Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Propagacja fali 433MHz. Zdalne sterowanie na modułach vellemana tx/rx 433N.

12 Lis 2008 21:17 2240 5
  • Poziom 11  
    Witam
    Zbudowałem proste zdalne sterowanie na modułach vellemana tx/rx 433N, (wiem wiem nie powinno się używać tego pasma, ale kupiłem więc zostało)sterowe przez procesorki Atmega-Attiny. Narazie transmisja jest przez usart, więc niezbyt dla takich modułów ale działa. Problemem jest propagacja fali e-m, gdy autko jest podniesione gdzieś na wysokość 1,5m to zasięg wynosi około 50-70 metrów najmniej, jednak gdy autko jest przy ziemi to drastycznie spada do około 20m. Anteny to druciki ćwierćfalowe.
    Pytam się czy karoseria autka musiała by być metalowa u podstawy anteny(nie wiem dokładnie o co chodzi ale o jakąś przeciwwagę), oraz co powoduje że przy samej ziemi fale się tak bardzo osłabiają, oraz jak temu zaradzić.
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Antena im wyżej tym lepiej.
    Ogólnie dla częstotliwości VHF i UHF fale rozchodzą się przyziemnie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

slawek-matyl
    Cytat:
    Pytam się czy karoseria autka musiała by być metalowa u podstawy anteny(nie wiem dokładnie o co chodzi ale o jakąś przeciwwagę), oraz co powoduje że przy samej ziemi fale się tak bardzo osłabiają, oraz jak temu zaradzić.

Wydaje mi się , że Twoje kawałki ¼λ drucików , są jakoś źle wykonane.

Jeżeli masz taką dużą różnicę w poziomie sygnału to trzeba by zastanowić się nad koncepcją zainstalowania innej anteny.

Gdy autko ma jakiekolwiek metalowe części to proponuję w tej płaszczyźnie (metalowej) zainstalować antenę typu ¼GP. Długość promiennika na 433MHz to 16,5cm.

Podniesienie autka na 1,5m wysokości , powoduje to , iż dotknięciem ręki (trzymanej za auto) następuje wzrost sygnału poprzez "lepszą" masę.
    Na odległości 50m czy 100m , NIC wspólnego nie ma z tzw. propagacją tylko z nie dopasowaną anteną.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Długoś anteny powinna wynośić tyle:

L=(c/(2*f))*(1- (0,3)/(ln(c/(2*f*d))))
    c-prędkosć fali w osrodku
    f-częstotliwośc w Hz
    d-srednica druty z jakiego wykonana jest antena

Dla twojegu układu
    f=433920000 Hz
    c=299792458 m/s
    i jeżeli
    d=0,0012 m
    to L=16,35724678 cm
  • Poziom 11  
    Zastanawiam się nad zrobieniem anteny półfalowej, może polepszy się zasięg. Dodam że autko ma metalowe są tylko śrubki i silnik, reszta sam plastik. Również do nadajnika zastanawiam się nad półfalową. Co o tym sądzicie??. Moje ostatnie pytanko to czy mam odliczyć długość około tak 0,5-1 cm na długość nóżki odbiornika oraz kawałka ścieżki na płytce??
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    slawek-matyl napisał:
    Zastanawiam się nad zrobieniem anteny półfalowej, może polepszy się zasięg.

Na skomplikowany sposób jej dopasowania , NIE polecam.
    Cytat:
    Dodam że autko ma metalowe są tylko śrubki i silnik, reszta sam plastik.

Na to też jest wyjście. Instalujesz antenę (promiennik) np. na dachu samochodziku a od dołu tego dachu i masy anteny , wyklejasz jakąkolwiek folią miedzianą lub aluminiową . W sprzedaży są folie aluminiowe jedno stronnie przyklejane.
    Cytat:
    Również do nadajnika zastanawiam się nad półfalową. Co o tym sądzicie??.

Bez obrazy , ale nie jesteś wstanie wykonać prawidłowo anteny ½λ.
    Cytat:
    Moje ostatnie pytanko to czy mam odliczyć długość około tak 0,5-1 cm na długość nóżki odbiornika oraz kawałka ścieżki na płytce??

TAK. Jak najbardziej logicznie pomyślane.

Pozdrawiam.