Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[President Taylor 1] Odbiór w FM przesterowany

13 Lis 2008 00:09 1209 7
 • Poziom 11  
  Witajcie!
  Mam następne pytanie dotyczące mojego cb radia. Moich kolegów z baz w modulacji AM słyszę idealnie czysto. Niestety gdy przejdziemy na fm'y oni słyszą mnie świetnie, a ja niestety słyszę ich z takimi nieprzyjemnymi przesterwaniami/trzaskami. Często pomaga skręcenie micgain'a po ich stronie, ale niestety nie zawsze.

  Powiedzcie mi proszę co może być nie tak w tym moim radyjku ?

  Dodam że radio jest zestrojone w "0" z dokładnością do ok. 100Hz.

  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Na 99% jest źle zestrojony obwód "detekcji Fazy" w końcowym torze II p.cz. .

  Trzeba pokręcić , jeden obrót w lewo lub w prawo i po kłopocie.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 23  
  Witam!
  Jeśli to jest nowe radio lub przynajmniej nie grzebane to wina leży nie po Twojej stronie a po stronie nadającego. Jeśli twierdzisz, że po skręceniu u nich mick gain`a jest lepiej to mogło by znaczyć, że mają za mocno rozkręconą dewiacje i/ lub za duże wzmocnienie w mikrofonie. Zjawisko tym bardziej będzie się nasilało wraz ze zmniejszającą się odległością nadajnika od odbiornika.
 • Poziom 11  
  Serdecznie dziękuję za odpowiedzi!
  Przeważnie wystarcza skręcenie micgaina po stronie nadawacy, jednak mimo to wiem że w innych radiach nie ma takiej potrzeby. Jeden kolega nadawał raz z jakiegoś Icom'a z DSP i nie pomogła nawet regulacja micgaina u niego... ciągle miałem nieciekawy odsłuch, natomiast inni koledzy słyszeli go ok. Dodam że nadawczo jest jest bardzo dobrze. Problem się nasila gdy ktoś zbliży się do mikrofonu, gdy się oddali jest coraz lepiej. Jeżeli ktoś ma cichą modulację tych brzydkich przesterowań nie ma w ogóle.

  Niestety nie znam się na elektronice, tak więc nie mam zielonego pojęcia którym peerkiem można to wyregulować, pewnie poszukam kogoś kto naprawia radia...
 • Poziom 23  
  Witam raz jeszcze!
  Powiedz kolego jakie odległości pomiędzy stacjami wchodzą w rachubę. Czy to są jakieś tam kilometry czy łączność pomiędzy dwoma samochodami oddalonymi od siebie o parę metrów. Jakimi mocami nadają Twoi korespondenci, są to istotne wiadomości do rozwiązania problemu.
 • Poziom 11  
  Dzień dobry!
  Odległość nie miała znaczenia, (testowałem na odległościach od 200m do ok 4km) z mocą to niestety na 100% nie wiem, ale chyba też bez większego znaczenia. Wszystko zależało od głośności modulacji, i generalnie zawsze gdy ktoś miał dobry mikrofon ze wzmocnieniem był problem natomiast przy cichszych standardowych czasami nawet nie było trzeba nic regulować.

  W przypadku kolegów z dobrymi mikrofonami ze wzmocnieniem przestery wyraźnie się zwiększały wraz z ich zbliżeniem do mikrofonu, natomiast gdy się oddalali było ich coraz mniej.

  W moim odczuciu radyjko ma problemu w momencie gdy ktoś ma mocną/głośną modulację.
  Wiem też że w momencie gdy ja słyszałem przestery inni słuchający ich nie mieli...

  Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

  Pozdrawiam weekendowo!
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  To jeszcze raz potwierdza tezę, że to nie Ty masz problem a koledzy. Z tym, że i Twoje radio mógłby zobaczyć ktoś kto się na tym zna, inaczej będzie Cię to drażnić jak będziesz tego słuchał.
  Ja bym tam tragedii nie robił, bo u nas nadaje się głównie w AM-ie.
 • Poziom 11  
  Po tym teście z Icomem kolegi doszedłem do wniosku że to u mnie coś jest nie tak, bo mi powiedział że przeprowadził na nim wiele łączności w fm i zawsze było bardzo dobrze. Radyjko nie było przerabiane, jedynie przestrojone - tak więc myślę że ro rzeczywiście kwestia ewentualnej regulacji.

  Ale masz rację, pewnie oleję ten problem i przy jakieś innej okazji poproszę kogoś o wyregulowanie tego. Na tym fm'ie gadałem w sumie tylko dla sprawdzenia jak to działa. Na forach niektórzy się zachwycali jakością fm'u - dlatego się rozczarowałem, czemu u mnie nie jest tak różowo...

  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim problemem.