Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rezystancja woltomierza

rubin08 12 Lis 2008 03:52 8745 10
  • #1 12 Lis 2008 03:52
    rubin08
    Poziom 9  

Jaką rezystancje wewnętrzną ma w zaokrągleniu woltomierz mierząc wartość skuteczną w zakresie -12 do 12 V??

0 10
  • Megger
  • #2 12 Lis 2008 06:30
    Czesiek
    Poziom 28  

A może podasz typ tego woltomierza, bo nie jesteśmy wróżkami. Multimetry cyfrowe mają zwykle rezystancję wejściową 10Mom, V640 ma 100Mom, a tablicowy może mieć 1kom/V.

0
  • Megger
  • #3 12 Lis 2008 09:11
    Darektbg
    Poziom 21  

rezystancja woltomierza może być podana w trojaki sposób:
    -prąd pobierany przez woltomierz np. 30 mA dla wartości wskazania odpowiadającym zakresowi (nie zależy wtedy od wartości napięcia wybranego zakresu i ma stałą wartość, ale zgodnie z prawem ohma zmieni się jego rezystancja)
    -ohm/V np. 1 kΩ/V
    -rezystancja woltomierza przy maksymalnym wychyleniu. Np. 30KΩ dla zakresu 30V co daje 1 kΩ/1V.

Najwygodniejszy jest pierwszy i drugi sposób. Na każdym woltomierzu powinna być podana informacja na temat jego rezystancji w jeden z podanych sposobów. Osobiście najczęściej spotykam się poborem prądu 30mA dla woltomierzy magnetoelektrycznych.
    Jeżeli nie masz informacji na ten temat(np. nalepka zdarta, to możesz ją sam wyznaczyć, jednak będzie to obarczone błędem systematycznym)

0
  • #4 12 Lis 2008 15:54
    rubin08
    Poziom 9  

Musze przeprowadzić symulacje w LTSpice - znacie?? I nie mogę zmierzyć napięcia - bo tylko można mierzyć na węzłach-bezsens, wiec chce podłączyć równolegle rezystor (nie wiem jaki) i sprawdzić napięcie na nim. Mam dwie szeregowo połączone diody LED i mam zmierzyć napiecie na każdej z nich. Jaką rezystancje wewnętrzną woltomierza mam wybrać?? Dokładniej prosze

0
  • #5 12 Lis 2008 16:45
    tzok
    Moderator Samochody

Ze względu na sposób symulacji tak prąd jak i napięcia można odczytywać tylko na węzłach... w czym Ci to przeszkadza?

Doczytaj sobie na temat napięcie - potencjał i wyciągnij stosowne wnioski... żeby wyznaczyć spadek napięcia na jakimś elemencie, wystarczy znać potencjały na jego wyprowadzeniach - czyli zmierz potencjał na jednej nóżce diody i na drugiej nóżce diody, odejmij od siebie te wartości i dostaniesz spadek napięcia na diodzie... oj nie uważało się na lekcjach :evil:

Rezystor i tak musisz włączyć w szereg z zasilaniem, nie wiem jak model w Spice, ale dioda bez niego by się spaliła. Dla 2 czerwonych diod połączonych szeregowo i zasilania 12V daj rezystor 220Ω (da to prąd ~30mA przy ~3V spadku napięcia na każdej diodzie).

0
  • #6 12 Lis 2008 16:51
    rubin08
    Poziom 9  

Jasne żebym tak zrobił, ale ten program na takie akcje nie pozwala. Po drugie nie chodzi o jedną wartość (obliczył bym w pamięci) tylko o cała charakterystyke diody - wiec o bawieniu sie w plusy i minusy nie ma mowy.
    dajecie jakąś przykładową rezystncję, którą może miec taki woltomierz i przestańcie sie wreszcie mądrować, wiem co robie. Byłbtm wdzieczny za pomoc

0
  • #7 12 Lis 2008 18:06
    Darektbg
    Poziom 21  

rubin08 napisał:

dajecie jakąś przykładową rezystncję, którą może miec taki woltomierz i przestańcie sie wreszcie mądrować, wiem co robie. Byłbtm wdzieczny za pomoc

Proponuje przede wszystkim troche spokojniej ;). Widocznie nie czytałeś uważnie mojego postu :|
    Cytat:

Osobiście najczęściej spotykam się poborem prądu 30mA dla woltomierzy magnetoelektrycznych.

A jak to zamienić na rezystancje? A no z prawa ohma R=U/I

Dodam jeszcze, że dla woltomierzy cyforwych rezystancja jest dużo większa niż u ich analogowych odpowiedników - rzędu kilku Mohm

Pokombinuj jednak z obliczeniami, bo nawet nie wiesz jaki woltomierz symuluje program, co wprowadzi Ci ogromne błędu(rezystancja może się różnić o kilka rzędów wielkości)

0
  • #8 12 Lis 2008 18:15
    tzok
    Moderator Samochody

Darektbg napisał:
    Pokombinuj jednak z obliczeniami, bo nawet nie wiesz jaki woltomierz symuluje program, co wprowadzi Ci ogromne błędu(rezystancja może się różnić o kilka rzędów wielkości)
    Program nie symuluje woltomierza tylko podaje potencjał wskazanego węzła względem wspólnej masy, ten "pomiar" nie wprowadza żadnych zaburzeń do układu.

0
  • #9 12 Lis 2008 18:19
    Darektbg
    Poziom 21  

To w takim razie przepraszam za wprowadzenie w błąd. Tym prościej można policzyć napięcie(różnica wartości potencjałów).

1
  • #10 14 Lis 2008 03:24
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

To czego szukasz to się nazywa źródło napięciowe sterowane napięciem o symbolu symulacyjnym E. A jeżeli musisz uwzględnić też rezystancję woltomierza to równolegle do zacisków sterujacych źródła sterowanego dajesz np. rezystor 10 MΩ (typowa wartość rezystancji wejściowej cyfrowych mierników uniwersalnych).

W zapisie tekstowym Spice wygląda to tak

Exxxxx N+ N- NS+ NS- K

xxxxx - numer źródła
    N+ - zacisk (węzeł) wyjściowy dodatni
    N- - zacisk (węzeł) wyjściowy ujemny
    NS+ - zacisk (węzeł) sterujący dodatni
    NS- - zacisk (węzeł) sterujący ujemny
    K - wzmocnienie

Zawsze spełnione jest równanie

V(N+)-V(N-)=K*(V(NS+)-V(NS-))

gdzie V(N) oznacza potencjał węzła N.

Jeżeli uziemisz węzeł np. N- to na N+ będziesz miał szukane napięcie pomiędzy dwoma punktami.

Źródło takie trzeba tylko obciążyć jakąś rezystancją np. 1k by można było odczytać napięcie wyjściwe.

Przykładowy schemacik diody 1N4001 połączonej szeregowo z diodą LED i sterowane z przestrajanego źródła prądowego.

rezystancja woltomierza

i wyniki (napięcia na poszczególnych diodach i ich suma).

rezystancja woltomierza

-1
  • #11 14 Lis 2008 11:31
    tzok
    Moderator Samochody

On chce wyznaczyć charakterystykę tych diod (tylko nie napisał jaką) i nie potrafi mierzyć w tym programie spadku napięcia na diodzie.
    Chce mierzyć napięcie na szeregowym rezystorze przy pomocy "woltomierza" dostępnego w programie i pyta o jego rezystancję - na co dostał odpowiedź, że jest nieskończona.

1