Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie siatki 2 mierzyć względem katody? czy masy ?

12 Lis 2008 22:44 2012 3
 • Poziom 16  
  Bardzo krótki temat. A mianowicie, czytając książkę Lampy Elektronowe w aplikacjach audio, natknąłem się na obliczenia rezystora siatki drugiej i kondensatora, które mają za zadanie obniżenie napięcia zasilającego, przykładowo 280 V do wartości przykładowej 250 V. I wzór wygląda tak:

  Rs2= (Ea-Us2-Uk)/Is2 czyli wychodzi na to ze napięcie S2 musi być mierzone względem katody? Czy jakiś błąd sie zakradł?Czyli jeśli mam napięcie katody 15V to S2 mierzone względem masy musi być równe 265? Bo muszę powiedzieć, że zawsze mierzyłem wszystkie napięcia względem masy układu, a w myśl tego wzoru miałem napięcie na S2 zawsze mniejsze o wartość napięcia katodowego.

  A druga sprawa, czy jeśli zamiast rezystora katodowego na którym traci się w moim układzie około 1W, zastosuję minus automatyczny, to zyskam ten 1W mocy wyjściowej?
 • Pomocny post
  Admin Grupy Retro
  -> Pierwsza sprawa
  Napięcie anody i siatki ekranującej mierzymy względem katody lampy. Jeśli na Rk nie tracisz zbyt dużo napięcia, to możesz mierzyć względem masy - odchył kilkuwoltowy jest do pominięcia.

  -> Druga sprawa
  Ten 1W przestanie się wytracać w postaci ciepła oraz wzrośnie napięcie na elektrodach lampy. Jeśli jest to układ SE, uzyskasz wzrost mocy wyjściowej o ok. 0,5W - gdyż sprawność układu SE z pentodą wynosi 50%
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  dzidenss napisał:


  A druga sprawa, czy jeśli zamiast rezystora katodowego na którym traci się w moim układzie około 1W, zastosuję minus automatyczny, to zyskam ten 1W mocy wyjściowej?


  Rezystor katodowy to właśnie minus automatyczny. Zapewne masz na myśli polaryzację stałą. Wzrost mocy w większości przypadków będzie niewielki lub żaden, wszystko zależy tu od rodzaju lampy i kształtu jej charakterystyk. Poza tym przy projektowaniu stopnia końcowego uwzględnia się rodzaj polaryzacji, dlatego jeśli rezygnujesz z polaryzacji automatycznej, musisz obniżyć napięcie zasilania o wartość spadku napięcia na oporniku katodowym*, aby zachować te same warunki pracy. Przy nieobniżeniu napięcia zasilania, lampy ekranowane (tetrody, pentody) mogą wprowadzać większe zniekształcenia nieliniowe, a triody mogą mieć przekroczone Uamax, gdyż ich napięcie polaryzacji wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt, a nawet więcej woltów.

  * w przypadku pentod małej mocy o dużym nachyleniu może to nie mieć znaczenia. Różnica kilku woltów w napięciu zasilania jest do pominięcia. Jednocześnie w przypadku tych lamp polaryzacja stała praktycznie nie ma zalet (oczywiście dla wzmacniacza w klasie A).
 • Poziom 16  
  Dziekuje za odpowiedz :)