Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana oświetlenia w domofonie na IR

Curry_ 12 Lis 2008 03:34 2128 7
  • #1 12 Lis 2008 03:34
    Curry_
    Poziom 13  

Witam

Kupili w domu domofon jakiś z allegro i mam im zamontować. kwestia w tym że kupili z podświetlaniem ultra jasnymi diodami koloru niebiesko - bialego. Oświetlenie jest strasznie mocne i oślepia rozmówcę bo domofon jest zainstalowany w wąskim przejściu.

Chcem wymienić podświetlenie na podczerwień, żeby nie było widzialne dla człowieka. kupiłem jakieś diody IR o mocy 170mW ale ledwo one świecą. oświetlają elementy 1 cm od nich co najwyżej. Gdzie mogę dostać ultra jasne diody na Podczerwień stosowane w doświetlaczach do kamer? przewertowałem internet i nie mogę nic znaleźć. napięcie na diodach jest 1.24V ale to chyba jako taki standard. jest jakiś sklep z takimi ultra jasnymi diodami IR?!

z góry dzięki

pozdrawiam

Curry_

0 7
  • #3 12 Lis 2008 10:42
    puszak
    Poziom 28  

Ja podejrzewam że w kamerce jest filtr IR i dlatego tak się dzieje.

0
  • #4 12 Lis 2008 15:17
    Curry_
    Poziom 13  

chyba nie ma żadnego filtru. te diody po prostu tak słabo świecą. Nawet jak aparatem z telefonu czy innym aparatem się spojrzy na nie to się leciutko świecą. znalazłem takie didy http://www.hid.pl/product_info.php?cPath=2_35&products_id=208.

ponoć ultra jasne IR. właśnie takie jaie są stosowane w doświetlaczach. Tylko nic nie bardzo kumam tych tabel z parametrami. Może ktoś powiedzieć czy będą one dobrze świecić jak je podłącze pod 1.24 V? bo tam w tej tabeli jakoś dziwnie jest to rozrysowane. czy te diody będą dobre?

0
  • #5 12 Lis 2008 20:49
    puszak
    Poziom 28  

Teoretycznie nie będą świecić bo ich napięcie przewodzenia jest większe od podanego prze ciebie, a co do filtra IR to aparaty w telefonach cyfrówki itp. tez go posiadają. Dla zwiększenia mocy możesz zasilić diodę impulsowo.

0
  • #6 13 Lis 2008 17:29
    Curry_
    Poziom 13  

problem w tym że nijak nie mogę ich zasilić inaczej bo chcem je wmontować w domofon w miejsce starych tak żeby się zapalały tak jak tamte w czasie podglądu kamery. Stare diody byłu ultra jasne jasno-niebiesko-białe :) średnica 3 mm. czy istnieją wogóle ultra jasne diody na podczerwień? nie koniecznie muszą być 3 mm. nijak nigdzie nie mogę znaleźć niczego poza tym co podałem wyżej.

Albo inaczej. w domofonie jest 5 diod ultra jasnych niabieskawych na których jest 1,24 V. czy jest wogóle opcja żeby znaleźć i zastąpić te diody podczerwonymi tak żeby kamera widziała w ciemności, czy bez oddzielnego oświetlacza (np. obok domofonu) się nie obejdzie i lepiej dać sobie spokój?

0
  • #7 14 Lis 2008 01:16
    arekadiusz
    Poziom 20  

Moim zdaniem ma sens ,przeciez sa urzadzenia takie jak IR Iluminatory i dzialaja nawetna bardzo dalekie odleglosci
    ,ktos napisal o zasilaniu impulsowym tak chyba sa zasilane Iluminatory podczerwieni ,ale mysle ze jak dobierzesz odpowiednie diody to powinno dzialac tylko 5 diod moze bedzie zamalo sproboj te z linka LD271.
    A przy tym domofonie ta kamerka jest czarnobiala czy kolorowa,bo czarnobiale kamery takiego filtra chyba nie posiadaja

................................................................................................................

Ja mysle ze jak bedziesz mial dalej problemyz tymi diodami moglbys jeszcze dac oswietlacz podczerwieni z wlacznikiem zblizeniowym osobno nad domofonem u gory na przyklad? A z tego oryginalnego oswietlenia moglbys zrezygnowac

0
  • #8 14 Lis 2008 23:51
    Curry_
    Poziom 13  

kamera jest kolorowa ale jak podłączę diode np. do baterii to świeci i normalnie widać w kamerze tylko daje słabe światło. tak gdzieś do 10 cm oświetla.

co do osobnego oświetlacza to też bym tak zrobił. było by najprościej. ale starszy (bo to u niego w domu) marudzi że będzie brzydko wyglądało (fakt). gdybym ja to miał robic to nie kupił bym domofonu tylko judasz z kamerą a oświetlenie dał oddzielnie za szybką w drzwiach. no ale kupili sobie bez pytania i teraz trzeba kombinowac.

0