Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję schematu myszki Razer Diamondback!

Damek_90 12 Nov 2008 17:02 2719 10
 • #1
  Damek_90
  Level 10  
  Witam wszystkich, jako że jestem nowy chciałbym sie przywitać -
  Dzień dobry :D

  Przechodząc do sedna sprawy - jak w temacie poszukuję schematu do myszki Razer Diamondback. W zasadzie nie potrzebny mi jakiś szczegółowy rysunek techniczny, zależy mi tylko na tym, aby wskazywał jaki kolor przewodu do jakiego bolca. Jeżeli to mogło by pomóc to to jest dokładnie Razer Diamondback Chameleon.

  No, chyba że ktoś się stąd bardzo na tym zna i bez schematu by mi pomógł ;) - byłbym bardzo wdzięczny.

  Jest też opcja, że jeżeli ktoś ma tego typu myszkę (zepsutą/otwartą), to byłbym wdzięczny za fotkę układu w miejscu gdzie jest podłączony przewód.

  Z góry bardzo dziękuje :)
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  W zasadzie bez schematu też nie powinneś mieć problemu. Myszka jest USB, czyli cztery przewody. Dwa z nich mozna ustalić bez problemu, to zasilanie. A dwa pozostałe, D+ i D- nawet jak pomylisz to nic się nie stanie, nie będzie myszka działała. Zamienisz ewentualnie miejscami i po kłopocie.
 • #3
  Damek_90
  Level 10  
  Tam jest 5 przewodów, z czego położenie jednego znam (z tego co sie orientuję jest to masa od zasilania - taki bez ogumienia.

  Zauważyłem również (jeżeli to w ogóle będzie miało jakieś znaczenie), iż jeden lut (z drugiej strony układu) z tych pięciu bolców ma kształt kwadratu.

  tronic1 mógłbyś mi jakoś tak (chociażby w Paincie :) ) rozrysować które to są te 'bezproblemowe' napięciowe? Tzn. Twoja wypowiedź zabrzmiała jakby ich położenie było Ci na 100% znane. Dobrze by jeszcze było jakbyś mi przekazał jakich są one kolorów (te dwa napięciowe). Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam!

  Dodano po 10 [minuty]:

  Dodaje jeszcze prosty rysunek mojej roboty przedstawiający do czego już doszedłem :D

  Poszukuję schematu myszki Razer Diamondback!
 • Helpful post
  #4
  tronic1
  IT specialist
  Może być 5 przewodów, 5-ty to "ekran". He, mam taką myszkę ale jeszcze jej nie rozbierałem, już chyba czwarty rok służy bezproblemowo. Ale, po pierwsze kolory mogą być inne, a po drugie jak masz rozebraną myszkę to ustalenie zasilania nie powinno sprawiać problemów." + "zasilania będzie pewnie połączony z biegunem "+" elektrolitu a "-" z minusem elektrolitu. "ekran" może być połączony z " - ". Zakładam że znasz rozkład przewodów we wtyku USB ?
 • #5
  Damek_90
  Level 10  
  Niestety nie. Miałem ją w ogóle wysłać do gwarancji, ale paragon gdzieś mi się zapodział. Usterka polegała na złamanym kablu. Postanowiłem więc ją sam naprawić. Rozebrałem i wyjąłem kostkę, a z niej kable nie zapisując uprzednio kolejności. Wiem, debil ze mnie, ale jakiś rozkojarzony byłem...

  Da się coś jeszcze zrobić? Od razu zaznaczam, że nie jestem elektronikiem i trochę trudno mi jest zrozumieć twierdzenie typu '

  " + "zasilania będzie pewnie połączony z biegunem "+" elektrolitu a "-" z minusem elektrolitu'

  Wiem, co to jest elektrolit itp. ale w odniesieniu elektroniki ma to zapewne nieco inne znaczenie niż w chemii z ogólniaka :D.
  Tak w ogóle to dzięki za zainteresowanie się tematem ;)
 • #6
  tzok
  Moderator of Cars
  Na zasilaniu masz kondensator elektrolityczny o oznaczonej polaryzacji, dzięki niemu i multimetrowi na zakresie omomierza/testera ciągłości ustalisz który piny to + a który -. Przewód ekranujący - ten bez izolacji, zapewne połączony będzie z metalową osłoną wtyku USB, a na płytce z V-.
  Pinout złącza USB jest ogólnodostępny, więc przy pomocy tabelki i miernika bez problemu ustalisz który przewód V+, V-, D+ i D-. Na płytce będziesz znał położenie V+ i V- (zasilanie) więc pozostaje Ci dopasowanie D+ i D- - ich zamiana nie jest groźna.

  Nie zapominaj, że to jest dział serwisowy, więc minimum wiedzy z zakresu elektroniki jest tu wymagane.
 • #7
  Damek_90
  Level 10  
  Minimum to ja posiadam, zresztą zależy co określa się przez to 'minimum'.

  A na płytce nie ma oznaczeń typu V+ czy V-. Są tylko (oczywiście obok tych bolców) R10, L2 i L3, a cała kość to J1.
 • #9
  Damek_90
  Level 10  
  Ok, miernik mam i chyba rozumiem o co chodzi :D. Jak mi sie uda/nie uda dam znać.

  Dzięki
 • #10
  tronic1
  IT specialist
  W razie czego lepiej zapytaj jak będziesz miał wątpliwości. No i do roboty. Później sprawdź 3 x zanim podłączysz.
 • #11
  Damek_90
  Level 10  
  Słuchajcie ludzie, udało mi się ;]. Wiem, że sporo to trwało, ale dosłownie dopiero przed chwilą do tego usiadłem. Oczywiście bez waszej pomocy w tej chwili kupowałbym nową myszkę :E.
  tronic1 znalazłem ten kondensator, ale bezpośrednie połączenie miał tylko jego plus. To tak jak napisałeś było zasilanie. Z drugim miałem na początku problem, ale na logikę wziąłem fakt, że od tego zasilania prowadzi nieco grubsza ścieżka niż od innych. Jako, że była tylko jeszcze jedna takiej grubości, to stwierdziłem, że jest to masa. Datę jak radziłeś strzelałem i trafiłem za pierwszym razem :]. Teraz tylko mam dylemat - kupić do tego nową kostkę i wtyki żeńskie, czy po prostu odlutować całe gniazdo i podlutować bezpośrednio? Gdyby nie fakt, że w elektronicznym, który mam pod nosem nie ma takich elementów to bym od razu montował na starym wtyku nową kość, ale właśnie nie ma, a nie chce mi się specjalnie jeździć po mieście w poszukiwaniu tych części albo kupować ich na Allegro :]. Powiedzcie mi tylko czy to będzie jakaś różnica jak dolutuję te przewody bezpośrednio?

  PS. Co do rozmieszczenia w kablu USB wzorowałem się tym obrazkiem z wikipedii :E:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Usb (Transmisja Elektryczna). Całe szczęście, że rozmieszczenie nie było inne niż na tym 'schemacie'

  Pozdrawiam was!

  EDIT:

  Jasny gwint, teraz to już chyba kategorycznie zjeb.łem. Próbując przylutować te przewody uszkodziłem jedno małe coś (dokładniej to po prostu się rozpadło w środku, prawdopodobnie od nagrzania). To jest chyba kondensator, bo obok na płytce jest napisane 'C10'. Łączył on Ekranowanie z resztą układu. Jak myślicie, będzie działać bez niego albo czy możliwe jest dostać takie coś i przylutować w domowych warunkach?

  EDIT2:

  Dobra, zrobiłem tak - miejsce kondensatora (or such) po prostu zacynowałem i jest gitara (przynajmniej jak na razie). Mysz już złożona i sprawna ;]