Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z zestawem Creative Inspire A500 - głuche dudnienie

12 Nov 2008 21:45 1466 1
 • Level 2  
  Witam! Przychodzę na forum z problemem i prośbą o pomoc.

  Niedawno kupiłem zestaw głośnikowy 5+1 Creative Inspire A500. Podłączyłem do komputera trzema minijackami, głośniki grają jak trzeba, problem dotyczy pilota na kablu, na którym zainstalowano potencjometr włączający zasilanie i regulujący siłę dźwięku.

  Podczas podłączania i instalacji nie zauważyłem niczego niepokojącego. Po jakimś czasie okazało się jednak, że każde, nawet najmniejsze trącenie pilota, skutkuje głośnym, głuchym dudnieniem z subwoofera. Dudnienie nie zależy od ustawionej siły głosu, tylko od pozycji pokrętła basowego w subwooferze (więcej basu = głośniejsze dudnienie). Po zadudnieniu z subwoofera słychać czasem brzęczenie. Kilkukrotne poruszanie pilotem (kablem) sprawia, że kolejne dudnienie jest coraz słabsze, aż zanika zupełnie. Poruszanie pilotem pomaga także przy wyłączonych głośnikach, po ich włączeniu poruszenie pilota nie wywołuje hałasu. Problem powraca po 30-60 minutach, im dłużej czekać tym bardziej hałasuje.

  Przykład generowanego hałasu jest tutaj: http://tomash.poleska.net/lomot.wav - w oryginale brzmi to bardziej głucho i dudniąco.

  Postanowiłem spakować głośniki i zawieźć do serwisu, ale gdy wszystko było już złożone, podłączyłem je jeszcze do gniazdka i... wszystko było OK - kilka godzin bez żadnego efektu. Ponownie rozłożyłem zestaw, ale w celach testowych podłączyłem tylko dwie satelitki (lewy+prawy). Pierwszego dnia wszystko było cicho (ruszanie pilotem bez efektu), drugiego zaczęło po cichu dudnić, czwartego było już po staremu.

  Subwoofer stoi przed komputerem, kable nie przechodzą z tyłu komputera, satelitki stoją po bokach monitora CRT w odległości jakichś 30 cm, zasilacz zestawu jest podłączony do gniazdka, komputer z monitorem do listwy zasilającej. Nie wiem, co jeszcze może mieć znaczenie.

  Proszę o informację, co może być przyczyną takiego problemu i czy coś z tym mogę zrobić, czy zanieść zestaw do serwisu. Obawiam się, że tam mogą mieć problem z odtworzeniem problemu.

  Z góry dzięki za pomoc!
  Tomek
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • User removed account