Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebna mi pomoc przy doborze aku.

chelmik 12 Nov 2008 18:33 902 2
 • #1
  chelmik
  Level 10  
  A jeżeli chciałbym kupic akumulator do skutera bez alternatora , to lepszy bedzie żelowy czy zwykły? Chodzi mi tutaj bardziej o to iż odpalam skuter tylko z akumulatora a obecnie temperatura nie służy temu. Co byście mi doradzili?
 • #2
  kosmi
  Level 16  
  Ale w skuterze masz alternator? Bo jak nie to czym zasilasz światła i skąd tam masz rozrusznik?


  Wszelkie potrzebne informacje na temat akumulatora:

  Żelowy jest lepszy, bo nie wylewa się nic z niego, za to wyższe napięcie z alternatora/prądnicy może zmniejszyć jego żywotność. Niektórzy używają takich akumulatorów ponad 5 lat i jest ok. Na zimę chować do ciepłego schowka i ładować co miesiąc - to mu dobrze zrobi.

  Kwasowy (typowy) akumulator jest odporniejszy na przeładowania ale ciekły kwas może wylać się i wypalić dziurę w nogawce. Pewnie w okresie zimowym również lepiej czułby się w ciepłym schowku, podładowany od czasu do czasu tak jak żelowy.

  Ważne:
  akumulatory ołowiowe nie tolerują rozładowania, nie ma w nich efektu pamięci jak w NiCd. Najlepiej jak utrzymuje si ę na nich stałe napięcie i doładowuje na bierząco każdy ubytek energii. Jak rozładujesz kwasówkę poniżej 10V to licz się z jego wymianą, lub poważną utratą pojemności.

  To tyle.
 • #3
  goniec20
  Level 13  
  Wydaje mi się że w tym przypadku lepszy będzie żelowy.