Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie elementami ogrzewania - c.o./c.w.u.

11 Lis 2008 23:39 1815 7
  • Poziom 9  
    Witam,

Nowy jestem i proszę o wyrozumiałość. Po przejrzeniu innych, to forum wydało mi się odpowiednie do zadania pytania.

W domu mam kominek z płaszczem wodnym, który grzeje mi zarówno wodę użytkową jak i ogrzewa dom. Na zasobniku z wodą użytkową jest zamontowany termostat, który mówi kominkowi kiedy grzać c.w.u. a kiedy przełączyć zawór trójdrożny i grzać kaloryfery. Chciałbym móc sterować cyrkulacją wody użytkowej w pewnych określonych warunkach.

Zasada: Jeśli kominek jest włączony (tzn. działa jego pompa) i termostat na zasobniku ustawił zawór trójdrogowy na grzanie wody użytkowej, to wtedy włącz pompę cyrkulacyjną. Czym można najłatwiej zamodelować taką bramkę logiczną (if a and b then c). Zawór, pompa zasilane normalnie z sieci 230V.

Inna zasada, którą chciałbym zrealizować w mojej instalacji to: jeśli działa kominek (j.w.) lub temperatura w zasobniku wody c.o. (taki bufor do wymiany ciepła z płaszczem kominka) jest wyższa niż n stopni to wtedy włącz pompę cyrkulacji wody w c.o.

Dla mnie zrozumienie problemu jest proste, bo mam tę instalację już kilka lat, rozumiem, że czytając ten tekst nie wszystko musi być dla Was jasne. Napiszcie mi proszę, co musiałbym Wam podać, żebyście wiedzieli o czym mówię :)

A może całość można sprowadzić do pytania: przy pomocy jakich urządzeń można badać stan innych (włączenie, wyłączenie, napięcie, brak napięcia) i włączać prąd innym urządzeniom?

Dzięki z góry.
    Grzegorz
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Najprostszym takim urządzeniem jest przekaźnik.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Lutek49 napisał:
    Najprostszym takim urządzeniem jest przekaźnik.

Czyli np. jak chcę warunek "and" to wtedy dwa przekaźniki szeregowo a jak "OR" to równolegle?

Myślałem, że są może jakieś takie proste "urządzenia", które można programować, ale przekaźniki to też pomysł.

Podziękował
    Grzegorz
  • Poziom 36  
    Na przekaźnikach da się zbudować każdy układ logiczny tylko przy skomplikowanych układach jest to nieopłacalne z wielu powodów. Łączenie szeregowe i równoległe przy realizacji bramek logicznych za pomocą przekaźników dotyczy zarówno łączenia styków roboczych jak i cewek przekaźników. Można żądany układ logiczny zbudować ze scalonych bramek logicznych (konieczność dopasowania sygnałów) i dopiero wyjście wykorzystać do sterowania elementem wykonawczym (przekaźnik, triak, tyrystor itp.) do załączania konkretnego urządzenia.
  • Poziom 14  
    Z tego co opisałeś we wcześniejszych postach to załatwia Ci sterownik np. typu auraton (1111). Widziałem na necie za 136 zł. Podłączasz czujnik temeraturowy na kominek i podłączasz pompy do wyjść i programujesz temperatury działania. Wszystko jest opisane w instrukcji dość jasno. W przekaźnikach oprócz podłączenia zestyków musisz jeszcze podłączyć ich cewki żeby Ci działały.
  • Poziom 9  
    dzięki za odpowiedzi. spróbuję powalczyć z przekaźnikami.
    pozdrawiam