Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zestawem Creative Inspire A500 - głuche dudnienie

12 Lis 2008 19:33 3008 4
  • Poziom 2  
    Witam! Przychodzę na to forum z problemem i prośbą o pomoc.

Niedawno kupiłem zestaw głośnikowy 5+1 Creative Inspire A500. Podłączyłem do komputera trzema minijackami, głośniki grają jak trzeba, problem dotyczy pilota na kablu, na którym zainstalowano potencjometr włączający zasilanie i regulujący siłę dźwięku.

Podczas podłączania i instalacji nie zauważyłem niczego niepokojącego. Po jakimś czasie okazało się jednak, że każde, nawet najmniejsze trącenie pilota, skutkuje głośnym, głuchym dudnieniem z subwoofera. Dudnienie nie zależy od ustawionej siły głosu, tylko od pozycji pokrętła basowego w subwooferze (więcej basu = głośniejsze dudnienie). Po zadudnieniu z subwoofera słychać czasem brzęczenie. Kilkukrotne poruszanie pilotem (kablem) sprawia, że kolejne dudnienie jest coraz słabsze, aż zanika zupełnie. Poruszanie pilotem pomaga także przy wyłączonych głośnikach, po ich włączeniu poruszenie pilota nie wywołuje hałasu. Problem powraca po 30-60 minutach, im dłużej czekać tym bardziej hałasuje.

Przykład generowanego hałasu jest tutaj: http://tomash.poleska.net/lomot.wav - w oryginale brzmi to bardziej głucho i dudniąco.

Postanowiłem spakować głośniki i zawieźć do serwisu, ale gdy wszystko było już złożone, podłączyłem je jeszcze do gniazdka i... wszystko było OK - kilka godzin bez żadnego efektu. Ponownie rozłożyłem zestaw, ale w celach testowych podłączyłem tylko dwie satelitki (lewy+prawy). Pierwszego dnia wszystko było cicho (ruszanie pilotem bez efektu), drugiego zaczęło po cichu dudnić, czwartego było już po staremu.

Subwoofer stoi przed komputerem, kable nie przechodzą z tyłu komputera, satelitki stoją po bokach monitora CRT w odległości jakichś 30 cm, zasilacz zestawu jest podłączony do gniazdka, komputer z monitorem do listwy zasilającej. Nie wiem, co jeszcze może mieć znaczenie.

Proszę o informację, co może być przyczyną takiego problemu i czy coś z tym mogę zrobić, czy zanieść zestaw do serwisu. Obawiam się, że tam mogą mieć problem z odtworzeniem problemu.

Z góry dzięki za pomoc!
    Tomek
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    Może to mieć jakiś minimalny wpływ na miejsce podłączenia warto by było to sprawdzić w innym budynku o innej instalacji elektrycznej choć ta ewentualność jest najmniej prawdopodobna. Szczerze to nie mam pojęcia co to może być skoro sytuacja się powtarza w takich odstępach czasowych można podejrzewać zimne luty lub coś z samą elektronika albo sygnałem wejściowym podaj sygnał np z mp3 albo innego źródła zobaczysz czy problem występuje nadal. Więcej nie warto robić tylko pakować i do serwisu każda Twoja próba poza sprawdzeniem zestawu na innej konfiguracji niż masz teraz może być już ingerencją w zestaw a co za tym idzie zachodzi konieczność rozkręcenia i zajrzenia do środka a to narusza gwarancję. Jeszcze jedno zostaw zestaw na jakiś czas niech nic nie gra i zobacz czy w czasie jak nic się nie rusza potencjometrem dzieją się jakieś cuda.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 18  
    Kolega wymienił już prawie wszystkie możliwe przyczyny. Pozostaje sprawdzić czy masz "wyzerowane" gniazdko sieci elektrycznej.
  • Poziom 2  
    Wtyczka jest płaska, bez uziemienia. Dziękuję za odpowiedzi, zawiozę sprzęt do serwisu.
  • Poziom 16  
    mam ten sam problem jak porusze kablem od pilota strasznie buczy i trzeszczy