Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer KEX-M900RDS które kondensatory wymienić profilaktycz

marcins737 11 Lis 2008 21:40 3706 7
  • #1 11 Lis 2008 21:40
    marcins737
    Poziom 9  

mam serdeczną prośbę do kolegów - kupiłem samochodowy high-end w świetnym stanie zachowania ...tyle że ma to 15 lat
    a bardzo chciałbym żeby przeżyło kolejne 15 - obawiam się o elektrolity które z wiekiem lubią się wylać i narobić szkód

załączam foto fragmentu zestawu - deck kasetowy KEX-M900RDS z wbudowanym procesorem dźwięku (na zdjęciu z wyjętym mechanizmem) , zewnętrzny tuner radiowy i zewnętrzny przetwornik cyfrowo - analogowy , pierwsza fota ogólna a kolejne po zdjęciu obudowy - prośba do kolegów - które kondy należy wymienić z racji ich wieku ? bardzo proszę o wskazówki a jesli to możliwe to o zaznaczenie na foto

z góry dziękuję za pomoc

Moderowany przez Tomek Włodarczyk:

Do załączania zdjęć używaj funkcji Dodaj obrazek, zmieniłem tytuł z: "15 letni high end - które kondy wymienić ?" Regulamin punkt 11

foto ogólne:

1 7
  • #2 11 Lis 2008 22:15
    malyjasiu
    Poziom 17  

No cóż, troska całkowicie zrozumiała. O ten sprzęcik warto zadbać, nawet nie wiem, czy dzisiaj jeszcze tak porządne rzeczy robią. Sam go nigdy nie miałem, za drogi, ale kolega miał.... Niezły. A co do kondensatorów? Relatywnie do ceny ( czy może raczej wartości) całego zestawu wymiana WSZYSTKICH kondensatorów, to niewielki wydatek. A praca w zasadzie prawie ta sama... Niby jest tak, że wylewają sie kondensatory poddane obciążeniom, ale widziałem już wylane takie, co były w obwodzie wejściowym. I jeszcze jedno. Z uwagi na ogromną podaż tandetnych podzespołów, proponuję kupić wszystkie kondensatorki w pewnym, najlepiej sprawdzonym, miejscu. To będzie ze 40 % drożej, ale jak wkładac tandetne chinole, to lepiej nic nie robić.

0
  • #3 11 Lis 2008 22:44
    marcins737
    Poziom 9  

heh , jestem laikiem , potrafię się posługiwać cyną i lutownicą
    ...wszystkie kondy ?? czyli nawet takie malutkie ? w sumie to nie wiem czym na oko różni się elektrolit od nieelektrolitu :(

zaznaczyłbyś na 1 foto te które mam wymienić ?

-1
  • #4 11 Lis 2008 23:00
    malyjasiu
    Poziom 17  

No tak... Elektrolity, to te walce, opięte naokoło folią, ale u góry dekielek maja odkryty, taki aluminiowy, czesto nacięty trzema lub czterema nacieciami promieniowymi. To niby w celu ewentualnego wystrzału, ale tez nie zawsze działa:) W zasadzie wszystkie wyglądają tak samo, jedynie jest różnica w wielkości. Na każdym zdjęciu widać je jako "świecace krążki" - widok z góry... I na każdym jest napisane : pojemność i napięcie .
    np. 22 uF/16V ( napisałem u, bo tak klawiatura, ale to jest grecka litera mi, oznaczajaca mikro). Jak bedziesz kupował, to na pewno nie na niższe napięcie, raczej na wyższe - to nie zaszkodzi. Pojemność najlepiej ta sama, ale jak czegoś nie będziesz mógł znaleźć, to tez raczej większą, niż mniejszą. Byle się tylko na płytki zmieściły. Kondensatory elektrolityczne i tak mają dość dużą tolerancję, także nic złego nie uda Ci się zrobić. Powinno być to proste, nawet dla laika. Nie takiego całkiem, skoro potrafisz lutować:)

0
  • #5 11 Lis 2008 23:18
    marcins737
    Poziom 9  

a jeszcze inaczej - czy kondy na których nie widać żadnych wybrzuszeń należy wymienić ?

dzięki za dotychczasowe wskazówki , jak tylko będę miał chwilkę wolną zabieram się za spisywanie a później na zakupy ...a później już tylko odsysacz i lutownica i trochę zabawy ;)

0
  • Pomocny post
    #6 11 Lis 2008 23:33
    malyjasiu
    Poziom 17  

W zasadzie, jak nie widac wybrzuszeń, to sa sprawne. Ale jeżeli chcesz, żeby sprzęcik popracowała jeszcze "15"lat, to należy wymienic wszystkie. Zresztą po 15 latach, większość z nich ma zapewne pojemność niższą co najmniej o 30 %. Taka to już uroda elektrolitów.... A za 5 lat będą miały 30 % swojej pirwotnej pojemności. Tak że wymieniaj wszystkie. Tym bardziej, że o taki sprzęcik zadbać warto, a cena wcale nie będzie koszmarna. Zapłacisz za najdroższe około 1,5 zł, najtansze pewnie z 0,5 zł. I sam zobaczysz, że to wcale nie tyle pracy, jak sie wydaje... Znacznie trudniej płytki wyjąć, i przygotować wszystko do wymiany. Sama wymiana, to pikuś. Przyjemnej pracy, i zadowolenia z dźwięku,

-1
  • #7 11 Lis 2008 23:42
    marcins737
    Poziom 9  

bardzo dziękuję , dam znać po wykonanej pracy

...rozebranie i dostęp do płyt głównych to też w sumei drobiazg , dam radę :)

0
  • #8 21 Cze 2018 17:53
    Avelino Martorell
    Poziom 1  

Hi, do you know the value of 953 # component ? Pioneer KEX-M900RDS które kondensatory wymienić profilaktycz, this is under the motor of the panel, thanks !!!

0
  Szukaj w 5mln produktów