Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Różnicówka w starym bloku.

krenglik 11 Nov 2008 22:11 13719 25
IGE-XAO
    krenglik
    Level 10  
    Witam,
    jakie są konsekwencje podłączenia przewodu PE zza licznika w miejsce pomiędzy różnicówką a licznikiem? Schemat pokazuje poniższy rysunek.

Różnicówka w starym bloku.

Chciałbym przy okazji remontu zwiększyć bezpieczeństwo instalacji w swoim mieszkaniu.
    Obecnie bolce w gniazdkach są zmostkowane z zerem.
    Czy lepsze od obecnego stanu jest rozwiązanie z różnicówką i przewodem PE wpiętym pomiędzy licznik a różnicówkę? (dostępu do tablicy na klatce nie mam, a zakład energetyczny nie kwapi się z wymianą przyłącza). Jeśli zrobię sobie instalację trójprzewodową w domu to mam zreformowaną instalację na przyszłość.

Jeszcze jeden problem mnie nurtuje jakich złączek używacie do łączenia przewodów 4mm. Chodzi mi o jakiś porządny egzemplarz. Szukałem w Castoramie, ale są tylko drabinki i takie czarne placki - strasznie delikatne.
  • IGE-XAO
    Andrzej2n
    Level 14  
    Witam. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie , a z treści postu wnioskuje że nie jesteś elektrykiem, poproś o pomoc elektryka choćby kolegę z pracy który ma uprawnienia i na tym się zna.
    Z poważaniem Andrzej2n.
    krenglik
    Level 10  
    No właśnie kolega elektryk z pracy coś takiego podał mi jako rozwiązanie.
    Sam mam uprawnienia SEP, ale nigdy się tym nie zajmowałem jestem inż. Mechanikiem. Prosiłem o informacje praktyczne, książkę przekopałem i wiem jak powinno być podłączone, jednak chciałbym wiedzieć co jeśli podłączę tak jak napisałem.
  • IGE-XAO
    rowal
    Level 15  
    Przede wszystkim musisz wykonać uziemioną szynę wyrównawczą.Do tej szyny muszą być dołączone wszystkie metalowe elementy konstrukcji-instalacje wodne,gazowe,centralnego ogrzewania
    oraz przewód PEN.W ten sposób wyrównasz potencjały w mieszkaniu . Z szyny wyprowadź przewód PE do rozdzielnicy w mieszkaniu minimum 10mm2. Tak więc w tablicy będziesz miał już 3 przewody czyli PE N L .Dalsza rozbudowa wg zasobności portfela , jednak pamiętać musisz o spełnieniu warunku selektywnego doboru zabezpieczeń przetężeniowych.
    Androl
    Level 14  
    Witam,

Rozwiązanie z różnicówką jest lepsze; stosowane w nowych instalacjach.
    Możesz to samo zrobić z przewiodem N w mieszkaniu i za licznikiem,a przed różnicówką rozdzielić go na PE i N, to tak jeśłi chodzi o info a wykonanie powież elektrykowi jeśli chodzi o bezpieczeństwo.
    On też zastosuje odpowiednie szybkozłączki, tylko że czemu aż 4mm skoro to blok i jeszcze stary. Trochę to za duży przekrój.
    Pozdrawiam
    Andrzej2n
    Level 14  
    Jeśli naprawdę zapoznałeś się z literaturą to powinieneś wiedzieć jaką funkcję spełnia PE .A gdy przyjdą sprawdzić stan techniczny licznika , odetną prąd i na swój koszt założysz uziemienie z nowym przyłączem a trochę to kosztuje.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Andrzej2n wrote:
    Jeśli naprawdę zapoznałeś się z literaturą to powinieneś wiedzieć jaką funkcję spełnia PE .A gdy przyjdą sprawdzić stan techniczny licznika , odetną prąd i na swój koszt założysz uziemienie z nowym przyłączem a trochę to kosztuje.

A czy Kolega mógłby napisać co ma stan techniczny licznika do PE?
    Andrzej2n
    Level 14  
    Chodzi o podłączenie czego kolwiek przed licznik.
    Łukasz-O
    Nadal nie rozumie co ma do tego stan techniczny licznika.
    Jeśli rozeta piętrowa nie jest plombowana a w starych budynkach nie była to mogą naskoczyć. Nikt nie będzie robił afery jak zobaczy dodatkowy przewód PE. To nie jest ingerencja w układ pomiarowy.
    W niektórych starych budynkach gdzie WLZ-ty były wymieniane ale jeszcze starym systemem dociąga się tylko przewód ochronny i nikt nie robi z tego problemu.
    Pomijam fakt, że wszystkie tego typu prace musi wykonywać człowiek z odpowiednimi uprawnieniami, który sprawdzi stan obecnego wlz-tu i zadecyduje czy należy wymienić cały i ingerować w układ pomiarowy czy tylko wystarczy dociągnąć przewód PE.

Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, najlepsza droga to kontakt z ZE.
    krenglik
    Level 10  
    Ano przekrój duży, sam nie wiem czemu aż taki. 4mm ze skrzynki na klatce. 1,5mm w domu. Gdy wykułem kable to normalnie szok, cuda wianki ktoś bardzo sępił kabla, nic dziwnego, że żaden elektyk nie chciał się podjąć pracy. Kupa ciężkiego kucia w płycie a instalacja do wymiany, jedno gniazdko podłączone na odwrót.
    Tak czy owak sam będę musiał się z tym uporać, z przyjemnością jednak poszerze swe horyzonty. Na koniec zatrudnię elektryka na sprawdzenie instalacji. Szafkę złożyłem bez problemu Rittala - bardzo kulturalnie się składa.
    Tylko te złączki czy naprawdę drabinka do kabla 4mm wytrzyma 25A?
    Jest tak delikatna, że sztywny rdzeń rozdarł plastikową osłonkę drabinki.
    W czarnej płaskiej złączce zrywają się gwinty. Blaszki chwytające kabel mają na oko mniejszy przekrój niż kabel.
    U mnie w pracy elektryk na drabinkę 2,5mm podłącza silnik 4kW.

Dodano po 7 [minuty]:

Na pewno wpięcie PE między licznik a różnicówkę, nie spowoduje problemów na liczniku. Tak czy owak do mieszkania wchodzą dwa przewody L i N. Czy jest dla obwodu różnica czy bolce są zmostkowane z zerem bezpośrednio w gniazdku, czy za różnicówką a przed licznikiem.

Niektórzy nie rozumieją problemu:
    Nie przekładam PE z klatki do domu bo on na razie nie istnieje.
    Obecnie jest instalacja dwuprzewodowa. Chcę zrobić trójprzewodową a przewody PE podłączyć na listwie zaciskowej w szafce domowej na odcinku między licznikiem a różnicówką.
    szmarek11
    Level 11  
    Tak, tu kolega Andrzej2n ma świętą racje nie wolno ingerować w WLZ czyli między przyłącz a licznik, to należy do Z.E . Przewód PE należy pociągnąć z przed różnicówki i zrobić tak jak napisał kolega Rowal szynę wyrównawczą.
  • Helpful post
    Androl
    Level 14  
    Przewód PEN w mieszkaniu w twojej skrzynce bezpiecznikowej rozdziel na N i PE przed różnicówką i dalej w mieszkaniu możesz prowadzić przewody 3 żyłowe. w skrzynce bezpiecznikowej masz gotowe zaciski na N i PE, także nie są Ci potrzebne żadne złączki.

Dodano po 2 [minuty]:

krenglik wrote:

Czy jest dla obwodu różnica czy bolce są zmostkowane z zerem bezpośrednio w gniazdku, czy za różnicówką a przed licznikiem.

Dla układu z różnicówką tak. Nie mogą być mostkowane w gniazdku.
    krenglik
    Level 10  
    Tak też zrobiłem do szafki wchodzi z klatki przewód L i N.
    W szafce domowej.
    N rozdziela się na szynę PE, oraz N - który poprzez różnicówkę idzie na szynę N.

L poprzez włącznik główny oraz bezpiecznik główny idzie na różnicówkę a później na 6 bezpieczników.

Na koniec wszystko poukładane w trójki (L ,N i PE)*6 ,ląduje na szynie TS 35 w dolnym rzędzie w złączkach Phoenix Contact gotowe do podłączenia domowych instalacji.

Czy tak jest dobrze?

Potrzebuję porządnych złączek takich nie na listwę żeby podłączyć:

a) skrzynkę do L i N - 4mm
    b) piekarnik Bosch 3,5kW ale ma żyły 6mm (bo oprócz płyty gazowej może współpracować z elektryczną)
    Androl
    Level 14  
    Z tego co piszesz to podłączyłeś prawidłowo. Jeszcze jedna sprawa jak chcesz podlączyć ten piekarnik z takim przekrojem żył. Sprawdź czy nie masz za małego zabezpieczenia na klatce, no i przekrój żył na klatce żeby później nie było dymku ze ściany :-)
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    chomiczek21
    Level 12  
    Kol geguś ma rację gdyż nie twoim obowiązkiem jest robienie połączeń wyrównawczych dla całego budynku a obowiązkiem właściciela.Układ z rysunku będzie dzałał prawidłowo a jego jedynym mankamentem będzie brak uziemienia szyny PE (co jest dopuszczalne),a połączenia wyrównawcze to możesz sobie wykonać jako miejscowe w łazience i kuchni ,ale to nie należy już do tematu. Pozdrawiam.
    krenglik
    Level 10  
    Gdybym miał możliwość zrobienia połączeń wyrównawczych to bym zrobił.
    Mam dwa przewody w domu. Nic co jest na klatce nie ruszam.

Chciałem się dowiedzieć jak najlepiej mogę zrobić instalację, oraz jakie mogę zdobyć najporządniejsze złączki.

Nie wiem czemu rozmowa rozlała się w przestrzeń klatki i WLZ.
    Chyba jakoś nie tak zakreśliłem problem.
    Wierzcie gdybym miał możliwość załatwienia sprawy zgodnie z przepisami to bym nie zadawał pytań.

Niemniej jednak serdecznie dziękuję za pomoc.
    Uznając , że lepsze jest podłączenie PE do N bezpośrednio przed różnicówką niż mostkowanie kołka w gniazdku z N, a przynajmniej nie jest bardziej niebezpieczne. Będzie też przyszłościowa możliwość bezpośredniego podłączenia do sieci trój-przewodowej gdy mi taką zafunduje spółdzielnia.
    Czy jest ktoś kto z tą końcową tezą się nie zgadza?
    User removed account
    User removed account  
    pawelekc
    Level 11  
    Witam

Można snuć różne rozważania teoretyczne ale po co:)
    Tak naprawdę powinieneś mieć uziemiony punkt w którym rozdzielasz przewód PEN na PE i N. Uziemienie a połączenia wyrównawcze to sa dwie różne sprawy. Wiadomo że o uziemienie w bloku ciężko.
    Ale bez uziemienia moze nie działać dobrze różnicowka. Można np przewód PE podłączyć do rurki centralnego ogrzewania albo wodnej. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie ale zawsze jakieś:)

Jeśli chodzi o złaczki to polecam Ci złączki Wago. Aparaturę zabezpieczającą polecam firmy Hager. A przewod do tego piekarnika to w zupełności wystarcy 2,5mm2

Pozdrawiam
    Łukasz-O
    pawelekc wrote:
    Witam
    (...) Ale bez uziemienia moze nie działać dobrze różnicowka. (...)

Co za bzdury Kolega wypisuje...

Quote:
    Można np przewód PE podłączyć do rurki centralnego ogrzewania albo wodnej.

Wiesz co, sam się podłącz do rurki... Nie masz zielonego pojęcia a dajesz porady które mogą kosztować życie Kolegi krenglik i wielu innych osób.
    User removed account
    User removed account  
    krenglik
    Level 10  
    Heh dzięki właśnie kupiłem złączki Wago, włączam forum a tu pawelekc poleca mi je :)
    Właśnie połączenie wyrównawcze we własnym zakresie to moge sobie robić w doniczce. Miałem na myśli wykonanie ich przez ZE - na razie mogę sobie o tym jedynie pomarzyć.

Jeśli chodzi o te rurki to nie wiem skąd te pomysły jest to bardzo popularna metoda. Rurki w bloku stalowe chyba już nie wszędzie , ale rurki w ziemi właśnie wymienili na plastikowe.
    Podłączenia do wanny, kociołka gdzieś czytałem na forum, że ktoś do ramy stalowej zagrody z krowami podłączył i miał potem nadmiar mięska na święta.

Sam fakt, że obudowa pralki poprzez kontakt z wodą jest połączona z wanną a obudowa łączy się ze zmostkowanym z zerem bolcem w gniazdku nie napawa mnie optymizmem. Ale jakoś od 24 lat istnienia budynku nic nikomu się nie stało.

Jak miałem 6lat i robiłem z ojcem który notabene był elektrykiem radio wedle 18 wiecznych metod, to moim uziemieniem było wsadzenie przewodu w doniczkę.

Szanowni Państwo! apeluję o szacunek dla prądu. Jest bardziej niebezpieczny niż gaz czy ciepło bo go nie widać.
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    krenglik wrote:
    ...Szanowni Państwo! apeluję o szacunek dla prądu. Jest bardziej niebezpieczny niż gaz czy ciepło bo go nie widać.

HEH - bardzo mądre podsumowanie tematu :D
    Tak jak wykonałeś u siebie podłączenie, to u mnie funkcjonuje od około 8 lat, i różnicówka nie raz mnie wnerwiła, wyłączając prąd w niewłasciwym momencie, najczęściej podpinając kabel antenowy z kablówki, do jakiegoś naprawianego TV, dopiero izolator galwaniczny na wejściu kablówki załatwił ten problem, i problem bywa z anteną satelitarną podczas dużych deszczy.
    Niestety budynek ma 80 lat, wtedy nie znali przewodu PE, a właściciel budynku (urząd miejski) do tej pory nie wie co to takiego.

A takie podpinanie zera do rur wody lub gazu - hehehe - chyba że przez żarówkę 24V która świeci bardzo mocno, a halogen 12V upala się często natychmiast. (darmowe nocne oświetlenie)

Jest teraz godzina 4,30 i mam pomiędzy zerem a rurą gazową 7,3V, a rurą wodną 8,6V, a najwyższe napięcie jest zawsze około 21.
    gsmholik
    Level 12  
    dołączę się do tematu, bo nie rozumiem czegoś.przecież w bloku wszystkie rury co ,gazu są uziemione .jaki sens ma wyrównywanie potencjałów w mieszkaniu na poszczególnych elementach jak i tak zero zakończone jest bednarka do ziemi???
    Łukasz-O
    gsmholik wrote:
    przecież w bloku wszystkie rury co ,gazu są uziemione .jaki sens ma wyrównywanie potencjałów w mieszkaniu na poszczególnych elementach jak i tak zero zakończone jest bednarka do ziemi???

Jesteś pewien, że wszystkie rury są uziemione. W każdej chwili hydraulik zdemontuje odcinek rurki i co wtedy?
    Pamiętaj, że instalacja wyrównawcza i uziemiająca to dwie różne rzeczy.