śrubokręt. Najwyraźniej Ty poszedłeś inną drogą. Przypomina mi to trochę zabawy Marysi z promieniowaniem -najpierw się pobawiła a dopiero potem odkryła że będzie bolało.Cóż uczyć się na błędach owszem ale nie koniecznie swoich ;)

• #6 12 Lis 2008 21:24
    Piter94-15
    Poziom 9  

Nie, nie, nie...

Nie otworzyłem tego tematu, aby ktoś mi tu robił wykłady.

Odwołując się do tego co napisałeś:
    Skąd możesz wiedzieć co robiłem zanim to wykonałem?
    Może pomyślałem "skleje pare silniczków izolacją i gotowe"?
    Nie, nie, nie!

To jest tylko test moich możliwości, a stać mnie na więcej. Zapewniam.

Wszelkie mechanizmy buduje się metodą prób i błędów. Tak też zrobiłem, myślisz że odrazu to pojechało?

Na początku do kartonu przykleiłem jedno kółko i całość ładnie się obracała. Następnie dodałem drugie i już nie ruszyło, powyginałem karton we wszystkie możliwe strony i proszę, gotowe.

Są jakieś jeszcze pytania lub komentarze do tego?

• #7 14 Lis 2008 09:49
    michnick
    Poziom 10  

Cytat:
    Nie otworzyłem tego tematu, aby ktoś mi tu robił wykłady.

No to nie wiem poco go otworzyles..

Cytat:
    To jest tylko test moich możliwości, a stać mnie na więcej. Zapewniam.

ale na wiecej w stylu doklejenie kartonu czy moze dasz w koncu jakies ramie ktore by przy pomocy 2-3 silnikow bylo w stanie zlapac przedmiot chociaz na magnes?

Cytat:
    Na początku do kartonu przykleiłem jedno kółko i całość ładnie się obracała. Następnie dodałem drugie i już nie ruszyło, powyginałem karton we wszystkie możliwe strony i proszę, gotowe.

niewiarygodne...

Cytat:
    Są jakieś jeszcze pytania lub komentarze do tego?

tak.. powaznie zajelo Ci to pol godziny z przerwami? xD ja tu widze 5 minut z tasma w reku

• #8 16 Lis 2008 10:10
    Czapek69
    Poziom 9  

dobra ja sie tam nie czepiam ;] ale w nastepnym poscie prosze cie zeby to bylo cos konkretnego :P bo z tego co wiem podlaczenie 2 silniczkow do baterii i przyklejenie do kartonu nie jest czyms szczegolnym :P poszukaj moze na necie schematow do zdalnie sterowanych zabawek i zmodyfikuj je wg wlasnego uznania :) najlepiej umieść wszystko na płytce drukowanej - unikniesz balaganu, zajmie miej miejsca i bedzie ladniej i estetyczniej wygladalo ;]

• #9 19 Lis 2008 14:24
    Piter94-15
    Poziom 9  

Teraz mój robot wygląda tak:
    I jeździ świetnie!

Polecam strone www.linkujmy.yoyo.pl
    Tam zareklamujesz swoją własną strone www

• #10 19 Lis 2008 15:02
    elvis-1974
    Poziom 16  

nooo! teraz to zupełnie co innego! ładna, stylowa taśma koloru purpurowego zamiast tego pospolitego brązu.Jak widzę wyrosło trzecie kółko i dołożyłeś klimę-no chyba że to rotor pozwalający konstrukcji latać? :D

• #11 02 Gru 2008 14:59
    tomek_programista
    Poziom 19  

Ten ster to z autka wykręciłeś?

• #12 02 Gru 2008 19:45
    kleikvcx
    Poziom 11  

Napisałeś:

Cytat:

To teraz Ja proponuje doczepić 3 -cie kółko (obrotowe) na tyle tego pojazdu aby wszystko było w górze :)

Pozdrawiam.

• #13 03 Gru 2008 19:02
    Otaku9
    Poziom 23  

(Fajne te wasze rozważania:d To o wentylatorze z ATX mnie rozwaliło :D )

Sam myślałem kiedyś nad konstrukcją własnego modelu, sterowanego zdalnie lub programowalnego.
    Kłopotem będzie napewno
    1. Układy sterowania pojazdu tzn elektronika itp.
    2. Odpowiednio lekkie części-obudowa, silniczki, zasilanie.
    3. Przekładnia mocy napędowej.
    4. Koszta.
    5. Te ciołki com piszą a nie pomagają :P
    I wiele więcej rzeczy, jeśli ktoś już do tego podchodził, to wie ile roboty go czeka.
    proponuje najpierw poszukać w google txt typu "mój pierwszy sterowania radiowego" i coś w tym stylu, o większości zagadnień.
    Aby efekty zaczęły się pojawiać musisz przejrzeć dużo info o tych projektach, najlepiej złap na gg kogoś zaawansowanego i pytaj się jak on zaczynał.
    Nie konstruuj od razu kolejnych części, to nie jest jakaś oferta kolekcjonerska gazety wyborczej. Najpierw zbierz elementy i podług nich wykonuj dalsze kroki.
    I mierz siły na zamiary, jeżeli nie potrafisz programować scalaków, to może nie podchodź do tego.
    Jeśli jesteś ograniczony dosępnością elementów, bądź urządzeń upraszczaj swój projekt.
    I przede wszystkim zbierz dużo informacji, kreśl i rysuj wszystko co może ci być potrzebne. A może uzyskasz upragniony efekt :D

• #14 07 Gru 2008 21:26
    Piter94-15
    Poziom 9  

Co do wentylatora:
    chłodzi on płytke, która znajduje się pod nim.

Korzystałem z bardzo wielu źródeł informacji na temat budowy robotów i dowiedziałem sie tyle, że nikt nie potrafi zbudować porządnego robota kołowego.
    Nadrukowałem sobie pełno materiałów. może to pomoze

Zapraszam na mój czat www.czatoteka.yoyo.pl
    Bardzo świetny czat!
    (tylko po angielsku, ale zrozumiale | wersja pl już wkrotce)

• #15 07 Gru 2008 21:42
    Verona
    Poziom 23  

Autko mi się podoba. Sam chciałem coś takiego zrobić ale dałem spokój.... Teraz mam części od modelu RC, jak bym dopadł gdzieś regulator to od razu wziął bym się za robotę.

Życzę powodzenia!

• #16 08 Gru 2008 16:11
    Otaku9
    Poziom 23  

W sumie można to próbować mocno upraszczać, np. że całe sterowanie będzie się składało do spowolnienia jednego z kółek, co spowoduje skręt w prawo lub w lewo. Idąc dalej można niedużo kombinując usprawnić samochodzik w hamowanie, tylni bieg, kręcenie się w kółko i co komu przyjdzie do głowy. Wszystko bez zaawansowanego programowania scalaków.

• #17 08 Gru 2008 17:29
    805992
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 09 Gru 2008 17:40
    Piter94-15
    Poziom 9  

Tak, płytka jest wyjęta z motorówki, ale pracuje nad lepszym układem sterowania, który będzie miał więcej kanałów. Robie też do autka rame.
    Narazie nie mam czasu na to wszystko, bo pisze strone www.

• #19 09 Gru 2008 22:46
    dyzio121193
    Poziom 16  

Mój pierwszy model to przerobienia autka na autko z gąsienicami (mogę dać zdj.) następnie wziołem sie na robienie łódek http://pl.youtube.com/watch?v=Y5O3NYJrq4k po namysłach zrobiłem ster z 3 lopatkami http://pl.youtube.com/watch?v=cjEOVG027IU i teraz czekam na okazję kupna układu do zdalnego sterowania. Od niedawna myślę nad zrobieniem przekladni do napedu mojego autka (moge dac zdj.)to częśc moich najwarzniejszych materiałow Budowa robota jeżdżącego (samochód na ster)
    I co myslicie o motorówce i o napedzie z tych zębatek

• #20 10 Gru 2008 15:56
    Piter94-15
    Poziom 9  

Nie pytaj lepiej, bo nie wiele osób na tym forum mysli.
    Oni tylko by krytykowali zamiast pomagać.

• #21 10 Gru 2008 16:41
    dyzio121193
    Poziom 16  

HEHE ale może są jakieś osoby które które znają się na rzeczy i pomogą mi w tym i tamtym... ???
    A może i Ty mi pomożesz.?

• #22 10 Gru 2008 16:49
    Piter94-15
    Poziom 9  

Ja na poczatku korzystam z gotowych materiałów, a później przerabiam je tak aby pasowały do moich potrzeb.

• #23 10 Gru 2008 18:43
    805992
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 10 Gru 2008 19:55
    Piter94-15
    Poziom 9  

Grzeje się i to bardzo!

• #25 11 Gru 2008 00:54
    dyzio121193
    Poziom 16  

Moim zdaniem grzeje sie dlatego że jest za duże napięcie albo silniki maja duży pobór prądy-(co do 2 to nie jestem pewny).

• #26 11 Gru 2008 10:20
    Otaku9
    Poziom 23  

Te silniczki to są na 1,2V :D nic dziwnego że sie grzeją.
    Zapewne nie mają wystarczającego momentu napendowego i kolega pomyślał żeby ich moc zwiększyć na siłe :D
    Konieczna jest przekładnia mocy, kup może na targu tańszą podrube lego, i na nich rozpoczynaj próby konstrukcyjne. Inaczej musisz kupić sobie klej modelarski, 0,5m2 balsy, i trybitki jakoś samemu kombinować. Proste to nie jest, ale napewno ściągające :D

• #27 11 Gru 2008 21:21
    Verona
    Poziom 23  

Też jestem amatorem (bez obrazy)... Piszesz że będzie jeszcze rama, na pewno będziesz dodawał nowe bajery, a wszystko będą ciągnąć te małe silniczki? Ze swojej strony mogę polecić rozmowę ze znajomymi/rodziną czy nie mają jakiś urządzeń niepotrzebnych, może znajdą się gdzieś mocniejsze identyczne silniki.

Na twoim miejscu kończył bym ten projekt. Jeżeli wszystko by działało to w tedy zobaczyć czy silniki nie są za słabe. W takim wypadku kupić jakieś 2 za kilkadziesiąt złotych i byłoby elegancko.

Myślałeś już na jakiej zasadzie autko będzie skręcało? Czy aparatura jest już dostosowana na obsługiwanie dwóch silników/ wyłączanie jednego z nich? No w końcu to motorówka, a nie wiem jak jest skonstruowana :)

Najlepiej byłoby zebrać jakieś starocie, stare radia, zabawki, listewki i inne śmiecie, wyposażyć się w malutka wkrętarko/wiertarkę, jakąś piłkę, śruby, klej i zrobić samemu wymarzoną ramę :D Z takich kawałków plastyku itp, mógłbyś wszystko wykroić tak by silniki były w idealnych miejscach, ładnie się trzymały itp.

Pozdrawiam

• #28 11 Gru 2008 21:39
    Piter94-15
    Poziom 9  

Zamontuje silnki krokowe od starych drukarek.
    To chyba wystarczy aby uciagnac jakies nowe bajery.
    Z czasem projekt będzie zmieniał swoje funkcje i wyglad.

• #29 11 Gru 2008 21:44
    Verona
    Poziom 23  

Jak skończysz to auto na na pewno będziesz szczęśliwy :D

Nie myślałeś może o zamontowaniu miniaturowej kamery bezprzewodowej za np. 80zł z allegro? Jak będzie dobrze jeździło to fajna będzie zabawa - zrobisz sobie jakiś tor w pokoju - podjazdy itp. Będziesz mógł leżeć w łóżku, patrzeć na TV i nim sterować :)

Ale na razie nie zaprzątaj sobie tym głowy - zajmij się podstawami :P

• #30 12 Gru 2008 11:54
    Piter94-15
    Poziom 9  

Nie mam zamiaru wkładać w projekt duzo pieniedzy.
    Narazie starcza mi to co mam pod ręką (wielkie pudło z elektroniką)